Skoči na vsebino

Lučka za motor - lambda

- - - - -

• Prijavi se za objavo odgovora
21 odgovorov v temi
bpavsic
bpavsic

Začetnik

• Uporabnik
  • Sporočil: 731
  • Avtomobil: E92 320i, F30 320d

Torej, sedaj se je še meni prižgala lučka za motor. Po priklopu na carly, sem dobil tale report:

Predvidevam, da je kriva lambda?

Faultcode: (0x2AF9) Nitrogen oxide sensor Nox signal
   Faultset 1:
   (appeared at: 100344.0km)
      Exhaust gas temperature downstream catalyst Bank 2:
       592.00 °C
      calculated air mass:
       60.00 mg/stk
      Engine speed:
       1984.00 rpm
      NOx concentration:
       1376.00 ppm
   Faultset 2:
   (appeared at: 100400.0km)
       576.00 °C
      calculated air mass:
       60.00 mg/stk
      Engine speed:
       1920.00 rpm
      NOx concentration:
       1216.00 ppm
   Faultset 3:
   (appeared at: 100600.0km)
       608.00 °C
      calculated air mass:
       65.00 mg/stk
      Engine speed:
       2336.00 rpm
      NOx concentration:
       1072.00 ppm

Faultcode: (0x2AF4) Nitrogen oxide sensor electrically
   Faultset 1:
   (appeared at: 100360.0km)
      engine status:
       2.00 0-n
      Engine speed:
       960.00 rpm
      engine temperature:
       99.75 °C
      Voltage cl. 87:
       14.62 V
   Faultset 2:
      engine status:
       3.00 0-n
      Engine speed:
       1408.00 rpm
      engine temperature:
       100.50 °C
      Voltage cl. 87:
       14.22 V
   Faultset 3:
   (appeared at: 100616.0km)
      engine status:
       4.00 0-n
      Engine speed:
       1248.00 rpm
      engine temperature:
       99.00 °C
      Voltage cl. 87:
       14.22 V

Faultcode: (0x2AF2) Nitrogen oxide sensor lambda
   Faultset 1:
      engine status:
       2.00 0-n
      Engine speed:
       960.00 rpm
      engine temperature:
       99.75 °C
      Voltage cl. 87:
       14.62 V
   Faultset 2:
      engine status:
       3.00 0-n
      Engine speed:
       1408.00 rpm
      engine temperature:
       100.50 °C
      Voltage cl. 87:
       14.22 V
   Faultset 3:
      engine status:
       4.00 0-n
      Engine speed:
       1248.00 rpm
      engine temperature:
       99.00 °C
      Voltage cl. 87:
       14.22 V

Faultcode: (0x2AF6) Nitrogen oxide sensor power supply
   Faultset 1:
      engine status:
       2.00 0-n
      Engine speed:
       960.00 rpm
      engine temperature:
       99.75 °C
      Voltage cl. 87:
       14.62 V
   Faultset 2:
      engine status:
       3.00 0-n
      Engine speed:
       1408.00 rpm
      engine temperature:
       100.50 °C
      Voltage cl. 87:
       14.22 V
   Faultset 3:
      engine status:
       4.00 0-n
      Engine speed:
       1248.00 rpm
      engine temperature:
       99.00 °C
      Voltage cl. 87:
       14.22 V

Prikaži več možnosti

TribesMan
TribesMan

Začetnik

• Uporabnik
  • Sporočil: 682
  • Avtomobil: F31 320d

To ni lambda...

To je senzor NOx plinov, to imaš nek Euro6 diesel motor z SCR katalizatorjem verjetno...

Zgleda da je nekaj narobe z napajanjem tega senzorja.

Prikaži več možnosti

bpavsic
bpavsic

Začetnik

• Uporabnik

To je N43 motor (bencin)... E92 320i (2008)
Prikaži več možnosti

Mat xxl
Mat xxl

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 9 203
  • Avtomobil: BMW logicno

Če je avto nekaj časa stal, probaj najprej pretišati segret motor in ga prečistiti.....

Prikaži več možnosti

boripi
boripi

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 231
  • Avtomobil: Bmw 3er, Macan

Evo kaj pa to brez lučke .Podobno sranje ..

