Skoči na vsebino

Tretji pokojninski steber

- - - - -

• Prijavi se za objavo odgovora
51 odgovorov v temi
SOMUNN
SOMUNN

BMWslo.comoholik

• Uporabnik
  • Sporočil: 357
  • Avtomobil: RENAULT

Podjetje od plače nakazuje določene vsote v to zadevo.
10 let bo kmalu, pa imam možnost dviga.
Se splača nadaljevati ali kaj je najbolje storiti? Gre za upati vanj ?
Kolikšni zneski glede na višino plače so smiselni ?
Sigurno se je kdo že spraševal in računal in bi bilo koristno tudi za koga od nas.
Prikaži več možnosti

gerchy
gerchy

License for everything!

• Administrator
  • Sporočil: 9 999
  • Avtomobil: z dost' dinamike!

Pri enkratnem izplačilu utegne biti kar zajeten davek, tako da je najbrž cenejša opcija rentno izplačilo. Sicer pa, pokliči in vprašaj, najbrž so razlike glede na ponudnika.

slovenska-konoplja.png

Prikaži več možnosti

čare
čare

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 820
  • Avtomobil: Marea JTD

Pri nas je lani večina dvignila,davka je 25% in sedaj plačujemo naprej in ni več možnosti dviga do penzije.Mamo pa mi pri Skupni.Jaz osebno sem dvignil samo iz tega razloga,ker firme propadajo ena za drugo in je bolje da mam tiste 3 jurje na računu kot pa da jih jutri mogoče ne bo nikjer več,ker bo šla Skupna v qrac
Prikaži več možnosti

bancnik
bancnik

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 7 692
  • Avtomobil: LPP Urbana

ne mešajte drugega pokojninskega stebra z tretjim, ker je tretji steber neodvisen.

torej:
1. steber = obvezen
2. steber = v sodelovanju z delodajalcem ( nekaj zaposleni vplača, nekaj podjetje)
3. steber = samostojen v smislu lastnega varčevanja ( naprimer: skladi, življensko naložbena zavarovanja)

1 steber je kjer vplačujemo pokojninske prispevke od plače ( VSI)
2 steber je možno dviginiti po 10 letih a ob obdavčitvi ( cca 40% od skupnega zneska; naprimer:
v 10 letih vplačilo skupaj z delodajalcem 10.000 eur, izplačilo cca 6.000 eur, od tega še dohodnina cca 200-400 eur)

3 steber po 10 letih varčevanja v kolikor gre za naložbeno življensko zavarovanje ima 1% izstopni strošek, je nebodavčen ( nima davka po 10 letih na obresti :) )

v kolikor gre za sklade ( meni ljubša oblika varčevanja za "pokojnino" pa davek pada takole:
5 let = 25% na dobičekk
10 let = 15% na dobiček
15 let = 10% na dobiček
20 let = 5% na dobiček
nato je neobdavčeno.

jaz osebno v tretjem stebru nebi imel sredstev zaradi slabe naložbene politike "sklada", ki mi bo na letni ravni morda prineslo nekje med 0.5%-1% obresti ( vse skupaj nič) in raje sredstva mesečno sam preusmerjam med skladi, ker so povprečni donosi ( za zadnjih 5 let) v višini 3-5% in nisem vezan časovno.

res pa je, da tretji steber prinaša davčne ugodnosti pri vsakoletni dohodnini, kar se pa razlikuje od vsakega posameznika posebaj, ali ima otroke, itd... itd...

pa še obstaja odprti in zaprti sistem...odprti je ala drugi steber z možnostjo dviga, zaprti sistem je sistem, katerega ima javna uprava brez možnosti dviga vse dokler je oseba zaposlena v "javni upravi", enkrat ko zamenja delodajalca potem ima možnost dviga sredstev, prej ne.

ps: tale tema ne spada v "pravne nasvete".

Urejal bancnik, 31.01.2015, 17:53.

