Skoči na vsebino

Stanovanjski kredit

- - - - -

• Prijavi se za objavo odgovora
312 odgovorov v temi
Dejan-V
Dejan-V

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 8 175
  • Avtomobil: Volvo V40 D4A Ocean Race

Imam v planu it po bankah, normalno.
Sem pričakoval kak nasvet glede tega iz prve roke pa vidim da nebom nič pametnega izvedel tukaj.

Ne bodi nehvaležen! V tej temi sem sam recimo napisal cele romane na temo mojega pohoda po bankah pol leta nazaj. Če pa misliš da ti bodo bankiriji trkali na vrata se pa motiš.
Prikaži več možnosti

Blind
Blind

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 350
  • Avtomobil: E90

Danes sem frej, plačilne imam in grem v akcijo. Najprej na NLB, ki je moja matična banka in do sedaj sem z osebno svetovalko zelo dobro sodeloval. Imel sem tudi kratkoročnik redit pri njih in sem vedno brez težav imel kritje. Tako da se smatram za dobrega komitenta - upam da to kaj pomeni.
Potem pa grem naprej. Tako da nekaj jih bom danes obdelal, nekaj pa še v ponedeljek.
bancnik, na alineje ki si jih napisal imam vse odgovore. Tako da vem kaj rabim in iščem.:ok
Prikaži več možnosti

context
context

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 640
  • Avtomobil: F31 316d, Golf

Sem tudi sam vzel stanovanski kredit pred cca 3 leti, pomembno je tudi to kolikšen % vrednosti nepremičnine vzameš kredita. Nekje kreditirajo 60, drugje 80, možno je pa dobiti tudi 100% (vsaj pred 3 leti je bilo). Odvisno je tudi od dobe financiranje, za 20 let lahko dobiš 80%, za 30 let samo 60% - spet od banke do banke različno.
Banke imajo tudi različno interno politiko do ostanka plače na računu. Nekatere ti lahko trgajo samo 30% plače, druge do minimalca, spet tretje upoštevajo še druge prilive. Če si zaposlen pri kakšni firmi se tega strogo držijo, če si naprimer javni sektor za nedoločen čas je možna tudi večja bremenitev, da ti ostane manj kot minimalec. Če si zaposlen pri kakšnem s.p. boš veliko težje (skoraj nemogoče) dobil kredit, kot pa če si v javnem sektorju, ali pa kakšna Krka, Revoz, Gorenje...
Ponavadi pa banke kot pogoj za odobritev zahtevajo še kakšno drugo njihovo (seveda plačljivo) storitev. Spletna banka, varčevalni račun, mobilna banka.... (kar pač imajo v ponudbi)
Tudi življenjsko zavarovanje kreditojemalca imam občutek da je sedaj bolj pravilo kot izjema. In pa zavarovanje nepremičnine. Nekatere banke zahtevajo točno določeno zavarovalnico in minimalno kritje police. Meni je naprimer že na banki ponudila zavarovanje za cca 280€, pri svojem agentu sem pa potem isto uredil za cca 100€, tako da ne zaletavo.

Tudi te "dodatne zahteve" na mesec nanesejo 20-50€, so pa zelo različne ob banke do banke, tako da naj ne bo edini kriterij višina mesečnega obroka, ampak vračunaj tudi ta strošek zraven.
Torej če vzameš max kredit do minimalca, ti potem še te storitve dodatno zaračunajo in si pod minimalcem.

Tako v vednost, mogoče pa pride komu prav
Prikaži več možnosti
    • Nixxon je všeč

Nixxon
Nixxon

Tajnik BMW avto kluba Slo

• Globalni moderator
  • Sporočil: 55 903
  • Avtomobil: Rdeča raketa

Dobra tema, da so tovrstne informacije zbrane na enem mestu. :ok
Objavljena slika
Jože, počivaj v miru. Hvala za vse.
Prikaži več možnosti

bancnik
bancnik

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 7 804
  • Avtomobil: LPP Urbana

Če si zaposlen pri kakšni firmi se tega strogo držijo, če si naprimer javni sektor za nedoločen čas je možna tudi večja bremenitev, da ti ostane manj kot minimalec

- odvisno od vrste kredita, to ne velja za vse kredite enako!

