Skoči na vsebino

Vsi moji bivši oldtimerji - največja zbirka za časa mlade Slovenije :)

* * * * * 4 glasov

• Prijavi se za objavo odgovora
128 odgovorov v temi
Jerry
Jerry
  • Uporabnik
  • Sporočil: 65 083
  • Avtomobil: E39 540i & E24 635CSI

No, gremo naprej. Na avtonetu je že kar časa še en oglas od mojega bivšega avta (glede na količino vozil ki sem jih imel, se praktično vedno kaj mojega najde), o njem sem na forumu sicer že pisal, ampak v eni drugi temi in ker je to tema o mojih bivših vozilih, ga bom prilepil še sem. Gre za vozilo Hansa iz leta 1938, avto je nemške izdelave in ima vrstni štirivaljni štiritaktni motor, je precej redek primerek ampak žal brez neke posebne vrednosti, ta znamka ni bila nikoli pretirano cenjena. Vseeno je avto zanimiv, jaz sem na njega naletel v Mariboru in ga razstavljenega (bil je dobesedno v gajbicah, tudi motor je bil v prafaktorjih) privlekel domov, nakar sem ga prodal lastniku ki ga ima še dandanes in ga oglašuje, on ga je delno obnovil, ampak očitno na koncu tudi obupal. Obnova takega vozila ni enostavna, ima namreč še leseno ogrodje na katero je z žebljički (včasih so jim pri nas rekli "cveki") pritrjena karoserija, podobno kot pri mercedesu 170 iz tistega obdobja oziroma še številnih drugih oldtimerjih. S to tehniko je izredno težko ujet linije karoserije, sploh če sta originalen les in pločevina v slabem stanju. Sam opis problema je enostaven, za to reč skupaj sestavit moraš imet bodisi dober pleh po katerem daš izdelat leseno ogrodje, bodisi dober les, po katerem potem klepar poravna in opasa uničeno pločevino. Če ni ne enega ne drugega si po domače povedano v k****, saj nimaš česa prijet v roke in ne veš kje bi sploh začel. Takšne obnove so IZREDNO zahtevne, tudi če je končni izdelek vreden 100.000 eur ali več se ponavadi ne splača, kaj šele če vrednost restavriranega vozila ni večja kot tretjina te cifre. No naj bo dovolj besed, če koga še kaj dodatno zanima bom razložil, spodaj bom prilepil oglas in 6 slik iz oglasa, za čas ko le-tega ne bo več. Torej gospe in gospodje, predstavljam vam Hanso iz leta Gospodovega 1938:

https://www.avto.net...12764496&show=1

Pripete slike za predogled

• hansa1.jpg
  • hansa2.jpg
  • hansa3.jpg
  • hansa4.jpg
  • hansa5.jpg
  • hansa6.jpg

If I had the money I would have a mid-life-crisis.

Prikaži več možnosti
    • tipmisle je všeč

dylan_dog
dylan_dog

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 073
  • Avtomobil: Audi A5 cabrio

Tile se pa dostikrat pojavljajo v kaksnih “chasing” scenah v filmih s tematiko o WW2, imam prav?
Prikaži več možnosti
    • bmwziga je všeč

SHAdOW
SHAdOW

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 047
  • Avtomobil: BMW e90 320d ®

Podkrepi z kakim videom. :)

Prikaži več možnosti

Jerry
Jerry
  • Uporabnik

Tile se pa dostikrat pojavljajo v kaksnih “chasing” scenah v filmih s tematiko o WW2, imam prav?

Zna bit da res, obdobje je pravo, skoraj zagotovo so bili to avtomobili, ki jih je pri nas pustil Gestapo. Poskusi najt kak filmček, kot je že SHAdOW predlagal  :ok

Prikaži več možnosti
    • SHAdOW je všeč

SHAdOW
SHAdOW

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 047
  • Avtomobil: BMW e90 320d ®

