Skoči na vsebino

Male čistilne naprave

- - - - -

• Prijavi se za objavo odgovora
25 odgovorov v temi
sash
sash

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 4 950
  • Avtomobil: UFO

Ta tema je namenjena da predebatiramo o malih čistilnih napravah katera bojo nadomestila greznice v gospodinjstvih katera nimajo možnosti za priklop na javno kanalizacijo. Predvsem je to na podeželju. Po tem kar sem do sedaj izbrskal bo treba MČN (male čistilne naprave) vgraditi do konca leta 2017. Me pa zanima kakšne so opcije, kakšne imate izkušnje, možne rešitve, ker do sedaj sem izbrskal da naj bi obstajale električne, druge naj bi delovale s pomočjo nekih dodatkov ki se vlivajo v odtoke, je pa baje celo opcija da se predela obstoječa greznica.
Ve kdo kaj več o tem?
The Truth is Out There
Prikaži več možnosti

mihaing
mihaing

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 6 838
  • Avtomobil: Suši

Lula buc. Stvar katera ne bo realizirana nikoli...

Še vedno lepše videti maske na naših ustih, kot pa maska na novih BMW-jih

Prikaži več možnosti

tristan01
tristan01

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 4 751
  • Avtomobil: F31 318dTA (2013)

Lula buc. Stvar katera ne bo realizirana nikoli...

Si prepričan? O tem se govori že nekaj časa, zakonska podlaga je sprejeta je sprejeta. Se bojim, da bo pri tem podobno kot z energetskimi izkaznicami - nekdo bo dobro zaslužil, pravega efekta pa ne bo.

Tudi mene tole zanima... Ali je dovolj le dobra stara 3 prekatna greznica, ki poskrbi da izteka le še voda, ali pa je potrebno vgraditi kakšno high tech in 3x certificirano plastic fantastic zadevo ki ne bo nikdar delovala?

LP Tristan01
Prikaži več možnosti

fizični radnik
fizični radnik

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 117
  • Avtomobil: bmw

Niso neke slo greznice ki sploh ne delajo?
in kako si jo bodo nekateri privoščili ki imajo npr. 400e penzije?
E46__wagon
Prikaži več možnosti

mihaing
mihaing

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 6 838
  • Avtomobil: Suši

Energetske izkaznice so v vrednosti 200EUR in ni primerjave z nekaj tisočaki.

Največ je zelo odročnih hiš na podeželju kjer živijo v njej zelo stari ljudje in da vidim junake, kateri bodo zarubili starostne penzije ljudjem za nekaj let ker potrebujejo eko-kvazi greznico:napaka :napaka :napaka :napaka

Kolikor pa vem to velja samo za vodovarstvena in eko/drek/pek območja in ne za vse, saj komunala ni urejena po tretjini slovenije:ok

Urejal mihaing, 06.04.2015, 18:37.

Še vedno lepše videti maske na naših ustih, kot pa maska na novih BMW-jih

Prikaži več možnosti

fizični radnik
fizični radnik

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 117
  • Avtomobil: bmw

POnekod so še speljana tudi v bližnji potok...oz usaj izek iz nwm kolk prekatnih greznic...greš peš mim pa vohaš od pralnega stroja odtok in od greznice..
E46__wagon
Prikaži več možnosti

Veljo
Veljo

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 6 943
  • Avtomobil: creative technologie

Tema bi morala iti v smer v katero jo je nastavil avtor teme in ne zadriskat še to temo tako kot mnoge s svojimi idejami ki niso vredne nič avtorju niti namenu teme.

Tudi sam bom moral v bližnji prihodnosti iti v to investicijo. Cene za 4-5PE zadevo se vrtijo nekaj čez 2k€ pa naprej, subvencije nekatere občine imajo. Tu pri nas je bila lansko leto subvencija 600€ ampak to velja le za nepremičnine za katero v GD ne piše da moraš imeti MČN...se pravi za starejše hiše. Sam se še nisem odločil za tehnologijo a če bo možno bom šel v varianto brez elektrike (na naravni vlek). Prijatelj je pred kratkim pri sebi namestil mčn, niti ne vem katerega proizvajalca..tako da bom šel pofirbcat in se bom nato lažje odločil za investicijo ko bo treba :blackeye.

Prikaži več možnosti
    • Warden je všeč

sash
sash

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 4 950
  • Avtomobil: UFO

Rad bi da tema ostane na neki strokovni ravni, da bo dejansko koristna. Sam imam 2 prekatno greznico ki jo praznem nekje na 5 let, noter pa imam speljano tudi meteorno vodo. Torej zame bi bilo idealno če bi lahko samo dodal v greznico en del ki bi čistil tekoči del ki gre v drugi prekat. Ker vgradnja nekih plastičnih čistilnih naprav mi ne diši ker imam dobro izdelano betonsko greznico.
Je pa še ena zadeva, pri nas so cevi iz 3h greznic povezane na skupno cev ki gre potem naprej, torej 3 hiše, 3 greznice in potem ena cev naprej.. Bi bila opcija da se doda čistilna samo na konec?
The Truth is Out There
Prikaži več možnosti

Warden
Warden

Big Brother

• Uporabnik
  • Sporočil: 8 624
  • Avtomobil: srebrni traktor

...Bi bila opcija da se doda čistilna samo na konec?

boljše ena za več objektov, v kolikor ste v dobrih odnosih.