Prikaži več možnosti

powerslide
powerslide

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 3 142
  • Avtomobil: 330d , Scarabeo 200

ne mešajte drugega pokojninskega stebra z tretjim, ker je tretji steber neodvisen.

torej:
1. steber = obvezen
2. steber = v sodelovanju z delodajalcem ( nekaj zaposleni vplača, nekaj podjetje)
3. steber = samostojen v smislu lastnega varčevanja ( naprimer: skladi, življensko naložbena zavarovanja)

2 steber je možno dviginiti po 10 letih a ob obdavčitvi ( cca 40% od skupnega zneska; naprimer:
v 10 letih vplačilo skupaj z delodajalcem 10.000 eur, izplačilo cca 6.000 eur, od tega še dohodnina cca 200-400 eur)

3 steber po 10 letih varčevanja v kolikor gre za naložbeno življensko zavarovanje ima 1% izstopni strošek, je nebodavčen ( nima davka po 10 letih na obresti :) )

Tukaj bi dodal, da je ta izstopni strošek nizek zato, ker gre za Zavarovalni produkt (seveda se je ob vplačilu premij(e) poleg vstopnih stroškov plačevalo tudi (bivše)6,5 proc. davka, zdaj 8,5 proc.

v kolikor gre za sklade ( meni ljubša oblika varčevanja za "pokojnino" pa davek pada takole:
5 let = 25% na dobičekk
10 let = 15% na dobiček
15 let = 10% na dobiček
20 let = 5% na dobiček
nato je neobdavčeno.

jaz osebno v tretjem stebru nebi imel sredstev zaradi slabe naložbene politike "sklada", ki mi bo na letni ravni morda prineslo nekje med 0.5%-1% obresti ( vse skupaj nič) in raje sredstva mesečno sam preusmerjam med skladi, ker so povprečni donosi ( za zadnjih 5 let) v višini 3-5% in nisem vezan časovno.

res pa je, da tretji steber prinaša davčne ugodnosti pri vsakoletni dohodnini, kar se pa razlikuje od vsakega posameznika posebaj, ali ima otroke, itd... itd...

Tole si pa mogoče mislil drugi steber v primeru, da sofinanciraš svojo bodočo penzijo skupaj z firmo (torej tvoj vložek je davčno KAO nagrajen).

Ker pri tretjem stebru se vrednost premoženja v skladih (recimo NLB, SKB, KD...) šteje med premoženje ter te upali država pri otroških dokladah, razne pomoči ob rojstvu otrok, razne ostale pravice, kjer se gleda skupno premoženje (npr. avto do 8k vrednosti ali na leasing - vpisan lastnik firma - se ne šteje).

pa še obstaja odprti in zaprti sistem...odprti je ala drugi steber z možnostjo dviga, zaprti sistem je sistem, katerega ima javna uprava brez možnosti dviga vse dokler je oseba zaposlena v "javni upravi", enkrat ko zamenja delodajalca potem ima možnost dviga sredstev, prej ne.

Če sem se kej zmotu, pa le dodaj.:) Sicer pa dobro napisano. lp

Urejal powerslide, 31.01.2015, 18:54.

Objavljena slika

Drifting and burning rubber is all that matters...
Prikaži več možnosti

bancnik
bancnik

BMW fanatik

• Uporabnik

Če sem se kej zmotu, pa le dodaj.:) Sicer pa dobro napisano. lp

prejšnji 6.5% oz zdajšnji 8.5% leti na in samo na prekinitev police pred 10 leti.

za dodatna posamezna vplačila pri že obstoječi družbi za pokojninsko zavarovanje recimo, da sam vplačuješ premijo brez delodajalca si iz tega naslova pridobiš "boniteto" pri dohodnini in ja res gre za nekako drugi steber a brez doplačila delodajalca. jaz mu vseeno rečem tretji steber kot opcijski steber, kjer pač sam vplačuješ.

preden prekinete vsa možna varčevanja, zavarovanja in naložbe predlagam, da najprej izračunate če in koliko boste več plačali za "vrtec" ker obstaja zelo enostavna formula za izračun:

http://portal.3-port...ex2(old).layout

strah okrog vrtca je pretiran tako da najprej preračunajte v kateri razred padete in če sploh se poviša premija za vrtec zaradi že obstoječega varčevanja.
Prikaži več možnosti

Rottie
Rottie

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 70 000
  • Avtomobil: E46 325i

torej:
1. steber = obvezen

5 let = 25% na dobičekk
10 let = 15% na dobiček
15 let = 10% na dobiček
20 let = 5% na dobiček
nato je neobdavčeno.

