Skoči na vsebino

Davek na nepremičnine

- - - - -

• Prijavi se za objavo odgovora
112 odgovorov v temi
janih
janih

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 3 180
  • Avtomobil: e36 320icabrio,

Sem solastnik stanovanja v katerem živita moja mama in moj brat, 1/2 stanovanja sem podedoval po očetovi smrti. Sam nisem prijavljen v tem stanovanju, ker živim v svoji hiši. Sem pa sedaj dobil odmero davka in to po stopnji 0.50% moj brat pa 0,15%, moje vprašanje je, ali je nekako možno, da se mi zniža stopnja davka na 0,15% glede na to, da s tem stanovanjem ne raspolagam in da z njim ne služim(oddajanje v najem)???
V bistvu mi je mrtev kapital, ker dokler bo mama živa, z bratom ne morava nič napraviti s tem stanovanjem.

Hvala za vse nasvete,

Lp Jani
vedno z vami janih:ok
Objavljena slika
Prikaži več možnosti

Shebo
Shebo

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 3 484

Lahko:ok

http://www.vlada.si/...sebna_sluznost/

Ampak osebno bi bil previden s tem. Pri služnosti se lahko po določenem obdobju močno zakomplicira.
I cannot see, I cannot pee, I cannot chew, I cannot screw, My memory shrinks, my hearing stinks, No sense of smell, I look like hell! My body's drooping, got trouble pooping. The golden years have come at last... THE GOLDEN YEARS CAN KISS MY ASS!
Prikaži več možnosti
    • janih je všeč

Davidf1
Davidf1

BMW Račna Team

• Uporabnik
  • Sporočil: 23 820
  • Avtomobil: E39 530dTA & 530dTA ///M

Kaj pa se lahko zakomplicira?
Prikaži več možnosti

janih
janih

BMW fanatik

• Uporabnik

hvala:ok, in kaj se lahko zakomplicira:confused :confused
Objavljena slika
Prikaži več možnosti

Shebo
Shebo

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 3 484

Ćisto odvisno od situacije in sodelujočih. Če ti nekomu daš služnost, potem temu človeku po xy letih (ne vem ali je to 10 ali 20 let) to pripada in mu ne moreš tega vzet.

To bi bilo nekako okvirno, bo pa kakšen pravnik bolj točno povedal za kaj se gre:ok
I cannot see, I cannot pee, I cannot chew, I cannot screw, My memory shrinks, my hearing stinks, No sense of smell, I look like hell! My body's drooping, got trouble pooping. The golden years have come at last... THE GOLDEN YEARS CAN KISS MY ASS!
Prikaži več možnosti

janih
janih

BMW fanatik

• Uporabnik

v mojem primeru je to moja mama, tko da tukaj ne bo problema, torej, če dam mami služnost, padem v 0,15% davek:ok
Objavljena slika
Prikaži več možnosti

Mrcina
Mrcina

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 982
  • Avtomobil: Honda Accord type R

v mojem primeru je to moja mama, tko da tukaj ne bo problema, torej, če dam mami služnost, padem v 0,15% davek:ok

Žal ne padeš...

Zakon ima en hakeljc, ki pravi, da je zavezanec za davek imetnik osebne služnosti samo v primeru, ko je osebna služnost ustanovljena na celotni nepremičnini. Glej osmi odstavek 4. člena Zakona o davku na nepremičnine.

Ti si lastnik samo enega deleža. Lahko ustanoviš služnost v korist mame na svojem deležu, ampak ti to ne bo znižalo davka, saj mama ne bo imela služnosti na celi nepremičnini, ampak samo na tvojem delu.

V tvojem primeru lahko narediš samo eno:
1. vzpostavite etažno lastnino, kjer naredite dve stanovanji (mamino in bratovo);
2. mama na svojem stanovanju podari še preostanek lastništva tebi (ali pa obema z bratom), hkrati pa se ustanovi osebna služnost za mamo, tokrat na celotni nepremičnini (ki po etažiranju predstavlja samo stanovanje).

Seveda pa našteto:
a) ni poceni
b) ni hitro

Upam da je bilo vsaj približno razumljivo. Lahko pa PM ali mail za podrobno razlago. Sam sem trenutno zakopan do vratu v ta davek, o tem sem napisal tudi nekaj člankov, in čedalje bolj ugotavljam, da je živo s*anje. Ravno tvoj primer je tipičen...

Če ima kdo kakšno vprašanje glede davka ali pa bi rad kak nasvet mi lahko tudi piše na zemljak.nejc(afna)gmail.com. Rade volje pomagam. Pa to ni reklama, da ne bo pomote, pomagam brezplačno :-D :-D.

LP Nejc
Prikaži več možnosti
    • GGREGA je všeč

Benady
Benady

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 624
  • Avtomobil: E83 X3 xDrive18d

Mrcina, eno vprašanje :)

V kleti bloka kjer stanujem imam lastniški parkirni prostor, kupil sem ga hkrati s stanovanjem ampak ni del stanovanja - ima svojo parcelno številko. Za stanovanje imam davka 0,15%, za parkirni prostor pa seveda 0,5% :frown

Se da to kako rešiti? S parcelizacijo združiti stanovanje in parkirni prostor morda? Kolikšni so stroški postopka in ali se to izplača? Ker sedaj recimo lahko parkirno mesto posebej prodam, potem bi ga verjetno težje...