Kaj pa kdo razmišlja o rastlinski čistilni napravi, ki jih je kar nekaj v Sloveniji in drugod

http://www.deloindom.si/skrbno-z-vodo/ekoremediacija-nad-okoljske-tezave-s-posnemanjem-narave

https://www.google.si/search?q=rastlinska+%C4%8Distilna+naprava&biw=977&bih=904&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=rfEiVc_HM4GpsAG7tICIBw&ved=0CDYQsAQ

http://www.limnos.si/rastlinske_cistilne_naprave.php
Objavljena slika
BeMyWings
LP
Prikaži več možnosti

RobertH
RobertH

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 10 967

Že dlje se vgrajujejo za novogradnje MČN na območjih, kjer še ni delujoče kanalizacje. Drugače investitor ne dobi GD.
Veliko teh MČN bo postalo višek, ko se bo aktiviralo v zadnjih časih izgrajene kanalizacije.

Torej, prehitevati najbrž ni dobro, je pa seveda za tiste, ki jih prodajajo.
Prikaži več možnosti

Veljo
Veljo

BMW fanatik

• Uporabnik

Že dlje se vgrajujejo za novogradnje MČN na območjih, kjer še ni delujoče kanalizacje. Drugače investitor ne dobi GD.
Veliko teh MČN bo postalo višek, ko se bo aktiviralo v zadnjih časih izgrajene kanalizacije.

Torej, prehitevati najbrž ni dobro, je pa seveda za tiste, ki jih prodajajo.

Razen če jo rabiš imeti in jo moraš kupiti, da ne delaš pretočne greznice za dve leti :).

V naših koncih že ostajajo mčn neuporabljene tistim kateri so se letos do marca morali priklopiti na javno komunalo in jim zdaj mčn stoji vkopana pred hišo.

Kdo ve kam/kako moraš imeti speljan odtok iz mčn? Če npr. v ponikovalnico, kdo preveri ustreznost izvedbe ponikovalnice?

Prikaži več možnosti

gusti4u
gusti4u

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 289
  • Avtomobil: S-max + RT

mi imamo novogradnjo in smo potrebovali mčn. Vzel sem h2e, sicer je potrebno vliti 1dc vsak teden, ampak mi to ne predstavlja nekega problema.
Z rabljenim je tako, meni so jo na VOKAju odsvetovali, ker je potrebno imeti vse papirje in tudi izpusti morajo ustrezati normativom drugače ti ne dajo vode :/
:woohooKNJIGOVEZ:woohoo
Prikaži več možnosti

Veljo
Veljo

BMW fanatik

• Uporabnik

mi imamo novogradnjo in smo potrebovali mčn. Vzel sem h2e, sicer je potrebno vliti 1dc vsak teden, ampak mi to ne predstavlja nekega problema.
Z rabljenim je tako, meni so jo na VOKAju odsvetovali, ker je potrebno imeti vse papirje in tudi izpusti morajo ustrezati normativom drugače ti ne dajo vode :/

Kaj pa če imaš vodo svojo? :-D

Glede vlivanja - kaj če te npr. ni doma 2-3 tedna, kako je potem z zagonom?

Prikaži več možnosti

anzhe
anzhe

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 4 177
  • Avtomobil: E-64 FejsLep

V naših koncih že ostajajo mčn neuporabljene tistim kateri so se letos do marca morali priklopiti na javno komunalo in jim zdaj mčn stoji vkopana pred hišo.

Kdo ve kam/kako moraš imeti speljan odtok iz mčn? Če npr. v ponikovalnico, kdo preveri ustreznost izvedbe ponikovalnice?

Prepričaj se, da je tehnika dobra (poglej sploh kakšna je), si kupiš svoj rezervoar (pozanimaj se kakšen) in tehniko notri in to je to.

Iztok - ponikalnica, potok, reka, ...
Ponikalnica naj bi bila stvar gradbinca, samo se je še obvezno fajn tudi kje drugje pozanimati, da kupiš dovolj veliko - sploh, če imaš problem ilovica, glina itd.
Objavljena slika
Prikaži več možnosti

Veljo
Veljo

BMW fanatik

• Uporabnik

Prepričaj se, da je tehnika dobra (poglej sploh kakšna je), si kupiš svoj rezervoar (pozanimaj se kakšen) in tehniko notri in to je to.