To je bilo tako (jih poznam kr ene par, ki so dvignili denar). Sedaj je pa naprej tako, da do penzije ne moreš dvigniti, pa s starostjo se del obroka, ki ga plačuje delavec manjša in veča del, ki ga plačuje podjetje.
pFTRx40.png
Prikaži več možnosti

bancnik
bancnik

BMW fanatik

• Uporabnik

To je bilo tako (jih poznam kr ene par, ki so dvignili denar). Sedaj je pa naprej tako, da do penzije ne moreš dvigniti, pa s starostjo se del obroka, ki ga plačuje delavec manjša in veča del, ki ga plačuje podjetje.

ta sistem je zanimiv tam in za tiste, kjer podjetje vplačuje svoj delež za delavca.
kot povedano jaz sem drugi steber zamrznil in sredstva preusmeril v tretji samostojni steber, kjer sem samo v letu in pol pridobil toliko na donosu kot bi v 10 letih skupaj v drugem stebru.

poleg tega imam sredstva praktično na razpolago kadarkoli za črpanje...
Prikaži več možnosti

u-r-o-s
u-r-o-s

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 5 839
  • Avtomobil: e39 530i;e30 325ic;GS1.2k

Jst mam letos isto moznost dviga, po 10ih letih. Naprej pa isto brez moznosti dviga do upokojitve.

Ne vem kaj bi, dvignil in nadaljeval ali pustil vse skupaj gor in nadaljeval, prekiniti ne mislim ker mi delodajalec placa 2/3

Je pa sklenjeno kolektivno pri Triglavu
LP, Uroš
Prikaži več možnosti

powerslide
powerslide

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 3 142
  • Avtomobil: 330d , Scarabeo 200

Uroš, kot si omenil, navkljub spremembi zakonodaje ti še zmeraj lahko dvigneš tisti del od 0-10 let (tega veliko ljudi ne ve), preostalo pa se pač več ne da. Seveda dokler se naši vrli uberljudje s5 kej ne zmislijo ter s5 udarijo po revežu. npr. iz dobrih 5k bi ven dobil dobre 3,5k pa še dohodnina potem. Skupaj povprečno okol 42 proc.
Objavljena slika

Drifting and burning rubber is all that matters...
Prikaži več možnosti

u-r-o-s
u-r-o-s

BMW fanatik

• Uporabnik

Ampak OK, v mojem primeru sem placal "samo" 33% od vsega skupaj.

Strah me je samo da bodo spet kaj spreminjali in se na koncu obrisem pod nosom za vse skupaj...

Zato sedaj razmisljam, bolje vrabec v roki kot ...
LP, Uroš
Prikaži več možnosti

Rottie
Rottie

BMW fanatik

• Uporabnik

Jst mam letos isto moznost dviga, po 10ih letih. Naprej pa isto brez moznosti dviga do upokojitve.

Ne vem kaj bi, dvignil in nadaljeval ali pustil vse skupaj gor in nadaljeval, prekiniti ne mislim ker mi delodajalec placa 2/3

Je pa sklenjeno kolektivno pri Triglavu

Dvigni in nadaljuj od začetka. Sj tako so naredili vsi, ki jih poznam. Ker nikoli ne veš kaj se bo dogajalo naprej, pa do pokoja je za večino, ki so šli v to še zelo dolga doba.
pFTRx40.png
Prikaži več možnosti

Rottie
Rottie

BMW fanatik

• Uporabnik

ta sistem je zanimiv tam in za tiste, kjer podjetje vplačuje svoj delež za delavca.
kot povedano jaz sem drugi steber zamrznil in sredstva preusmeril v tretji samostojni steber, kjer sem samo v letu in pol pridobil toliko na donosu kot bi v 10 letih skupaj v drugem stebru.

poleg tega imam sredstva praktično na razpolago kadarkoli za črpanje...

Ja, če podjetje plačuje se splača 2. steber, drugače ne. Ker če plačaš 15 do 25% sam, ostalo podjetje, boš z malo odrekanja dobil solidno vsoto glede na vplačano, ko boš šel v pokoj.
pFTRx40.png
Prikaži več možnosti

u-r-o-s
u-r-o-s

BMW fanatik

• Uporabnik

Dvigni in nadaljuj od začetka. Sj tako so naredili vsi, ki jih poznam. Ker nikoli ne veš kaj se bo dogajalo naprej, pa do pokoja je za večino, ki so šli v to še zelo dolga doba.

K tej opciji se tudi sam najbolj nagibam ja...
LP, Uroš
Prikaži več možnosti

bancnik
bancnik

BMW fanatik

• Uporabnik

Ja, če podjetje plačuje se splača 2. steber, drugače ne. Ker če plačaš 15 do 25% sam, ostalo podjetje, boš z malo odrekanja dobil solidno vsoto glede na vplačano, ko boš šel v pokoj.

nekje 1/2 tistega, kar vplača delodajalec gre v davke ostalo dobiš ti + svoj delež, ki si ga vplačal tako, da si na koncu na plusu tudi, če vzameš ven.

