Skoči na vsebino

Nasvet/pomoč pri sosedskem pravu

* * * * * 1 glasov

• Prijavi se za objavo odgovora
45 odgovorov v temi
Iztok Z.
Iztok Z.

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 21 116
  • Avtomobil: BMW x

...sem tudi že o tem razmišljal in prišel do zaključka,da je potem bolje,da mu to spiše advokat in mu pošlje dopis....zato tu sprašujem,če se kdo z tem ukvarja in kakšen je celoten postopek,da se to reši:ok2

In tistega dopisa spet ne bo hotel dvignit, če praviš, da ne dviga priporočene pošte ...

Don't drive faster than your angel can fly...¯\_(ツ)_/¯

Prikaži več možnosti

joda
joda

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 28 186
  • Avtomobil: BMW E30 MT1

Hay!

In tistega dopisa spet ne bo hotel dvignit, če praviš, da ne dviga priporočene pošte ...

...na priporočeni pošti piše od koga je in moje ne dvigne od odvetnika jo bo pa sigurno:ok,če jih pa slučajno nebi,se pa (po ne vem kolikih) izvede brez njega...

lp

joda
Objavljena slika
Prikaži več možnosti

Iztok Z.
Iztok Z.

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 21 116
  • Avtomobil: BMW x

Avtomatska vročitev po 14. dneh, če ne dvigne se res šteje kot vročena, če jo pošlje npr. davkarija ali sodišče. Če to velja tudi za dopise od odvetnikov se pa raje pozanimaj preden karkoli storiš :ok

Don't drive faster than your angel can fly...¯\_(ツ)_/¯

Prikaži več možnosti

Pravni-nasveti.info
Pravni-nasveti.info

Licence To Sell

• Uporabnik
  • Sporočil: 20

Kot je bilo že pravilno povedano je v tem primeru sosed dolžan odstraniti veje, ki segajo v zračni prostor druge nepremičnine, v nasprotnem primeru lahko to stori lastnik sosednje nepremičnine sam. Pravna podlaga za to je v 83. členu Stvarnopravnega zakonika, ki pravi: "Lastnik nepremičnine ima pravico odstraniti in si prilastiti veje sosedovega drevesa, ki segajo v zračni prostor njegove nepremičnine in korenine, ki rastejo v njegovo nepremičnino, če ga motijo in če tega na njegov poziv ne stori lastnik sosednje nepremičnine."

Izpolnjeni morajo biti torej trije pogoji:
- veje morajo segati v zračni prostor tuje nepremičnine
- soseda mora to motiti
- lastnik sosednje nepremičnine vej ne odstrani kljub sosedovemu pozivu

Pišite nam na naslov pravni@nasveti.info in smo na voljo za dodatne informacije in konkretno pomoč, na vašo željo pa bomo angažirali odvetnika, ki bo sosedu poslal ustrezni dopis.
Prikaži več možnosti
    • Mat xxl, zigi in Sorgo uporabnikom je všeč to sporočilo

zigi
zigi

BMW Zasavje Team

• Uporabnik
  • Sporočil: 15 945
  • Avtomobil: 535 PS

Odlično, pravna pomoč že deluje. :ok Joda, go for it :ok2

BMW e30, e36, e46, e90LCI xDrive ... :mznak ... BMW FOREVER ... :cool

Prikaži več možnosti

joda
joda

BMW fanatik

• Uporabnik

Hay!

Kot je bilo že pravilno povedano je v tem primeru sosed dolžan odstraniti veje, ki segajo v zračni prostor druge nepremičnine, v nasprotnem primeru lahko to stori lastnik sosednje nepremičnine sam. Pravna podlaga za to je v 83. členu Stvarnopravnega zakonika, ki pravi: "Lastnik nepremičnine ima pravico odstraniti in si prilastiti veje sosedovega drevesa, ki segajo v zračni prostor njegove nepremičnine in korenine, ki rastejo v njegovo nepremičnino, če ga motijo in če tega na njegov poziv ne stori lastnik sosednje nepremičnine."

- soseda mora to motiti

Pišite nam na naslov pravni@nasveti.info in smo na voljo za dodatne informacije in konkretno pomoč, na vašo željo pa bomo angažirali odvetnika, ki bo sosedu poslal ustrezni dopis.