Če si zaposlen pri kakšnem s.p. boš veliko težje (skoraj nemogoče) dobil kredit, kot pa če si v javnem sektorju, ali pa kakšna Krka, Revoz, Gorenje...

- to so pa ze bucke... Za VSE velja ENAKO! Placa posameznika, ki je zaposlen pri drugi osebi oz S.P.-ju ali placa posameznika, ki je zaposlen pri d.o.o itd je ENAKO tretirana.

Urejal bancnik, 27.07.2015, 23:21.

Prikaži več možnosti

Best body parts in town
Best body parts in town

Banned

• Izključen
  • Sporočil: 790
  • Avtomobil: CUPRA 350

Danes sem frej, plačilne imam in grem v akcijo. Najprej na NLB, ki je moja matična banka in do sedaj sem z osebno svetovalko zelo dobro sodeloval. Imel sem tudi kratkoročnik redit pri njih in sem vedno brez težav imel kritje. Tako da se smatram za dobrega komitenta - upam da to kaj pomeni.
Potem pa grem naprej. Tako da nekaj jih bom danes obdelal, nekaj pa še v ponedeljek.
bancnik, na alineje ki si jih napisal imam vse odgovore. Tako da vem kaj rabim in iščem.:ok

lahko ti povem iz prve roke primer:

V kolikor iščeš bom dal primer obrnjen primer, obrok 500 eur, neto plačo imaš 1500 eur in da s tem pokriješ nakup nepremičnine, ki jo želiš greš lagano do vseh bank in se samo pogajaš pri obrestnih merah. Seveda je dobro če si zaposlen za nedoločen čas in da je podjetje tudi na bonitetah stabilno in ima tradicijo. Če imaš tak primer dobiš kredit povsod.

V kolikor pa škripa pri višini in da moraš jemati maximum kolikor ti dajo pa jasno stopi v ospredje raznolikost bank. Ene upoštevajo še izvenredne prilive druge spet drugače. Enim bo dovolj 20% lastne udeležbe, nekaterim manj kot 30% ne bo, kar zopet spremeni dejstvo itd itd...

Vsekakor, če si v prvem primeru se boš pogajal samo o pogojih, če pa si tako kot večina v drugem primeru, pa boš moral vse informacije predelat pri vsaki banki posebej.

Aja pa še nekaj mogoče pomembno, nekatere banke v kolikor imaš priliv primer 1300 ali več, dovolijo bremenitev do 50% dohodka, kar v takem primeru recimo pri plači 1500 eur znese 750 eur X 30 X 12 = 270.000 - obresti, pa dobiš ven cca 230.000 jurčkov.
LP

Urejal Best body parts in town, 28.07.2015, 13:35.

Prikaži več možnosti

Best body parts in town
Best body parts in town

Banned

• Izključen
  • Sporočil: 790
  • Avtomobil: CUPRA 350

- odvisno od vrste kredita, to ne velja za vse kredite enako!

- to so pa ze bucke... Za VSE velja ENAKO! Placa posameznika, ki je zaposlen pri drugi osebi oz S.P.-ju ali placa posameznika, ki je zaposlen pri d.o.o itd je ENAKO tretirana.

bancnik se ne bom strinjal, da kreditni odbor enako tretira vse. Ja če govoriš o kreditu do mogoče 50 jurjev... Če pa govorimo o kreditih 100.000+ ali pa 200.000 pa bodi prepričan, da kreditni odbor še kako gleda kje si zaposlen, kako stoji firma itd... Glede na to da si bančnik sem presenečen da tega ne veš. Ne rabiš mi razlagat, da ni res, ker sem bil bančnik 6 let in poznam iz primerov, da je še kako pomembno v kakem podjetju je oseba, ki išče visok kredit. Jasno je za banko to velik riziko ali je človek zaposlen pri Dimnikarstvu (2 zaposlena) ali pa Akrapovič....