Mi je pa malo neumno ker seveda imamo tudi vsak svojo kletno shrambo, ki pa je del stanovanja, čeprav je fizično ločena...po tej logiki bi bil lahko tudi parkirni prostor del stanovanja, saj je v isti stavbi.
Prikaži več možnosti

Mrcina
Mrcina

BMW fanatik

• Uporabnik

Mrcina, eno vprašanje :)

V kleti bloka kjer stanujem imam lastniški parkirni prostor, kupil sem ga hkrati s stanovanjem ampak ni del stanovanja - ima svojo parcelno številko. Za stanovanje imam davka 0,15%, za parkirni prostor pa seveda 0,5% :frown

Se da to kako rešiti? S parcelizacijo združiti stanovanje in parkirni prostor morda? Kolikšni so stroški postopka in ali se to izplača? Ker sedaj recimo lahko parkirno mesto posebej prodam, potem bi ga verjetno težje...

Mi je pa malo neumno ker seveda imamo tudi vsak svojo kletno shrambo, ki pa je del stanovanja, čeprav je fizično ločena...po tej logiki bi bil lahko tudi parkirni prostor del stanovanja, saj je v isti stavbi.

Jp, tole je tudi eden izmed klasičnih problemov. Če si pravilno zamišljam je parkirno mesto poseben del v isti stavbi, ne posebna parcelna številka? Ker si napisal, da je v kleti objekta, ne zunaj, sklepam na to.

Če je poseben del, se da zadevo poštimat, ampak le s spremembo elaborata za kataster stavb. Ta zadeva pa je mogoča le s soglasjem čisto vseh lastnikov v bloku in ni ravno poceni (hkrati pa je dolgotrajna).

Nekaj točno o tej temi je bilo v sobotnem delu, se splača prebrati... Je avtor zelo lepo napisal, kako s(m)o vsi delali čimveč posameznih delov, da so bili lastniki lahko bolj fleksibilni (prodajali garaže in parkirišča posebej), sedaj so pa naje*ali...:napaka

To velja, če je moja predpostavka, da si se zmotil, kot si napisal da ima svojo parcelno številko in si mislil da ima svojo številko posameznega dela, točna. Lahko pa mi pošlješ podatke (vsaj naslov) pa ti preverim točno...

LP Nejc

Urejal Mrcina, 23.02.2014, 17:53.

Prikaži več možnosti

Benady
Benady

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 624
  • Avtomobil: E83 X3 xDrive18d

Ah, zatupil sem, parcelna številka je seveda enaka, številka stavbe enaka, cifra dela stavbe se pa razlikuje :)

Torej bomo plačevali po 0,5% ... eh, kakorkoli, lastniški parking v mestu je vreden vsakega centa :ok
Prikaži več možnosti

Mrcina
Mrcina

BMW fanatik

• Uporabnik

Ah, zatupil sem, parcelna številka je seveda enaka, številka stavbe enaka, cifra dela stavbe se pa razlikuje :)

Torej bomo plačevali po 0,5% ... eh, kakorkoli, lastniški parking v mestu je vreden vsakega centa :ok

Imaš pa prednost, da ga lahko posebej prodaš, kupiš dodatnega od soseda, lahko ga zastaviš, ipd...

Drugače pa zbiram take in podobne anomalije, ker bom oblikoval predloge za spremembe... Itak ga bodo odpirali v kratkem, ker je en cel kup problemov..

LP NEjc
Prikaži več možnosti

janih
janih

BMW fanatik

• Uporabnik

Žal ne padeš...

Zakon ima en hakeljc, ki pravi, da je zavezanec za davek imetnik osebne služnosti samo v primeru, ko je osebna služnost ustanovljena na celotni nepremičnini. Glej osmi odstavek 4. člena Zakona o davku na nepremičnine.

Ti si lastnik samo enega deleža. Lahko ustanoviš služnost v korist mame na svojem deležu, ampak ti to ne bo znižalo davka, saj mama ne bo imela služnosti na celi nepremičnini, ampak samo na tvojem delu.

V tvojem primeru lahko narediš samo eno:
1. vzpostavite etažno lastnino, kjer naredite dve stanovanji (mamino in bratovo);
2. mama na svojem stanovanju podari še preostanek lastništva tebi (ali pa obema z bratom), hkrati pa se ustanovi osebna služnost za mamo, tokrat na celotni nepremičnini (ki po etažiranju predstavlja samo stanovanje).

Seveda pa našteto:
a) ni poceni
b) ni hitro

Upam da je bilo vsaj približno razumljivo. Lahko pa PM ali mail za podrobno razlago. Sam sem trenutno zakopan do vratu v ta davek, o tem sem napisal tudi nekaj člankov, in čedalje bolj ugotavljam, da je živo s*anje. Ravno tvoj primer je tipičen...