....hvala za odgovor:ok....sicer vse to že vem in sem to napisal malo zgoraj (citiral zakonik v omenjenem členu) samo ste verjetno spregledali zaradi preveč offtopica:)....vas kontaktiram za nadaljno razpravo na priloženi mail...

lp

joda
Objavljena slika
Prikaži več možnosti

LEO37
LEO37

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 20 983
  • Lokacija: Niti ne v pudgurju in tudi ne v Beli krajini... hmm
  • Avtomobil: Vsi stari

- soseda mora to motiti

Tako sem jaz naredil za veje sosedove jablane, ki so "morile" ciprese, ki so pod njimi bile nižje od ostalih.

Prijazna prošnja in obrazložitev, še par pozivov, nato akcija... brez priporočenih, samo ustno :ok2

Je pa res, da je šlo brez stroškov (nizko drevo), da smo na vasi, ter da imam pravnika doma :-D

F7P 704+M50B20+M54B22+M57D25+N53B30 = 28 cyl = 836 PS  :burnout 

Prikaži več možnosti

Plavi
Plavi

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 6 312
  • Avtomobil: F10

Takole je zadeva:
Če te veje sosedovage drevesa, ki segajo k vam v zračni prostor samo motijo in ne povzročajo škode, jih lahko odstraniš sam, če se na poziv lastnik ne zmiga. V tem priemru lastniku drevesa NI POTREBNO plačati stroškov! Paziti je treba, da se ne odreže čez mejo (predvidevaj razumno dolžino, veter etc..) da ne bo mogle vložiti nobenih zahtevkov.

V kolikor pa vam veje povzročajo določeno škodo na tvoji posesti pa je postopek tak, da enako kot v prvem primeru zahtevaš od lastnika, če jih ne ga moraš tožiti in sodišče naloži penale, če vej ne bo odtsranil oz. te bo pooblastilo, da veje odstraniš na njegove stroške.

Jaz bi naredil takole:
1. Poslal bi mu poziv s povratnico (15 dnevni rok za odstranitev vej).
2. Če bi poziv dvignil in vej ne odstranil bi jih sam
3. Če poziva ne bi dvignil bi vložil tožbo, ki bi potem uredila zadevo.

Vsekakor pa potrebuješ slikovni material (koliko segajo na tvoje, slike škode, opis del in stroškov, ki ti nastajajo zaradi ne dviga poziva ali ne spoštovanje zakona).
po moje ne potrebuješ najeti pravnika za to.

Še prej pa, ste šli vsi skupaj do njega? (sori nisem vsega bral).. mogoče izkoristite, ko bo imel koga na obisku, da mu bo malo nerodno :)
lp
Količina pameti na svetu je konstanta. Število ljudi na svetu pa se povečuje. A. E.
Prikaži več možnosti

joda
joda

BMW fanatik

• Uporabnik

Hay!

Takole je zadeva:
Če te veje sosedovage drevesa, ki segajo k vam v zračni prostor samo motijo in ne povzročajo škode, jih lahko odstraniš sam, če se na poziv lastnik ne zmiga.

...to je meni jasno:ok...samo stroški odstranitve so previsoki in ne da se izvesti drugače,kot da plezajo po drevesu na njegovi strani...

V tem priemru lastniku drevesa NI POTREBNO plačati stroškov!

....jaz želim,da SOSED PLAČA STROŠKE!!!...razlog naveden spodaj

Paziti je treba, da se ne odreže čez mejo (predvidevaj razumno dolžino, veter etc..) da ne bo mogle vložiti nobenih zahtevkov.

V kolikor pa vam veje povzročajo določeno škodo na tvoji posesti pa je postopek tak, da enako kot v prvem primeru zahtevaš od lastnika, če jih ne ga moraš tožiti in sodišče naloži penale, če vej ne bo odtsranil oz. te bo pooblastilo, da veje odstraniš na njegove stroške.

....škoda je ta,da moramo vsak dan čistiti,ker je umazanije od breze enostavno preveč,da o zamašenih žlebovih od teras niti ne govorim,ker se mi ne da,niti nimam časa vsake dva dni poleti in jeseni čistiti žlebov,tako je prišlo že dvakrat do zamašitve odtokov in je mami in očetu kanalizacija že dvakrat udarila čez WC školjko ob močnem nalivu (na srečo smo bili takrat vsi doma in smo začeli še pravočasno prečrpavati,drugače bi bila še veča štala kot je bila)

...druga stvar je da obstaja velika nevarnost,zaradi same starosti breze cca 100 let,da se ob nevihti kaj odlomi in pade na hišo,(bog ne daj,da bi se prelomila na pol) še posebej zato,ker visi na našo stran,ker je sosed pred leti porezal veje na svoji strani.da nima svinjarije...

