Skoči na vsebino

E34 to Sahara 2013

- - - - -

• Prijavi se za objavo odgovora
103 odgovorov v temi
Octopus
Octopus

Licence to rust

• Uporabnik
  • Sporočil: 6 657
  • Avtomobil: E34touringVR12, T3 SYNCRO

Evo nekaj, kar ni ravno drgnjenje avta s polirpasto v garaži.

Ker sem že precej osebam obljubil, da kako besedo na kratko napišem, ker v živo ni nikoli dovolj časa, da bi razložil, ker je fino zastrupljati ljudi okoli sebe z ne povsem navadnimi idejami, evo, par stavkov na kratko, kako sva šla s kolegom pogledat, če je v Zahodni Sahari res kaj peska in če banane res rastejo na drevesih.
V bistvu sem se enkrat že lotil pisanja, pa sem po par urah zmetal skupaj 6 listov, a nisem niti par dni obdelal, tako da bom sedaj poizkusil bolj na krakto, če pa koga zanima, naj pa kaj vpraša. :)

Kar nekaj ljudi vpraša, ali ni arabski svet nevaren in na kaj pazit?
Odkrito povedano, največji pomislek pred potjo v moji glavi in grožnja na poti je bila to, da bom pokrivil/opraskal kakšno platišče. (poleg tega, da bi nič krivega kolega ubil, če se zaletimo) Preden se naključni bralec zgrozi nad mojo apatičnostjo, velja omenit, da je tako mentalno stanje povsem normalno za nekoga, ki ima dve vozili, ki sta normalnemu smrtniku povsem identični, sta skoraj starejši od lastnika in naključno mimoidočemu zgledajo kot nekaj, kar iz čudnega razloga še ni v preši pristalo. Verjetno vsakdanje mariskomu tukaj. Naravnost grozna misel je bila, da bi platišča, katera si iskal leta, šel pobrat 600 kilometrov daleč v eno smer in jih čistil po vsaki vožnji... sedaj z njimi ril po pesku.
A glej ga zlomka. Po določenem času ugotoviš, da od tega, da stvari samo skladiščiš in čuvaš v končni fazi nimaš kaj prida koristi. Namreč... Čakaj, čakaj! Prešine te, da bi bilo naravnost kul, če bi to dejansko uporabil. Veš, da bo potem bolj rabljeno, a hej, nekaj bo koristnega!:mljask
Predstavljajte si slastno torto. Lahko jo čuvaš v hladilniku in gledaš kako je fina. A kaj kmalu od te torte niti ne bo kaj pametnega. Lahko pa si rečeš, je lepa, a dajmo jo probat in pojest. To je to!

Smisel življenja je ležanje na plaži... in kako gre že to, čivave me ne interesirajo preveč.
E34, touring.
E34 touring s (pre)širokomi platišči (čoh čoh po blatniku) in srfom na strehi.
Toplo podnebje.
Toplo podnebje, e34 touring z odprto panoramo, precej kilometrov.
Precej kilometrov po odštekani okolici.
Dobra družba.
Kampi za šotorenje ob E34.
Vožnja ob neskončnih plažah, ki so surfabilne.
Verjetno ne rabim preveč razlagat, kdor posamezne gornje ideje vidi, kot večje veselje v življenju, ve o čem govorim.

Začetna ideja je bila, da bi nekako pririnil vse do Mavretanije, kjer v mestecu Noadhibou na plaži leži ogromna razpadajoča ladja in mesto samo je eno največjih »pokopališč« za ladje na svetu.
Potem bi se obrnil nazaj, čez Atlas in po Evropi po severu Španije, preko Normandije in po možnosti še čez Poljsko preko doma.
Zaradi predvsem časovne stiske (in rahle depresije pri povratku v dolgočasno Evropo) se je pot okrnila predvsem na Maroko. + vsi so še vedno mnenja, da sem zmešan ker bi delal tisoče kilometrov puščave da bi gledal razpadajočo ladjo. :-D
(Da o idejah vračanja čez alžirijo in Tunizijo, ki žal ni mogoča, ne razpredamo.)

Da ne pišem preveč, par podatkov:
-Celotna kilometrina, pol leta Portugalske, dober mesec Maroka: 16.485 kilometrov

- Slovenija, Italija, Monako, Francija, Španija, Portugalska, Maroko, "Zahodna Sahara", Gibraltar, Andorra.

-Voznik Octopus, navigator kolega Gašper

-Najcenejše gorivo na poti: Zahodna Sahara, 97 centov liter! :mljask

- Izogibanje dolgočasnim avtocestam!

