Skoči na vsebino

Seat Leon 20VT

- - - - -

• Prijavi se za objavo odgovora
327 odgovorov v temi
rockson
rockson

zaplankan trmast bogaboječ™

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 999
  • Avtomobil: Auto emocion

Eto, po dobrih dveh mesecih, odkar je avto pri mani na parkirišču, sem se odločil, da predstavim svojo "novo" pridobitev.

Zakaj navednice? Kot prvo avto ni nov, kot drugo pa je avto že od novega v družini in ima zato posebno vrednost.

Nekaj podatkov o vozilu:
Leon Top sport 20VT
motor AUQ 132kW
letnik 2003, kupljen februarja 2004 na Porscheju Verovškova, kot salonsko vozilo
Od opreme nič posebnega, 4x airbag, samodejna klimatska naprava, radio Aura CD, sistem proti zdrsavanju pogonskih koles TCS (brez ESP), Cupra odbijači, 17" platišča, športni sedeži.

Ta avto mi je od predstavitve naprej eden najlepših, sploh v Top sport izvedbi. Poleg, subjektivne, lepote mi je všeč tudi dejstvo, da je praktično brez nepotrebnih elektronskih pomagal in da ima enega najboljših bencinskih turbo motorjev.

Nekaj slik
Objavljena slika
Objavljena slika
Objavljena slika
Objavljena slika
Objavljena slika

Trenutni avtopark (BMW naprodaj:ok)
Objavljena slika

In pa zelo pomemben detajl, prevoženi kilometri :metalc
Objavljena slika

Tako je, avto ima vsega 54.000 prevoženih kilometrov, od tega je prvih 20.000 mojih, ostalo pa sta naredila moja starša. Da se bom ločil od tega avta, se bo moralo zgoditi res nekaj velikega. Verjetno gre prej Polo od hiše, kot ta Leon. Sicer pri meni avto težko zdrži že tri leta, kaj šele več, ampak tu je zgodba drugačna (močno upam :laugh).

Odkar je avto pri meni, se je opravilo naslednje stvari:
Avto je dobil nov akumulator in nove gumice brisalcev. Zamenjal sem filter kabine, saj sem mislil, da zaradi tega zaudarja iz ventilacije.
Stari filter:
Objavljena slika

novi pa je od Mahle
Objavljena slika

Sicer je bil stari kar zabit, vendar kljub vgradnji novega z aktivnim ogljem, situacija z zaudarjanjem ventilacije ni bila nič drugačna. Zato sem izvedel dezinfekcijo klimatske naprave, saj je iz ventilacije res zoprno zaudarjalo.
Na servisu sem kupil sprej za dezinfekcijo klime in sledil navodilom. Gre pa za ta sprej:
Objavljena slika

Naslednja zadeva je bil veliki servis - sicer je bil veliki servis narejen 2010 in od takrat se je prevozilo vsega 13.000 kilometrov, ampak nočem reskirati kakšnega presenečenja.
Deli za servis:
Objavljena slika

Pri servisu se je izvedlo:
- menjava zobatega jermena in vseh napenjalcev, tudi hidravličnega, ravno tako vodne črpalke
- menjava klinastega jermena. Jermenice se ni menjalo, ker ima avto malo prevoženih kilometrov
- menjava svečk - pri pregledu se je ugotovilo, da so še originalne in že bolj slabe
- novo olje je 5W-30, prej je bilo notri 5W-40 - bomo spremljali kako bo s porabo
- pregledale so se vse cevi in cevke - vse BP :ok :
- povaril se je eden od nosilcev izpušne cevi, ker je bil načet
- zadnjemu loncu sicer odstopa počasi zunanji ovoj, ampak pod njim je še vse v najlepšem redu in menjava še dolgo naj ne bi bila potrebna
- zamenjalo se je zavorno olje, saj le-to še ni bilo menjano

Zavore pri srednji obremenitvi malenkost tresejo, vendar zaenkrat nisem želel menjati, ravno tako je mehanik ugotovil, da ena od zadnjih zavornih čeljusti nekoliko "šteka", vendar sva se strinjala, da avto najprej malo zvozim, saj je v preteklih letih veliko stal. To bi lahko pojasnilo tresenje zavor (nabrane obloge) in tudi zadnjo čeljust, saj tudi ročna ni bila pogosto uporabljena. V kolikor čez čas situacija ne bo boljša, se dogovorimo za menjavo oz. sanacijo.

