Skoči na vsebino

Nasvet/pomoč pri sosedskem pravu

* * * * * 1 glasov

• Prijavi se za objavo odgovora
45 odgovorov v temi
joda
joda

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 26 602
  • Avtomobil: BMW E30 MT1

Hay!

....je postalo z pomladjo spet aktualno in ker se sosed ne odziva prošnjam:blackeye

Moj problem je takšen,da na sosednjem dvorišču rastejo breze,ki so strare cca 100 let in vsak ki pozna breze ve da so zelo "umazana" drevesa,ki so primerna samo za v gozd in parke...no gremo naprej...zaradi teh brez imamo dvorišče in terase praktično vso leto umazane in jih je treba pometati in pobirati vejice tudi do 3x na dan:blackeye :blackeye :blackeye,intenzivno od aprila do septembra,potem pa "samo" še do enkrat na dan:blackeye....poleg tega pa so drevesa z svojo višino tudi posredna nevarnost za hišo in ljudi,če se ob slabem vremenu prelomijo,ker nevarno visijo na našo stran,ker je lastnik pred leti porezal veje na svoji strani:crazy

....in glede na to,da se večina te breze nahaja v našem zračnem prostoru je po zakonu (za takšen primer) definirano tako,da vse kar se nahaja v mojem zračnem prostoru mora lastnik tega drevesa posekati odstraniti,če pa tega ne stori lahko to naredim jaz na njegove stroške....

...no in sedaj vprašanje kako lahko to izvedem?...on posekal in skrajšal dreves ne bo sam od sebe ne glede na prošnje nas več sosedov,tako,da ostane samo rešitev preko odvetnika....zanima me postopek in kateri odvetnik lahko to reši?...verjetno bi bilo dovolj samo pisno opozorilo-nalog odvetnika,da naj stranka v določenem času skrajša-obreže drevesa,ker je to dolžan po zakonu,sicer bo....itd...kakšna je pravna (in dejanska) možnost,da mi (naša familija in sosedje,ki jim tudi breze parajo živce) izvedemo to na lastno pest in da lastnik brez to plača...

hvala za odgovor in

lp

joda
Objavljena slika
Prikaži več možnosti

svarkc
svarkc

Schwarzwald

• Uporabnik
  • Sporočil: 4 481
  • Avtomobil: - Moder itak

Potrpi pol leta in ponoci zalivaj s kaksno kislino:ok bo ze sama breza sla k vragu:-D tako bi jaz naredil ce bi mi smetalo:)
fear is not an option :metalc:burnout
Prikaži več možnosti

čare
čare

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 820
  • Avtomobil: Marea JTD

Ma vsaki daš injekcijo neke kemije pa se bojo posušile.
Prikaži več možnosti

Sorgo
Sorgo

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 5 447
  • Avtomobil: R6 topless

Fantje, vse lepo in prav toda ta del foruma je mišljen kakor dejanska pravna pomoč.
Nekih kvazi pomoči, ki lahko naredijo več škode kakor koristi, ni treba delit. Je tega dovolj v vseh ostalih temah.
Če bi mu bilo v interesu bi že sam kaj takega pogruntal (verjetno)...
Če ima kdo enako izkušnjo naj napiše, če ne bo pa že strokovnjak za to se javil.

joda, se orpavičujem za off..
Prikaži več možnosti

M Kompakt
M Kompakt

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 9 972
  • Avtomobil: Ruzak

Potrpi pol leta in ponoci zalivaj s kaksno kislino:ok bo ze sama breza sla k vragu:-D tako bi jaz naredil ce bi mi smetalo:)

To sem mu jaz že zdavnaj predlagal, varikina...:ok2
Prikaži več možnosti

ily
ily

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 172
  • Avtomobil: e91

mi smo imeli podobno težavo, po 10 letih prošenj ko se ni zgodilo nič, smo šli na sodišče... fotomaterial, odvetnik, odločba da mora odstranit. zelo hitro in enostavno. sicer pa kar je v tvojem zračnem prostoru je tvoje in lahko mirne duše sam odstraniš
Prikaži več možnosti

