Skoči na vsebino

Izbira gorskega kolesa

- - - - -

• Prijavi se za objavo odgovora
483 odgovorov v temi
mistral1
mistral1

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 458
  • Avtomobil: Fxx

Pozdravljeni,

ker vidim, da je tu kar nekaj kolesarjev bom sigurno dobil kakšno mnenje, nasvet.
Letos sem začel kolsariti malo več in me je potegnilo, imam pa zaenkrat staro gorsko kolo.

Za drugo leto je v načrtu novo, sem že hodil po trgovinah in tudi probal pa vseeno nisem še sprejel dokončne odločitve.
Trenutno vozim makedamu, goznih poteh, cilj mojega kolesarjenja je vzpon in nato zabaven spust (lahko tudi kakšen manjši skok).

Budget je med 800 in 1500€, trenutno sem na odločitvi med 29" hardtail in full suspension (glede na cene 26"). Prodajalci pravijo, da je 29 hardtail za to ok, nisem pa imel nikoli možnosti primerjati obojega na terenu.

Vaše mnenje, izkušnje.

Hvala
Prikaži več možnosti

Plavi
Plavi

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 6 110
  • Avtomobil: F10

Pozdravljeni,

ker vidim, da je tu kar nekaj kolesarjev bom sigurno dobil kakšno mnenje, nasvet.
Letos sem začel kolsariti malo več in me je potegnilo, imam pa zaenkrat staro gorsko kolo.

Za drugo leto je v načrtu novo, sem že hodil po trgovinah in tudi probal pa vseeno nisem še sprejel dokončne odločitve.
Trenutno vozim makedamu, goznih poteh, cilj mojega kolesarjenja je vzpon in nato zabaven spust (lahko tudi kakšen manjši skok).

Budget je med 800 in 1500€, trenutno sem na odločitvi med 29" hardtail in full suspension (glede na cene 26"). Prodajalci pravijo, da je 29 hardtail za to ok, nisem pa imel nikoli možnosti primerjati obojega na terenu.

Vaše mnenje, izkušnje.

Hvala

Fully-a, ...nimaš kaj razmišljat..
Količina pameti na svetu je konstanta. Število ljudi na svetu pa se povečuje. A. E.
Prikaži več možnosti

hejhoj
hejhoj

Banned

• Izključen
  • Sporočil: 2 388

Mora malo vec povedati kaj rabi? Ce bo gonil +10km v siht na eno stran ali rabil za kaksno turo na morje, potreboval prtljaznik bo fullyja preklel s tabo vred.
Prikaži več možnosti

Octopus
Octopus

Licence to rust

• Uporabnik
  • Sporočil: 6 422
  • Avtomobil: E34touringVR12, T3 SYNCRO

Fully.:)
Prikaži več možnosti

Sorgo
Sorgo

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 5 423
  • Avtomobil: R6 topless

Vsekakor si nabavi Fully-ja. Trdaki, z izjemo dual/4x, niso narejeni za "manjše" skoke, posledično hitro poči okvir.
Kar se tiče 26" ali 29" je pa povsem tvoja odločitev.
29" so, vsaj kolikor sem zasledil pri raznih znamkah, v primerjavi z 26" z isto opremo dražji.
Za 1500€ pa dobiš tudi že zelo solidne Fully-je (nove seveda).

Pa še namig. Ne obremenjuj se preveč z imenom na okvirju, ker recimo, pri nas manj znana Dema ima dobre okvirje in dobro geometrijo
za kar "nekaj" € manj kakor recimo Merida in ostala zveneča imena :ok
Prikaži več možnosti

Plavi
Plavi

BMW fanatik

• Uporabnik

Mora malo vec povedati kaj rabi? Ce bo gonil +10km v siht na eno stran ali rabil za kaksno turo na morje, potreboval prtljaznik bo fullyja preklel s tabo vred.

