Kako je pa z ukrivljenimi votlimi cevmi, recimo za izpusne kolektorje?
Vkolikor je govora o "modelu" kolektorjev v manjšem merilu (ko mala piksna), potem ni nek večji problem. Kar sigurno nočeš.
Če je merilo 1:1 za kak konkreten motor, potem rabiš za en recimo V8 kolektor po več dni printanja in sestavljanje iz večih kosov, da dobiš končni izdelek- ti printerji so počasni. Beri če daš to nekomu delat, ki ve kaj dela in posledično ve koliko stane njegov čas in delo boš za en model kolektorja plačal 500€+ pa še premalo sem rekel. EDIT: To je za model iz plastike, ki bi ga lahko naredil hitreje iz plastičnih vodovodarskih cevi iz Merkurca.
Kar imaš verjetno idejo- 3D naprintan kolektor po lastni ideji, ki bo vgrajen v avtomobil in uporaben- bi tak izdelek presegal vrednost popolnoma ročno sestavljenih in zvarjenih in spoliranih in nevemkakih kolektorjev, presegal bi tudi vrednost S62 agregata recimo.
EDIT:
Evo, recimo tole lahko narediš, pa še tole je v bistvu po svoje work of art, ki ga je naredil tip, ki se očitno ukvarja z izdelavo zaj***** kolektorjev:
https://www.thingive...m/thing:1649639
Marsikomu se zdi igrača, no printer s katerim je printal stane še danes 2 jurja.
Dizajniranje?
I spend a few weeks printing samples and revisions until I got the fit perfect,
Poleg tega da en tak člen, en tisti mali barvni člen printa zadeva več kot eno uro za šalo ob dani resoluciji. Potem pa rčaunaj koliko dni boš porabil da si naprintaš vse koščke da si sestaviš modelček kolektorja.
Skratka ceneje in hitreje ti kak res dober mojster naredi kolektor, kot če bi se spustil v to da bi naredil kolektor- ki bo na koncu še vedno iz plastike.
Če je tega veliko, se splača imet tiskalnik z 2 glavama (ena za podporni material, druga za normalni - podporni je ponavadi tak, ki se v vodi raztopi, tako da končni izdelek samo vržeš v vodo).
Ne vem, ne poznam postopkov, ampak predvidevam da je kovina boljša kot plastika za kolektorje? Če pa že plastika, pa verjetno kakšna bolj obstojna, kot zadeve narejene z domačim 3D tiskalnikom.
1. Jaz imam dual extruder tiskalnik, pa uporabljam ves čas eno glavo, druga je za backup. Enostavno je že z eno dovolj jeb*** da printa kot mora, kamoli da deluje še z drugim različnim materialom, da oboje kombinira kot se zagre in da na koncu dobiš ven ličen izdelek. Ista stvar je, stroj ne rešuje problema.
To bolj deluje na spodobnih strojih ala prej omenjeni sigmax, kjer sta dva ekstruderja, a sta ločena.
2. Kolektorji iz plastike? izpušni? Zgoreli bi takoj.
ko imas ti enkrat izdelek narejen ga samo shranis v .stl obliko in ga preneses v program tiskalnika kjer ti ta samodejno zrise potek nalaganja materiala...
Ja, a ta potek je simulacija na ekranu. Do praktičnega izdelka tebe čaka kar nekaj nastavitev in paramaterov na ekranu- v primeru uporabe spodobnega slicerja- S3D recimo. In en sam napačen parameter, malo premaknjene številke brez kakršnegakoli grafičnega prikaza, pa lahko tvoj printer dela kup zmaličene plastike, ki ni ničemur podobna. Treba je vedet kaj katera vrednost pomeni.
Kaj ti pomaga simulacija na ekranu, če ne znaš niti materiala pripraviti do tega, da se oprime podlage.
Modele lahko ti mirno loadaš z interneta brez bistvenega znanja modeliranja, če nimaš ideje kaj bi sam naredil- ko pa pride do nastavitev pa tudi profil, ki ga je nekdo naredil za identičen printer na tvojem potrebuje dodatno kalibracijo če hočeš lep izdelek- predvsem za čankibanki printerje to še kako drži, za dražje stroje je malo lažje, a vseeno brez znanja ne gre.
Urejal Octopus, 22.11.2018, 22:46.