Skoči na vsebino

ZDR - Zakon o delovnih razmerjih

- - - - -

• Prijavi se za objavo odgovora
32 odgovorov v temi
e30 diamantschwarz
e30 diamantschwarz

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 735
  • Avtomobil: '96 felicia 1.9, '86 320i

Živjo!

Spet moram odpirat novo temo, ker me nekaj pošteno žuli. Zanima me namreč, katera določba zajema višino odmerjene stimulacije in koliko znaša le-ta.

Namreč, meseca januarja smo delali ko zmešani in imeli prometa res veliko (eden boljših, če ne najboljši mesec v zadnjih 23 mesecih), poleg tega smo oktobra meseca dobili novega sodelavca, ki mu je treba vsako reč ničkolikokrat razložiti, povrhu pa sem res cel mesec delal kvalitetno in dosledno in zaradi mene ni bilo nikakršnih zamud ali reklamacij.  Komaj sem čakal na plačo, doma pa ugotovim da je stimulacija bistveno nižja, kot je bila pred tem (približno pol leta 20%, sedaj padla na 13%). Seveda sem želel dobiti jasno sliko in sem direktorico povprašal, zakaj je tako, pa sem dobil odgovor, da je "interni dogovor tak, da je 13% najvišja stimulacija, ki jo sploh lahko prejemamo in da je bila primorana s strani neke tretje nadrejene osebe znižat stimulacijo in dvigniti osnovo".

Ker vsako spremembo rad preverim in se pozanimam o dejanskem stanju, sem tudi tokrat brskal po internetu in bral zakone in določbe, pa niti enkrat nisem zasledil kakšne meje nagrajevanja, zato se obračam še na vašo pomoč. Je torej res, da je višina stimulacije kje izrecno določena ali je (kot povečini piše) to subjektivna ocena delodajalca glede na delavčevo uspešno delo? Da ne pozabim, sedaj je stimulacija celo razčlenjena v dva dela - prisotnost in uspešnost, medtem ko je v preteklosti bila le stimulacija.

Delam v lesarstvu, v privat podjetju, kjer je sistem sicer bolj kavbojski, prejemam pa osnovno plačo za 174 ur v višini 800€. Sedaj imamo osnovo baje višjo, čeprav nisem ne jaz ne nihče drug podpisali kakšnega aneksa ali nove pogodbe. Urna postavka mi je zrasla za celih 11 centov (iz 3,21 na 3,32€), kar pomeni da imam na mesec od prejšnjih izpačil boljšo osnovo za 19,14€ (na papirju), medtem ko sem zaradi "fiksno določene stimulacije" dejansko 36,7€ mesečno na slabšem.

Kar mi je tudi čudno, je dodatek na minulo delo (2,5%). Ta dodatek sem meseca maja 2015 (z razliko le v višini stimulacije) prejel 16,78€, medtem ko je januarja 2016 znašal 16,33€. Je normalno, da se tukaj sploh upošteva stimulacija zraven?  Ni bolj logično, da se gleda zgolj osnova ali se motim?

Ker zadnje čase nadur praktično ni in zraven še odplačujem kredit, se mi vsak evrček res veliko pozna, zato bi res rad da izvem resnico. Prevečkrat sem že bil nategnjen s strani delodajalcev in se ne mislim s tem spet ubadat, jim raje sedaj pokažem, da se naj ne delajo norca iz norca :) 

Hvala za pomoč, Tomaž.

lp

Objavljena slika
Prikaži več možnosti

x-driver
x-driver

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 20 023
  • Avtomobil: e39 530iA, APN4

Sicer ne poznam odgovorov na vsa tvoja vprašanja, lahko pa povem, da pri višanju osnove se ne podpisuje nič, delodajalec ti to spremeni in to je to. 

Prikaži več možnosti

luta
luta

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 462
  • Avtomobil: Q7 3.0TDI, F32 425d

previdevam, da bi vse okrog stimulacijo moralo biti zapisano v tvoji pogodbi o zaposlitvi. Plača ima lahko poleg fiksnega dela tudi variabilni del, ki je lahko določen s pogodbo o zaposlitvi oziroma podjetniško kolektivno pogodbo. Slednje najbrž v podjetju nimate. ZDR ne določa max višine stimulacije, zato je ta del o 13 % po mojem bulllshit.

Skratka, če mi pošlješ tvojo pogodbo o zaposlitvi, ti lahko povem kaj več.

Lp

Prikaži več možnosti

tratnika
tratnika

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 8 023
  • Avtomobil: Polo GTI; '98 OOOO

Pri nas dobiš vedno za napredovanje novo pogodbo oz. aneks k pogodbi. Variabilni del pa po moji logiki nikakor ni s čimerkoli omejen. moj variabilni del znaša nekaj čez 300€ na 5,54€/h osnove (bruto). Tako, da tistih 13% je navaden bullshit. bi bilo pa pametno preveriti kolektivno panožno pogodbo

Prikaži več možnosti

M Kompakt
M Kompakt

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 9 972
  • Avtomobil: Ruzak

Stimulacija je opisana v internih-notranjih aktih poslovanja družbe. Preberi si to.