Sej je napisal citiram:"Trenutno vozim makedamu, goznih poteh, cilj mojega kolesarjenja je vzpon in nato zabaven spust (lahko tudi kakšen manjši skok)."
Količina pameti na svetu je konstanta. Število ljudi na svetu pa se povečuje. A. E.
Prikaži več možnosti

Chosha
Chosha

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 680
  • Avtomobil: Volvo V70, E36 compact

Preden sem prešaltal na FR/DH sem vozil tudi Cult Insomnio. Ni lahka ni pa težka, je v tvojem rangu po ceni je na nekakšen AM/FR kolo.
Za v hrib nekakšno vilico ki se da zakleniti da ti bo lažje "goniti", za spust je pa idealna.

http://www.cult.si/2...somnia Drop&a=A
Prikaži več možnosti

Chosha
Chosha

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 680
  • Avtomobil: Volvo V70, E36 compact

Ali pa kaj takšnega, mešanica AM/enduro
http://www.bolha.com...clct=1380716935
Prikaži več možnosti

komandantmark
komandantmark

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 762
  • Avtomobil: -

Jaz sem bil nekaj let nazaj v skoraj enaki situaciji in sem si nabavil Giant Reign-a.
Torej 150mm spredaj, 150 zadaj. V teorije se sliši super. Malo je drukčije u praksi, bi rekel Bora Čorba.

Za po cesti sekret (velik upor gum, do tretje šajbe spredaj ne prideš pa da se jebeš), gor za v klanec tako tako, za navzdol pa mu je zmanjkalo ''traktor'' elementa, ki ga imajo razni FR in DH bicikli.
Čutiš, da so vilice prešvoh (fox 32, čutiš zvijanje), bremze niso bile dorasle biciklu itd., vse to zaradi šparanja pri teži. Kot bi šparal na teži pri tanku ali buldožerju :crazy

Če bi še enkrat kupoval, bi vzel Giant Faith freeride bajk. za gor v klanec bi se malo bolj pomatral, ampak bi bil vsaj navzdol res gušt.

Urejal komandantmark, 14.10.2013, 23:33.

Prikaži več možnosti

Sorgo
Sorgo

BMW fanatik

• Uporabnik

No, da se da z FR kolesi gonit v hrib je znano, v končni fazi se da tudi z 20kg težkim DH-jem, toda to ni point.
Mislim, da avtor teme išče kaj v smislu Fully XC/AM.
Če skoki niso visoki in imaš nekaj tehnike naštudirane (pristanek, amortizacija s telesom) bo tudi med 100 mm in 130 mm hoda :ok
Kar se gum tiče pa je veliko odvisno od modela do modela in profila. Ni nujno, da, če dve gumi zgledata enaki, da se pa enako tudi "obnašata".

Seveda pa ob takšni uporabi ne smemo pozabiti na lock out/propedal sistem.

Recimo:
- Dema Spurr 5.0
- Merida ONE-TWENTY 900
- Cannondale Rush 29" (XC)
- Specialized Camber 29 (XC)
- Cube XMS 120
- Kona Tanuki

In še je tega...

Urejal Sorgo, 15.10.2013, 02:26.

Prikaži več možnosti

mistral1
mistral1

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 458
  • Avtomobil: Fxx

dejansko je res dilema med nečem takim, kot so primeri spodaj in npr. 29" hartdailom, ki so nekje 500€ cenejši.
Glede na to, da sem na začetku sigurno skokov ne bo ravno veliko, dilema pa je, koliko hitro bom nezadovoljen na hardtailu, oz. ali sploh potrebujem fullsuspension.

hvala vsem za mnenja in ponudbe, upam da se debata nadaljuje, do pomladi bo verjetno odločitev lažja, in mogoče se glede na debato najde še kakšen € več.

:)

No, da se da z FR kolesi gonit v hrib je znano, v končni fazi se da tudi z 20kg težkim DH-jem, toda to ni point.
Če skoki niso visoki in imaš nekaj tehnike naštudirane (pristanek, amortizacija s telesom) bo tudi med 100 mm in 130 mm hoda :ok
Kar se gum tiče pa je veliko odvisno od modela do modela in profila. Ni nujno, da, če dve gumi zgledata enaki, da se pa enako tudi "obnašata".

Recimo:
- Dema Spurr 5.0
- Merida ONE-TWENTY 900
- Cube XMS 120
- Kona Tanuki

In še je tega...

Prikaži več možnosti

Plavi
Plavi

BMW fanatik

• Uporabnik

Jaz sem bil nekaj let nazaj v skoraj enaki situaciji in sem si nabavil Giant Reign-a.

