Skoči na vsebino

Oldtimer in youngtimer po 1.1.2014

- - - - -

• Prijavi se za objavo odgovora
268 odgovorov v temi
andrej777
andrej777

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 7 999
  • Avtomobil: e30 320i, e90 320d xDrive

Ravno tukaj bi moralo nekaj veljati beseda zveze kot je SVAMZ ki vsaj v teoriji v takih primerih pomaga članom.

:ok BMW F800S AC SCHNITZER:ok
:metalc:metalc:okBMW e30 1985 320i MTech1:ok:metalc:metalc
e90 320d xDrive Objavljena slika

Prikaži več možnosti

joda
joda

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 26 370
  • Avtomobil: BMW E30 MT1

Hay!

...zveza ne naredi nic, in tudi vpis v prometni ne (verjetno je tudi odvisno od zavarovalnice)

...ko je imela moja e30 bližnje srečanje z enim avtom, ki ni znal speljati iz parkinga je sel avto po predračun za popravilo na AA...če me spomin ne vara je bila vrednost popravila cca 2700€....na ZM mi je cenilec zavrnil počeno armaturo, ker naj bi bila počena že prej in bi moral biti hujši udarec v avto, da bi počila (bumbar, poči zelo hitro) zavrnil nove M nalepke na mt podaljških, ker niso poškodovane in se ta del itak nebi barval, ampKak samo poškodovani (bumbar na kvadrat) in vrednost avta je ocenil glede na to, po koliko se podobni letniki prodajajo pri nas in na mobil.de.....ne glede na ohranjenost in opremo, (bumbar na kubik) da je oldi ni imelo pa itak nobene veze....ocenil je da je vreden 2k€ in zato je poškodba totalka in so mi izplačali 1000€...pa se jebi...
...na srečo sem imel nekaj delov doma, (stranski deli kromiranega odbijača, nosilci, kromirani obro%i luči itd.) centralni del krom odbijača je klepar popravil, sicer se od blizu vidi iz dveh metrov pa ne in tudi ličarija je bila cena bolj kot usluga, tako, da na koncu vseeno nisem bil v minusu, kar bi bil v velikem, če bi šel popravljat na servis...

lp

joda

Urejal joda, 08.12.2018, 23:05.

Objavljena slika
Prikaži več možnosti
    • blackberet je všeč

antasi
antasi

Novinec

• Uporabnik
  • Sporočil: 782
  • Avtomobil: star Bmw

Poučno.
To imamo radi, konkretne primere, da si lahko potem v primeru nesreče pomagamo.
Dejstvo pa je, da ne poznam nikogar ki bi imel oldtimer kasko. Tudi nesreče so izjemno redke zaradi malo in pazljivo prevoženih km. Zgodi se pa lahko...
Enkrat me je celo sodni cenilec klical iz CRO ker je na netu izvedel da se spoznam na dotični oldy. In sem mu povedal cene delov iz sejmov v tujini.
Pozneje sem se pogovarjal celo z lastnikom ki se mi je zahvalil ker je baje dobil kar je hotel. Po sodni poti seveda. Šlo je pa ds ga je ena ženska butnila in ni bil nič kriv. In tožba je seveda proti zsvatovalnici in ne osebi.
To je še ena dodatna jeba če imaš oldtimerja.
Prikaži več možnosti
    • Nixxon je všeč

blackberet
blackberet

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 9 066
  • Avtomobil: študentski

Itak se prvo zjokaš ,ker je sploh prišlo do zvitja pločevine potem te pa še zavarovalnica po buči,ker ni nič vredno.

:bmw V8  :bmw

Prikaži več možnosti

Rottie
Rottie

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 70 000
  • Avtomobil: E46 325i

Če se kdo ne strinja s cenitvijo cenilca ali njegovo odločitvijo, lahko še vedno vztrajaš na svojem in gre potem tvoj primer na neko komisijo na zavarovalnici, kjer odločajo o tem. Sj tako je meni povedal za eno poškodbo na Triglavu, ko sva bila različnega mnenja okoli nje. Ni cenilceva odločitev dokončna, samo potem se pač zavleče z odločitvijo.