Pepsi
Pepsi

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 16 808
  • Avtomobil: NeptūnuS™

Fantje, vse lepo in prav toda ta del foruma je mišljen kakor dejanska pravna pomoč.
Nekih kvazi pomoči, ki lahko naredijo več škode kakor koristi, ni treba delit. Je tega dovolj v vseh ostalih temah.
Če ima kdo enako izkušnjo naj napiše, če ne bo pa že strokovnjak za to se javil.

Kaj pa vem... Kakor se boste odločili tako bo, ampak po tem takem imamo odprt podforum v katerem naj bi odgovarjali trije aktivni forumaši. To pa ne vem če je bil cilj ali pač?

Verjamem da jih je še vsaj 15 ki pravo študirajo in so aktivni na forumu, ampak dokler ni diplome lahko pišejo ravno toliko kot ti in jaz, pa čeprav imajo več znanja še vedno niso pravniki.
“You have to learn the rules of the game. And then you have to play better than anyone else.” - Albert Einstein
Prikaži več možnosti

Sorgo
Sorgo

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 5 447
  • Avtomobil: R6 topless

Ne me razumet narobe, kdor študira in ve kaj govori in kdor ima izkušnje ali ve za kaj takega je sevda dobrodošel.
Odgovori v stilu polivaj s kislino in daj inekcije kemije so pa čisto off.
Tega bi se valda sam spomnil, če bi hotel to, pa očitno noče (med drugim se lahko posuši in zruši na njegovo bajto/blok).

To pač ni pravna pomoč.

Pa brez zamere :peace

Urejal Sorgo, 28.04.2013, 21:23.

Prikaži več možnosti

Iztok Z.
Iztok Z.

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 20 642
  • Avtomobil: BMW x

Kolikor imam izkušen je to motenje posesti. Ti postopki pa se obravnavajo zelo na hitro - par tednov. Kaj več ti bo vedel povedat pravnik, ki pa ga boš moral osebno obiskat s kakšno foto dokumentacijo.

Don't drive faster than your angel can fly...¯\_(ツ)_/¯

Prikaži več možnosti

joda
joda

BMW fanatik

• Uporabnik

Hay!

...ni panike,saj si prav lepo napisal:ok

To sem mu jaz že zdavnaj predlagal, varikina...:ok2

...ti že veš,ko so ti frkci leteli v solato in čevape,ko smo imeli roštil na dvorišču:ok2....saj jaz bi sam že zdavnaj naredil vse to na lep stari bosanski način:hihi ampak sta žena in mama proti fortu se pa tud povedat ne upam:)....zato gremo lepo po pravni poti:crazy

mi smo imeli podobno težavo, po 10 letih prošenj ko se ni zgodilo nič, smo šli na sodišče... fotomaterial, odvetnik, odločba da mora odstranit. zelo hitro in enostavno. sicer pa kar je v tvojem zračnem prostoru je tvoje in lahko mirne duše sam odstraniš

...kot prvo se mi ne da,če je le možno šopat po sodiščih.....to kar je v mojem zračnem prostoru se načeloma lahko mirne duše odstrani,ampak ni čisto tako...sem pregledal,vsaj tisto kar sem našel,kaj o tem pravi zakon....

Poglejte kaj o navedeni tematiki določa sosedsko pravo v Obligacijskem zakoniku:

Drevo na meji
81. člen

Plodovi drevesa, ki stoji na meji, se delijo med lastnika sosednjih nepremičnin po enakih delih.

Če drevo na meji ovira rabo katere od sosednjih nepremičnin, lahko lastnik nepremičnine zahteva, da se drevo odstrani na skupne stroške.