Reigni so 3je in vsak ima svoj namen. Katerega si pa vzel?
Mam Reign 2 in ni noben problem v hrib lezt...
Prikaži več možnosti

Sorgo
Sorgo

BMW fanatik

• Uporabnik

Računaj tudi na to, da 29" so dražji od 26" z slabšo opremo oz. dražji z isto opremo.
Recimo, da daš za 26" 1500€ in imaš SLX/XT opremo, boš na 29" imel recimo Deore/SLX/XT.
Potem so tukaj še amortizerji itd...
Skratka, 29" je "treutna" moda, ki je dražja od 26" z slabšo opremo (glede na ceno).
So pa pri nas večinoma gloh 29" v ponudbi.

Edit: O tem sem govoril (glej opremo)
- 26"
- 29"

Urejal Sorgo, 15.10.2013, 12:34.

Prikaži več možnosti

komandantmark
komandantmark

BMW fanatik

• Uporabnik

Reigni so 3je in vsak ima svoj namen. Katerega si pa vzel?
Mam Reign 2 in ni noben problem v hrib lezt...

Vzel sem navadnega Reigna, ne Reign X ali kakšne druge verzije.
Pri navadnem imaš ponavadi 3 razrede opreme, ki pa bistveno ne spremenijo obnašanja kolesa. Mislim da sem imel srednjo oz najvišjo verzijo, se ne spomnim točno.

Nisem rekel da se ne da v hrib, se pa matraš bolj kot z lažjim XCjem.
Moj point je bil, da ga zmanjka pri spustu.
Prikaži več možnosti

damirkos1
damirkos1

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 16 603
  • Avtomobil: new age e39

Jaz bi rekel vsaj 14hoda in 34 ali 36 sprednjo vilo za togost. Jaz mam cube fritzz s16 hoda na obeh koncih in talas vilo, ki pade dol do 11, za najbolj strme vzpone. Vilco talas res priporocam :ok

Urejal damirkos1, 15.10.2013, 18:51.

Boobs is back!
Prikaži več možnosti

komandantmark
komandantmark

BMW fanatik

• Uporabnik

36 vilo obvezno, sploh če si 95-100 kilski konj kot jaz :ok
Če ti je pomembno pobiranje malih neravnin je fajn izbira fox Float. Tudi lažja je od Talasa, žal pa nima nastavljivega hoda. Sicer je pa odvisno koliko keša boš vrgel za bajk, ponavadi imajo najvišji modeli Talas, nižji pa Float vile.
Prikaži več možnosti

damirkos1
damirkos1

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 16 603
  • Avtomobil: new age e39

pa fajn bi blo ostat v rangu okoli 13kg. Jaz se na 14,3 pa mi gre fajn na k včasih. Je pa res da sem tudi jaz konj z 94 kg :ok2

tak da verjtno me moje kile motijo lol
Boobs is back!
Prikaži več možnosti

Sorgo
Sorgo

BMW fanatik

• Uporabnik

Budget je 800-1500 €, torej Fox, zelo nizka teža itd, nekako odpade ;)

Sicer pa, do datuma nakupa bo še marsikaj na popustu...
Če pa bo kupoval rabljeno pa je zgodba čisto drugačna.
Prikaži več možnosti

bmw330cd
bmw330cd

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 8 526
  • Avtomobil: 218d AT, M2

Recimo:
- Dema Spurr 5.0
- Merida ONE-TWENTY 900
- Cube XMS 120
- Kona Tanuki

In še je tega...

Jaz sem našel to Merido one twenty 900 za manj kot 1000 eur slučajno danes:

http://www.urgenca-b...category_id=199

Čeprav sem imel namen kupiti kolo spomladi, razmišljam, da bi vzel tega.

Je možno dobiti sploh kaj boljšega za tak denar?

lp,m
Prikaži več možnosti

Sorgo
Sorgo

BMW fanatik

• Uporabnik

To pa je dobra cena :ok
Za tak denar močno dvomim, da boš našel kaj boljšega.
Če ti velikost okvirja odgovarja, € na mizo pa rit na sedež :ok2
Prikaži več možnosti