ZDR nima veze s stimulacijo.

Prikaži več možnosti

Deyo
Deyo

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 3 045
  • Avtomobil: Bmw

Lepo ti je nadrejena rekla, da gre za "interni dogovor". 

:bmw e36 318is coupe; e36 320i; e39 523i :jok ; e39 523i lpg; e60 530i; e39 540iA :coole39 530d "M"
Fact: "There`s no girl that has lines as pretty as the E39 M5!" :-D

Prikaži več možnosti

dwdwdwwd
dwdwdwwd

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 583

@e30 diamantschwarz: tako kot je M kompakt napisal. To so interna dolocila tako kot ti je tudi povedala ta s katero si govoril. To nima veze z zakoni. Tudi v kolektivni pogodbi tega ne bos nasel. Kvecjemu v podobi o zaposlitvi pa se to dvomim razen ce sebi v skodo pripravljajo pogodbe.

V glavnem probaj se pogovorit z nadrejenim ker ni zakona, ki bi dolocal to kar tebe zanima in kakrsna koli sprememba ni sprememba v zakonu ampak se je firma odlocila tako.

Urejal dwdwdwwd, 29.02.2016, 01:08.

Injection is nice but I'd rather be blown.
Prikaži več možnosti
    • Deyo je všeč

andy
andy

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 6 697
  • Avtomobil: 4X4 (dvogrba - delux )

To kar opisuješ nima veze z ZDR, to je pravica delodajalca. Razlika je edinole, če bi delal v zavarovalnici, banki..., tam je recimo s  kolektivno pogodbo določeno izplačilo dobička za zaposlene. Drugod je to le dobra volja delodajalca.

Luka, Luka, Luka!!!!!

Prikaži več možnosti

e30 diamantschwarz
e30 diamantschwarz

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 735
  • Avtomobil: '96 felicia 1.9, '86 320i

Tako, hvala vsem za pomoč in razlago/nasvete. S pogovorom nisem rešil nič oziroma je šla stvar v čisto napačno in nerealno smer...Šel sem še enkrat v pisarno, povedal kaj me tare, pa spet isti odgovor. Ko sem šefici povedal, da je to navadna laž, kar mi je natvezila, je njen mož (bivši direktor, sedaj prokurist) šel v luft ves živčen, ker sem mački stopil na rep in seveda v zagovor svoje ljubljene žene podal veleumno "realno odločitev za nižjo stimulacijo", da kao nisem napredoval...ko jih postavim pred dejstvo, da me lahko odpustijo če niso zadovoljni z mano, pa dobim odgovor da naj kar sam odpoved dam. Hahaha, res je težko motivirat delavce v SLO, važno da majo šefi tako polne riti da jim sproti ven teče. Od trenutka teh nebuloz, ki so samo izgovor za šparanje na račun delavcev, sem odločen, da ne delam več niti ene nadure, ki so jo do sedaj vedno izplačevali kot obično uro. Delal bom po svojih zmožnostih in ne bom nič več hitel, ker se mudi. Tudi včeraj se je, danes pa je roba ostala na kamiončku pred delavnico, ker šefe nima za zimske gume. Ima pa za glanc nov Fordov Ranger XLT oz. celo Wildtrak... Hvala lepa res, za tak fuc*** up system. Trudiš se dobit zaposlitev, jo obdržat, greš delodajalcu na roko, na koncu pa prst v rit in spet stara zgodba izkoriščanja. Res je težko najti zaposlitev, kjer vsak dan hodiš na delo sproščen, zadovoljen, vesel in neobremenjen z mislijo, kaj če bi si poiskal kaj boljšega... Za vsakim dežjem posije sonce. Prej ali slej.

lp

Objavljena slika
Prikaži več možnosti

Cdriver
Cdriver

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 762
  • Avtomobil: Mesanec

Ja akih služb je v SLO bore malo....kar se pa stimulacije tiče, je pa to, kot so ti že drugi povedali, bolj kot ne interna zadeva, v prejšni firmi je bilo pravilo, da stimlacija NE MORE biti več kot polovico osnovne plače.

Prikaži več možnosti

perobmw
perobmw

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 7 577
  • Avtomobil: --------:)

Naj mi en po kmecko razlozi...
Ok minimalna neto je cca 607....je to obvezno dati delodajalcu ali se lahko da manj?
V minimalko se ne stejejo prazniki,nedelje,nadure,prevoz ,malica,delovnq doba,stim.,...imam prav..
Torej na 607 neto pristejemo cca.250 bruto evrov(del.doba,stimulacija,nedelje in praznik)..koliko je vse skupaj neto..ali se se rabijo kaki drugi podatki...naj mi en razlozi prosim..lahko pa na mail.poslem eno.placilno,ce se da komu pogledati..
Thx.
The M3 Coupe. You’ll never look back!
Get In, Sit Down, Shut Up, Hold On! M3 goes on!!
Prikaži več možnosti

etore
etore

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 5 336
  • Avtomobil: star

zdravo, imam eno vprašanje pa bom prašal kar tukaj. gre se zgolj zato da rabim en info o nadurah oz pavzah.