Napaka je NOx senzor ploščica s senzorejm cena cca 400€ na zadnjem izpuhu .

Motor Control:              Engine / Motor                

Nitrogen oxide sensor electrically                   Code: 002AF4                

Nitrogen oxide sensor lambda                   Code: 002AF2                

Nitrogen oxide sensor power supply                   Code: 002AF6                

Nitric Oxide Sensor                   Code: 0030DA                

Nitrogen oxide sensor Nox signal                   Code: 002AF9                

Nitrogen oxide sensor power supply                   Code: 002AFD

Urejal boripi, 05.02.2018, 21:07.

Prikaži več možnosti

boripi
boripi

BMW fanatik

• Uporabnik

meni sicer še ne gori lučka ampa to bi moral zamenjat.

Če je avto nekaj časa stal, probaj najprej pretišati segret motor in ga prečistiti.....

Vsi ti lambda in podobni senzorji imajo vgrajen grelec zato ni potrebno in ne bo pomagalo nikakršno tiščanje motorja.

Pripete datoteke

Prikaži več možnosti

bpavsic
bpavsic

Začetnik

• Uporabnik

@Mat xxl

Sem naredil danes to. Pobrisal sem napake in sedaj bom videl ali se bo ponovilo.
Prikaži več možnosti

Seby
Seby

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 421
  • Avtomobil: e92 320i , Z3 1,8

Itak da se bo ponovilo. Pripravi 500 eu za nov NoX senzor, če hočeš, da vsi sistemi v avtu pravilno delujejo.

Prikaži več možnosti

bpavsic
bpavsic

Začetnik

• Uporabnik

Ni problema, bom ze menjal to. Ne bi pa rad menjaval po nepotrebnem (v primeru, da kaj druga povzroci to napako).
Prikaži več možnosti

bpavsic
bpavsic

Začetnik

• Uporabnik

Napake sem takrat pobrisal, ponovno so se pojavile enkrat v jeseni. Nato pa decembra spet ponovno vsakič po par 10 prevoženih kilometrih. Ko sem pretehtal vse možnosti, sem se namesto za originalni senzor, odločil za menjavo NOX senzorja z boschevo lambdo + emulatorjem (ne bom prilagal linka zaradi reklamiranja - lahko pa pošljem na zs).

Za to sem se odločil, ker sem pregledal celotno njihovo spletno stran in glede na napisano, to niso "kr neki", ki malo šraufajo ampak so motorje N43 in N53 res preštudirali "v nulo". Na blogu imajo ogromno informacij o delovanju motorja, možnih popravkih/nadgradnjah, diagnozi napak - toplo priporočam vsem, ki imate te motorje in tudi doma kaj sami pošraufate... 

V glavnem, emulator je prišel v 4 dneh od nakupa, nato sem porabil še kak teden, da sem "vzpostavil" povezavo z avtom preko INPA/ISTA. Včeraj sem senzor dejansko menjal (15 minut dela) in naredil začetne adaptacije. Takoj sem opazil mirnejši tek (praktično brez vibracij, ki so bile prej vedno prisotne), ter 1-1.5L nižjo porabo na relaciji.

Več trenutno ne morem povedat, bo treba še malo km naredit, da vidim ali sem se pravilno odločil.

Urejal bpavsic, 12.01.2019, 07:18.

Prikaži več možnosti

LEO37
LEO37

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 19 785
  • Lokacija: Niti ne v pudgurju in tudi ne v Beli krajini... hmm
  • Avtomobil: E39T, R19c, E36c

To bom spremljal, prosim poročaj o izkušnjah... ker imam N53 s planirano menjavo NOx senzorja, ko ga ponovno registriram konec zime.

Prosim pošlji mi podatke na PS, da si pogledam, kaj je to. Hvala. 

Urejal LEO37, 12.01.2019, 07:33.

Objavljena slika
23+ Jahre Freude am fahren: E30 316i (1988), E34 518i (1991), E46 320dT (2003), E39 525dT (2001), E39 525dTA (2004)
Prikaži več možnosti
    • bpavsic je všeč

boripi
boripi

BMW fanatik

• Uporabnik

Napake sem takrat pobrisal, ponovno so se pojavile enkrat v jeseni. Nato pa decembra spet ponovno vsakič po par 10 prevoženih kilometrih. Ko sem pretehtal vse možnosti, sem se namesto za originalni senzor, odločil za menjavo NOX senzorja z boschevo lambdo + emulatorjem (ne bom prilagal linka zaradi reklamiranja - lahko pa pošljem na zs).