Tehnično je sedaj vse urejeno, spomladi mu bom privoščil profi poliranje, saj je lak precej načet od krtač, potem pa bo avto počasi dobival še kakšne bonbončke. Za prvega je poskrbela že moja žena leta 2005, ko mi je takrat za RD nabavila ALU stopalke od Golf IV :)

V planu je vgradnja tempomata, dobrega zvočnega sistema in možnost predvajanja iPod/USB mp3, morda še park senzorje zadaj (hudič je, ko se teh enkrat navadiš, pa še Leon je zelo nepregleden zadaj). To so nekako prve stvari, za katere se bo poskrbelo. Drugače me držijo še kakšne BBS CH 18" platišča, vendar imam praktično nove letne pnevmatike, zato bom s tem počakal vsaj do takrat, ko bo potrebna menjava le-teh. Optimizacija motorja? Verjetno da, da bom vsaj z razlogom plačeval najvišje obvezno zavarovanje :) K sreči so na tem avtu nekatere glavne komponente predimenzionirane, zato se tega lahko lotim brez bojazni. :ok :

Včeraj sem ugotovil še nekakšno pokanje, ko se dviga steklo voznikovih vrat. Steklo se dviguje z normalno hitrostjo in ob zvoku ni nobene spremembe v hitrosti. Je pa zvok nekako kovinski. Menda naj bi se poslavljal mehanizem. Našel sem sicer Repair kit (KLIK), naj bi se menda dalo pa tudi posamezne dele tega mehanizma dobiti. Kdo kaj ve o tem?

Kot je že zgoraj nakazano, želim imeti v avtu kvaliteten zvok, saj uživam v dobri glasbi. V avtu je sicer tovarniški radio Aura cd, ki pa ne podpira mp3 formata, seveda tudi nima možnosti predvajanja glasbe iz iPod-a. Ravno tako bi si rad uredil tudi prostoročno telefoniranje. Doma imam še radio Pioneer DEH-P6900IB, skupaj s kablom za iPod, ima pa tudi možnost Bluetooth povezave telefona. Potrebno bo le dokupiti BT modul. Zavedam se, da bom s tem sicer "oskrunil" izgled sredinske konzole, vendar ni druge poti. Še najbolj bo moteče, ker je osvetlitev radia izključno modra, armaturna plošča pa ima rdečo osvetlitev. Ampak bomo preživeli :)
I love fast cars... and to go too fast in them. :ok2
Prikaži več možnosti

blade
blade

Novinec

• Uporabnik
  • Sporočil: 108

hehehe kolk je tip vesel= hudo !!
Prikaži več možnosti

veloce
veloce

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 34 237
  • Avtomobil: ALFA ROMEO

Zakon avto! Lep, odličen motor, kaj bi še rad...... Srečno!:ok
ARHITEKT
Prikaži več možnosti

Zverinc
Zverinc

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 650
  • Avtomobil: bencinar

lep avto. Naslednjič mu privošči raje mobil 5-50 olje ;)
only milk and juice come in 2 litres
Prikaži več možnosti

bmwaudi
bmwaudi

Novinec

• Uporabnik
  • Sporočil: 151
  • Avtomobil: 2.0 tfsi SKN

Hud avto,sam sem imel toledo 1.9 tdi z istimi sedeži in sport opremo....jaz ga nisem nič čipal( prejšnji lastnik?) pa je šel po navigaciji 217 kmh na uro...(235 po stevcu)....tako da vodljivost pri tej hitrosti imajo odlično.V 90 000 kilometrov prevoženih sem imel 300 evrov izrednih stroškov...tako da če ga boš tako vzdrževal,kot ga zdaj bo tvoj za zmeraj....je pa res da sem jaz imel 110-konjski motor z bosch pumpo ki naj bi bil naj. dizel motor z turbino ki zdrži do 600 000(!!) kilometrov....moj je imel 300 000 in prvo notri.Tvoj je pa tudi v audiju in škodi RS če se ne motim in je izreden tuning potencial(240 HP baje??)....ozvočenje je pa tudi v redu kajneda? :)

lp

Urejal bmwaudi, 19.01.2015, 19:21.

Prikaži več možnosti

C4V4L13R
C4V4L13R

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 543
  • Avtomobil: R

Petarda, ki mi še danes pade v oči. To je res za obdržat - vsaka čast, da si ga lastite že od začetka :ok
Objavljena slika
Prikaži več možnosti

Foggy
Foggy

Začetnik

• Uporabnik
  • Sporočil: 55

Izredno lep, verjamem, da bo takšen tudi ostal:cool
Prikaži več možnosti

bvogri
bvogri

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 4 037
  • Avtomobil: E34 540i 6st. ročni

Res krasen primerek.
Odličen motor ki pa da kar nekaj od sebe če mu daš malo sapice.

