Skoči na vsebino

(Pravne) težave pri prodaji avtomobila

- - - - -

• Prijavi se za objavo odgovora
93 odgovorov v temi
x-driver
x-driver

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 21 587
  • Avtomobil: e39 530iA, APN4

Brez overitve ne, sem zaradi tega s takrat še ne mojim avtom letel iz Lj v Kp opravit prepis :-D
Prikaži več možnosti

GGREGA
GGREGA

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 607
  • Avtomobil: francoz

Kot sem ze zgoraj napisal je sigurno najbolj preprosto,identifikacije pa nihce ne more opraviti v tvojem imenu

Identificiras se lahko na upravni enoti ali na tehnicnih pregledih

Jery :marsiksj se da samo vprasati moras pravilno :laugh
vse se da samo denar moraš imeti :laugh
Prikaži več možnosti

Jerry
Jerry
  • Uporabnik
  • Sporočil: 69 779
  • Avtomobil: E39 540i & E24 635CSI

Kot sem ze zgoraj napisal je sigurno najbolj preprosto,identifikacije pa nihce ne more opraviti v tvojem imenu

Identificiras se lahko na upravni enoti ali na tehnicnih pregledih

Jery :marsiksj se da samo vprasati moras pravilno :laugh

No saj v bistvu je logično, hvala za idejo... bom probal :ok
Prikaži več možnosti

melis
melis

Začetnik

• Uporabnik
  • Sporočil: 12
  • Avtomobil: BMW E53 X5 3.0d '04

Zakaj notarsko overjenega? Pooblastilo narediš in ga overiš na upravni enoti, kar stane 1 EUR. Prepis avtomobila je upravni postopek in je pooblastilo, overjeno na UE, popolnoma dovolj. Še nisem ziher, če ne bi šlo celo brez overitve.

LP NEjc

Se kje da dobiti vzorec pooblastila (podobno kot kupoprodajna pogodba)? Ali se to dobi samo na UE?
Prikaži več možnosti

x-driver
x-driver

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 21 587
  • Avtomobil: e39 530iA, APN4

Saj je preprosto. Napišeš v smislu: Jaz (ime priimek) pooblaščam tega pa tega (ime priimek) za to pa to zadevo, opravilo, karkoli že. Kraj, datum, podpis. To neseš overit.
Prikaži več možnosti

OG Blaž
OG Blaž

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 855
  • Avtomobil: E46 318i

Jp jaz sem en avto tako prodal ker kupec ni imel časa. 2 mesca nazaj tko da je aktualno.
Napisal pa je da me pooblašča da v njegovem imenu uredim prenos lastništva ter odjavo na ta pa ta naslov...pa sem sam vse naredil pa seveda tud vse jaz plačal :) :\ nimaš kej ker se nisem prej zmenil.
Objavljena slika
Prikaži več možnosti

elson2k
elson2k

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 3 399
  • Avtomobil: E320

Ima kdo kakšno idejo, kaj lahko narediš, če nekomu prodaš vozilo, kupec ti ga delno plača, prepis pa še ni narejen? Ne uspe mi izterjat preostalega dolga, vozilo je pri njemu, podpisan dogovor (kupoprodajna pogodba, pod opombe) da se prepis naredi ko je plačana celotna kupnina.

Tožba, prijava na policijo?
Prikaži več možnosti

ziga2004
ziga2004

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 267

jaz bi vprašal kakega odvetnika za mnenje
Prikaži več možnosti

Damjann
Damjann

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 5 153
  • Avtomobil: BMW 318iS coupe

Kljub vsem možnim zgodbicam o problemih pri prodaji/nakupu avta po forumih in drugje, eni še vedno ne upoštevate preprostega pravila, ki prepreči večino teh komplikacij: denar(ves denar), se za ključ in vozilo zamenja v istem trenutku, takoj pa se naredi še prepis na novega lastnika. Vse ostalo lahko prinese samo cel kup komplikacij, izgubljenega časa, živcev in denarja.
Pot dolga tisoče kilometrov, se zmeraj začne z enim samim korakom
Objavljena slika
Prikaži več možnosti
    • tomaž 320 je všeč

tomaž 320
tomaž 320

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 605
  • Avtomobil: E36 coupe & cinquecento

Ima kdo kakšno idejo, kaj lahko narediš, če nekomu prodaš vozilo, kupec ti ga delno plača, prepis pa še ni narejen? Ne uspe mi izterjat preostalega dolga, vozilo je pri njemu, podpisan dogovor (kupoprodajna pogodba, pod opombe) da se prepis naredi ko je plačana celotna kupnina.