-Dežja v Maroku en dan 5 minut. V bistvu edini konkretni dež v več kot pol leta me je pričakal točno pri Gorici, zadnje kilometre domov sem vozil ob enih zjutraj po nevihti in nalivu. :blackeye

-Okvare na e34? Že takoj pri Novi Gorici je ponoči počila ena zadnja vzmet zaradi natovorjenosti in manjše udrtine na cesti. To sem veselo zamenjal sam na Portugalskem, ker sem najel stanovanje z garažo in z ebaya naročil Kayabine vzmeti. Pred tripom sva februarja doma v snegu z Mehmanom zamenjala nov hladilnik Behr, potem sem zamenjal še vodno črpalko, olje, filtre, ipd. Seveda kot vedno sem z Krownom in kompresorjem na veliko napolnil vse votle dele, ker sem vedel da bo avto deležen slanega pršca z oceana.
Avto je pokasiral raznorazne vdrtine (med drugim je opica padla na pokrov motorja), leva roka in končnik volana ima več zračnosti, vsi štirje originalni diski so bili pokrivljeni (vožnje po 1200km v kosu). Potlej nekaj več čričkov in peska. Skratka nič omembe vrednega, e34 je zakon.
Je pa treba vedet, da je rizik logično precej večji, še posebaj v državah, kjer v naslednjem ovinku hitro naletiš na parkiran avto sredi ceste, prevrnjen tovornjak ali pa večji betonski blok.

VIDEO za vse, ki se jim ne da brat
: (žal vimeo malce barve ubije in desinhronizira glasbo malenkostno)

Nekakšna okvirna kvazikarta, grdo nakracana:
Objavljena slika

Fotoutrinki (zahvala in avtorske za precej fotk gre sovozniku Gašperju- se hitro vidi, da sta dva načina kadriranja:-D) iz Maroka:

Objavljena slika

Objavljena slika

Objavljena slika

Objavljena slika

Objavljena slika

Objavljena slika

Objavljena slika

Objavljena slika

Objavljena slika

Mislim da video dobro zajame bistvo in utrip zadeve, da ne razkladam predolgo. Bom verjetno spisal kak konkretnejši potopis, ko neham naprej sanjarit in se potepati okrog.
Če koga kaj zanima, naj le vpraša.:)
Prikaži več možnosti

Nos
Nos

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 7 569
  • Avtomobil: Saab, Mazda, Honda, Ford

Noro:respect pa hude fotke čist. Sta imela kakšne tehnične težave z avtom?
Kolikšen budget moraš približno imeti za takšno potepanje? Spala sta samo v šotorih ali tudi kakšen "fancy" motel?:-D

Noro res:ok

AHOEjZi.jpg Turning unacceptable GM platforms into beautiful Swedish Machinery

Prikaži več možnosti

marinero
marinero

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 919
  • Avtomobil: 300CDI

RESPECT

And it's all a fucking bluff.

Prikaži več možnosti

Beemer
Beemer

Banned

• Izključen
  • Sporočil: 4 854

Hud video (scene, muska), fotke - ni da ni.:metalc
In nadcarsko popotovanje seveda. Lokacije in pot prava.
Not only must justice be done; it must also be seen to be done.:ok V Slo -> :thumbsdown
Prikaži več možnosti

Octopus
Octopus

Licence to rust

• Uporabnik
  • Sporočil: 6 657
  • Avtomobil: E34touringVR12, T3 SYNCRO

Hvala obema! :)

Sta imela kakšne tehnične težave z avtom?
Kolikšen budget moraš približno imeti za takšno potepanje? Spala sta samo v šotorih ali tudi kakšen "fancy" motel?:-D

Za okvare imaš posebaj alinejo, tik nad videom. Nič posebnega. Je pa res, da je veliko večja možnost karambolov, razbitih stekel, ipd. Promet je namreč precej bolj pristen, zabaven. :ok2 + platišča potrebujejo precej poliranja po robovih, so "speskana" rahlo.:-D

Budget? Zadeva je v osnovi pustolovska in bolj lowbudget, hitro pa te zadeve nanesejo. Že samo gorivo, ker je drugače normalna cena v maroku 1,3+€ za liter, drugje po Evropi pa tudi ne prideš pod 1,5. Kampi so tam poceni, plačaš za avto, šotor, dve osebi vod in elektrika odvisno- plačeval je nisem, če je bila sem jo ipak koristil, za tisto filanje prenosne luči, fotoaparat ipd, ker med vožnjo vse v avtu ni zneslo + ko se ustališ za več dni nekje paziš na akumulator. V grobem je za to znesek kampiranja od 5-10€ za našteto na noč. Hrana je cenejša kot pri nas, odvisno sicer kje- tržnice so logično precej cenejše, večje trgovine malce ceneje kot pri nas, a dražje kot recimo Portugalska.
Računaj na vsaj 1000€ po osebi.:)
Spala sva v šotoru, ter avtu. Enkrat sva najela nek bungalov, pa še to res izjemoma v Layounu v Z Sahari, ker kampa enostavno sredi noči nisva našla, cesta do tja je bila primerna za bager, bilo je sredi noči, policijskih kontrol in vsega sem bil do ušes sit, vožnja po soncu čez 600 kilometrov puščave te pa dejansko zmatra. Na srečo, ker drugi dan ko sva le našla peš ta kamp, je bil občutek, da je nekdo umrl tam, pa še to desetletja nazaj.
V Evropi (vožnja do Portugalske in nazaj) sva spala kar v avtu, je pa bilo precej mraz (Februar). Na Portugalskem pol leta sva pa itak imela precej solidno stanovanje v najemu z garažo za e34.:)

EDIT: Hvala vsem trem, Beemer included!