:jerry ... :jerry...  :jerry

Prikaži več možnosti

antasi
antasi

Novinec

• Uporabnik
  • Sporočil: 782
  • Avtomobil: star Bmw

Si imel kdaj kakega mercedesa 170?
Ravno zadnjic se slisal zanimivo zgodbic, da je kar nekaj teh avtov pri nas. Zgodba gre takole-v 50 letih je nemška ablast dala kot vojno odskodnino vecjim obcinam pri nas te avte. Znano je da so bili v mozirju velenje in žalcu. Eden teh je ostal pri zbiratelju traktorjev v polzeli.
https://en.m.wikiped...cedes-Benz_W191
Prikaži več možnosti

m4tj4z
m4tj4z

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 3 681
  • Avtomobil: bel traktore

170 mečko bi pa takoj imel. Ko sem hodil v srednjo šolo (konec 80ih), so ga imeli Litjanski hipiji. Bil je rumene barve. V to mečko sem se takoj zaljubil, še do danes mi ne gre iz glave. 

Prikaži več možnosti
    • Jerry in sema318is uporabnikom je všeč to sporočilo

ginek
ginek

Začetnik

• Uporabnik
  • Sporočil: 434

Zna bit da res, obdobje je pravo, skoraj zagotovo so bili to avtomobili, ki jih je pri nas pustil Gestapo. Poskusi najt kak filmček, kot je že SHAdOW predlagal  :ok

A kdo ve kateri avto je nastopal v slovenski mladinski nadaljevanki "Odprava zelenega zmaja"? Sem mislil da je MB, dejansko ga ne morem razpoznat.

Tule je scena v kateri je predstavljen avto (ga odpelje iz odpada)

https://youtu.be/mBMcfpHcvG8?t=677

Prikaži več možnosti
    • Jerry je všeč

antasi
antasi

Novinec

• Uporabnik

To je bil pa dvotaktni dkw, čeprav so ga nekateri zamenjevali z topolinom.
Prikaži več možnosti
    • ginek je všeč

Cale
Cale

BMW ljubitelj

• Uporabnik
  • Sporočil: 260
  • Avtomobil: E39 525i E30 318i

170 mečko bi pa takoj imel. Ko sem hodil v srednjo šolo (konec 80ih), so ga imeli Litjanski hipiji. Bil je rumene barve. V to mečko sem se takoj zaljubil, še do danes mi ne gre iz glave. 

Ta mečka je še vedno v garaži - kompletna. Motor v gajbicah sicer ;) .

The only way to find the limit is to go over it!
Prikaži več možnosti

Jerry
Jerry
  • Uporabnik

Si imel kdaj kakega mercedesa 170?
Ravno zadnjic se slisal zanimivo zgodbic, da je kar nekaj teh avtov pri nas. Zgodba gre takole-v 50 letih je nemška ablast dala kot vojno odskodnino vecjim obcinam pri nas te avte. Znano je da so bili v mozirju velenje in žalcu. Eden teh je ostal pri zbiratelju traktorjev v polzeli.
https://en.m.wikiped...cedes-Benz_W191

Tudi mercedesa 170 sem imel, ja. Bil je sicer v nevoznem stanju, podobno kot Hansa, če se ne motim je bil predvojni model, 170 V z bencinskim motorjem. V časih ko sem se jaz loteval lova na oldtimerje je bil mercedes 170 zelo iskan, veljal je za perspektiven model ki bo z leti hitro pridobival na ceni in čeprav se je potem izkazalo da to ni čisto res, smo se takrat zbiralci malodane tepli zanje. Teh vozil je bilo res največ na štajerskem koncu, razlago zakaj je tako si napisal že sam. 