Za to sem se odločil, ker sem pregledal celotno njihovo spletno stran in glede na napisano, to niso "kr neki", ki malo šraufajo ampak so motorje N43 in N53 res preštudirali "v nulo". Na blogu imajo ogromno informacij o delovanju motorja, možnih popravkih/nadgradnjah, diagnozi napak - toplo priporočam vsem, ki imate te motorje in tudi doma kaj sami pošraufate... 

V glavnem, emulator je prišel v 4 dneh od nakupa, nato sem porabil še kak teden, da sem "vzpostavil" povezavo z avtom preko INPA/ISTA. Včeraj sem senzor dejansko menjal (15 minut dela) in naredil začetne adaptacije. Takoj sem opazil mirnejši tek (praktično brez vibracij, ki so bile prej vedno prisotne), ter 1-1.5L nižjo porabo na relaciji.

Več trenutno ne morem povedat, bo treba še malo km naredit, da vidim ali sem se pravilno odločil.

Ali lahko še meni pošlješ te podatke o NOX in emulatorjem na ZS ?

lp

Prikaži več možnosti

bpavsic
bpavsic

Začetnik

• Uporabnik

Saj ni neka skrivnost (da ne bom vsakemu posebej pisal :)). Nabavil sem noxem 130 (za N43). Google bo takoj nasel stran, na njej pa je ogromno informacij o N43/N53 o samem delovanju motorja, diagnostiki napak, emulatorju itd...
Prikaži več možnosti

Jerry
Jerry
  • Uporabnik
  • Sporočil: 64 495
  • Avtomobil: E39 540i & E24 635CSI

Saj ni neka skrivnost (da ne bom vsakemu posebej pisal :)). Nabavil sem noxem 130 (za N43). Google bo takoj nasel stran, na njej pa je ogromno informacij o N43/N53 o samem delovanju motorja, diagnostiki napak, emulatorju itd...

Koliko pa si dal za to reč? Se je tebi tudi pojavljala napaka, da hladen motor ni delal po vseh cilindrih? Je imel kolega pred leti tak primer, mislim da se je tudi na forumu pisalo o tem... se da to s tem rešit?

Prikaži več možnosti

bpavsic
bpavsic

Začetnik

• Uporabnik

Dal sem 339€. Cenovno je to celo nekaj ceneje kot če kupiš originalni NOx senzor (tako da ali kupiš senzor ali emulator... s tem da glede na vse napisano na strani proizvajalca tega emulatorja, so me prepričali in res delujejo profi, ne pa kot da bi en kitajec nekaj naredil).

Meni so se pojavljale naslednje napake: 

• Lučka za motor se je prižgala med vožnjo, po ponovnem zagonu včasih ugasnila. Branje napak s testerjem je vrnilo naslednje napake:

• (0x2AF4) Nitrogen oxide sensor, electrically

• (0x2AF2) Nitrogen oxide sensor, lambda linear

• (0x2AF6) Nitrogen oxide sensor, binary lambda

• (0x30EA) DeNox catalyst verschwefelt

Na začetku je bilo to redko (na pol leta/par mesecev), konec leta pa je senzor dokončno odpovedal in so se začele dogajat naslednje stvari:

• Motor je včasih precej vibriral, predvsem malo po zagonu in dokler se ni zagrel.

• Večkrat se je obnašal kot da en cilinder ne bi deloval (kot da bi ga dušilo, ko pritisneš plin).

Odkar sem menjal, sem naredil cca. 150 km (v 4 vožnjah - torej 4x od mrzlega do toplega motorja). Problema z vibracijami več ni bilo, oz. enkrat je bilo nekaj res malega, ampak tudi opazil ne bi, če ne bi imel roke na menjalniku. Tudi teka "po 3 cilindrih" ni več opaziti. Prej se je ročica premikala za pol cm sem in tja, zdaj pa tega več ni.