Plodovi, ki padejo na sosednjo nepremičnino
82. člen

Na plodovih, ki padejo na sosednjo nepremičnino, pridobi lastnik te nepremičnine lastninsko pravico v trenutku ločitve plodov od glavne stvari.

Pravica odstraniti veje
83. člen

Lastnik nepremičnine ima pravico odstraniti in si prilastiti veje sosedovega drevesa, ki segajo v zračni prostor njegove nepremičnine in korenine, ki rastejo v njegovo nepremičnino, če ga motijo in če tega na njegov poziv ne stori lastnik sosednje nepremičnine.

Če je lastniku sosednje nepremičnine s posebnim predpisom prepovedano ravnanje iz prejšnjega odstavka, ima pravico do odškodnine.

Plodovi z vej, ki segajo v zračni prostor sosednje nepremičnine, postanejo z ločitvijo lastnina lastnika te nepremičnine.

Torej, imate pravico odstraniti in si prilastit veje sosednjih dreves, ki segajo v vaš zračni prostor, če vas motijo. Pred kakršnim koli posegom pa morate pisno pozvati soseda, da npr. odstranite veje ter plodove. Če tega ne stori, lahko odstranite veje sami in to na sosedove stroške.
Lahko se posvetujete še s strokovnjakom.

...se pravi ga moram prej obvestiti naj odstrani veje,ampak to lahko storim tako,da imam dokaz samo z priporočeno pošto,ki pa jo zavrne in sem spet na začetku,tako,da je edina možnost,da mu odvetnik pošlje prijazno:-D "grozilno":) pismo,kjer ga z vsemi navedbami poziva k odstranitvi....druga stvar je, da lahko veje odstranim sam na njegove stroške...vse OK in prav,ampak jaz bi to rad dosegel tako,da pridejo na podlagi zakona,ker na pozive ni odstranil vej,le te odstraniti in njemu potem izdajo račun,ne pa meni in bi moral potem še to terjati od njega:blackeye....in to,da bi on odstranil/obrezal veje bi njega prišlo skoraj zastonj,saj mu hčera dela v podjetju,ki se z tem ukvarjajo:napaka,ampak ne ker njemu je lepa senca...ja valjda,če je pa na svoji strani vse obrezal,tako,da nima svinjarije,pa še zračni tokovi so vedno takšni,da skoraj vse nese na našo stran:damn

...za lažjo predstavo...famozna:) breza,ki visi na našo stran,levo od nje je še ena ali dve,ki parata živce sosedi v stavbi na levi...

Objavljena slika

...tu se lepo vidi,da raste breza takoj za našim zidom....ne vidi pa se koliko breze dejansko gleda na našo stran...bi moral narediti še sliko iz zgornje terase,kjer se vidi,da skoraj pol breze visi na našo stran

Objavljena slika
...saj če sosed hoče imeti drevesa naj jih ima,nimam nič proti in ga niti ne silim,da jih zruši,samo naj jih skrajša najmanj za 1/3,prej več in naj poreže veje do max.kar je možno,ker če se tole po nesreči zruši mi najmanj uniči streho in dvorišče:frown

...danes sem pometal dvorišče in teraso nad drvarnicami 2x in zato porabil skoraj dve uri:crazy.....ni čudno da mama veš čas jamra kako mora cel dan pometati in čistiti in kako je utrujena od tega (sedaj sta z očetom na morju in jaz čistim dvorišče)....in tole je izkupiček današnjega dne-je staleno notri,ker drugače nebi šlo v isto kanto (in tako je skoraj vsak dan)....z tem,da svoje terase še nisem očistil...

Objavljena slika
Objavljena slika
...in kakšno je dvorišče potem ko pometeš,terasa pa še huje....ne vem,če se vidi...polno rumenega cvetnega prahu....