Jaz sem se vsega kar je bilo v povezavi z oldtimerji lotil zelo resno, tako da sem zelo veliko časa posvetil tudi modelu 170. To so bili časi ko sem bil komaj polnoleten, a sem se praktično vsakih par dni vsedel v avto (na začetku mamin R5, kasneje sem se vozil s svojimi) in se odpravil po Sloveniji raziskovat zaklade tehnične dediščine. Daleč največ je bilo (in je verjetno še vedno) tega na Štajerskem, zato sem bil praktično vsak teden vsaj enkrat v Mariboru, kjer sem imel kolega, s katerim sva potem skupaj hodila na oglede. Klemenčič se je pisal ta moj kolega, Štajerci ga zagotovo poznate, doma je bil na Limbuški cesti, njegov brat ima verjetno še zdaj delavnico za restavriranje motorjev Harley Davidson in podobnega, vsaj takrat se je ukvarjal s tem. V pretekliku o njem pišem zato ker ne verjamem da je še živ, že takrat ko sva se midva redno dobivala je imel težave z zdravjem, imel je dva bypassa na srcu, no s svojim hobijem se je lahko še vedno ukvarjal in to mu je največ pomenilo. Zdaj ga nisem videl že več kot 10 let, zadnje čase bolj malo hodim v Maribor in bojim se, da je že prepozno. Je bil pa možakar legenda oldtimer scene, zadnja leta ko mu je šlo slabo (zdravstveno, pa tudi finančno) je bolj ko ne samo še preprodajal, imel je žilico za to in od njega sem se tudi jaz marsikaj naučil. Bil je pravi lisjak, znan daleč naokoli in midva sva bila zanimiv par, jaz malinovc pri 20-ih, on pa v poznih 50-ih, lahko bi bila dedek in vnuk. On mi je odprl marskatera vrata v svetu starodobništva na štajerskem koncu, skupaj sva pretaknila vse od Štajerske pa do Prekmurja. Lepi časi so bili to.

No če se vrnem nazaj na mercedesa 170, ne vem če mi bo sploh kdo verjel ko bom povedal, koliko teh vozil sem izbrskal. Predvsem po zaslugi Klemenčiča sem jih naštel vsaj 30, če ne več. Največ je bilo seveda limuzin, bil pa je tudi en kabriolet, lastnik je bil župnik tam nekje v eni vasi (ime sem pozabil) ko se pelješ od Maribora proti Murski soboti. Tisti avto je župnik restavriral v nulo, se ga je tudi splačalo, ker je bil redek in mu je lepo zrasla cena. Kasneje sta bila v SLO mislim da še dva 170 kabrioleta, je bil pa vsaj en uvožen iz tujine, medtem ko je bil po mojih podatkih župnikov tukaj skoraj od samega začetka, verjetno je prišel k nam med II. svetovno vojno. Zanimivi modeli so bili tudi limuzine s platneno streho (po nemško FALTDACH), obstajal je v SLO celo 4 vratni kabriolet (z njim so se vozili oficirji Gestapa) in mislim da je še vedno tukaj če ni šel že v tujino, za moje pojme najzanimivejši je bil pa 170 karavan, za katerega sem samo slišal (nisem ga videl) in naj bi bil nekje okoli Lenarta oziroma v smeri proti Prekmurju. Tega takrat nisem šel gledat zato ker mi je moj vir informacij zatrdil da zagotovo ne bo naprodaj, tako da potem niti nisem izgubljal časa z njim. Sem jih pa šel gledat ogromno (vsaj 20) ki tudi niso bili naprodaj, ali pa so se prodajali za previsoke zneske. Vsa ta vozila sem tudi fotografiral in kot rečeno, te slike bom nekega dne poskeniral in prilepil v to temo, ko bom imel čas.

O 170 bi lahko govoril še ure in ure, bom drugič povedal še kakšno anekdoto s tem v zvezi, jih je še kar nekaj. Poznam tudi tistega zbiralca iz Polzele, pozabil sem sicer kako se je pisal, smo se pa srečevali na srečanjih oldtimerjev in se ga od takrat spomnim, ko se je pripeljal s svojim 170. 

Aja še to moram omenit, da boste laiki in tisti ki se ne spoznate na oldtimerje lažje razumeli, kako te zadeve stojijo. V časih ko sem se jaz s tem ukvarjal je bil avtomobilski trg v Sloveniji zaprt, uvoz je bil onemogočen ali vsaj izredno otežen. Kar je bilo v SLO je bilo notri, ven si lahko avto prodal če si hotel, notri ga nisi mogel dobit nikakor. Ravno zaradi tega zaprtega trga smo se zbiralci borili kot tigri, da bi se dokopali do čimbolj zanimivih in redkih primerkov. Šlo je celo do te mere da smo se nekateri borili da čimveč vozil ostane pri nas (med temi sem bil tudi sam), medtem ko so drugi bolj cenili denar v roki in so zelo veliko prodali tujcem. Po mojih podatkih je daleč največ vozil izvozil prav moj bivši kolega Klemenčič, tu sva si bila midva vedno navzkriž. Ogromno zanimivih stvari je pa spravil čez mejo tudi naš forumski kolega @propeler oziroma mislim da pred njim tudi njegov oče, če se ne motim. Ti ljudje so bili pač blizu meje z Avstrijo doma, znali so nemško in tako marsikateri bivši slovenski oldtimer zdaj krasi zbirko kakega Avstrijca. No kasneje so se stvari temeljito spremenile in poleg izvažanja se je začel tudi uvoz, oldtimerji so se tako začeli k nam vračat. V času recesije kakšnega posebnega živahnega trgovanja z oldiji sicer ni bilo (tudi cene so bile takrat nizke), je pa zato pred par leti trg nenadoma oživel, cene so šle skokovito gor in zdaj tudi marsikateri Slovenec vlaga v oldtimerje, dosti pa je tudi uvoza z namenom obnove in potem ponovne prodaje v tujino. Slovenci imamo namreč znanje, prostor in čas, pri nas je delo še vedno poceni, tako da se na tem področju da lepo zaslužit, če veš kaj in kako.

