Skoči na vsebino

3D tiskalniki in tiskanje

* * * * * 1 glasov

• Prijavi se za objavo odgovora
374 odgovorov v temi
BMW4everafter
BMW4everafter

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 15 404
  • Avtomobil: B58 MPPSK

Ja sej pravim, da je od materjala do materjala različno. Vse je "PLA" ampak se tiska z drugačnimi parametri. 

Če ti delaminira in tako naprej jaz bi najprej samo temperaturo povišal na 220 ali pa 225 stopinj in nastavil hlajenje kot sem gor napisal...nič večal hitrosti. Ker ti maš problem s spajanjem materjala in če boš hitrost večal bo še slabše (načeloma). 

1964 Ford mustang 289 V8, F36 440i MPPSK 

Prikaži več možnosti

primorc20
primorc20

Novinec

• Uporabnik
  • Sporočil: 184

Kaj pa kakšen temperature tower natisniti? Meni recimo tiska Ender 3 bel Trčkov Pla najlepše na 190°C.
Prikaži več možnosti

Fleko
Fleko

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 4 019
  • Avtomobil: e28, T5, 1.8T, D5,...

Meni je tudi zanimivo o kakšnih temperaturah se pogovarjamo za PLA. Jaz sicer klasičen PLA od Trčka printam med 195-205°C. Trček mat PLA še nisem testiral. 

Prikaži več možnosti

BMW4everafter
BMW4everafter

BMW fanatik

• Uporabnik

Pri temu je recimo 205-235… na 205 se ne da printat spoh, pri 235 pezdi ven iz šobe, pri 225 je pa sweet spot :)

Pripete slike za predogled

• IMG_3214.jpeg

Urejal BMW4everafter, 20.12.2023, 20:58.

Prikaži več možnosti

J9320
J9320
  • Uporabnik
  • Sporočil: 1 509
  • Avtomobil: E91 LCI

Jaz njihov PLA tiskam vedno na 215c, je pa seveda odvisno od printerja do printerja. Jaz se na nobenem nisem zgrešil z 215c. Tudi sodelavec nje imel na crealityiu neke težave, je tiskal na 200, pa sva dvignila na 205, pa je bilo bolje, potem je pa še sam dvignil na 210 pa pravi da je še bolje. 

Drugače pa poskusi pisat trčku, imajo izkušnje in z veseljem pomagajo. 

Prikaži več možnosti
    • BMW4everafter je všeč

BMW4everafter
BMW4everafter

BMW fanatik

• Uporabnik

Saj pravim. Pri takih težavah kot jih ima Matej je najbolj enostavno in najhitreje pojačat temperatudo za 5-10 stopinj morda tudi 15 in pa sklopit hlajenje kosa na extrudorju za prve 2-3 layerje, da je adhezija na mizo taka kot mora bit. Morda dobiš malo "slonjega stopala" ampak sem prepričan, da ima Ultimaker sigurno opcijo softwerske kompenzacije za to zadevo...

Prikaži več možnosti

BMW4everafter
BMW4everafter

BMW fanatik

• Uporabnik

Helouuu nekej mu ni pasalo haha

• IMG_6150.jpeg
  • IMG_6149.jpeg

Urejal BMW4everafter, 21.02.2024, 20:05.

Prikaži več možnosti

sash
sash

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 9 417
  • Avtomobil: UFO

A si probal demokracijo natisnit?
The Truth is Out There
Prikaži več možnosti

BMW4everafter
BMW4everafter

BMW fanatik

• Uporabnik

Je tako.

Prikaži več možnosti

J9320
J9320
  • Uporabnik

A si že preizkusil kakšnega bambulaba? Jaz sem ga na šihtu za foro vzel, da ga imam v pisarni, pa so naredili kar revolucijo. Hitrost je nora, kvaliteta je pa tudi na visokem nivoju...

Prikaži več možnosti

BMW4everafter
BMW4everafter

BMW fanatik

• Uporabnik

Nisem preizkusil. Na youtubu so mešani reviewi, eni so ful zadovoljni, eni šinfajo...

Kolega ima X1-C. Pri teh hitrostih skorajda ne naredi kosa, da ne bi bilo vmes layer shift-a.

Zanimivo je, da to zgleda tako, da pride do neke točke na random višini kjer ga nekaj iztiri in naredi en layer ali dva zamaknjen tolko, da je videt na končnem kosu, da nekaj štrli iz površine ven na drugi strani pa je "utor", zanimivo je, da se potem vrne nazaj v pravo pozicijo in dela normalno dalje... Kako je to možno ne vem. Jaz mislim, da je to posledica vibracij in dejstva da je 13kg teže premalo za stabilno delat s tako hitrostjo.  Prilagam 2 sliki z neta, ki je kos iz enake mašine za boljšo predstavo o čem govorim.