EDIT2: Ker vidim, da je budget precej zanimiv ter še po zs dobim vprašanja, naj dodam še, da se ne sme zanemarit pripravo vozila. Preventivne zadeve, ki jih narediš, da boš bolj mirneje potoval, tudi to nanese. Hladilnik, vodna črpalka, raznorazne cevi, gurtne, tekočine (voda, olje), rezervni filtri (čeprav za navadno cesto ni panike, problem je če riješ s terencem po pesku dlaj časa) oprema če je nimate, ipd.
Poleg tega je bil v avtu kup orodja, lopata za izkopavanje iz peska, velika dvigalka...

Urejal Octopus, 20.04.2014, 14:46.

Prikaži več možnosti
    • Nos je všeč

AJ
AJ

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 317

TOP SHIIIIIT!!:metalc :metalc

Dej malo povej kak budget rabiš kej za tak trip...?

lp
BMW=1A
Prikaži več možnosti

greddy
greddy

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 653
  • Avtomobil: Na štirih kolesih

Svaka čast!
Prikaži več možnosti

-DIN-
-DIN-

Staro uporabniško ime: boogie

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 431
  • Avtomobil: VW

Adventures, that's what it's all about! :metalc
Prikaži več možnosti

Jure24
Jure24

Big Poppa

• Uporabnik
  • Sporočil: 3 761
  • Avtomobil: ZANESLJIV :)

Zakon res!
Kam vse se je pa zažrl saharski prah v E34? :)
Prikaži več možnosti

Pepsi
Pepsi

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 16 808
  • Avtomobil: NeptūnuS™

:bow :bow :bow
“You have to learn the rules of the game. And then you have to play better than anyone else.” - Albert Einstein
Prikaži več možnosti

alexvuk
alexvuk

BMWslo.comoholik

• Uporabnik
  • Sporočil: 485
  • Avtomobil: Bicikl

Take teme so zakon :metalc :metalc

Octopus:ok
Prikaži več možnosti

Veljo
Veljo

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 6 765
  • Avtomobil: creative technologie

Po videu videno - Noro dobro :ok!

Je treba met tud kar precej cojones za kaj takega :respect.

Daj se malo razpiši kako je bilo s hrano in vodo na poti, sta mela kaj težav zaradi tega (mislim na Maroko)? Prebavne motnje na taki poti znajo bit sila neugodna zadeva :-D.

Urejal Veljo, 20.04.2014, 16:26.

Prikaži več možnosti

Rottie
Rottie

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 70 000
  • Avtomobil: E46 325i

Hudo :ok Dobra sta, da sta se spravila na tako pot.
pFTRx40.png
Prikaži več možnosti

silver haze
silver haze

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 334
  • Avtomobil: bmw 318dt

respect, kako pa sta se orientirala, verjetno z navigacijo?
Prikaži več možnosti

Chosha
Chosha

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 697
  • Avtomobil: Volvo V70, E36 compact

Legendarno :eek :ok
Prikaži več možnosti

Pirc
Pirc

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 12 846
  • Avtomobil: R4,R6,V8

Car ! :ok Te je navdihnila oddaja "wreck-track" ?
LP Pirc
Prikaži več možnosti

gerchy
gerchy

License for everything!

• Globalni moderator
  • Sporočil: 10 914
  • Avtomobil: z dost' dinamike!

Hobotnica, ti posebnež. :laugh

Pa so se smejali meni, ko sem nekega večera gledal poljski film in čez dva dni namakal prst v baltiško morje. :hihi

Slikovit potopis, razmišljam, da bi takšne teme brisal, ker potem dobivaš pregrešne ideje. Poleg sunkov pod rebra. :obrvi

Tudi video je odličen, zelo dobro prikaže utrip adrenalinske dogodivščine. Zanimiva perspektiva, to je najbrž GoPro?

E34 zgleda fenomenalno. Oldschool cool. :cool

cana.png

Prikaži več možnosti

Falco
Falco

Der Kommissar

• Moderator
  • Sporočil: 13 827
  • Avtomobil: BMW

Res fascinantno. Upam, da tudi meni nekoč uspe tak podvig nekam daleč na sever. :laugh

Prikaži več možnosti

bawaria4ever
bawaria4ever

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 280
  • Avtomobil: Ne vem

Enostavno nimam besed. Svaka čast.:eek2 :metalc
e30 FL:metalc e46 FL:gogo e91 LCI
Prikaži več možnosti

LEO37
LEO37

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 21 166
  • Lokacija: Niti ne v pudgurju in tudi ne v Beli krajini... hmm
  • Avtomobil: Vsi stari

Bravo! Bravo! :ok :ok :ok

F7P 704+M50B20+M54B22+M57D25+N53B30 = 28 cyl = 836 PS  :burnout 

Prikaži več možnosti

-->
BMWslo je zasebna spletna stran in ni v povezavi s podjetjem BMW AG.
Obiščite uradno stran BMW Slovenija.
BMW je registrirana blagovna znamka podjetja BMW AG.
BMWslo.com © 2001-2018. Vse pravice pridržane.