Če povežem še uvoz/izvoz in mercedesa 170, da zaključim zgodbo, večina 170 ki so bili pri nas je bila (in je še) v zelo klavrnem stanju. To so bili avtomobili ki so dali skozi marsikaj, ampak res praktično vse kar se je dalo, še celo vojno so nekateri preživeli. Po vojni se jim ni prizanašalo, garali so noč in dan, malokateri ima za sabo manj kot milijon kilometrov. Od originalnosti je ostalo bore malo, so pregniti, pokitani, polepljeni, za silo popravljeni in poflikani, skratka so v zelo slabem stanju. Trg s 170 se je tako praktično čez noč obrnil, danes slovenski primerki niso več vredni dosti (razen seveda spominske vrednosti), veliko lažje je tak avto it iskat v tujino kjer dobiš že v štartu dosti lepše ohranjenega, kot pa se lotit flikanja ene razbitine tukaj. Zelo malo se jih je zato obnovilo in večinoma še kar sedijo v kaki garaži/skladišču in čakajo na boljše čase.

A kdo ve kateri avto je nastopal v slovenski mladinski nadaljevanki "Odprava zelenega zmaja"? Sem mislil da je MB, dejansko ga ne morem razpoznat.

Tule je scena v kateri je predstavljen avto (ga odpelje iz odpada)

https://youtu.be/mBMcfpHcvG8?t=677

OMG, ena mojih najljubših TV serij  :eek V to sem buljil kot zmešan ko sem bil mulc, prvega dela sploh nisem še nikoli videl, sem ga verjetno zamudil, spomnim se bolj kasnejših epizod - hvala za link, nisem vedel da obstaja posnetek tudi na youtube  :metalc Sem pa našel samo 3 dele gor, a ni to nekam malo... mogoče kdo ve, koliko je bilo vseh delov te nanizanke?

To je bil pa dvotaktni dkw, čeprav so ga nekateri zamenjevali z topolinom.

Dekavc je ja, teh je bilo tudi kar nekaj pri nas, bogve kje je zdaj ta avto :D

Ta mečka je še vedno v garaži - kompletna. Motor v gajbicah sicer ;) .

Poznaš lastnika?  :)

Prikaži več možnosti

antasi
antasi

Novinec

• Uporabnik

Zelo zanimivo branje.
Dkw iz nadaljevanke je mogoče še v sloveniji, ker so ga pred leti pokazali na TV ko je bila oddaja z gostom-tem igralcem ki je igral pipija.
Dkw je bil delno obnovljen in pobarvan pa še ne sestavljen.
Mercedes 170 je pa res zanimiv. Navadni nimajo nekih xl cen,mislim da do dorih 30 jurjev, ker je bil res množičen avto, vredni pa so cabrio in redke izvedbe. En cabrio je tudi v šentjurju.

Pripete slike za predogled

• 20180218_123422.jpg
Prikaži več možnosti
    • Jerry je všeč

Jerry
Jerry
  • Uporabnik

Zelo zanimivo branje.
Dkw iz nadaljevanke je mogoče še v sloveniji, ker so ga pred leti pokazali na TV ko je bila oddaja z gostom-tem igralcem ki je igral pipija.
Dkw je bil delno obnovljen in pobarvan pa še ne sestavljen.
Mercedes 170 je pa res zanimiv. Navadni nimajo nekih xl cen,mislim da do dorih 30 jurjev, ker je bil res množičen avto, vredni pa so cabrio in redke izvedbe. En cabrio je tudi v šentjurju.