:beer

Glede mehanizma dvigovanja stekel je problem vseh seatov po vrsti se mi zdi :crazy. Te repair KIT-i pa so gambling. Jaz sem pri bratovi Cordobi popravil stvar za pol leta in se je scufala žica. Pa precej dela je z sestavljanjem. Če kupuješ kupi komplet novo z motorčkom (after market ali ne pa je tvoja stvar).

Zadnje bremze pa bi na tvojem mestu tut zrihtal. Obnovljena čeljust je 100€ pa premontiraš v parih minutah. Ročna ni na pakne ne?

Urejal bvogri, 19.01.2015, 23:54.

Prikaži več možnosti

roger77
roger77

BMWslo.comoholik

• Uporabnik
  • Sporočil: 356
  • Avtomobil: Golf TDI,6R TSI,R129,E83

Hmmmm. se še danes prekleto dobro spomnim kam si šel s temle Leonom na prvi izlet :) In tudi, da sem ga imel čast peljat, ko je imel prevoženih zgolj tam nekje okoli 100 km (ali nekaj več). V glavnem, čestitam za novo (staro) pridobitev, upam da ti bo odlično služil še kar nekaj let (zastavil si že tako kot je treba)!:ok

Našega majstra si že pokontaktiral, kajne (kolikor sem slišal bo tempomat izvedljiv!)...

Da se bom ločil od tega avta, se bo moralo zgoditi res nekaj velikega.

Stari, I feel you, verjemi mi :), sem v zelo podobni situaciji. Bi že menjal, pa mi nekako srce kar ne da in ne da (pa čeprav ima stari 3b že celih 115.000km na grbi):cool

Srečno!

Grega

Urejal roger77, 19.01.2015, 23:58.

dt.jpg

Prikaži več možnosti

primworc
primworc

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 515
  • Avtomobil: bmw320i

Oooo...lep.Eden redkih seatov, ki mi je bil res vsec.Tile novejsi so mi eden bl nagravzen od druzga.Po sempetru in novi gorici se je dolgo casa prevazal tudi eden lepo zrihtan rumen leon, prav tak model.

Veliko srecno prevozenih km ti zelim.

Urejal primworc, 20.01.2015, 00:27.

kaj pomeni ce imas na bmw-ju speskan zadnji odbijac in skozi spranje od odbijaca sili trava ven?da si peljal on the limit.kaj pa pomeni ce prides domov z jelenom na havbi?da si peljal over the limit.:laugh
Prikaži več možnosti

žiks
žiks

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 451
  • Avtomobil: Bmw e60 525d

Full hud avtoček,škoda da ni 4x4 kokr vem so eni turbaki bili,a se motim:confusedza moj okus v tla ga spustin in kokr si že rekel bbske gor pa je :mljaskedino kar me pa res zmoti pri seatih :crazy tele kontrolne lučke v števcu,bolj kvadratastih si niso mogli izmislit:fightso kot pri tamu:crazy :)

Čuvaj ga:oksrečno:ok
Prikaži več možnosti

krt
krt

Alias Cavazza

• Uporabnik
  • Sporočil: 17 841
  • Avtomobil: e30, e61

Carsko, sej to je še nov avto:cool
Objavljena slika
Prikaži več možnosti

rockson
rockson

• Uporabnik

Hud avto,sam sem imel toledo 1.9 tdi z istimi sedeži in sport opremo....jaz ga nisem nič čipal( prejšnji lastnik?) pa je šel po navigaciji 217 kmh na uro...(235 po stevcu)....tako da vodljivost pri tej hitrosti imajo odlično.V 90 000 kilometrov prevoženih sem imel 300 evrov izrednih stroškov...tako da če ga boš tako vzdrževal,kot ga zdaj bo tvoj za zmeraj....je pa res da sem jaz imel 110-konjski motor z bosch pumpo ki naj bi bil naj. dizel motor z turbino ki zdrži do 600 000(!!) kilometrov....moj je imel 300 000 in prvo notri.Tvoj je pa tudi v audiju in škodi RS če se ne motim in je izreden tuning potencial(240 HP baje??)....ozvočenje je pa tudi v redu kajneda? :)

lp

Je obstajala neka oprema za Toledo, ki vsebuje kar opisuješ. Ima kolega ravno takega.

Kolikor imam v spominu ima tale leon končno nekje 240 po števcu, koliko je realno pa takrat nisem meril. V bistvu me končna niti ne zanima. So mi bolj važni pospeški, elastičnost in seveda lega na cesti.