Tožba, prijava na policijo?

Brez zamere, ampak kje ti je pamet?:crazy
Ker je kupec avto plačal le delno lahko v tem primeru govorimo, da se gre za avto nižje vrednosti (za kupca). In sploh pri avtomobilih nižje vrednosti je kupec ponavadi zmeraj zainteresiran, da se prepis ne naredi, da lahko on potem brezskrbno dela prekrške, ki jih boš seveda plačeval ti. In še huje bo, ko bo avtu potekla registracija, on pa se bo brezskrbno vozil naprej brez zavarovanja. Seveda boš v takem primeru za morebitno škodo, ki jo bo utrpela tretja oseba odgovoren ti kot lastnik avtomobila. V primeru, da je škoda povzročena z avtom brez obveznega zavarovanja je "žrtev" zaščitena tako, da se lahko za izplačilo škode obrne na Slovensko zavarovalno združenje, le ta pa potem škodo skupaj z oderuškimi obrestmi regresno izterja od lastnika vozila (tebe). Zelo nerodno je, ker tukaj ne gre za krajo, ampak za tvojo neumnost.

Ko sem nekaj let nazaj na avtosejmu prodajal ženinega puntota za 800 EUR, je tam kar mrgolelo "kupcev", ki bi avto kupili brez prepisa. Vsi bi izkoriščali to, da je sejem na nedeljo, ko prepis ni možen. Edino en Štajerc je sprejel moje pogoje, da ga bo po položeni ari (s potrdilom) čakal avto v moji garaži do naslednjega dne, ko mu bom predal overovljene (na njega napisane) dokumente in ključe, on pa istočasno meni denar.

Poleg vsega, ker nimaš dokazila, da si prodal avto, tudi do zavarovalnega bonusa za drug avto nisi upravičen.

Urejal tomaž 320, 19.08.2014, 09:21.

FIX IT AGAIN TOMORROW
Prikaži več možnosti

mika2023
mika2023

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 108
  • Avtomobil: e63, ML430, AD

človek potrebuje pomoč ne grajo. Res je naredil neumnost.
Pomoje bi vzel več prijateljev in šel iskat avto. Dnar pa bi mu vrnil, če bi se upiral bi še takoj policijo poklical.
Vsekakor bi probl dobiti avto nazaj, preduvsem zaradi pizdarij ki ti jih lahko naredi.
Prikaži več možnosti

bmw_soul
bmw_soul

BMWslo.comoholik

• Uporabnik
  • Sporočil: 590

Lastnik vozila ne odgovarja objektivno za povzročene prekrške, kar pomeni da četudi ta zdajšnji ''lastnik'' naredi prekršek se lahko ekskulpiraš/razrešiš krivde z dokazilom, da avtomobila v tistem trenutku nisi imel v posesti oz. ga nisi mogel upravljati.

Rešitev problema po pravni poti: v primeru prodaje avtomobila lastninska pravica preide z opravljenim prepisom, kar pomeni da si ti v tem trenutku še vedno lastnik vozila, ne glede na to da je polovica kupnine plačane. Lahko ga zahtevaš nazaj z lastninsko tožbo, gre za kratek postopek, samo dokazat moreš da si resnični lastnik vozila (kupoprodajno pogodbo ko si ti kupil vozilo) in sodišče naloži kupcu naj vrne stvar. To je podobno odstopu od pogodbe, kjer se vrnejo vse pridobljene stvari obema strankama.
Lahko pa zahtevaš tožbo na izpolnitev pogodbe, kar pomeni da zahtevaš ostalo polovico plačila.
Ne glede na to, da si še vedno lastnik vozila, ne smeš lastnoročno vzeti vozila nazaj v posest, ker v tem primeru ne gre za dovoljeno samopomoč, temveč za kršitev prava.

VENDAR je v tem primeru pravo odpovedalo že na začetku, tako da bi sam izbral opcijo, ki jo je predlagala mika2023. :ok

Urejal bmw_soul, 19.08.2014, 09:52.