Lidar se mi zdi zanimiv sistem na njem čeprav pravi kolega, da kadar printa belo dela super, kadar printa črno ali modro ali karkoli "temnejšega" pa dostikrat ne naredi kalibracije tako kot bi moral. Drugače pa je overall za ceno zadovoljen. :)

Si opazil ti mogoče podobne težave? 

Je pa res, da imaš tudi že creality-ja K1-max s 600mm/s hitrostjo za občutno nižjo ceno in hkrati ni nič slabši od X1C. Edini minus (če je to pomembno za uporabnika) je da ni opcije AMS-a, za multicolor tiskanje... Pa ne verjamem da dela dosti slabše :) Verjamem pa da je bamboo z namenskim softwerjem in kot komplet nasploh dosti bolj "spoliran" izdelek. V to ne dvomim.

Creality K1 Max vs Bambu Lab X1 Carbon Comparison | 3D Printer Database | 3DPros

Zanimiva mi je pa prusa XL tista ki ima tool changer. To bi blo zanimivo videt/kupit :)

Original Prusa XL 3D Printer | Original Prusa 3D printers directly from Josef Prusa

• Posnetek zaslona 2024-02-22 105745.png
  • Posnetek zaslona 2024-02-22 105809.png

Urejal BMW4everafter, 22.02.2024, 11:56.

Prikaži več možnosti

J9320
J9320
  • Uporabnik

Pravzaprav še tega layer shifta nisem opazil na niti enem printu. Zdaj ga imamo že kakšne 14 dni, printa se pa kar veliko. 

Kar sem imel do zdaj težave je samo da se mi PLA-CF odlomi, ko ga želi retractat. Mi je pa všeč kako simpl je sestavljen oz kako simpl je recimo menjat glavo, pa ta je samo 17€, tak komplet od e3d je 80€...

Mene je fascinirala hitrost, sem si računal, da bi lahko printal kose s polovico časa, pa ga niti nebi gnal na 100%, kar je precej fascinantno. strah me je edino kaj bo s to tehnologijo po recimo 20k + urah. Meni pruse še vedno štepajo kose.

Sem pa razmišljal, da bi pruso mini in mk3s prodal in kupil enega bambuja. Bi malo prišparal na prostoru, trenutno kupujem en namizni CNC frez za les in plastiko. 

Prikaži več možnosti
    • BMW4everafter je všeč

BMW4everafter
BMW4everafter

BMW fanatik

• Uporabnik

Zanimivo. Mora bit nekaj v G-kodi morda al vibracije al kaj jaz vem kaj. Hecno je. Ma za ta denar je sigurno dobra mašina :)

Vodila zgoraj kjer laufa glava bi mene malo skrbela... Ne vem točno kakšen materjal je. 

Pa si že sprobal mogoče trdnost kosov recimo neke testne ploščice če jo tiskaš 150mm/s ali 500mm/s z enakim infillom, stenami,... ? Za primer, da bi tiskal nekaj funkcjonalnega

recimo? Misliš, da zdrži enake obremenitve ne glede na hitrost?

Za PRO3 sem gledal tisti hyper FFF upgrade, ki ga lahko kupiš za 500$ in dobiš nove high flow hitromenjalne extrudorje, software,... samo nikjer ne dobim podatka a je to samo za PLA in ABS, ker s tem moraš tudi potem kupovat ta hyper speed PLA ali ABS drugega materjala pa ni v ponudbi in je spet stvar "useless" v primeru, da ne dela z vsemi možnimi filamenti. Naj bi šlo pa tja do 350mm/s

Raise3D Hyper Speed Upgrade Kit (Pro3 Series Only) – Raise3D: Reliable, Industrial Grade 3D Printer

V originalu imata oba printerja E2 in PRO3 150mm/s kar mi sicer zadostuje... Je pa zanimivo, da E2 naredi precej lepše kose kot PRO3 pa je več kot 2 jurja cenejši....

Pa te mize oziroma BUILDTAK podloge so mi katastrofa ratale...

Takoj bi te buildtak podloge zamenjal za PEI powder coated, pa jih ne dobim nikjer za E2 in PRO3 mašine. Ali pa ne znam poiskat. Res da dobiš zlo gladko površino na dnu kosa ampak, da moraš nonstop menjavat te nalepke je tud mimo...

Na sliki je miza trenutno na PRO3 po cirka 20 printih malo večjih gaberitov PC in ASA materjala torej z mizo stalno na 90-110 stopinjah... Mehurčki se pojavijo že po 2-3 printih, pol se pa samo širi in začneš na dnu printa dobivar neravnine kar pomeni da moraš uporabljat rafte tud tam kjer ne bi blo treba, šaltaš kose po mizi levo desno gor dol pa v vogale kjer je še "ok" miza, da jo ne mečeš v smeti za brezveze, ker res ni poceni buildtak... Materjal ima zgleda take skrčke da v sodelovanju z vročino mize odlepi podlogo od plehnate mizice in se pojavijo mehurčki. Druge razlage nimam.

