Skoči na vsebino

Električni in hibridni avtomobili

* * * - - 5 glasov

• Prijavi se za objavo odgovora
4879 odgovorov v temi
voith
voith

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 11 324
  • Avtomobil: ˘Ô≈ôﺣ

Men se še motorja ne da več žgat čez 200. Staram se.
You can't treat a car like a human being; a car needs love. ” – Walter Röhrl
Prikaži več možnosti
    • nixx je všeč

nixx
nixx

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 595

mene pa ena stvar bega pri teh električnih avtomobilih...kaj oni to prodajajo pod toplotno črpalko, ki je možno kot naročilo dodatne opreme?

meni po logiki je vsaka klimatska naprava toplotna črpalka (zrak - zrak)....se pravi če naročiš klimo je to "brez plačno", če pa hočeš da se bolj fenci sliši imaš pa "toplotno črpalko" za katero plačas cca 2k eur?? razlika pa je? :D

Urejal nixx, 09.06.2021, 11:45.

Prikaži več možnosti

andrej777
andrej777

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 8 347
  • Avtomobil: e30 320i, e90 320d xDrive

Hlajenje je toplotna črpalka ja. Za gretje pa je 4kw grelc ki greje zrak. Če kupiš toplotno črpalko pa 1kw toplotna greje z 4kw toplotne moči.

Cifre so okvirne za občutek. Točnih podatkov ne vem in se mi jih ne da iskati.

:ok BMW F800S AC SCHNITZER:ok
:metalc:metalc:okBMW e30 1985 320i MTech1:ok:metalc:metalc
e90 320d xDrive Objavljena slika

Prikaži več možnosti
    • sash in nixx uporabnikom je všeč to sporočilo

nixx
nixx

BMW fanatik

• Uporabnik

ne saj bo dovolj, hvala :ok

se pravi je razlika samo v gretju...s tem pa najbrž res nekaj energije prihrani, sploh v zelo mrzlih dneh..
Prikaži več možnosti

Jerch_
Jerch_

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 6 142
  • Avtomobil: OOOO

mene pa ena stvar bega pri teh električnih avtomobilih...kaj oni to prodajajo pod toplotno črpalko, ki je možno kot naročilo dodatne opreme?

meni po logiki je vsaka klimatska naprava toplotna črpalka (zrak - zrak)....se pravi če naročiš klimo je to "brez plačno", če pa hočeš da se bolj fenci sliši imaš pa "toplotno črpalko" za katero plačas cca 2k eur?? razlika pa je? :D

zelo velika razlika v dometu ko je zunaj manj kot 0 stopinj. Recimo EGolf ima 1/3 manj dometa brez el. crpalke. 
Je kolega isto kot ti razmisljal in mu je bilo potem tako zal, da je zgubil 2x toliko ko je menjal avto za takega s toplotno naknadno.

vsekakor ena najbolj smiselnih doplacil pri elektricarju, ce ne mislis imeti pozimi -30% dometa ;)

Prikaži več možnosti

nixx
nixx

BMW fanatik

• Uporabnik

to mi je že jasno ja v teoriji...v praksi me je zanimalo kako to dosežejo 

Prikaži več možnosti

Jerch_
Jerch_

BMW fanatik

• Uporabnik

to mi je že jasno ja v teoriji...v praksi me je zanimalo kako to dosežejo 

pojma nimam, ampak povem iz druge roke - da prokleto dobro deluje pozimi. in verjamem, da kolega ni nabijal o -30% dometa in smiselnosti te dodatne opreme.

Prikaži več možnosti

Iztok Z.
Iztok Z.

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 22 163
  • Avtomobil: BMW x

V bistvu je toplotna črpalka EV enaka kot inverter klima doma. Lahko greje ali hladi - predvsem pri gretju porabi cca. 4x manj kot če bi greli s klasičnimi el. grelci na spirale.