torej imamo urnik od 8 do 17. med 12-13h je malica. torej ali oddelamo vsaki dan 0,5 nadure?

ker jaz si razlagam to tako. če nekdo dela od 7h do 15h je to 8h ampak ima v teh 8h pou ure malice. dejansko dela efektivnih kao 8h x5 dni je 40h vse tko kot mora bit. mi pa delamo od 8-12 in 13-17 kar je 8h + 0,5h plačane malice med 12-12,30h kar znese 8,5h torej 2,5h na tedn oz 10na mesec x12 nekaj potem rata... 0,5h med 12.30-13h tisto je pač đabe.

ker sem nekje v sredini v firmi in sem jebena stranka katera mora zastopat une nad mano tistim pod mano in kontra bi rabil tale nasvetek... gre se pa zato da so uni nad mano rekli da kofetkanja unih pod mano odpadejo, uni pod mano pa očitajo unim nad mano da delajo/mo vsak dan 0,5h nadure.

kje je sedaj resnica?

Če je ravno ni zabavno...
Prikaži več možnosti

Nixxon
Nixxon

Tajnik BMW avto kluba Slo

• Globalni moderator
  • Sporočil: 55 810
  • Avtomobil: Rdeča raketa

Kaj pa vam piše v kolektivni pogodbi? Nekaj mora sigurno biti omenjeno.
Objavljena slika
Jože, počivaj v miru. Hvala za vse.
Prikaži več možnosti

etore
etore

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 5 336
  • Avtomobil: star

nevem ker nisem gledu. polni delovni čas 40h

Če je ravno ni zabavno...
Prikaži več možnosti

tratnika
tratnika

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 8 023
  • Avtomobil: Polo GTI; '98 OOOO

ne bo dal roke v ogenj ..... kar je več kot 12h dela, ti pripada 1h za malico/kosilo

Tak, da bi rekel, da mate še dolgo malico. je pa res, da bi blo fajn vedet kaj piše v kolektivni pogodbi

Urejal tratnika, 09.11.2016, 19:23.

Prikaži več možnosti

branevrankar
branevrankar

Tischlermeister

• Uporabnik
  • Sporočil: 13 368
  • Avtomobil: Bmw

V bistvu imate vse plačano.
Oddelate plačanih osem ur, tiste pol ure vam pa ne plačajo, ampak vseeno dobite dodatek za malico.

Na mojem bivšem šihtu, smo včasih imeli osem ur In v osmih urah malico in dodatek za prehrano. V bistvu je bilo to v škodo delodajalca.
Ker so se fantje kasneje nekaj puntali, jim je pa dal po pi...čki, razdelil delovni čas, tako da imajo vmes eno uro neplacanega časa za malico potem pa nazaj na šiht. Dodatek za malico pa še dobivajo.
Arbeit und disziplin::cool
Prikaži več možnosti

Simon
Simon

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 773

@etore: itak, da delavci delajo pol ure preveč...ker v tistih osmih urah ko delajo bi morali imeti pol ure za malico...tole je nateg s strani delodajalca obrni se na Inšpektorat za delo v RS, če potrebuješ uradno razlago: www.id.gov.si :ok

Prikaži več možnosti
    • _peters_ je všeč

perobmw
perobmw

BMW fanatik

• Uporabnik

Naj mi en po kmecko razlozi...
Ok minimalna neto je cca 607....je to obvezno dati delodajalcu ali se lahko da manj?
V minimalko se ne stejejo prazniki,nedelje,nadure,prevoz ,malica,delovnq doba,stim.,...imam prav..
Torej na 607 neto pristejemo cca.250 bruto evrov(del.doba,stimulacija,nedelje in praznik)..koliko je vse skupaj neto..ali se se rabijo kaki drugi podatki...naj mi en razlozi prosim..lahko pa na mail.poslem eno.placilno,ce se da komu pogledati..
Thx.

A nihce ne ve,..ker cca.30 % sodelavcev ne dobi niti minimalke,..jim drzava da polek,ceprav naredijo redne ure in brez bol. in ld ja,..?!

Ali pa so plačilne tako prirejne ,ne vem no,..

Prikaži več možnosti

Simon
Simon

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 773

@perobmw - tukaj si preberi:

http://www.mddsz.gov...inimalna_placa/

Prikaži več možnosti

perobmw
perobmw

BMW fanatik

• Uporabnik

@perobmw - tukaj si preberi:

http://www.mddsz.gov...inimalna_placa/

To razumem,..ampak,če dobi 607 min .place + 250 bruto dodatkov,...dobi ven 660 neto,.seveda zdaj ne govorim o tistih ki so pod 600 neto,..

Za predstavo

Pripete slike za predogled

• 20161109_205829.jpg
Prikaži več možnosti
    • Simon je všeč