Res ful bi blo boljše da bi bla PEI powder coated mizica... :)

CNC frez misliš rauter varjento, ali kaj bolj takega, da lahko simultano 3 osno dela z malo večjim hodom po Z osi? Če najdeš kaj ugodnega javi ker tudi jaz iščem nekaj kar bi bilo desktop... 

Ta mi je zanimiv.

Nomad 3 - Desktop CNC Mill - Carbide 3D

Pocket NC 5 osni je tudi zanimiv. In pošiljajo tudi v SLO je pa ameriška zadeva in posledično malo dražja. Je pa pač 5 osni desktop kar je tudi malo WAW efekt :)

• Posnetek zaslona 2024-02-22 131841.png

Prikaži več možnosti

J9320
J9320
  • Uporabnik

Pomoje bi bilo isto močno. Moram najti eno potezno vago, da probam zlomit ene ročke, ki sem ji tiskal iz PLA, PETG, PLA CF in en original odlitek imam. Ampak dvomim, da bi bilo po hitrosti kaj razlike. 

Ja powder coated mize so kar luksuz, jaz sem jo pred kratkim menjal na prusi, zdaj mi pa na novi noče več prijet, pa ne vem kje je problem... 

Od CNC sem gledal že marsikaj, najraje bi kupil nekaj v cenovnem rangu do 1500e, imel bi pa vsaj 400x400x70 obdelovalne površine. Trenutno je moj favorit slovenski izdelek od voz.si, sem bil pri davidu pa sva celo poskusila pofrezat en kos, ki je pri meni redno v delu, pa mi je malo pokazal kako in kaj... 

Sicer leseni CNC res zgledajo bolj tako, ampak mi je všeč da imam support in garancijo. 

Prikaži več možnosti

BMW4everafter
BMW4everafter

BMW fanatik

• Uporabnik

Na prašno lakirani mizi ti ne prime? Operi jo z milnico... Morda pomaga. 

Kaj pa bi ti priporočal še recimo da ni buildtak ali powdercoat imaš kake izkušnje še s čem drugim, da se dobro obnese oziroma bolje kot buildtak? 

Mislm lesen ali ne odvisno zakaj rabiš. Za plastiko in les je vseeno ker je dost močen pa nekih pomikov s svetlobno hitrostjo tudi nima/ne rabiš.... Kak aluminij na res počasen pomik tudi narediš na router... 

To potem delaš bolj horizontalne obdelave ane? Ne moreš s tem delat simultane 3 osne obdelave najbrž. Za kakr ploščice pa to je sigurno super pa graviranje.... 

Hvala ti za ta podatek sem pogledal malo stran in zgledajo lepo izdelani strojčki. Zakaj pa ne bi podprl lokalnega človeka.... Meni se zdi to super. Bolje kot s kitajske uvažat...

Ne dolgo nazaj sem gledal NEXA3D Xip.... Zanimiva zadeva ma potem sem odkril da obstaja tud od raise... Pa še self cleaning ma da je stik s smolami minimalen... Raise3D DF2 Solution: Traceable Workflow from Start to Finish zanimiva zadeva. 

Urejal BMW4everafter, 22.02.2024, 14:31.

Prikaži več možnosti

J9320
J9320
  • Uporabnik

Kaj pa vem, jaz okoli miz nisem nič ustvarjal, imam PEI in powder coated od pruse so do zdaj prve zdržale. Edino na PEI mi je enkrat tako prijelo kos, da me je nakoncu razf*** pa sm vse skup utrgal dol in raztrgal PEI folijo. Pred kakšnim mescem sem moral upokojit prvo - pet let staro powder coated plato, se je preveč luščila, drži še vedno. Pa je natisnila na desetine kg plastike. 

Mah sem jo poskusil čistit z vsem možnim, od milnic, break clearnerja, razredčila, celo aceton, ki uničuje plato sem poskusil. Nevem, odkar nimam delavnice med spalnico in dnevno, sploh nimam volje delat, pa zaenkrat še nič ne ogrevam, tak da je res tuga. Najraje bi prodal vse pa pognal korenine na kavču. 

Zato sem še malo v dilemi a bi še investiral naprej ali raje malo počakam, v upanju da bo kdaj več časa za projekte za dušo. 