žal pa imajo tovrstni stebri zelo slabo naložbeno politiko ( zelo konzervativno) seveda ker so dolžni narediti "plus" žal pa ne naredijo bolj dinamične politike, kjer bi bili donosi večji/boljši.

drugi problem, ki ga vidim je: izplačilo sredstev!
čakalna doba prvih 10 let ali pa ob upokojitvi...skratka predolga glede na dinamiko življenja in morebitne investicije v katerih se posameznik lahko znajde skozi leta... nakup stanovanja iz katerega lahko pridobiva rento v obliki najemnine :ok

malo sem se igral s številkami in sicer:
- pri samostojnem vplačevanju za dobo 10 let je donos 5% na letni ravni.

medtem ko naložbena politika pri drugem stebru prinaša med 1.5% in maks 2.5% letno.

Urejal bancnik, 01.02.2015, 15:36.

Prikaži več možnosti

u-r-o-s
u-r-o-s

BMW fanatik

• Uporabnik

Ja ampak 5% od 330€ je 16€, 2% od 1000€ (svojih 330+ delodajalec 660) pa je 20€ :)

Kar se pa dobe tice, bi pa naj zadeva bila namenjena pokojnini, tako da jst tezav glede rocnosti ne vidim oziroma se z njo ne bi smeli ukvarjati, placujes do upokojitve nato pa rentna mesecna izplacila. Tukaj je trenutno edina tezava garancija oziroma zaupanje v te zadeve...
LP, Uroš
Prikaži več možnosti

bancnik
bancnik

BMW fanatik

• Uporabnik

Ja ampak 5% od 330€ je 16€, 2% od 1000€ (svojih 330+ delodajalec 660) pa je 20€ :)

Kar se pa dobe tice, bi pa naj zadeva bila namenjena pokojnini, tako da jst tezav glede rocnosti ne vidim oziroma se z njo ne bi smeli ukvarjati, placujes do upokojitve nato pa rentna mesecna izplacila. Tukaj je trenutno edina tezava garancija oziroma zaupanje v te zadeve...

jaz se raje odpovem, tem "20eur" zaradi dobe ker sem mnenja, da lahko glede na starost svojo naložbeno strategijo bolj uspešno managiram kot pa ti. stebri.
Prikaži več možnosti

u-r-o-s
u-r-o-s

BMW fanatik

• Uporabnik

Nisi uposteval 660€ in da nismo vsi v teh vodah in nimamo 20k € viska za obracanje
LP, Uroš
Prikaži več možnosti

bancnik
bancnik

BMW fanatik

• Uporabnik

Nisi uposteval 660€ in da nismo vsi v teh vodah in nimamo 20k € viska za obracanje

nikjer ni omenjen znesek za "obračanje", govorim le o možnostih, ki so mi/vam dane pri izbiri "varčevanj" za pokojnino. sam sem začel za namen pokojnine varčevat iz 0 eur. nekje je treba začeti, če le imamo možnost, ker žal pokojnine bodo z reformami vse nižje in nižje.

govorim samo za lastna sredstva brez vplačil delodajalca in ja, tam kjer firme doplačujejo razliko potem se to splača za prvih 10 let nato je stvar posameznika...

jaz osebno sem za sebe naredil svoj "fond", ki je sestavljen glede na moja pričakovanja, odnos do tveganja, znanja do tovrstnih naložb ( zavarovanja, skladi, itd...).

Urejal bancnik, 01.02.2015, 18:38.

Prikaži več možnosti

mihaing
mihaing

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 5 833
  • Avtomobil: prdalica

Še prvega nimam pojma če ga bom dočakal, pa bom plačeval še dva ali kaj:crazy :crazy :crazy

Tako ali drugače nekdo fino služi na teh vplačilih, ovčke pa navalijo kot na pašnik: bom imel dnar, ko bom v penziji,ker drugače mi država ne bo nič dala... Itak...glih tok je resnice v tem kot je Bavčar bolan.

Inflacija je iz leta v leta tako visoka, da čez 30 let vplačanih do takrat nekaj tisočakov ne bo niti za nov šporhet.

Mene ne prepiča nihče v to nategancijo otalim pa želim obilico zapravljanja v letu 2XXX, jaz pa vsaki mesec raje kaj kupim ali pa peljem družino na izlet in v tem uživam.

Jaz ne delam, da bom imel nekoč penzijo. Jaz delam ker sem lačen imam družino, položnice in hobi.:ok :ok :ok

V2 za agregat, V4 Yamaho, V6 prevozno sredstvo, V8 avtomobil

Prikaži več možnosti
    • Mrcina je všeč