Skoči na vsebino

Obnova legendarnega BMW starodobnika E28 518 carburetor

* * * * * 3 glasov

• Prijavi se za objavo odgovora
117 odgovorov v temi
Jerry
Jerry

Licence To Sell

• Uporabnik
  • Sporočil: 60 993
  • Starost: 1
  • Avtomobil: SHARK

Cin gre v pozabo, ker je drag in je z njim tezko delat in ne zato, ker bi bil slab. Po-cinjen in pobarvan del nikol ne bo razpokal ali se posedel za razliko od kita. 

Tako je, to je star postopek, ampak kvaliteten, če je mojster vešč svojega poklica. Pri oldtimerjih večjih vrednosti se pomojem še vedno obnese  :ok

IT'S A HARD WORLD TO BE DIFFERENT IN

(normal is an illusion. what is normal to the spider is chaos to the fly)

Prikaži več možnosti

Pirc
Pirc

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 12 598
  • Starost: 32
  • Avtomobil: R4,R6,V8

Tako je, to je star postopek, ampak kvaliteten, če je mojster vešč svojega poklica. Pri oldtimerjih večjih vrednosti se pomojem še vedno obnese  :ok

Obnesel se bi povsod pomojem samo ni racunice z uram in materialom pomojem :) 

LP Pirc
Prikaži več možnosti

Jerry
Jerry

Licence To Sell

• Uporabnik
  • Sporočil: 60 993
  • Starost: 1
  • Avtomobil: SHARK

Obnesel se bi povsod pomojem samo ni racunice z uram in materialom pomojem :)

OK, kaj je pa potem boljša alternativa? Zaradi mene ni treba povedat, jaz bom to izvedel ob prvem obisku enega od mojstrov restavratorjev ki jih poznam (če ne prej pa takrat, ko bom delal svoj avto), lahko pa poveš zato, da bodo drugi vedeli - vsaj jaz povem tisto kar vem, ker se mi zdi fer pomagat ljudem, da se čimveč starodobnikov porihta  :ok2

IT'S A HARD WORLD TO BE DIFFERENT IN

(normal is an illusion. what is normal to the spider is chaos to the fly)

Prikaži več možnosti

E39-530d
E39-530d

BMW ljubitelj

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 394
  • Avtomobil: E12 & E34 & E39

Ce sem kdaj imel kak mehur rje kje ? :laugh Po mojem nisi sel pravemu to razlagat. 

Mesas hruske in jabolka, popravilo majhnega "tartufa" ne bo imelo tezav s posedanjem kita. Kitanje celega avta in cakanje, da se le ta posede pa je pocarija.

Sanacija rje z moje strani se dela na stik in se ta stik temu primerno povari, zbrusi in nato porozne dele oz. luknjice pocini. Konci se menjajo celi in poklepajo celi. Temu se rece obnova in restavriranje. Vse neravnine se poravna. Razeno varjenje na prekrivanje in podobno packanje pac ne sodi k obnovi.  

Kita more it gor minimalno oz. nic toliko, da se zapre kaksna manjsa luknjica. Ce se kita ravne povrsine bo le ta z leti napokal in bodo povrsine z leti ratale cele vegaste. ker se kit krci.  

Ce se dela zadeva tako kot se zagre se avto pred obnovo speska po robovih. Potem se vse rjave dele zamenja, neravnine/udriten/ipd. poravna in ustrezno kleparsko sanira. Nato se zguli rocno do pleha in po potrebi se kej popravi. Nato pa gre lahko na licarsko pripravo ce je tako narejen ne bo kita praticno nic. 

Lahko ti iz prakse povem kako je zgledalo, ko smo popravljali dirkalni starodbnik iz italije. Po ciscenju je imel 13kg manj toliko kita je slo dol pa je navzven izgledal cist ok. 