DKW bo verjetno ostal tukaj ker v tujini nimajo neke hude cene, za nas pa ima spominsko vrednost ker je bil uporabljen v kultnem filmu - hvala bogu da je tako  :-D

Kje si slikal tega zelenega 170, to ni kabriolet, vsaj kolikor je razvidno iz slik?

Prikaži več možnosti

m4tj4z
m4tj4z

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 3 681
  • Avtomobil: bel traktore

Jernej 6 delov je na YT. Daj malo svoj iskalnik na servis  :ok2

https://www.youtube.... zelenega zmaja

Se pa tudi jaz spomnem tega filma oz nadeljevanke, prav z veseljem sem gledal to zadevo.

Urejal m4tj4z, 20.02.2018, 18:12.

Prikaži več možnosti
    • Jerry je všeč

Jerry
Jerry
  • Uporabnik

Jernej 6 delov je na YT. Daj malo svoj iskalnik na servis  :ok2

https://www.youtube.... zelenega zmaja

Se pa tudi jaz spomnem tega filma oz nadeljevanke, prav z veseljem sem gledal to zadevo.

Hehe bo očitno res treba, ja  :laugh Kul, komaj čakam da najdem čas, da si ponovno ogledam še preostale dele  :mljask

Prikaži več možnosti

antasi
antasi

Novinec

• Uporabnik

Gremo naprej.
Zdaj s pomočjo jerrya vemo veliko več o mercedesih 170v slo. Izgleda da mu je zlezel pod kožo ker se še vedno vozi z nekim starim merc..
Kaj pa stari Citroeni. Si se kdaj srečal z njimi?
Prikaži več možnosti

soulfly
soulfly

BMWslo.comoholik

• Uporabnik
  • Sporočil: 336
  • Avtomobil: BMW F11 520d

Zanimivo.

Kateri je bil tvoj najstarejši BMW?

Prikaži več možnosti

Nixxon
Nixxon

Tajnik BMW avto kluba Slo

• Globalni moderator
  • Sporočil: 55 454
  • Avtomobil: Rdeča raketa

Najbrž Isetta.
Objavljena slika
Jože, počivaj v miru. Hvala za vse.
Prikaži več možnosti

antasi
antasi

Novinec

• Uporabnik

no gremo zdaj lepo po vrsti, brez vrinjanja v vrsto

jaz sem prvi vprašal, ker pa sem prilagodljiv, 

vas bom spustil naprej z vprašanji o jerryevih oldtimerjih in bmwju

moj skromni prispevek: Bmw na žalost nima take zgodovine avtomobilov kot mercedes, pa še v vojni je veliko fasal, po vojni pa tudi z vzhodno nemčijo...

ima pa zgodovino motornih koles oz. motorjev.

prastari ljudje ki so po vojni vozili ostanke motorjev, so vedno rekli da stare motorje(Nsu, DkW, Puch..) šraufaš, z Bmwji se pa voziš. Tu so bili po kvaliteti pred vsemi.

Glede starih Bmw avtov, v Sloveniji je (bilo)par Bmw Dixijev, to so letniki okoli 1928, kar je bil v bistvu Austin 7, letnik 1922 pa naprej, se pravi, da so 5 let po originalu kupili licenco.Bolj poznana Isseta je že dosti mlajša l.53 pa naprej in tudi ni bil Bmwjeva ideja. 

Več bo pa đeri povedal

ps:Če koga zanimajo oldtimerji in je slučajno iz Celjskega konca in bi bil pripravljen delat v novem oldtimer klubu vabljen-naj me kontaktira 070 210 011

Urejal antasi, 21.02.2018, 11:59.

Prikaži več možnosti

soulfly
soulfly

BMWslo.comoholik

• Uporabnik
  • Sporočil: 336
  • Avtomobil: BMW F11 520d

no gremo zdaj lepo po vrsti, brez vrinjanja v vrsto

jaz sem prvi vprašal

:stupid2

Najbrž Isetta.