Objavljena slika
....ko pa te kačice dovolj dozorijo,se pa raztreščijo...ena na 100+ frkcev in lahko si predstavljate (no mislim,da ne morete) kako je potem šele tisto pometati in čistiti:damn :crazy....raz bi zamenjal tlakovce na dvorišču,pa mi je škoda €,ker bo vse posvinjano z brezo in še težje čistiti,ne morem nabaviti normalne vrtne garniture,ker je vsega škoda,razen teh belih plastičnih stolov...ko otroku poleti na sredo dvorišča postavim bazen,da se malo igra in namaka je po treh urah potreben zamenjave vode,ker če malo zapiha je poln teh frkcev....itd...

....no upam,da se javi kašen pravnik z nasvetom kako naj to rešim.

lp

joda
Objavljena slika
Prikaži več možnosti

Mat xxl
Mat xxl

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 9 487
  • Avtomobil: BMW logicno

Najbolj enostavno, vse skupaj prodaš, pa se preseliš nekam na samo, kjer boš lahko neutesnjen dobro zadihal :ok Sicer pa te Breze so mestna pljuča, ne predstavljaj si, da jih lahko kar tako brez odločbe podre, torej najbolj optimalno, naj jih obreže .....

Urejal Mat xxl, 28.04.2013, 21:49.

Prikaži več možnosti

joda
joda

BMW fanatik

• Uporabnik

Hay!

Najbolj enostavno, vse skupaj prodaš, pa se preseliš nekam na samo, kjer boš lahko neutesnjen dobro zadihal :ok

:funnypost

Sicer pa te Breze so mestna pljuča, ne predstavljaj si, da jih lahko kar tako brez odločbe podre, torej najbolj optimalno, naj jih obreže .....

brez problema:ok...če bi bile na občisni zemlji jih nebi bilo več,sem se o vsem pozanimal tudi na MOL-u...in kot pravim naj jih ima samo naj jih vsaj za 1/3 skrajša in obreže....pri Šentjakob-ski cerkvi rastejo breze ,ki so vsaj za pol manjše od "naših" in ker je med neurem ena večja veja padla na pločnik so jih najprej dve obrezali nato pa vsaj eno čisto podrli,tako,da je možno čisto brez problema...

lp

joda

Urejal joda, 28.04.2013, 21:58.

Objavljena slika
Prikaži več možnosti

branevrankar
branevrankar

Tischlermeister

• Uporabnik
  • Sporočil: 13 368
  • Avtomobil: Bmw

Sam, so pa lepe breze:)
Arbeit und disziplin::cool
Prikaži več možnosti

Damjann
Damjann

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 5 153
  • Avtomobil: BMW 318iS coupe

Sej đamije tud, sam na vrtu je vseen ne bi imel:laugh
Pot dolga tisoče kilometrov, se zmeraj začne z enim samim korakom
Objavljena slika
Prikaži več možnosti
    • joda je všeč

eagle
eagle

Novinec

• Uporabnik
  • Sporočil: 74

Bom napisal kako smo mi rešili doma.
Oče ma eno njivo pri neki hosti kjer so stare dreve in veje visele na njivo. Po ustnem pregovarjanju in večkratnih pozivih naj lastnica obreže njeno hosto, je oče napisal neko prošnjo da lepo prosi, če odstrani veje, ki visijo na njivo in da ima 3 tedne časa. Če tega ne bo naredila ji bomo to naredili mi! Daš lepo na priporočeno, da imaš pol dokaz da si res poslal in po treh tednih mu obrežeš breze in še tvoje so te veje.

Pač tak smo mi rešili na vasi, brez odvetnikov.
Prikaži več možnosti

joda
joda

BMW fanatik

• Uporabnik

Hay!

Oče ma eno njivo pri neki hosti kjer so stare dreve in veje visele na njivo. Po ustnem pregovarjanju in večkratnih pozivih naj lastnica obreže njeno hosto, je oče napisal neko prošnjo da lepo prosi, če odstrani veje, ki visijo na njivo in da ima 3 tedne časa. Če tega ne bo naredila ji bomo to naredili mi! Daš lepo na priporočeno, da imaš pol dokaz da si res poslal in po treh tednih mu obrežeš breze in še tvoje so te veje.