Iztok - ponikalnica, potok, reka, ...
Ponikalnica naj bi bila stvar gradbinca, samo se je še obvezno fajn tudi kje drugje pozanimati, da kupiš dovolj veliko - sploh, če imaš problem ilovica, glina itd.

Kako misliš stvar gradbinca? Da jo mora gradbinec pozidat in dat uradni papir? ...bom v luknji predvidel še kakšen m2 prostora za kakšnega uradnika.

Prikaži več možnosti

anzhe
anzhe

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 4 177
  • Avtomobil: E-64 FejsLep

Kako misliš stvar gradbinca? Da jo mora gradbinec pozidat in dat uradni papir? ...bom v luknji predvidel še kakšen m2 prostora za kakšnega uradnika.

Ne rabiš uradnega papirja, samo račun in fajn je kako fotografijo naredit, da če se kdo kdaj vtakne, da imaš dokaz. Bistveno je samo, da je dovolj velika.
Objavljena slika
Prikaži več možnosti
    • Veljo je všeč

Nixxon
Nixxon

Tajnik BMW avto kluba Slo

• Globalni moderator
  • Sporočil: 58 673
  • Avtomobil: Rdeča raketa

http://www3.fgg.uni-...oddajah-838557/
Objavljena slika
Jože, počivaj v miru. Hvala za vse.
Prikaži več možnosti

fancy
fancy

BMW ljubitelj

• Uporabnik
  • Sporočil: 435
  • Avtomobil: S60 2,4 185

Bom jaz malo napisal iz lastnih izkušenj.
Smo skupni lastniki male čistilne naprave za max 24 oseb. Trenutno jo uporablja 19 oseb.
Vse stroške si seveda delimo na 4 enake dele, vključno z elektriko.

Pomebno se je zavedati, da MČN ureja zakonodaja

Če se komu ljubi brat
https://www.google.s...l=np&gws_rd=ssl

Na kratko:
- vgradnja - zgradiš betonsko kletko za 70% večjo kot je gabarit čistilne - razliko do stene kompenziraš s peskom za drenažo - naprava mora dihati. Naša je pod zemljo in na njej parkiramo
- vzdrževanje - redno letno vzdrževanje pride cca 100€
- 2x letno čiščenje - cca 170€ - pozor - poblaščeno podjetje (Ecoplus, Saubermacher.....) da dobiš evidenčni list z vpisom v ARSO
- kontrola iztoka cca 150€
- legalizacija - misija nemogoče vendar se da - ne plačujemo kanalščine

Ostalo:
- kot sem napisal - zakonodaja - redno spremljam in updejtam
- poslovnik + zapisi vzdrževanja + kontrola iztoka
- vsi računi in dokazila

Ja, sliši se komplicirano se pa da. Še enkrat - vse stroške delimo z 4.

Trenutno je naša MČN skladna z vso našo in evropsko zakonodajo :)

Včasih je tudi plus če si vodilni presojevalec za ISO 14001 :hihi

Malo sem na kratko z časom - bom naslednji vikend kaj več napisal :)
Prikaži več možnosti

Plavi
Plavi

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 6 678
  • Avtomobil: F10

Mi pa imamo 5 hiš skupaj MKČN, takoj po vselitvi sem poklical, da so vzeli vzorec vode in to je to.
Prazni se na 2 leti, pa niti ne bi bilo potrebno ampak vmes crkne vsako leto :(
Skoz neki problemi, imam vkopano na svoji parceli s tem, da so pokrovi pokriti s cca. 30 cm zemlje in kot veliki ljubitelj lepe zelenice mi gredo kr kocine pokonci, ko moramo kopat...
Drugače pa so stroški le elektrika, ki je 12 € / leto / hišo, praznjenje je sedaj na 2 leti free (kao free, itak že prej plačuješ pri vodi nekaj na ta račun).
Če mi prpelejo kanalizacijo se takoj prklopim, čistilno pa bi uporabil za zbiranje deževnice :)
lp
Količina pameti na svetu je konstanta. Število ljudi na svetu pa se povečuje. A. E.
Prikaži več možnosti

Kobal trans
Kobal trans
  • Izključen
  • Sporočil: 3 153
  • Avtomobil: kombi

Torej, za hišo bi rad naredil "bazenček" ali domačo biološko čistilno napravo. Vanj bi speljal deževnico in greznico. Nekaj sem gledal po netu, vendar nič pametnega ni za videt. Kje bi lahko dobil kakšen okviren načrt? Ali je kdo tukaj že delal tole doma? :)

Prikaži več možnosti

-->
BMWslo je zasebna spletna stran in ni v povezavi s podjetjem BMW AG.
Obiščite uradno stran BMW Slovenija.
BMW je registrirana blagovna znamka podjetja BMW AG.
BMWslo.com © 2001-2018. Vse pravice pridržane.