Nisem želel v koš dajat tvojega znanja ali izkušenj. Pač za popravek kot sem ga opisal je za moje pojme smotern če je škoda rje majhna, torej kje kak mehurček. V primeru škode kot si jo opisal ti, je pristop, ki ga zagovarjaš pravilen in sem tudi sam takega mnenja. Tudi sam zagovarjam kleparijo stik na stik, ker sem videl že nič koliko flik pristopa "pleh prek pleha" tudi na moji e12 je kaka taka flika. In na notranji strani flike je rja. Drugače pa sem pri cenejših popravilih zadnje čase opazil, da namesto cina samo namažejo s kakšnim silikonom, diht maso ali čim podobnim.

Urejal E39-530d, 02.02.2018, 12:55.

Prikaži več možnosti

Fleko
Fleko

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 058
  • Starost: 26
  • Avtomobil: e28, T5, 1.8T, D5,...

Kaj pa predlagaš namesto cinjenja, kaj se zdaj uporablja, je tehnologija na tem področju kaj napredovala? Mojstri stare šole so cinili, od takrat naprej pa nisem več redno spremljal dogodkov, tako da nisem na tekočem, čeprav kaj dosti se pomojem ni spremenilo. Je kdo probal t. im. "tekočo kovino"? Mene je vedno zanimalo kako bi se obnesla, a nisem imel niti časa niti delavnice, da bi to probal... zaenkrat.

Američani so nekaj nagruntal, "cinjenje" brez cina. Baje ima malenkost vecje talisce kot "oldschool" cin (70% cina in 30% kositra), lasnosti ima podobne in manj škodljiv za zdravje.

Glede tekočih kovin pa nimam izkušenj, enkrat sem zelel kupit in testirat, kako se obnasa, samo potem nisem testiral. Vem pa da so na epoxi osnovi, kjer so potem dodani razni kovinski oksidi.
Ne verjamem, da kdo uporablja to kot "filler".

Urejal Fleko, 03.02.2018, 10:07.

Prikaži več možnosti

Pirc
Pirc

BMW fanatik

• Uporabnik

Američani so nekaj nagruntal, "cinjenje" brez cina. Baje ima malenkost vecje talisce kot "oldschool" cin (70% cina in 30% kositra), lasnosti ima podobne in manj škodljiv za zdravje.

Glede tekočih kovin pa nimam izkušenj, enkrat sem zelel kupit in testirat, kako se obnasa, samo potem nisem testiral. Vem pa da so na epoxi osnovi, kjer so potem dodani razni kovinski oksidi.
Ne verjamem, da kdo uporablja to kot "filler".

Ti vrjetno ogovris o cinu brez svinca "ROHS" . To se zdej uporablja povsod. Se pa te materiali slabse "zlivajo". 

Nisem želel v koš dajat tvojega znanja ali izkušenj. Pač za popravek kot sem ga opisal je za moje pojme smotern če je škoda rje majhna, torej kje kak mehurček. V primeru škode kot si jo opisal ti, je pristop, ki ga zagovarjaš pravilen in sem tudi sam takega mnenja. Tudi sam zagovarjam kleparijo stik na stik, ker sem videl že nič koliko flik pristopa "pleh prek pleha" tudi na moji e12 je kaka taka flika. In na notranji strani flike je rja. Drugače pa sem pri cenejših popravilih zadnje čase opazil, da namesto cina samo namažejo s kakšnim silikonom, diht maso ali čim podobnim.

Govora je blo o posedanju kita, kar se dogaja na velikih povrsinah in ne o "flikcah". Kot sem ze napisal mesas hruske in jabolka.  

Ok to je pa sploh tema ... 

Urejal Pirc, 04.02.2018, 19:47.

LP Pirc
Prikaži več možnosti

Fleko
Fleko

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 058
  • Starost: 26
  • Avtomobil: e28, T5, 1.8T, D5,...

Ti vrjetno ogovris o cinu brez svinca "ROHS" . To se zdej uporablja povsod. Se pa te materiali slabse "zlivajo".

Jao, kere nabuloze pišem. Ja mišljeno je cin brez vsebnosti svinca in ne cin brez cina  :crazy

Ne vem, kje vse se uporablja, ker bolj ali manj berem samo US literaturo in forume. Tam se še kaj pametnega zve. 

