Skoči na vsebino

Žarometi, halogen vs xenon vs LED

* * - - - 1 glasov

• Prijavi se za objavo odgovora
98 odgovorov v temi
tratnika
tratnika

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 8 614
  • Avtomobil: e61 525DT

Kakšno imate kaj mnenje o sprednjih žarometih, oz če se že kaj ve o trajnosti LED žarometa.
Halogen sicer sveti tako kakor sveti, proti xenonu se najbrž lahko skrije. O LED kaj velik ne vem. Zato sem tudi odprl temo.
En velik minus xenona so pa njegove parabole, ki so po desetih letih (ali manj) že tako fuč, da se stvar napram halogenskim žarometom obrne in je halogenska žarnica deluje bolje.
Kako leto nazaj sem na svoji e46 razdrl žaromete in odkril dokaj načete/uničene parabole xenona. Seveda je sledila obnova le teh. Svetilnost se je sicer očitno izboljšala vendar še vedno nisem čisto zadovoljen z njimi.
Ista štorija se je zgodila, ko sem razdiral žaromete na Polotu, le da so bile parabole v še slabšem stanju in tudi po obnovi je svetilnost bolj boga.
Zanima me pa stvar okrog LED žarometov. Kakšna je kaj svetilnost napram xenonu in kako se LED obnaša na dolgi rok.
Vem, da LED še ni toliko časa v uporabi, da bi se dejansko poznal zob časa.
Zato pa je vprašanje zgolj bolj teoretične narave ......:-D :ok2
Prikaži več možnosti

x-driver
x-driver

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 22 289
  • Avtomobil: e39 530iA, APN4

Znano dejstvo je, da se LED žarometi precej segrevajo, imajo tudi konkreten hladilnik na vsaki luči. Okoli tega se zna pojavit kakšna težava tu pa tam.
Prikaži več možnosti

mitja155
mitja155

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 5 062
  • Avtomobil: Citroen c5

LED (naj bi) ima daljšo življensko dobo. Načeloma naj bi preživel do 6ega lastnika (realno) in drugega napisanega na avto.netu :) ... meni je led super. Za tako ceno recimo kot jo ima Leon in pa njegovo funkcionalnostjo. Pa še izgleda brutalno :)

lp
Prikaži več možnosti
    • sssimon je všeč

tratnika
tratnika

BMW fanatik

• Uporabnik

Torej se najbrž pregrevajo balasti ....
Žarnica sama naj bi imela daljšo življensko dobo. Kaj pa naredi sevanje LED žarnice na parabolo je pa najbrž še velik vprašaj:confused
Prikaži več možnosti

andrej777
andrej777

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 8 269
  • Avtomobil: e30 320i, e90 320d xDrive

Morate upoštevati, da so avtomobili, ki so sedaj stari 10 let imeli ves čas prižgane luči in niso imeli dnevnih LED luči. Se pravi tudi nove xenonke, ki svetijo samo ponoči, podnevi pa funkcijo prevzamejo dnevne LED luči mora zdržati kakšnih 20 let ;) Zaradi tega mislim da tudi z LED nočnimi lučmi nebi smelo biti problemov.

Xenon luči pomoje niso bile nikoli dizajnirane, da svetijo cel dan tudi kot dnevne luči tudi ko je zunaj preko 35stopinj.

Kolikor vem imajo LED luči leče in ne parabol ;)

Urejal andrej777, 16.08.2014, 09:59.

:ok BMW F800S AC SCHNITZER:ok
:metalc:metalc:okBMW e30 1985 320i MTech1:ok:metalc:metalc
e90 320d xDrive Objavljena slika

Prikaži več možnosti

DD-B
DD-B

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 763
  • Avtomobil: A6 3.0 TDI, BiTu

Jaz imam na mojem full led (audi A6-c7)
Pa lahko rečem da tako dobrih žarometov še nisem imel. Spekter svetlobe fenomenalen, ravno tako dolžina snopa (sam se prilagaja glede na stanje cestišča in nasproti vozečih vozil)
Glede vzdrževanja pa mislim da ni novenih posebnosti in so precej nazahtevni.
Kolikor jaz vem ledice ves čas utripajo (tega ne zaznamo s prostim očesom) hkrati pa imajo dodatne hladilnike.
Življenska doba- najbrž eno normalno amortizacijsko obdobje vozila. Potem bodo pa najbrž že laserski kot npr BMW i8
Prikaži več možnosti

mitja155
mitja155

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 5 062
  • Avtomobil: Citroen c5

Po mojem skromnem mnenju je LED tehnologija samo prehodna na laser luči.
Prikaži več možnosti

Nixxon
Nixxon

Tajnik BMW avto kluba Slo

• Globalni moderator
  • Sporočil: 57 964
  • Avtomobil: Rdeča raketa

En velik minus xenona so pa njegove parabole, ki so po desetih letih (ali manj) že tako fuč, da se stvar napram halogenskim žarometom obrne in je halogenska žarnica deluje bolje.
Kako leto nazaj sem na svoji e46 razdrl žaromete in odkril dokaj načete/uničene parabole xenona. Seveda je sledila obnova le teh. Svetilnost se je sicer očitno izboljšala vendar še vedno nisem čisto zadovoljen z njimi.
Ista štorija se je zgodila, ko sem razdiral žaromete na Polotu, le da so bile parabole v še slabšem stanju in tudi po obnovi je svetilnost bolj boga.