Če ima kdo kakšno vprašanje glede davka ali pa bi rad kak nasvet mi lahko tudi piše na zemljak.nejc(afna)gmail.com. Rade volje pomagam. Pa to ni reklama, da ne bo pomote, pomagam brezplačno :-D :-D.

LP Nejc

hvala:beer, res je komplicirano, kako naj delim stanovanje v bloku:confused, mislim da mi je edina hitra varianta, da moj delež podarim moji hčerki, kar je itak že bilo u planu in da hči prijavi stalno prebivališče na tem naslovu in mislim, da sem s tem rešil problem:confused :)
Objavljena slika
Prikaži več možnosti

Mrcina
Mrcina

BMW fanatik

• Uporabnik

hvala:beer, res je komplicirano, kako naj delim stanovanje v bloku:confused, mislim da mi je edina hitra varianta, da moj delež podarim moji hčerki, kar je itak že bilo u planu in da hči prijavi stalno prebivališče na tem naslovu in mislim, da sem s tem rešil problem:confused :)

Se opravičujem, sem narobe razumel da gre za hišo. V kolikor gre za stanovanje seveda ne moreš izpeljati delitve.

Rešiš z darilno na hčerko in prijavo njenega stalnega bivališča, vprašanje je le, ali bo tam dejansko živela? V kolikor ne, ti to lahko povzroči nadaljnje probleme v prihodnosti. No, ne tebi, hčerki...

LP Nejc
Prikaži več možnosti

janih
janih

BMW fanatik

• Uporabnik

Se opravičujem, sem narobe razumel da gre za hišo. V kolikor gre za stanovanje seveda ne moreš izpeljati delitve.

Rešiš z darilno na hčerko in prijavo njenega stalnega bivališča, vprašanje je le, ali bo tam dejansko živela? V kolikor ne, ti to lahko povzroči nadaljnje probleme v prihodnosti. No, ne tebi, hčerki...

LP Nejc

Kakšne probleme bi pa lahko imela:confused :confused
Objavljena slika
Prikaži več možnosti

Rottie
Rottie

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 70 000
  • Avtomobil: E46 325i

Veliko davka bo plačevala, če tam ne bo živela, ane :ok2
pFTRx40.png
Prikaži več možnosti

Mrcina
Mrcina

BMW fanatik

• Uporabnik

Hja, bivališče naj bi imela prijavljeno tam, kjer dejansko živi. Recimo, da bo ččez nekaj let kupila lastno stanovanje, v katerem bo živela, bo imela ali z enim ali z drugim višje stroške zaradi davka. Potrebno bo spreminjati dokumente iz enega na drugi naslov. In tako dalje, življenje je bogato s presenečenji, nikoli ne veš, kaj se ti zgodi...

Dejansko je vedno najbolje, da se zadeve uredijo skladno z dejanskim stanjem.

LP Nejc
Prikaži več možnosti

Blindek
Blindek

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 6 856
  • Avtomobil: Superb Sportline

Kaj vse se šteje pod pozidano? Za eno parcelo, ki imam v lasti, piše da je 6% pozidano, tam pa ne stoji drugo kot 3 smreke,2oreha, 1 lesena hišica 2x2m, v kateri so pospravljene lopate,grablje ipd.

Da bi koga dobil na telefon ko kličem, pa nič...
Prikaži več možnosti

Jerry
Jerry
  • Uporabnik
  • Sporočil: 69 774
  • Avtomobil: E39 540i & E24 635CSI

Kaj vse se šteje pod pozidano? Za eno parcelo, ki imam v lasti, piše da je 6% pozidano, tam pa ne stoji drugo kot 3 smreke,2oreha, 1 lesena hišica 2x2m, v kateri so pospravljene lopate,grablje ipd.

Pozabil si napisat kolikšna je velikost parcele... je velika 200 ali 20.000 kvadratov? :laugh :ok2
Prikaži več možnosti

Blindek
Blindek

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 6 856
  • Avtomobil: Superb Sportline

2000m2

ampak to ni pomembno

sicer grem tak tja pa čeprav nimam termina, saj je še mnogo drugih nepravilnosti pri teh podatkih od parcel in hiše...

znanec ima malo večji steklenjak, oni pa so napisali da ima izložbo in so ga nevem kako obdavčili za tisto... same cvetke slišim, kako zelo nimajo urejenih zapisov, pa čeprav so kao vse to preverjali
Prikaži več možnosti

ily
ily

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 434
  • Avtomobil: e91

z bratom naredi najemno pogodbo in padeš na 0,15% enostavno ko pasulj :-D :-D
Prikaži več možnosti

-->
BMWslo je zasebna spletna stran in ni v povezavi s podjetjem BMW AG.
Obiščite uradno stran BMW Slovenija.
BMW je registrirana blagovna znamka podjetja BMW AG.
BMWslo.com © 2001-2018. Vse pravice pridržane.