Skoči na vsebino

Quadkopterji in razni RC leteči mlinčki

* - - - - 2 glasov

• Prijavi se za objavo odgovora
833 odgovorov v temi
urbanbevk1
urbanbevk1

BMWslo.comoholik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 245
  • Avtomobil: VW TOURAN

Cestitam za voljo. :) a pa si zdej kej bl varn voznik drona ko mas izpit? :) haha
Ce ni pameti je vseeno a mas al nimas glih tko bos pizdarije delal

Zaradi tega ne bo nihce bolj varen operater, ce nimas porihtano v glavi ;)

Vidim pa dostikrat folk, ki se spusca direktno na ljudmi na doloceni lokaciji in to me razkuri.

Preko znancev, ki so se opravil za izpit, sem dobil informacije, da imajo sedaj vse tvoje podatke in te jebejo na podlagi fotografij vse za nazaj. Pa vsak ki ima 5 min časa te prijavi in se lahko jebeš.

Tukaj je problem objavljanja fotk v skupini DJI Sloveniji, kjer je polno ovaduhov.

Kar tako te ne bo noben dobil brez skrbi, ce bos objavil na svoj profil ali instagram...
Prikaži več možnosti

neicheq
neicheq

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 3 488
  • Avtomobil: /

To sem mislil ja, DJI skupina je kar nekaj folka noter objavilo prijave, ki so jih dobili.

IG imam tut na svoj ime, hitro te en pohakla..Kaj pa vem. Bolje it incognito, po pameti in brez papirjev. Prvega quad-a sem kupil več kot 10 let nazaj, potem vrsto DJI dronov do danes, pa nisem niti enkrat kam zahaklal ali padel.

Prikaži več možnosti
    • urbanbevk1 je všeč

urbanbevk1
urbanbevk1

BMWslo.comoholik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 245
  • Avtomobil: VW TOURAN

To sem mislil ja, DJI skupina je kar nekaj folka noter objavilo prijave, ki so jih dobili.

IG imam tut na svoj ime, hitro te en pohakla..Kaj pa vem. Bolje it incognito, po pameti in brez papirjev. Prvega quad-a sem kupil več kot 10 let nazaj, potem vrsto DJI dronov do danes, pa nisem niti enkrat kam zahaklal ali padel.

Saj lahko reces, da ni tvoja slika, oz. napises da je le ta nastala, ko si vrgel telefon ali gopro v zrak :)
Prikaži več možnosti

Mat xxl
Mat xxl

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 11 078
  • Avtomobil: BMW

Lahko kdo konkretno z linki in malo opisa, kaj za predelati, kaj prijaviti.  

Imam Phantoma 3 pro, ki že ene dve leti ni letel niti ni posodobljen, da vem, kje začeti. 

BMW4everafter sicer one passe urediš v 5 minutah, sem ravno včeraj za nekaj povsem drugega urejal.

Prikaži več možnosti

BMW4everafter
BMW4everafter

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 8 064
  • Avtomobil: F11 530d

Lahko kdo konkretno z linki in malo opisa, kaj za predelati, kaj prijaviti.

Imam Phantoma 3 pro, ki že ene dve leti ni letel niti ni posodobljen, da vem, kje začeti.

BMW4everafter sicer one passe urediš v 5 minutah, sem ravno včeraj za nekaj povsem drugega urejal.

Jaja uredis. Ze tko je prevec podatkov osebnih na netu. Ni potrebe se dodajat haha :)
Ce rabis za phantoma baterijo morda imam glanc novo tud napolnjena še ni bila, ce rabis morda gimbal na katerega gre gopro imam prav tako novega zapakiranega...
Oboje nerabljeno, ker sem phantoma hotel zrihtat potem pa sem raje mavic-a kupil pred leti in vse skup pospravil v omaro kjer je še danes.
Mam tud phantoma se in propelerje in kup enih zadev (elran za prenos slike, ojacevalce signala,...) ce te morda zanima mi javi :) dam ugodno sam da se znebim stvari, ki jih ne rabim.

Urejal BMW4everafter, 26.01.2021, 22:24.