...zato želim da sosed sam plača stroške,ker toliko težav in škode,ki nam jih povzroča,naj sedaj še jaz plačujem zaradi njegove barabije:fight :blackeye

Jaz bi naredil takole:
1. Poslal bi mu poziv s povratnico (15 dnevni rok za odstranitev vej).
2. Če bi poziv dvignil in vej ne odstranil bi jih sam
3. Če poziva ne bi dvignil bi vložil tožbo, ki bi potem uredila zadevo.

Vsekakor pa potrebuješ slikovni material (koliko segajo na tvoje, slike škode, opis del in stroškov, ki ti nastajajo zaradi ne dviga poziva ali ne spoštovanje zakona).
po moje ne potrebuješ najeti pravnika za to.

Še prej pa, ste šli vsi skupaj do njega?

...sva šla z sosedo lansko leto in je obljubil,da bo to naredil do septembra 2012,pred tem je šla soseda še sama k njemu kakšno leto nazaj,ko se je mama pogovarjala z njimi,so rekli,da je prestara za obrezovanje in krajšanje in da je škoda sence:crazy in da je spomeniško zaščitena:hillbilly :hillbilly...ja pa jade na privat vrtu bo breza spomeniško zaščitena:crazy

(sori nisem vsega bral).. mogoče izkoristite, ko bo imel koga na obisku,

..se ne da,ker stanuje v čisto drugi ulici,vrat ti pa tako,ali tako ne bo odprl,če te vidi,zvonca pa koliko se spomnim nima:blackeye

da mu bo malo nerodno :)
lp

...še kratek video,da se vsaj pribljižno vidi koliko sega na našo stran (snemano iz zgornje terase in ko sem nehal snemati je ravno toliko zapihalo,da sem vejo lahko brez težav držal z roko)
...sam nima nič proti temu,če želi imeti drevesa,samo naj jih skrajša vsaj za 1/3 in naj obreže veje čim bolj kot se da.....itak se zavedam,da vseh vej do maximuma ne more porezati,in tega niti ne zahtevam od njega,ker potem lahko drevo prereže na pol....

http://www.mojvideo....6355f4768a18577

lp

joda
Objavljena slika
Prikaži več možnosti

LEO37
LEO37

BMW fanatik

• Uporabnik

Zoprna situacija... drevo je kar staro in čisto na meji... potemtakem bo vedno smetilo, tudi če bodo vse veje na sosedovi strani, kar si je po svoje tudi nekoliko težko zamisliti.

Edina rešitev bi bila odstranitev drevesa... a kako do tega, brez krega in rane na želodcu?

Soseda pa tudi moraš razumeti, da ima tisto drevo že 30 let tam, in sedaj ni več zaželeno :blackeye

Prikaži več možnosti

joda
joda

BMW fanatik

• Uporabnik

Hay!

Zoprna situacija... drevo je kar staro in čisto na meji... potemtakem bo vedno smetilo, tudi če bodo vse veje na sosedovi strani, kar si je po svoje tudi nekoliko težko zamisliti.

Edina rešitev bi bila odstranitev drevesa... a kako do tega, brez krega in rane na želodcu?

Soseda pa tudi moraš razumeti, da ima tisto drevo že 30 let tam, in sedaj ni več zaželeno :blackeye

...si slabo prebral:)....nimam nič proti,če drevo ostane in tudi veje na naši strani, ne zahtevam,da vse odstrani,ampak,samo da se drevo skrajša vsaj 1/3 v višino in da se veje čim bolj porežejo in zredčijo...

lp

joda

Urejal joda, 30.04.2013, 15:51.

Objavljena slika
Prikaži več možnosti

LEO37
LEO37

BMW fanatik

• Uporabnik

Hay!

...si slabo prebral:)....nimam nič proti,če drevo ostane in tudi veje na naši strani, ne zahtevam,da vse odstrani,ampak,samo da se drevo skrajša vsaj 1/3 v višino in da se veje čim bolj porežejo in zredčijo...

lp

joda

Mah, saj sem prebral, a je res, da imam vmes vse možno od posla in imam potem malo pomanjkljiv spomin :blackeye

Če pa taka razumna zahteva ne naleti na odprta ušesa, potem po mojem ne bo na koncu nič drugega, kakor vaše krajšanje vej (upravičeno in pravno gledano dovoljeno), kreg in slaba volja, ter na koncu rušenje drevesa.