Vse je povezano s tveganjem in banka tukaj še kako to spremlja in preveri predenj, da odločitev...
Prikaži več možnosti

bancnik
bancnik

BMW fanatik

• Uporabnik

bancnik se ne bom strinjal, da kreditni odbor enako tretira vse. Ja če govoriš o kreditu do mogoče 50 jurjev... Če pa govorimo o kreditih 100.000+ ali pa 200.000 pa bodi prepričan, da kreditni odbor še kako gleda kje si zaposlen, kako stoji firma itd... Glede na to da si bančnik sem presenečen da tega ne veš. Ne rabiš mi razlagat, da ni res, ker sem bil bančnik 6 let in poznam iz primerov, da je še kako pomembno v kakem podjetju je oseba, ki išče visok kredit. Jasno je za banko to velik riziko ali je človek zaposlen pri Dimnikarstvu (2 zaposlena) ali pa Akrapovič....

Vse je povezano s tveganjem in banka tukaj še kako to spremlja in preveri predenj, da odločitev...

če gre za odstopanje od ponudbe potem se to gleda in če pride do povezanih oseb.

v kolikor ne gre za odstopanje pa velikost firme ni važna, dokler so plačilne liste ok, kreditne pole ok. v vsakem primeru se izvede vpogled v ajpes.

Urejal bancnik, 28.07.2015, 15:37.

Prikaži več možnosti

boriZ
boriZ

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 792

Katera banka trenutno ponuja dobre obrestne mere? Zanima me fiksna obrestna mera, obdobje 13-15let, cca 50-60% prodajnega zneska bo lastnega vložka, za preostalo bi rabil kredit.

Iz prve sem dobil ponudbe okrog 2.4-2.5%. Ima kdo kaj bistveno ugodnejšega?  :beer  

Prikaži več možnosti

Popo30
Popo30
  • Uporabnik
  • Sporočil: 1 299
  • Avtomobil: Bmw F10 + E83

Najvec je odvisno od tvojih pogajalskih sposobnosti in od tega koliko si banki zanimiv kot komitent. Bos zraven kredita vzel se kak drug njihov produkt, zivljenjsko zavarovanje, varcevalni racun, mastercard, viso, itd. Vse to lahko vpliva na visini FOM. Seveda tudi lastna sredtsva, ki jih omenjas. Najboljse je, da pridobis eno ali dve ponudbi in gres s tem od banke do banke in poves, da te zanima kredit in isces najugodnejso ponudno, kaj so pripravljeni ponudit. Bi pa na prvo zogo rekel, da bi moralo it nizje od 2.4 do 2.5%, kot je trenutna ponudba. Pri 50% lastnih sredstev in rocnosti 13 let je 2% kar realna opcija.
Prikaži več možnosti

rokxy
rokxy

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 990
  • Avtomobil: traktor

2.4 si dobil za fiknsno? To efektivno al samo OM brez ostalih stroskov?
Prikaži več možnosti

bancnik
bancnik

BMW fanatik

• Uporabnik

Zakaj fiksna obr.?

-

Opozorilo: Analiza, ki je zgoraj opisana je izkljucno mnenje avtorja in v nikakrsni smeri ni investicijski nasvet, ampak je namenjeno informiranju in izobrazevanju o delovanju posameznih pravnih subjektih na financnih trgih. Vsaka odlocitev o nakupu ali prodaji posameznega financnega instrumenta je v izkljucnu domeni lastnika/prodajalca ali kupca financnega instrumenta.

Prikaži več možnosti

boriZ
boriZ

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 792

2.4 si dobil za fiknsno? To efektivno al samo OM brez ostalih stroskov?

Efektivno, ja.

Zakaj fiksna obr.?

-

Iskreno: ker imam (pravzaprav: imava) v službi povsem dovolj stresa, da zmorem tudi brez dodatnega stresa na tem področju - "kaj pa, če...?". Ne bi se rad čez 5 let znova ukvarjal z morebitnim reprogramom kredita ali kaj podobnega.  :)

Prikaži več možnosti
    • bedolin je všeč