Problem parabol ni samo pri xenonkah, se je isti problem pojavljal že pri halogenkah, katere naj bi se še bolj segrevale. Problem ni sama žarnica, pač pa ponovno šparanje. Avti s kovinskimi parabolami tega problema ne poznajo, ko so začeli vgrajevati plastiko se je žurka začela.
Objavljena slika
Jože, počivaj v miru. Hvala za vse.
Prikaži več možnosti

Benady
Benady

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 645
  • Avtomobil: F45 218d

http://www.avto-maga...omobilske-luci/

Vredno branja :ok
Prikaži več možnosti

tratnika
tratnika

BMW fanatik

• Uporabnik

Problem parabol ni samo pri xenonkah, se je isti problem pojavljal že pri halogenkah, katere naj bi se še bolj segrevale. Problem ni sama žarnica, pač pa ponovno šparanje. Avti s kovinskimi parabolami tega problema ne poznajo, ko so začeli vgrajevati plastiko se je žurka začela.

Moj e46 in Polo, oba imata kovinske parabole ...... pa pri obeh uničene ......
Prikaži več možnosti

Pirc
Pirc

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 12 840
  • Avtomobil: R4,R6,V8

E60 ipd. imajo konvinske parabole pa se ravno tako lepo posmodijo :ok2

Problem je vsesplosno sparanje na materialih in nanosih.
LP Pirc
Prikaži več možnosti

Pirc
Pirc

BMW fanatik

• Uporabnik

http://www.avto-maga...omobilske-luci/

Vredno branja :ok

O bog kdo je pa to pisal :napaka

Ksenonskim žarnicam bi sicer pravilno rekli visokonapetostna razelektritvena svetila (High Intensity Discharge oziroma HID), v njih pa ni žarilne nitke, temveč se v ozračju posebnih plinov med elektrodama iz tungstena ustvari obločni plamen. V avtomobilskih žarnicah je v uporabi žlahtni plin ksenon (zato izraz ksenonske žarnice).

*VOLFRAMA

Pri LED-lučeh je vir svetlobe seveda polprevodniška LED-dioda, pri kateri svetlobo oddaja polprevodnik (silikon, galij in podobni), včasih s fosforjem (za spremembo barve v bolj prijazno do očesa). Svetloba LED-diod je že sama po sebi bolj usmerjena kot pri halogenskem ali HID-viru svetlobe. Poleg klasičnih LED-diod se vse bolj uporabljajo tudi organska svetila LED (OLED) in polimerna LED (PLED), tudi v avtomobilski industriji, a trenutno še kot prototipi.

*SILICIJ , GERMANIJ

O joj :laugh
LP Pirc
Prikaži več možnosti

romanno
romanno

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 8 831
  • Avtomobil: ČRN KARAVAN

O bog kdo je pa to pisal :napaka

Ksenonskim žarnicam bi sicer pravilno rekli visokonapetostna razelektritvena svetila (High Intensity Discharge oziroma HID), v njih pa ni žarilne nitke, temveč se v ozračju posebnih plinov med elektrodama iz tungstena ustvari obločni plamen. V avtomobilskih žarnicah je v uporabi žlahtni plin ksenon (zato izraz ksenonske žarnice).

*VOLFRAMA

Pri LED-lučeh je vir svetlobe seveda polprevodniška LED-dioda, pri kateri svetlobo oddaja polprevodnik (silikon, galij in podobni), včasih s fosforjem (za spremembo barve v bolj prijazno do očesa). Svetloba LED-diod je že sama po sebi bolj usmerjena kot pri halogenskem ali HID-viru svetlobe. Poleg klasičnih LED-diod se vse bolj uporabljajo tudi organska svetila LED (OLED) in polimerna LED (PLED), tudi v avtomobilski industriji, a trenutno še kot prototipi.