Pri ICE smo odvečno toploto iz motorja stalno odvajali v okolico - dobesedno smo jo metali stran, sedaj pa jo pozimi s TČ praskamo nazaj ... :-D

Don't drive faster than your angel can fly...¯\_(ツ)_/¯

Prikaži več možnosti
    • nixx je všeč

nixx
nixx

BMW fanatik

• Uporabnik

ok tako kot sem si mislil....totalna neumnost, ker EL avti bi mogli v osnovi biti čim bolj ekonomični, ker jih zato tudi imamo...

za ICE mi je klasičen el. grelec logičen, če ne drugega se prej segreje...EV pa bi vsi v osnovi mogli biti z toplotno črpalko, ker se s tem špara energijo (kar je smisel EV) in pa tko nebi bilo potrebe po dodatnem kosu v avtomobilu...

Prikaži več možnosti
    • Nixxon je všeč

Jerch_
Jerch_

BMW fanatik

• Uporabnik

za ICE mi je klasičen el. grelec logičen, če ne drugega se prej segreje...EV pa bi vsi v osnovi mogli biti z toplotno črpalko, ker se s tem špara energijo (kar je smisel EV) in pa tko nebi bilo potrebe po dodatnem kosu v avtomobilu...

je tako. in nekateri so serijsko s tem. 

moralo pa bi biti se kaj drugega pa ni - recimo zvok, da ga v mestu sploh slisis.. Vecina tega nima. Edini, ki primerno opozarja nase je Zoe.

Prikaži več možnosti

Simon
Simon

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 3 223

je tako. in nekateri so serijsko s tem. 
moralo pa bi biti se kaj drugega pa ni - recimo zvok, da ga v mestu sploh slisis.. Vecina tega nima. Edini, ki primerno opozarja nase je Zoe.

Seveda imajo zvok, samo se ga s tipko izklopi, če hočeš…
Prikaži več možnosti

Jerch_
Jerch_

BMW fanatik

• Uporabnik

Seveda imajo zvok, samo se ga s tipko izklopi, če hočeš…

Tesla nema, i3 nema.. govorimo o zvoku, ki opozarja pesce pred avtom, da le ta prihaja ;)

Prikaži več možnosti

voith
voith

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 11 324
  • Avtomobil: ˘Ô≈ôﺣ

V bistvu je toplotna črpalka EV enaka kot inverter klima doma. Lahko greje ali hladi - predvsem pri gretju porabi cca. 4x manj kot če bi greli s klasičnimi el. grelci na spirale.

Pri ICE smo odvečno toploto iz motorja stalno odvajali v okolico - dobesedno smo jo metali stran, sedaj pa jo pozimi s TČ praskamo nazaj ... :-D

Tm kjer doplačaš dobiš dve tć, tam kjer ne pa samo eno. To pa zato ker v avtu mora da bi šipo odrosil dostkrat gret in hladit skupaj.
You can't treat a car like a human being; a car needs love. ” – Walter Röhrl
Prikaži več možnosti

Nixxon
Nixxon

Tajnik BMW avto kluba Slo

• Globalni moderator
  • Sporočil: 58 947
  • Avtomobil: Rdeča raketa

Kolikor vem bo sound generator obvezen, če še ni. Je pa res da samo do določene hitrosti.

Objavljena slika
Jože, počivaj v miru. Hvala za vse.
Prikaži več možnosti
    • Simon je všeč

Tattoo
Tattoo

BMWslo.comoholik

• Uporabnik
  • Sporočil: 492
  • Avtomobil: R5

Sound generator je pri električarjih obvezen že od sredine 2019...in ne moreš ga več izklopiti.

"There are only three sports: bull fighting, car racing and mountain climbing. The rest are mere games!" - Ernest Hemingway
Prikaži več možnosti
    • Nixxon in Simon uporabnikom je všeč to sporočilo

bendeho
bendeho

BMW ljubitelj

• Uporabnik
  • Sporočil: 467

zoe ima tak star wars zvok heh
Prikaži več možnosti

Jerch_
Jerch_

BMW fanatik

• Uporabnik

zoe ima tak star wars zvok heh

Nevem, mene je tesla, i3 in se dostavnik (nevem katere znamke) ze skoraj zbil na 30 coni, ker bolj poslusam kot gledam :)

zoe ma pa tako nagravzen zvok, da se ga ustrasim, ko je 100m stran ;)
Prikaži več možnosti

bmw330cd
bmw330cd

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 9 286

Nevem, mene je tesla, i3 in se dostavnik (nevem katere znamke) ze skoraj zbil na 30 coni, ker bolj poslusam kot gledam :)

zoe ma pa tako nagravzen zvok, da se ga ustrasim, ko je 100m stran ;)