Prikaži več možnosti

Pirc
Pirc

BMW fanatik

• Uporabnik

Jao, kere nabuloze pišem. Ja mišljeno je cin brez vsebnosti svinca in ne cin brez cina  :crazy

Ne vem, kje vse se uporablja, ker bolj ali manj berem samo US literaturo in forume. Tam se še kaj pametnega zve. 

ROHS je zdej veljaven za vse, kolikor je meni znano, tako da kakrsna koli proizvodnja mora uporabljat izdelke brez svinca. Za domaco uporabo pa so se dovoljeni. 

Se pa izdelki s svincem veliko lepse "razlivajo". 

LP Pirc
Prikaži več možnosti

x-driver
x-driver

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 17 583
  • Starost: 25
  • Avtomobil: e39 530iA, APN4

Ne vem, kakšno proizvodnjo imaš ti v mislih, ampak pri nas stružimo t.i. avtomatsko jeklo s svincem, se lepše obdeluje. Ni nobene prepovedi glede tega. Če je kje drugje, pa ne vem.

Prikaži več možnosti

Pirc
Pirc

BMW fanatik

• Uporabnik

Ne vem, kakšno proizvodnjo imaš ti v mislih, ampak pri nas stružimo t.i. avtomatsko jeklo s svincem, se lepše obdeluje. Ni nobene prepovedi glede tega. Če je kje drugje, pa ne vem.

Govora je o cinjenu. Za cinjenje oz spajanje vezij in podobnega je v veljavi ROHS standard, ki prepoveduje uporabo svinca, kolikor sem seznanjen.

Za orodja, pa je vrjetno dovoljen. 

LP Pirc
Prikaži več možnosti

Schonicu
Schonicu

Začetnik

• Uporabnik
  • Sporočil: 60
  • Starost: 33
  • Avtomobil: BMW 518e e28

Pozdravljeni forumaši,

po 18tih objavah v zvezi raznih metod popravila/glajenja pločevin na motornih vozilih mislim da je ok da se z tem v tem članku tudi zaključi... Kot ustvarjalec te teme/članka nikakor ne vidim razloga za prisotnost takih debat...

Nikoli nisam in še zmeraj ne bežim od konstruktivne kritike ali pohval na moje delo, stem razlogom tudi objavljam in delim svoje izkušnje! Vsi mi poznamo metode kako se obnavlja avto za v garažo/rastavo in kako avto za tehnično brezhibnost in dokaj lep izgled!

Od samega začetka je moj načrt (misli da sem enkrat to tudi omenil) da naredim avto ki bo pred vsem meni všeč, do bo 98% brez rje in tehnično brezhiben za občasne užitke v vožnji! Osebno me ne motijo sem pa tje kaka udrtinca na vratih ali na kakem spoju potečena barva, ker vem da ta moj BMW E28 nikoli ne bo vreden več kot par tisočakov... Če bi pa na isti način pridobil m5 izvedbo ali vsaj 535 z ogromno opreme, mi lahko vsi verjamete da bi bila obnova x10 v delu in denarju! Sam pol tak avto tudi prinese neki z časom...

Brez zamere vsem poznavalcem teh tehnik popravila pleha, naj se odpre nova tema in pol vsi veselo na delo z pisavam in objavam...

In kot vedno, LP vsem... :)

Urejal Schonicu, 07.02.2018, 09:56.

Prikaži več možnosti

Schonicu
Schonicu

Začetnik

• Uporabnik

Pozdravljeni,

po parih zelo mrzlih mescih in nezmožnosti kakršnih koli popravil v garaži, se je vreme popravilo, delo z spomladansko menjavo gum na šihtu umirilo, tko da se spet po malem dela na bavariji!

Tokrat gre uplinjač na remont...

Zamenjalo se bo vse tko kot pride v setu za obnovo in še povrh bakelitno/gumijasto sedlo med sesalnim kolektorjem in uplinjačem!

41800082512_2d74f5f24a_h.jpg

41800083082_964bc75271_h.jpg

41800081172_210a933e49_h.jpg

40036059370_cd1db8ff90_h.jpg

Za enkrat uplinjač počiva v autu ker je serviser do naslednjega ponedeljka na dopustu, kot mi je obljubljeno se bo vse rastavilo in ultrazvočno očistilo, sestavilo in osnovno nastavilo!