Groza... tej sosedje... jaz imam na eni strani dve "prilastovalki", ki vedo, kje je meja samo takrat, ko mi pride kak kamion do hiše (po njihovi poti, kjer imam služnost, a je žal malo bolj širok od osebnega avtomobila), sicer pa si prosto "prilastijo" naše (košnja čez mejo, ker so posadili grmičke tako blizu, da s kosilnico drugače ne gre... ali pes na meji, ki veselo počiva v naših, sedaj že uničenih cipresah :crazy).

Po drugi strani me je drugi sosed lani prosil, če bi lahko podrli eno veliko lipo, ker je listje pač dosti smetilo žlebove njegovega gospodarskega poslopja... ni mi bilo do lipe toliko, kakor do dobrih odnosov, tako da je v dveh tednih padla... edino sam je moral organizirati delovno akcijo, ker sem bil poslovno v tujini.

Urejal LEO37, 30.04.2013, 16:17.

Prikaži več možnosti

Jerry
Jerry
  • Uporabnik
  • Sporočil: 69 769
  • Avtomobil: E39 540i & E24 635CSI

Zanimivo, pa tako si govoril da je hiša oh in sploh, da nebi živel v bloku za noben denar... očitno le ni vse tako pravljično :hihi
Prikaži več možnosti
    • Mat xxl je všeč

LEO37
LEO37

BMW fanatik

• Uporabnik

Zanimivo, pa tako si govoril da je hiša oh in sploh, da nebi živel v bloku za noben denar... očitno le ni vse tako pravljično :hihi

Kar se mene tiče drži, da je hiša daleč pred blokom... sosedje so zunaj... in še to samo na eni strani imamo tiste malo :crazy... ostalo je top... sploh, da lahko žuraš kadar hočeš, dokler hočeš, ali pa da imaš mir cel dan... oz. cel teden... ali kar vedno, ko si le-to zaželiš.

Prikaži več možnosti

Dark Funeral
Dark Funeral

Heathen

• Uporabnik
  • Sporočil: 29 087
  • Avtomobil: Ne More Biti Prazno!

Greš h odvetniku k se ubada s civilnimi tozbami in mir.

Ti nočeš met stroškov, greš tja, on si vse pogleda, ti pove kako in kaj in mir.
Prikaži več možnosti
    • Plavi je všeč

LEO37
LEO37

BMW fanatik

• Uporabnik

Greš h odvetniku k se ubada s civilnimi tozbami in mir.

Ti nočeš met stroškov, greš tja, on si vse pogleda, ti pove kako in kaj in mir.

Imaš naslov odvetnika, ki dela pro bono? :-D

Nasvet odvetnika se plača... takoj.

Urejal LEO37, 02.05.2013, 10:02.

Prikaži več možnosti

Dark Funeral
Dark Funeral

Heathen

• Uporabnik
  • Sporočil: 29 087
  • Avtomobil: Ne More Biti Prazno!

Ja in žaganje tudi, če zmagaš tožbo pa krije vse sosed....ali?

Urejal Dark Funeral, 02.05.2013, 12:01.

Prikaži več možnosti

LEO37
LEO37

BMW fanatik

• Uporabnik

Ja in žaganje tudi, če zmagaš tožbo pa krije vse sosed....ali?

Če... ko...

Prikaži več možnosti

Rottie
Rottie

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 70 000
  • Avtomobil: E46 325i

Vzami pravno zavarovanje ARAG ... sicer je na zastopanje moratorij, za nasvete pa mislim, da ne. Sicer tut zavarovanje ni zastonj, samo je pa veliko cenejše kot ura pri odvetniku :ok2

Urejal Rottie, 03.05.2013, 08:33.

pFTRx40.png
Prikaži več možnosti

token
token

Začetnik

• Uporabnik
  • Sporočil: 557

Ali mi lahko priporocite kaksnega odvetnika, ki se ukvarja z pravom okoli sosedov ?

Prikaži več možnosti

-->
BMWslo je zasebna spletna stran in ni v povezavi s podjetjem BMW AG.
Obiščite uradno stran BMW Slovenija.
BMW je registrirana blagovna znamka podjetja BMW AG.
BMWslo.com © 2001-2018. Vse pravice pridržane.