I3 ima mislim, da od 2018/2019. Tesla mislim, da nima...sicer nisem stestiral še, ker se ne sliši noter...itaq pa slišiš široke gume ko se pripelješ :)

Kar se tiče toplotne črpalke, ne greje/hladi se samo avto ampak tudi baterije. Recimo, če se vozim na neki poti in imam nastavljeno navigacijo in kje bom polnil na superchargerjih, mi pred superchargerjem začne segrevati/ohlajati baterijo, da pridem tja z optimalno temperaturo, za čim hitrejše polnjenje.

Glede zavor..naš I3 je 2016 letnik, vozi se večinoma tukaj lokalno in pri dobrih 100.000km ni bilo nobenih problemov z rjo na diskih/ploščicah. Verjetno občasno sam malo nasloni ploščice na diske, tako kot po dežju BMWji že nekaj let...in je stvar rešena.

Pri Tesli pa je eden izmed razlogov, da sem vzel Performance in ne LR ravno to, da ima konkretne diske s 4 batnimi čeljustmi spredaj. Dobiš za LR power upgrade na Performance, ampak zavore in podvozje pa ti ostanejo enake. Zavor pri normalni vožnji praktično ne koristiš, ampak skoraj 500hp avta ne kupiš za to, da ne boš koristil zavor...ko pa jih koristim pa so pogojno ok, imam pa že en manjši upgrade pripravljen...:) 

Drugače pa blizu 5k km že ima, napišem malo daljši review počasi, s plusi in minusi :)

“Will it be a good investment?” We shouldn’t care: the greatest cars were built for a purpose and it wasn’t to be collectible. Only time will tell but I envy the lucky buyers who just get in and drive it without fussing about mileage or stone chips: they’re the people you want to sit next to at dinner!

Prikaži več možnosti
    • ily in Jerch_ uporabnikom je všeč to sporočilo

Tattoo
Tattoo

BMWslo.comoholik

• Uporabnik
  • Sporočil: 492
  • Avtomobil: R5

I3 ima mislim, da od 2018/2019. Tesla mislim, da nima...sicer nisem stestiral še, ker se ne sliši noter...itaq pa slišiš široke gume ko se pripelješ :)

Tudi Tesla mora imeti sound generator, ker je to zahteva EU.

Kar se tiče toplotne črpalke, ne greje/hladi se samo avto ampak tudi baterije. Recimo, če se vozim na neki poti in imam nastavljeno navigacijo in kje bom polnil na superchargerjih, mi pred superchargerjem začne segrevati/ohlajati baterijo, da pridem tja z optimalno temperaturo, za čim hitrejše polnjenje.

Praktično vsa moderna električna vozila imajo (vodno) hlajenje / ogrevanje baterije, ker toplotna stabilnost baterije najbolj vpliva na samo zmogljivost baterije / čas polnjenja / doseg.

"There are only three sports: bull fighting, car racing and mountain climbing. The rest are mere games!" - Ernest Hemingway
Prikaži več možnosti
    • Iztok Z. in bmw330cd uporabnikom je všeč to sporočilo

Jerch_
Jerch_

BMW fanatik

• Uporabnik

Tudi Tesla mora imeti sound generator, ker je to zahteva EU.

Ocitno se mimo mene vozijo samo stari modeli, ko tega se ni bilo treba imet.. 

Tesla mislim, da nima...sicer nisem stestiral še, ker se ne sliši noter...itaq pa slišiš široke gume ko se pripelješ :)

Drugače pa blizu 5k km že ima, napišem malo daljši review počasi, s plusi in minusi :)

Mah qrc pa gume, niso vse najjace izvedenke. sploh pa tisti dostavnik za kruh ima kolesarske gume in ga niti na 10m ne slisim, ko fjaka v coni 30.

Prikaži več možnosti

-->
BMWslo je zasebna spletna stran in ni v povezavi s podjetjem BMW AG.
Obiščite uradno stran BMW Slovenija.
BMW je registrirana blagovna znamka podjetja BMW AG.
BMWslo.com © 2001-2018. Vse pravice pridržane.