A je dejansko kaj koristi od tega, pa ne vem, ker nisem potem vztrajal, saj zame v resnici ne bi dosti spremenilo.

pFTRx40.png
Prikaži več možnosti

ALFAinBMW
ALFAinBMW

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 3 138
  • Avtomobil: E46, E34

Komisija nič ne koristi, stoji na strani cenilca. Zavarovalnica / komisija pa še po vrhu ceni mnenje lastnega cenilca več kot zapisnik policaja. Torej če policaj naredi zapisnik poškodbe na parkirišču, poslika itd. ter pošlje vse to cenilcu, lahko ta še vedno zavrne in uveljavi svoje mnenje. Takšno izkušnjo sem imel sam, kjer na koncu nisem dobil nič izplačano kljub zavarovanemu parkingu... 

Urejal ALFAinBMW, 09.12.2018, 18:15.

Prikaži več možnosti
    • Nixxon je všeč

loty1825
loty1825

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 724
  • Avtomobil: E30/4, E36/5, E46/3

Če se kdo ne strinja s cenitvijo cenilca ali njegovo odločitvijo, lahko še vedno vztrajaš na svojem in gre potem tvoj primer na neko komisijo na zavarovalnici, kjer odločajo o tem. Sj tako je meni povedal za eno poškodbo na Triglavu, ko sva bila različnega mnenja okoli nje. Ni cenilceva odločitev dokončna, samo potem se pač zavleče z odločitvijo.

A je dejansko kaj koristi od tega, pa ne vem, ker nisem potem vztrajal, saj zame v resnici ne bi dosti spremenilo.

Ni treba, da se zavleče. Lahko se strinjaš s ponujenim zneskom, kot delnim zneskom in ti ga nakažejo, pa potem pišeš ugovor, da hočeš še doplačilo, ker ni bila cenitev ustrezna.

Na komisijo gre pe že itak prvič, še preden ti pošljejo prvo ponudbo za poravnavo, mora cenilčevo cenitev odobrit komisija. In ja načeloma velja pisat vedno ugovor, ker najprej vedno poksusijo ponudit manj, kot so dejansko priravljeni dat in če sprejmeš že prvo ponudbo, toliko bolje za njih.

Nič ni težko, kar se mora, vendar ni nič treba, če se noče, vendar na koncu se vse da, če res hoče. :cool
Prikaži več možnosti

gerchy
gerchy

License for everything!

• Administrator
  • Sporočil: 9 996
  • Avtomobil: z dost' dinamike!

Oni dan sem čisto mimogrede izvedel nekaj stvari. Točnosti informacije nisem preverjal.

Skratka, če imaš starodobnika s certifikatom, ti pripada 90 % popusta na zavarovanje, cestnina se plača po polni ceni in ni omejitve kilometrov ali kakšnih drugih davščin.

Če imaš poleg certifikata še opombo v prometnem dovoljenju, imaš 90 % popusta na zavarovanje in tudi 90 % na cestnino. Ampak v tem primeru želijo menda uvesti dodatne davščine, pa tudi kilometri se bodo vpisovali, ker bo dovoljena vožnja samo za posebej organizirane dogodke.

Če je to res, bodo očitno tudi starodobniki postali luksuz.

slovenska-konoplja.png

Prikaži več možnosti

E39-530d
E39-530d

BMW ljubitelj

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 056
  • Avtomobil: E12 & E28 & E34 & E39

Glede zgoraj navedenega oz. prvega dela drži. Glede drugega dela pa upam da do tega ne bo prišlo (lahko bi ker je naša politika sposobna vsega), ni pa to realno oz. smiselno/ logično, da bi svobodnim državljanom omejevali ali popisovali gibanje.

Prikaži več možnosti

antasi
antasi

Novinec

• Uporabnik

Kje s to slišal?
Namreč gostilniške debate o tem so že več kot 10 let.
Menim pa, da iz tega ne bo nič, ker odkar so poostrili veljavnost striktno na 30 let, zlorab skoraj ni več.
Prikaži več možnosti
    • Jerry je všeč

gerchy
gerchy

License for everything!