<p><p>1999 e46 318i, 2003 e60 520i, 2002 e46 325Ci Cabrio, 2007 e92 325Ci, 2006 S60 D5 (neuničljiv tank), 2004 RX-8 R (gokart), 2005 A6 3.0TDI (šara od avta), 2000 e46 330CiA (RIP), 2001 Suzuki Jimny (segnil - ostal le purpen), 2000 e46 323Ci, 2008 e90 M3, 1964 Ford mustang 289 V8 projekt, F11 530d
Prikaži več možnosti

m-h
m-h

Začetnik

• Uporabnik
  • Sporočil: 351
  • Avtomobil: bmw

Ne gre se za to, da narediš izpit, ker se boš s tem naučil letenja. Z modeli letim že od kakšnega 15. leta dalje tako je izpit in registracija samo nujnost in formalnost, če želim imeti mir, ker je sedaj pač takšna zahteva. Če imaš dejavnost in s tem služiš, moraš opraviti pa druge vrste izpita in registracije, ne te online. In če bognedaj pride do kakšne nesreče kdaj, je tazadnja stvar, ki si jo želiš, da nimaš urejenih papirjev in zavarovanja, večji modeli, toliko bolj. :) Načeloma modelarji itak niso imeli nikoli težav, ker je drugačen pristop kot pri instant dronih, zaradi katerih se je to področje tudi uredilo na takšen način kot se je, modelarji so pa pač kolateralna škoda in so padli pod to. 

Glede izpita pa registracije pa pojasnilo. :) Na spletu se na strani CAA prijaviš z digitalnim potrdilom, potem v cca 2 urah prelistaš skozi gradivo, opraviš na koncu "izpit" z odgovarjanjem na vprašanja. Na podlagi tega dobiš certifikat o opravljenem spletnem usposabljanju, ki velja 5 let. Ta faza je zastonj. Ko narediš to, se še registriraš in postaneš registriran operator sistemov brezpilotnih zrakoplovov, kar velja 2,5 let. :) Ta faza stane 40 EUR. Res nekompliciran postopek, ki ti vzame 2 uri in 40 EUR, in ti lahko prihrani mnogo težav in živcev.

Mislim da boš za jeta žal rabil narediti vse to, sicer boš letel na črno, s tem, da če bo nad 20kg, mislim da je zavarovanje obvezno.

Urejal m-h, 27.01.2021, 08:19.

Prikaži več možnosti
    • urbanbevk1 je všeč

neicheq
neicheq

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 3 488
  • Avtomobil: /

Nevem, js v zadnjih 10 letih nisem nikoli naletel na težave s kom. Res pa ga nisem spustil sredi LJ. Ampak pravila so brezvezna. Sedaj moraš za Mavic Minija, ki je pičlih 249g, opravljat tole registracijo. Enkrat boš objavil na instagram, te bo prijavil nekdo s preveč časa in potem boš zgubljal čas z agencijo.

Poleg vsega, je tako kot povsod v Sloveniji, še tukaj neka huda kuhinja. D izpit za najhujšo kategorijo imajo samo trije ali štirje pri nas. Ti sodelujejo z agencijo in pomagajo pisat pravila, hkrati pa ponujajo storitve. In so že dve leti nazaj tako zavarovali to D kategorijo, da nihče drug ne pride zraven razen teh par mojstrov. Smešno res.

Prikaži več možnosti

BMW4everafter
BMW4everafter

BMW fanatik

• Uporabnik

@m-h
Modelarji ne spadajo notr. Nism se slisal za resnega modelarja ki je sel izpit delat.
Pa se neki je. Modelarja in dronarja ne mores primerjat. To je kot bi primerjal hruske pa jabolka.
Gre se kolkr vem za drone in za vse kar ima kamero gor.
Tolk sm uspel prebrat pred casom. Ce je zdaj kaj drugace pa ne vem in po eni strani pa tudi ok kakorkoli že.
Pa stran CAA je tako nepregledna in debilno narjena, da te mine ze ko jo prvic odpres. Nekaj sem iskal da bi prisel do tega kolk dejansko je za placat pa sem odnehal dokaj hitro...
Se pravi 2 uri zgubljenega casa in 40€ vsakih 2,5 let. In potem se vsake 5 let izpit obnavljat? Odlicno so si zmislili. Zdej k letalskendruzbe in to propada k ni prometa bodo pa tko dnar pobiral.
Haha pa ne pozabit da bo vsako leto drazje opravljat izpit.
Top shit so nasrali folk po dolgem in pocez.