Ma gre čisto lepo, zato sem pa šel gledat kako to deluje. Nimam samo horizontalno, večinoma frezam 20mm bukev lepljenec. Pocket 15mm globok naredi kar suvereno, se 3mm rezkar potopi 5mm naenkrat noter. Pa še tak vredu peb je, takrat je ravno delal enega 4 osnega, za izdelavo modelov za oblikovanje karbona. Pa ima določene detajle kar dodelane. Zmotilo me je samo to, da vse dela v 2D, tudi program v bistvu anredi iz DXF-a. Do zdaj nisem vedel, da še to obstaja. Po drugi strani pa svaka mu čast, da vse to sestavi iz 2D. 

Če bi kupil tak stroj bi se verjetno lotil tudi enih alu kosov. 

Jaz tudi gledam te resin tiskalnike, ampak bom prvo nabavil nekaj kitajskega, da se malo naučim in vidim kje so problemi. Gledal sem večinoma anycubic pa še enega, sem pozabil.

Prikaži več možnosti

kn3z007
kn3z007

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 4 355
  • Avtomobil: Orbitrek, samokolnica

Pozdrav. Kupujem vstopni "veliko formatni" 3D tiskalnik. Nekako sta mi v oči padla Kobra 2 Max in Elegoo Neptun 4 Max. Sem še precej zelen na tem področju, ampak sem se odločil, da bo za prvega 500€ zgornja meja za nakup. trenutno sicer nimam tako velikih kosov za tiskati, bom pa verjetno čez poletje imel malo več časa in bom takrat začel malo bolj intenzivno printati. NAslednje leto že vem, da bom kupoval nekaj za 3k€  :ok2 .

Objavljena slika
Prikaži več možnosti
    • BMW4everafter je všeč

beemwe39
beemwe39

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 834
  • Avtomobil: old No.39....

Da ne odpiram nove teme,bi tu vprašal....

Ali ima kdo DTF printer Epson oz če ve kaj o njem,bi ga prosil,če se mi javi v ZS

hvala lp

Bog daj 25 stopinj in bencina poln kesl.....
Prikaži več možnosti

BMW4everafter
BMW4everafter

BMW fanatik

• Uporabnik

Micronics bo v kratkem releasal SLS 3D Tiskalnik za 2999$ z volumnom 165x165x200mm. Open source za vse materjale. Z izmenljivo komoro za tisk (da imaš lahko več komor za različne materjale in ni treba toliko čistit). Tiskalnik se zagreje na delovno temperaturo 175-180° baje v 15 minutah namesto 1 uri kot večina konkurence,...

Če bo cena res 2999$ bo to revolucija na tem področju. 

Poglejte na Youtube tisti, ki vas zanima. Če bo cena taka ga bom naročil takoj ko bo na voljo. :)

Materjali baje TPU, PA12, PA12GF, PA12CF zaenkrat in ni vezano na proizvajalca tiskalnika kot večina ostalih. 

Prikaži več možnosti
    • Fleko je všeč

J9320
J9320
  • Uporabnik

Micronics bo v kratkem releasal SLS 3D Tiskalnik za 2999$ z volumnom 165x165x200mm. Open source za vse materjale. Z izmenljivo komoro za tisk (da imaš lahko več komor za različne materjale in ni treba toliko čistit). Tiskalnik se zagreje na delovno temperaturo 175-180° baje v 15 minutah namesto 1 uri kot večina konkurence,...

Če bo cena res 2999$ bo to revolucija na tem področju. 

Poglejte na Youtube tisti, ki vas zanima. Če bo cena taka ga bom naročil takoj ko bo na voljo. :)

Materjali baje TPU, PA12, PA12GF, PA12CF zaenkrat in ni vezano na proizvajalca tiskalnika kot večina ostalih. 

Zanimivo, sigurno korak v zanimivo smer razvoja. Samo kaj ti bo 165x165x200?

Zadnje čase sem začel sodelovat z Depromo, sploh ni to zdaj nek finančni bau bau. Smo bili recimo že na meji z izdelavo orodja za brizganje plastike, ni so to zdaj serije v 100k kos letno, ampak po računici bi se orodje uravnalo s stroškom SLS tiskanja šele po 7-8 letih. Plus da je kup enih prednost, nismo vezani na zalogo, nismo vezani na dizajn, ni investicije v orodje, ... 

Verjetno bo v kratkem tudi tiskan kos zamenjal kak s CNC obdelave, predvsem kakšna plastika ki nima posebnih zahtev.

Urejal J9320, 15.04.2024, 10:35.

Prikaži več možnosti
    • BMW4everafter je všeč

-->
BMWslo je zasebna spletna stran in ni v povezavi s podjetjem BMW AG.
Obiščite uradno stran BMW Slovenija.
BMW je registrirana blagovna znamka podjetja BMW AG.
BMWslo.com © 2001-2023. Vse pravice pridržane.