• Administrator

Pogovarjal sem se z enim zbirateljem in glede na njegovo zbirko in 40 let udejstvovanja pri SVAMZu, se mi je informacija oz. nasvet glede prometnega dovoljenja, zdel na mestu. Kako je danes s tem v praksi, pa bodo povedali lastniki. Kaj se obeta v prihodnosti, pa itak ne moremo vedeti pri vseh teh nelogičnih birokratskih odločitvah.

slovenska-konoplja.png

Prikaži več možnosti

antasi
antasi

Novinec

• Uporabnik

Res je, kar si napisal v zadnjem odstavku.
Glede namenske uporabe oldtimerja, potnih nalogov, omejene vožnje, posebnih tablic itd, pa bi po moje že zdavnaj uvedli kakšne omejitve, če bi država s tem lahko zaslužila. Zato po moje ne bo nič. Itak so že dovolj zajebali lastnike z davkom na odjavljena vozila, dodatna obdavčitev pa ne bi prinesla zaslužka v državno blagajno. Kdo od teh zbirateljev pa ima denar, da bo plačeval še en nov davek. Mogoče 1 na 10 pa še to sem optimist. Enostavno se bi v tem primeru vozila prodala za bagatelo doma in predvsem v tujino. To si pa država ne sme privoščit, ker gleda malce tudi na svoj ugled zaradi volitev.
Politika tako vemo, kaj je.

Bi pa še omenil, da je starodobništvo že sedaj luxus. Kje pa je logika, v tem času modnega deljenja vozil, raznih skupnih prevozov itd imeti doma 10 in več vozil ki samo čakajo.
Ampak g.država, ne pozabi, to je kulturna dediščina naroda, tako kot slovenski jezik in podobno. G.država, če ne razumeš, pojdi v muzej Bistra, kjer je razstavljenih 0.05% slovenske kulturne dediščine. Ostalo je pri privat zbirateljih.
Prikaži več možnosti
    • Nixxon je všeč

mihaing
mihaing

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 5 783
  • Avtomobil: prdalica

Zavarovanje ti tako ali tako pripada popust, za cestnino pa pač požreš tistih 100EUR na let. Nobene drame. Status starodobnika je tvoje želja in ni zahteva.

V2 za agregat, V4 Yamaho, V6 prevozno sredstvo, V8 avtomobil

Prikaži več možnosti
    • tomazic89 je všeč

gerchy
gerchy

License for everything!

• Administrator

Zavarovanje ni kritično, nov ali star avto lahko zavaruješ za najmanj 100 €. Torej prihraniš 90 €. 

Če imaš pa v garaži še tri stroje, je pa to lahko slabih 1500 € cestnine. Za par 100 km letno. Torej je tistih 90 % popusta pri cestnini kar uporabnih, če imaš malo bolj specifično zbirko.

slovenska-konoplja.png

Prikaži več možnosti

andrej777
andrej777

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 7 999
  • Avtomobil: e30 320i, e90 320d xDrive

Jaz sem do sedaj plačeval polno cestnino in imam v planu ravno sedaj vpisat starodobnik v homologacijo. Delam itk manj kot 1.000km letno. Omejevanje km je pa nemogoče. Recimo da grem na srečanje BMW nekam na sever Nemčije. V ene vikendu naredim 2-3.000km. A ni starodobnik namenjen ravno takim srečanjem?

:ok BMW F800S AC SCHNITZER:ok
:metalc:metalc:okBMW e30 1985 320i MTech1:ok:metalc:metalc
e90 320d xDrive Objavljena slika

Prikaži več možnosti

gerchy
gerchy

License for everything!