Sploh pa... ce mi misli kdo tezit ce na svoji parceli letim naj najprej s sodnim nalogom pride, da lahko sploh stopi na parcelo. Pol se bomo pa pogovarjali,.... na sreco imam za hišo vec kot dovolj prostora in lastne zemlje da ne rabim po tujem, drzavnem ali obcinskem srat,... za dron mi pa dol maha. Ga ne uporabljam samo prah nabirata oba... Bom pa prodal pa bo mir :)

Nevem, js v zadnjih 10 letih nisem nikoli naletel na težave s kom. Res pa ga nisem spustil sredi LJ. Ampak pravila so brezvezna. Sedaj moraš za Mavic Minija, ki je pičlih 249g, opravljat tole registracijo. Enkrat boš objavil na instagram, te bo prijavil nekdo s preveč časa in potem boš zgubljal čas z agencijo.

Poleg vsega, je tako kot povsod v Sloveniji, še tukaj neka huda kuhinja. D izpit za najhujšo kategorijo imajo samo trije ali štirje pri nas. Ti sodelujejo z agencijo in pomagajo pisat pravila, hkrati pa ponujajo storitve. In so že dve leti nazaj tako zavarovali to D kategorijo, da nihče drug ne pride zraven razen teh par mojstrov. Smešno res.

In kaj je v D kategoriji? Kaj zajema? Airbus a380? Antonov an-225?

Rabim pol tud za reaktivca izpit? Haha men gre kr na jok kaj delajo to pri nas. Ljudem še tisto malo veselja, ki ga imajo do nekaterih stvari vzamejo.... haha.
A pol tud nakup rc letal v Mibo modeli recimo ne bo mozen brez izpita scasoma?
Nevem no. Avta ne mores kupit ce nimas izpita. Zakaj bi RC model potem kupil? A za rc avto tud rabis izpit? Za rc coln tudi?
A zdrkam si ga doma lahko brez izpita?
Se pravi je spet to tko nekako. Zarad parih nadobudnezev in neotesancev je nafukal cel kup folka...

Urejal BMW4everafter, 27.01.2021, 19:33.

<p><p>1999 e46 318i, 2003 e60 520i, 2002 e46 325Ci Cabrio, 2007 e92 325Ci, 2006 S60 D5 (neuničljiv tank), 2004 RX-8 R (gokart), 2005 A6 3.0TDI (šara od avta), 2000 e46 330CiA (RIP), 2001 Suzuki Jimny (segnil - ostal le purpen), 2000 e46 323Ci, 2008 e90 M3, 1964 Ford mustang 289 V8 projekt, F11 530d
Prikaži več možnosti

m-h
m-h

Začetnik

• Uporabnik

Žal veljajo nova pravila (od 1.1.21 dalje) za brezpilotna letala in ne ločujejo med modelarji in droni. Npr. pri zavarovanju odgovornosti so na zavarovalnici želeli registracijsko številko, torej ne moreš zavarovati brez tega. Zavarovanje sicer ni obvezno (do določene teže), ga pa imam kljub temu zaradi sebe. S temi pravili so seveda na*ebal tudi modelarji, ki so jih vrgli v en koš z droni, zaradi katerih se je področje začelo sploh urejat. Glede na to, da s tem izpitom in registracijo seveda ne pridobiš znanja letenja, je namen zaračunavanja precej jasen. :) Tisti, ki bo želel še naprej letet under the radar, se jasno ne bo registriral. :) Vprašanje pa koliko se bo v praksi sploh izvajala kontrola, če boš letel na svojem brez pizdarij se verjetno ne bo noben vtaknil vate. Če boš nažigal pred sosedi, da te prijavijo zaradi hrupa (btw tudi na področju hrupa so po novem določene omejitve, ampak kolikor razumem pa to res velja samo za drone) ali če boš spustil drona na prešercu, bo pa verjetno drugačna zgodba in se bo hitro kdo našel, ki ti bo preverjal papirje. Vprašanje pa tudi, če ne bodo modelarski klubi zahtevali tega kot pogoj za letenje pri njih. 

Če imaš svojo parcelo in si relativno na samem brez tečnih sosedov, si že na dobri poti, da boš imel mir in ti ni treba skrbet. :)

Prikaži več možnosti

BMW4everafter
BMW4everafter

BMW fanatik

• Uporabnik

Sosedov mulc tud “dronira” nonstop. Mene to ne moti. Jaz pa njega ne tako da sva si kvit, ko se pa kak avijon vozi pride pa zravn gledat pa kaksno recemo.
Pri nas na zalost ni kluba, ni klubskega letalisca,... je pa neko majhno privat letalisce ki se uporablja za dva avijona ki sta v lasti lokalcev in pa motorne zmaje.
Tam se je vedno odkar pomnim pomoje ze preko 25 let vozilo in se bozi RC letala. Ker je lokacija dokaj na samem, ravnina, ni ovir razn seveda daljnovoda,...