...eno je na vasi,ma niti ne na vasi ampak na njivi gozdu in mestom,ali kateremkoli urbanem središču,naseljem....in kot drugo,če vidiš na sliki,rabiš za obrezovanje te breze najmanj dvigalo:)...in priporočene pošte tip ne dvigne,tako nimaš dokaza da si ga obvesti....

lp

joda
Objavljena slika
Prikaži več možnosti

Borut_P
Borut_P

BMW ljubitelj

• Uporabnik
  • Sporočil: 606
  • Avtomobil: službeni Passat

Kako dokažeš na sodišču kaj si dal v priporočeno pošto in da je dejansko to sosed oz. prejemnik tudi prejel? Prejemnik lahko enostavno reče, "ja seveda sem dobil kuverto, samo notri pa ni bilo nič"
Prikaži več možnosti

Mat xxl
Mat xxl

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 9 487
  • Avtomobil: BMW logicno

Lepo mu pošlji priporočeno, da ima 1 mesec časa, da zadevo uredi, sicer pa naj ti od 1.6.2013 dalje plačuje 150 eur pavšala za čiščenje odpadlih st vari z njegovega drevesa ali pa, da se izjemoma strinjaš, da gre brez odškodnine, če bo on osebno vsak dan vsaj 2 x tudi na praznike prišel pospraviti za svojimi drevesi. :blackeye
Prikaži več možnosti

Iztok Z.
Iztok Z.

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 20 642
  • Avtomobil: BMW x

...in priporočene pošte tip ne dvigne,tako nimaš dokaza da si ga obvesti....

Za take primere obstaja enostaven in zakonit način za katerega sem pred mesecem dobil nasvet iz pravne službe neke SLO/EU agencije:

- greš do notarja s katerim napišeta dopis, ga dasta v kuverto in skupaj neseta dotični osebi. Če dopisa tudi takrat noče vzeti v roke (pa čeprav takrat štiha na vrtu) mu ga položita pred njega na tla kar se lahko kasneje na sodišču šteje kot VROČENO. Poleg tega imaš še uradno pričo kaj je pisalo v dopisu.

Res nekaj stane, a je uradno in na sodišču 100% velja ker je bila prisotna uradna pooblaščena oseba tudi za take primere. Pa naj se potem sosed žali komur se hoče - na sodišču ne bo uspel.

Urejal Iztok Z., 28.04.2013, 23:14.

Don't drive faster than your angel can fly...¯\_(ツ)_/¯

Prikaži več možnosti

joda
joda

BMW fanatik

• Uporabnik

Hay!

Za take primere obstaja enostaven in zakonit način za katerega sem pred mesecem dobil nasvet iz pravne službe neke SLO/EU agencije:

- greš do notarja s katerim napišeta dopis, ga dasta v kuverto in skupaj neseta dotični osebi. Če dopisa tudi takrat noče vzeti v roke (pa čeprav takrat štiha na vrtu) mu ga položita pred njega na tla kar se lahko kasneje na sodišču šteje kot VROČENO. Poleg tega imaš še uradno pričo kaj je pisalo v dopisu.

Res nekaj stane, a je uradno in na sodišču 100% velja ker je bila prisotna uradna pooblaščena oseba tudi za take primere. Pa naj se potem sosed žali komur se hoče - na sodišču ne bo uspel.

...sem tudi že o tem razmišljal in prišel do zaključka,da je potem bolje,da mu to spiše advokat in mu pošlje dopis....zato tu sprašujem,če se kdo z tem ukvarja in kakšen je celoten postopek,da se to reši:ok2

lp

joda
Objavljena slika
Prikaži več možnosti