• Administrator

Omejitev je mišljena v smislu, da boš plačal neko kilometrino za teh 3000 km. Najbrž bo njihovo vodilo to, da ker si privarčeval pri cestnini, boš pa plačal za daljše vožnje. 

slovenska-konoplja.png

Prikaži več možnosti

Rottie
Rottie

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 70 000
  • Avtomobil: E46 325i

Kako je pa s temi omejitvami v tujini, recimo po ostalih evropskih državah, če kdo ve? Posebne tablice za oldije ima kar nekaj držav. A imajo še kakšne dodatne omejitve okoli vožnje ali česa drugega? Glede na to, da naši zelo radi prepisujejo zakone od drugih držav, je za pričakovati, da bodo posnemali tujce tudi pri tem.

pFTRx40.png
Prikaži več možnosti

schik
schik

BMW ljubitelj

• Uporabnik
  • Sporočil: 249
  • Avtomobil: E39 530i LPG, E30 325i

Samo popravek, popust pri cestnini je 80%. Na zavarovanje je 90%, čeprav mislim da ima par zavarovalnic tudi manj oz. ima vsaka malo te stvari po svoje. Recimo ena zavarovalnica ti potem ne upošteva bonusa (lahko ga uporabiš na drugo vozilo), tako da vzamejo 14 premijski razred in 90% popusta, pri določenih pa ni problem, lahko imaš premijski razred 4 (50%) popusta in potem na to še 90% na oldija tako da plačaš dejansko 5% premije. Zavarovalnice nimajo zakonsko določeno imajo pač neke interne dogovore tako da so možne razlike. Cestnina je pa zakonsko določen popust 80% če imaš vpisan status starodobnik v prometno dovoljenje in homologacijo.

Kako je v tujini žal ne vem, vem pa da so pri nas uvedli zakon za posebne tablice za oldije vendar preden so tablice prišle v izdelavo so zakon ukinili.

Aja še to. Oldi lahko stoji v garaži neregistriran in za njega zakon o dajatvah na odjavljena vozila ne velja.

Prikaži več možnosti

žorž4x4
žorž4x4

BMWslo.comoholik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 283
  • Avtomobil: bmw m3

Samo popravek, popust pri cestnini je 80%. Na zavarovanje je 90%, čeprav mislim da ima par zavarovalnic tudi manj oz. ima vsaka malo te stvari po svoje. Recimo ena zavarovalnica ti potem ne upošteva bonusa (lahko ga uporabiš na drugo vozilo), tako da vzamejo 14 premijski razred in 90% popusta, pri določenih pa ni problem, lahko imaš premijski razred 4 (50%) popusta in potem na to še 90% na oldija tako da plačaš dejansko 5% premije. Zavarovalnice nimajo zakonsko določeno imajo pač neke interne dogovore tako da so možne razlike. Cestnina je pa zakonsko določen popust 80% če imaš vpisan status starodobnik v prometno dovoljenje in homologacijo.

Kako je v tujini žal ne vem, vem pa da so pri nas uvedli zakon za posebne tablice za oldije vendar preden so tablice prišle v izdelavo so zakon ukinili.

Aja še to. Oldi lahko stoji v garaži neregistriran in za njega zakon o dajatvah na odjavljena vozila ne velja.

Oldi lahko stoji v garaži neregistriran in za njega zakon o dajatvah na odjavljena vozila ne velja.

To velja samo za tiste ki majo certifikate na žalost mislim da? Edino normalno bi bilo da avtomatsko če je po podatkih avto 30+ let tega davka ne bi bilo, totalno nepravično je ljudi posiljevat s temi forami v neke klube in certifikate

Prikaži več možnosti

naliM
naliM

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 029
  • Avtomobil: OOOO | \X/ | * | ⚡

Oldi lahko stoji v garaži neregistriran in za njega zakon o dajatvah na odjavljena vozila ne velja.

To velja samo za tiste ki majo certifikate na žalost mislim da? Edino normalno bi bilo da avtomatsko če je po podatkih avto 30+ let tega davka ne bi bilo, totalno nepravično je ljudi posiljevat s temi forami v neke klube in certifikate

Samo za tiste, ki imajo homologacijo starodbnika - teh pa se zaradi nizkih stroškov registracije tako ne splača odjavljati iz prometa (seveda, če so vozni).

Prikaži več možnosti