Je pa tako. Kot neicek pravi da naredis izpit in vse potem pa te vseeno prijavljajo in mas sitnosti je cost vseen kurac a ga imas al pa ne.
Obstajajo pa lolacije kjer jaz osebno ze po zdravi kmecki pameti ne bi letel. To so mestni centri, nasploh naselja, razni dogodki, letalisca, naravni parki,... pac tu ze zdrava logika in pamet govorita, da se ne leti... ceprav nekateri ja in zaradi takih so potem sploh sli v tovrstne ukrepe.

Me pa prav zanima kaksen je odziv ko klices na 113 da prijavis da nekdo z dronom leti nad tabo. Haha. Saj pomoje tud operater na liniji misli da si malo “cez les”. (No ja obstaja folk/sosedje, ki jih moti ce mas ti v lastni bajti luc vzgano ponoci... tud take primere poznam...) Se sploh ukvarjajo s tabo? Predn pride patrulja naceloma tebe lahko ze zdavnaj ni vec. Treba je tud vedet da dron lahko leti 10km dalec od lokacije vzleta medtem, ko pilot sedi v dnevni sobi, pije pir in se z daljincem igra... da das gor tihe propelerje, pa tisti ki je prijavil tudi povedat ne bo znal policiji v katero smer si odletel...
hecno skratka. Ne predstavljam si kako bo to potekalo.
Bomo morda tu na forumu prebrali kaksno izkusnjo v kratkem? :)

Sej pravim. Cakamo zdaj na zakon ki bo uvedel obvezen izpit za RC avto in RC coln, RC raketno modelarstvo in pa RC podvodna plovila. Morda še letos. Haha na vse lahko namrec das kamero in špijuniraš “bolj potiho” kot z dronom ki cel čas brenči haha.
Hack z raketo dost veliko lahko doseźeš vesolje tako kot so v 2020 eni hobijisti naredili ko so goproja gor obesli pa je v luftu ostal dobesedno :) te lahko obtozijo da ogrozas nacjonalno varnost pol. Haha
Prikaži več možnosti

BMW4everafter
BMW4everafter

BMW fanatik

• Uporabnik

Še eno vprašanje.
Kako pa doma narejen zrakoplov lahko registriras? Ni papirjev, ni atestov, ni nicesar.
A moras po vrh vsega še certificirat vse al kako?
Tist ki je ta zakon pisal je orng čez les.
Ta zakon je omejevanje splošnega tehnološkega razvoja, znanja na toliko področjih, da si mislit ne moremo,.... sploh če resno zajema tudi modelarje.
Da narediš letalo ki dejansko lepo varno leti rabis precej znanja. Ni to tko kot da bi hruške jedu.
Prikaži več možnosti

m-h
m-h

Začetnik

• Uporabnik

Ne registriraš letala samega. Narediš usposabljanje in dobiš certifikat = kao si zdej pilot :) Potem se pa še registriraš = zakasirajo in te imajo v bazi, če boš delal pi*darije :)  To velja za letala nad 250g ali pod 250g, če imaš kamero gor, in do max 25kg. Torej, če si hobby pilot se v glavnem samo usposobiš, nato registriraš, in letiš z vsemi letali, ki padejo v kategorijo, brez posebne registracije svojih letal, nima veze ali so kupljeni ali samogradnja. Posebna pravila veljajo pa, če maš firmo, kjer letaš z droni za šiht npr., kar je že neicheq zgoraj nekaj pisal, pa verjetno tudi če imaš kakšno raketo nad 25kg. :)

Prikaži več možnosti
    • MG je všeč

BMW4everafter
BMW4everafter

BMW fanatik

• Uporabnik

Haha ok :) kul. Velja pol za vse tud ce so brez kamere?
Prikaži več možnosti

m-h
m-h

Začetnik

• Uporabnik

Tudi, če so brez kamere. Če imaš kamero je razlika ta, da se moraš registrirati tudi, ko je model sicer lažji od 250g.

Takšna so moja razumevanja in do sedaj prejeta pojasnila. Če kaj ne drži, naj me kar kdo popravi prosim.

Prikaži več možnosti

-->
BMWslo je zasebna spletna stran in ni v povezavi s podjetjem BMW AG.
Obiščite uradno stran BMW Slovenija.
BMW je registrirana blagovna znamka podjetja BMW AG.
BMWslo.com © 2001-2018. Vse pravice pridržane.