BMW - več pa ni :ok2
Prikaži več možnosti

Rottie
Rottie

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 70 000
  • Avtomobil: E46 325i

človek potrebuje pomoč ne grajo. Res je naredil neumnost.
Pomoje bi vzel več prijateljev in šel iskat avto. Dnar pa bi mu vrnil, če bi se upiral bi še takoj policijo poklical.
Vsekakor bi probl dobiti avto nazaj, preduvsem zaradi pizdarij ki ti jih lahko naredi.

Če je avto sploh še v enem kosu ... da se ne bo ponovila zgodba forumaša, ki je dal avto popravljat drugemu forumašu, pa ga je ta razbil in prodal naprej.
pFTRx40.png
Prikaži več možnosti

janih
janih

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 3 180
  • Avtomobil: e36 320icabrio,

moj primer je podoben, sam da sem jaz dobil celo kupnino. Zadeva se je končala tako, da ga je moj prijatelj videl na cesti, šel za njim, ga ustavil mu vzel prometno in jo prinesel k meni. Potem sem opravil prepis in mu vse skupaj poslal po pošti in zgodba je bila zaključena. Bil sem tudi na policiji, pa se niso kaj dosti zmenili za primer, ker avto ni bil ukraden. Od takrat naprej, dokler ni prepisa in cele kupnine tudi avta ni:ok
vedno z vami janih:ok
Objavljena slika
Prikaži več možnosti

M Kompakt
M Kompakt

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 9 972
  • Avtomobil: Ruzak

Najdi avto in mu snemi tablice. Novih ne bo dobil, ker avto ni njegov, če da pa ukradene gor je pa v prekršku.
Potem pa lahko pokličeš policijo in prijaviš, da so ti ukradli avto.
Prikaži več možnosti

tomaž 320
tomaž 320

BMW fanatik

• Uporabnik

Kaj pa če avto sploh ni več v Sloveniji?
FIX IT AGAIN TOMORROW
Prikaži več možnosti

ziga2004
ziga2004

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 267

tomaž 320: če avto ni več v sloveniji, če je v delih ali pa razbit je naš prijatel v resnih težavah
Prikaži več možnosti

e30 316i
e30 316i

Banned

• Izključen
  • Sporočil: 841

Drugače je pa ja to po sistemu videno-kupljeno ,vidu je kak je plaču je...kar crkne po tistem si je sam kriv...
Prikaži več možnosti

elson2k
elson2k

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 3 399
  • Avtomobil: E320

Ah, toliko neumen pa spet nisem :laugh

Pred prodajo je avto bil odjavljen iz prometa, tablice vrnjene (uničene), imam tudi izjavo o lokaciji (hranjenju) vozila. Jaz sem pravno pokrit, pa kakorkoli obrneš (vse skupaj je podpisal tudi kupec). Tudi če je avto šel na uničenje ali za dele, bo v primeru prijave na policijo imel težave novi "lastnik" vozila, ker se avto uradno hrani pri njem doma, na uničenje pa je dal avto katerega sploh lastnik ni.

Sicer sem pa dobil zagotovilo da se bo težava v kratkem rešila (dokončno plačilo). Živi bili pa videli :laugh

p.s. ne gre za večji znesek, gre za princip.

Urejal elson2k, 19.08.2014, 17:39.

Prikaži več možnosti

tomaž 320
tomaž 320

BMW fanatik

• Uporabnik

Ker kolega je pa ravno včeraj poslal SMS kupcu iz BiH, naj mu nazaj pošlje tablice.:crazy Dacio logan 1,5 DCi karavan (7 sedežno), letnik 2007, z 246.000 km in okvaro turbine in intercoolerja je prodal za vsega 600 EUR.:crazyStrošek popravila na nepooblaščenem servisu bi znašal z malce iznajdljivosti samo 500 EUR (na pooblaščencu 1.500). Registracija velja do maja 2015, na tablice in prepis lahko kar pozabi.:jok

Urejal tomaž 320, 20.08.2014, 08:25.

FIX IT AGAIN TOMORROW
Prikaži več možnosti

-->
BMWslo je zasebna spletna stran in ni v povezavi s podjetjem BMW AG.
Obiščite uradno stran BMW Slovenija.
BMW je registrirana blagovna znamka podjetja BMW AG.
BMWslo.com © 2001-2018. Vse pravice pridržane.