*SILICIJ , GERMANIJ

O joj :laugh

:wtf Od kdaj pa je silikon polprevodnik?? :umruodsmeha :umruodsmeha
A res noben več ne prebere članka, ko ga spiše, preden ga odda?? Hjao....
BMW....:drink
BMW Dolenjska.... :respect :beer:drunk
Prikaži več možnosti

rokxy
rokxy

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 684
  • Avtomobil: traktor

nisem hotel nič komentirat, ampak vidim, da nisem edini. ko sem prebral tungsten, sem se takoj spomnil na našega profesorja na faksu, ki je bil 30 let kapetan v jugo mornarici in ni znal več lepo slovensko govorit. no tungsten je bila njegova najljubša beseda...za nas pa smeh :)

mogoče je tud avtor članka bil v JNA dolgo časa?
Prikaži več možnosti

damirkos1
damirkos1

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 18 315
  • Avtomobil: new age e39

nisem hotel nič komentirat, ampak vidim, da nisem edini. ko sem prebral tungsten, sem se takoj spomnil na našega profesorja na faksu, ki je bil 30 let kapetan v jugo mornarici in ni znal več lepo slovensko govorit. no tungsten je bila njegova najljubša beseda...za nas pa smeh :)

mogoče je tud avtor članka bil v JNA dolgo časa?

Sem preprican da mu samo google translate tega ni prevedel pa ni opazil. Pac novodobno novinarstvo.
Prikaži več možnosti

Pirc
Pirc

BMW fanatik

• Uporabnik

Sem preprican da mu samo google translate tega ni prevedel pa ni opazil. Pac novodobno novinarstvo.

Sej je se vec drugih tehnicnih napak oz. neskladij ... Novinarji brez tehnicne podlage pac nimajo kej pisat tehnicnih clankov ce se mene vprasa ...
LP Pirc
Prikaži več možnosti

Baggio
Baggio

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 099
  • Avtomobil: Españamobil

Jaz sem si danes privoscil Osram NightBreaker Unlimited. Mislim, da je to najboljse, kar lahko halogenka ponudi.
Sem mislil investirati v H7 led zarnice, ampak se jih ne da legalno vozit v avtu. Plus tega ne vem, kaj bi naredilo z lucjo, glede na to, da imajo zarnice svoje ventilatorcke, se verjetno zelo grejejo
Objavljena slika

Chuck Norris can slam a revolving door.
Prikaži več možnosti

e30 316i
e30 316i

Banned

• Izključen
  • Sporočil: 841

Zakaj jih pa ne bi mogu legalno vozit?sej mamo tud xsenon v non xsenon avtih pa ni problema...
Prikaži več možnosti

Baggio
Baggio

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 099
  • Avtomobil: Españamobil

Če se bi lotil takšnega projekta, hočem imeti vse po papirjih in predpisih (Vse E oznake, R oznake, certifikate...). Da ne bi potem imel problemov z zažganimi lučmi ali inštalacijo, policaji, svetilnostjo, ipd.

Trenutno (vsaj kolikor jaz vem), še ni led žarnic (in tudi ne vem, če bodo), ki bi se jih dalo homologirat za cestno uporabo (v klasičnem žarometu). Le off road uporaba.

Xenon v non xenon avtomobilih, ja, dokler je vse kot mora biti (Luč z lečo, pranje, avtomatska nastavitev,...). Ker imam poln k.... ljudi, ki tlačijo kitajske hid kite v vse možne avte in samo slepijo promet. Takim bi najraje šel lepo z kladivcem malo potrkat po lučeh:-D. Ni fajn, če se ti pripelje tak non xenon avto z super duper ultra white xenonom za rit ali pa nasproti.

Urejal Baggio, 18.08.2014, 20:16.

Objavljena slika

Chuck Norris can slam a revolving door.
Prikaži več možnosti

Chivas Regal
Chivas Regal

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 730
  • Avtomobil: E46

halogenke so zakon, sploh Osram to ti je žarnica, ksenon je res fajn za pogledat, pa sveti lepo ampak tako kompleksne luči pa še ni bilo, pa kako občutljiva je na čisto vse....pa se skurjo parabole, pa se skurjo aktuatorji pa je problem z hlajenje pa tresejo, ko je dež so katastrofa z modor-zelenkasto svetlobo....in na koncu še čist vse mastno zaračunano!!!

LED diodice so konkreten napredek, bolj bela svetloba, bolj vidna ostalim udeležencem prometa podnevi, precej lažja vgradnja, malo verjetnosti, da ti crkne komplet žarnica (kolega je ravno to občutil 1000km stran od doma, crknjeni aktuatorji na ksenonu), 10-krat manj toplote odajajo in so nekajkrat bolj trpežne, pa naj še malo po picajzlasto rečem, da so tut lažje pa tut cenejše :D

Laserske luči pa so naslednji korak, zaenkrat i8 in R8 ampak mislim, da glede na to, da ima LED-ice počasi serijsko že precej običnih avtov mislim, da gre to hitro naprej.....
Prikaži več možnosti

-->
BMWslo je zasebna spletna stran in ni v povezavi s podjetjem BMW AG.
Obiščite uradno stran BMW Slovenija.
BMW je registrirana blagovna znamka podjetja BMW AG.
BMWslo.com © 2001-2018. Vse pravice pridržane.