Ozvočenje se je zaenkrat izkazalo za dobro. Moram pa še dobro stestirati. Zdi se mi, da bi kak mali woofer prav prišel, da razbremeni nizkotonce.
Prikaži več možnosti

rockson
rockson

• Uporabnik

Petarda, ki mi še danes pade v oči. To je res za obdržat - vsaka čast, da si ga lastite že od začetka :ok

Se strinjam. Sej ti bi ga pa moral v preteklih letih kaj videvati po novem mestu :)
Prikaži več možnosti

rockson
rockson

• Uporabnik

Izredno lep, verjamem, da bo takšen tudi ostal:cool

O, pozdravljen Foggy :) dobrodošel na tem forumu :ok

Se bom trudil, da ostane v najboljši formi. Končno spet nekaj, kar bo lahko nadomestilo luknjo po QV :)
Prikaži več možnosti

rockson
rockson

• Uporabnik

Res krasen primerek.
Odličen motor ki pa da kar nekaj od sebe če mu daš malo sapice.

:beer

Glede mehanizma dvigovanja stekel je problem vseh seatov po vrsti se mi zdi :crazy. Te repair KIT-i pa so gambling. Jaz sem pri bratovi Cordobi popravil stvar za pol leta in se je scufala žica. Pa precej dela je z sestavljanjem. Če kupuješ kupi komplet novo z motorčkom (after market ali ne pa je tvoja stvar).

Zadnje bremze pa bi na tvojem mestu tut zrihtal. Obnovljena čeljust je 100€ pa premontiraš v parih minutah. Ročna ni na pakne ne?

Motor bo s časom dobil še malo mišic :ok

Hvala za info glede mehanizma. Potem bo najbolje kar komplet na uradnem servisu nabaviti in basta. Če že popravim, potem naj bo tako, kot je treba. :ok
Prikaži več možnosti

rockson
rockson

• Uporabnik

Hmmmm. se še danes prekleto dobro spomnim kam si šel s temle Leonom na prvi izlet :) In tudi, da sem ga imel čast peljat, ko je imel prevoženih zgolj tam nekje okoli 100 km (ali nekaj več). V glavnem, čestitam za novo (staro) pridobitev, upam da ti bo odlično služil še kar nekaj let (zastavil si že tako kot je treba)!:ok

Našega majstra si že pokontaktiral, kajne (kolikor sem slišal bo tempomat izvedljiv!)...

Stari, I feel you, verjemi mi :), sem v zelo podobni situaciji. Bi že menjal, pa mi nekako srce kar ne da in ne da (pa čeprav ima stari 3b že celih 115.000km na grbi):cool

Srečno!

Grega

Ejga, res je. Bil si eden redkih, ki je imel možnost tega leona voziti. Mislim, da si še vedno edini izven družine :ok

Hvala, prav uživam v vožnji z njim. Je povsem nekaj drugega, kot te težke krače, ki sem jih imel v zadnjh letih.

Kar se pa tvojega 3B tiče - verjamem, da te marsikaj mika, ampak če pomisliš -> avto je kot nov, poznaš ga od novega, kilometrov je vse skupaj nič in vse deluje BP. Kupiš nekaj drugega, rabljenega -> kup denarja za nakup, ne veš kaj imaš (spet vložek v preventivno menjanje kupa stvari), vozil se pa ne boš toliko bolje.

Se vidmo kej :beer
Prikaži več možnosti

rockson
rockson

• Uporabnik

Oooo...lep.Eden redkih seatov, ki mi je bil res vsec.Tile novejsi so mi eden bl nagravzen od druzga.Po sempetru in novi gorici se je dolgo casa prevazal tudi eden lepo zrihtan rumen leon, prav tak model.

Veliko srecno prevozenih km ti zelim.

Hvala. Ta model je tudi meni najlepši seat. :ok
Prikaži več možnosti

rockson
rockson

• Uporabnik

Full hud avtoček,škoda da ni 4x4 kokr vem so eni turbaki bili,a se motim:confusedza moj okus v tla ga spustin in kokr si že rekel bbske gor pa je :mljaskedino kar me pa res zmoti pri seatih :crazy tele kontrolne lučke v števcu,bolj kvadratastih si niso mogli izmislit:fightso kot pri tamu:crazy :)

Čuvaj ga:oksrečno:ok

So obstajali tudi 4x4. Imeli so oznako 20VT4. To mu malo manjka, da bi še lepše prenašal moč na cesto, ampak z občutkom v nogi gre tudi s prednim pogonom povsem v redu.

Hehe, v te kontrolne lučke se pa še nisem "vtikal" - sem jih sprejel take kot so. :)
Prikaži več možnosti

rockson
rockson

• Uporabnik

Carsko, sej to je še nov avto:cool

Tako je - pa upam,da bom sedaj lahko spet kakšen Raceland odpeljal :ok2
Prikaži več možnosti