40035891330_c8e50454dc_h.jpg

Prikaži več možnosti

jetam
jetam

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 7 406
  • Starost: 31
  • Avtomobil: E30

Kateri kit in kje si ga nabavil (za obnovo vplinjača)?

Urejal jetam, 02.05.2018, 11:53.

Prikaži več možnosti

zok
zok
  • Uporabnik
  • Sporočil: 765
  • Avtomobil: e60 530xd, Ape SL 1000

Najprej cestitke za dosedanje delo - tako mi je vsec, da tudi mene prijema, da bi si omislil kaj podobnega. :beer

Bi pa - ce bi bil na tvojem mestu - opustil ideje o turbu, o menjavi uplinjaca, o nizjem podvozju, o LED diodah za osvetlitev tablice in podobno. Je prevec "originalen", in to originalnost bi z netovarniskimi zadevami unicil. Sicer gre le za moje mnenje, se vseeno velja your car, your rules. :ok

Srecno in varno z njim! :ok2

Prikaži več možnosti

fizični radnik
fizični radnik

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 924
  • Starost: 29
  • Avtomobil: bmw

Najprej cestitke za dosedanje delo - tako mi je vsec, da tudi mene prijema, da bi si omislil kaj podobnega. :beer
Bi pa - ce bi bil na tvojem mestu - opustil ideje o turbu, o menjavi uplinjaca, o nizjem podvozju, o LED diodah za osvetlitev tablice in podobno. Je prevec "originalen", in to originalnost bi z netovarniskimi zadevami unicil. Sicer gre le za moje mnenje, se vseeno velja your car, your rules. :ok

Meni je pa glih s temi predelavami usec.. Original mi ni noben bmw lep.. Usaj na podnu pa s felgam mora bit :)
Kramp pa lopata:metalc
Ce rabi kdo kake storitve iz gradbenistva me lahko kontaktira..okolica savinjske regije :)
Prikaži več možnosti

Schonicu
Schonicu

Začetnik

• Uporabnik

Kateri kit in kje si ga nabavil (za obnovo vplinjača)?

Kit za obnovo je naročen prek eBay-a, pri prodajalcu alfa1750! Trenutno je najbolj obsežen paket in po dokaj ugodni ceni (cca 40 eur z poštnino), drugač je v italiji izdelan paket pride pa v približno enem tednu z Nizozemske... Lp :)

Prikaži več možnosti

Schonicu
Schonicu

Začetnik

• Uporabnik

Hvala za podporo in všečnosti do avta in teme... :)

Ideja o turbo predelavi je opuščena zaradi financ (vsaj za enkrat), menjava uplinjača bo prišla samo v primeru da se z obnovo originalnega Pierburg-a ne odpravijo trenutne težave pri zelo mrzlem zagonu in občasno pri normalni vožnji! Za vse ostalo kar je "neoriginalno" se lahko povrne v dveh urah mehaničnega posega! Večjih posegov trenutno ni v načrtu, za letos je plan da se zrihtajo vsi papirji za prenos na Slo tablice in pred vsem še ene par nevšečnosti glede same tehnične uzdržljivosti (uplinjač, vsaj 95% tesnost motorija in ša kakšna drobnarija bi se najdla)...

Hvala še enkrat in LP...

Urejal Schonicu, 02.05.2018, 17:22.

Prikaži več možnosti
    • zok je všeč

zok
zok
  • Uporabnik
  • Sporočil: 765
  • Avtomobil: e60 530xd, Ape SL 1000

Aha, torej obstaja tehten vzrok za zeljo po menjavi uplinjaca - tega prej nisem zasledil, mislil sem, da gre zgolj za friziranje.

Hvala, da delis dogajanje s projektom z nami! :ok

Urejal zok, 02.05.2018, 18:58.

Prikaži več možnosti

0 uporabnikov prebira to temo

0 registriranih uporabnikov, 0 gostov, 0 anonimnih uporabnikov