Kaj še bom naredil - preventivno bom menjal vse 4 vžigalne tuljave. In to ne z originalnimi (Delphi) ampak z Bosch-evimi (ki so bile prvovgradnja, dokler ni Delphi prevzel "posla"). Več o tem piše tukaj in pa izdelal snubberje.

O samem motorju (N43 / N53) in o tem, kaj in kako ga spravit, da "prede kot mucka" pa piše tukaj.

Urejal bpavsic, 14.01.2019, 08:00.

Prikaži več možnosti
    • Jerry je všeč

boripi
boripi

BMW fanatik

• Uporabnik

Na mojem so bile vse 4 tuljave že menjane in avto v bistvu lepo gladko teče.Problem imam, da moram zamenjat še injektor na 4 cilindru, ker mi včasih, ko je avto mrzel deluje neenkomirno.Pa ta NOX senzor ..

Prikaži več možnosti

bpavsic
bpavsic

Začetnik

• Uporabnik

Na mojem ne vem, po moje niso bile... Kupil sem ga pri 80k, sedaj ima 125k. Glede na to, da ga nimam namena prodat ampak zvozit do konca, bom kar lepo menjal vse 4 (strošek dobrih 100€ - stare bom lepo shranil za vsak primer), naredil snubberje (strošek par €) in potem "ima da laufa" naslednjih 200k-300k. Ko sem ga imel v petek na dvigalu, prav lepo zgleda od spodaj. Nič rjastega, nič mastnega...

Z NOx-om tudi ne pričakujem več problemov (te boscheve lambde bi naj držale 200k+), z dieselom, verižico in avtomatikom se naj žena ukvarja, novega turbo bencinarja pa tudi nočem :D.

Prikaži več možnosti
    • LEO37 je všeč

Primzi
Primzi

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 109
  • Avtomobil: E91 LCI 325i Touring

Dal sem 339€. Cenovno je to celo nekaj ceneje kot če kupiš originalni NOx senzor (tako da ali kupiš senzor ali emulator... s tem da glede na vse napisano na strani proizvajalca tega emulatorja, so me prepričali in res delujejo profi, ne pa kot da bi en kitajec nekaj naredil).

Meni so se pojavljale naslednje napake: 

• Lučka za motor se je prižgala med vožnjo, po ponovnem zagonu včasih ugasnila. Branje napak s testerjem je vrnilo naslednje napake:

• (0x2AF4) Nitrogen oxide sensor, electrically

• (0x2AF2) Nitrogen oxide sensor, lambda linear

• (0x2AF6) Nitrogen oxide sensor, binary lambda

• (0x30EA) DeNox catalyst verschwefelt

Na začetku je bilo to redko (na pol leta/par mesecev), konec leta pa je senzor dokončno odpovedal in so se začele dogajat naslednje stvari:

• Motor je včasih precej vibriral, predvsem malo po zagonu in dokler se ni zagrel.

• Večkrat se je obnašal kot da en cilinder ne bi deloval (kot da bi ga dušilo, ko pritisneš plin).

Odkar sem menjal, sem naredil cca. 150 km (v 4 vožnjah - torej 4x od mrzlega do toplega motorja). Problema z vibracijami več ni bilo, oz. enkrat je bilo nekaj res malega, ampak tudi opazil ne bi, če ne bi imel roke na menjalniku. Tudi teka "po 3 cilindrih" ni več opaziti. Prej se je ročica premikala za pol cm sem in tja, zdaj pa tega več ni.

Kaj še bom naredil - preventivno bom menjal vse 4 vžigalne tuljave. In to ne z originalnimi (Delphi) ampak z Bosch-evimi (ki so bile prvovgradnja, dokler ni Delphi prevzel "posla"). Več o tem piše tukaj in pa izdelal snubberje.

O samem motorju (N43 / N53) in o tem, kaj in kako ga spravit, da "prede kot mucka" pa piše tukaj.

Cool strani - hvala!

Torej tile "missfire" na različnih cilindrih, ki so verjetno vidni na vseh N43\53 mašinah sploh niso to, ampak samo posledica "programa" , ki zaradi "prekrasnih" cest ves čas preklaplja,...?

Ne razumem pa točno kaj dosežeš z temi dušilkami (snubber)?

Razumem, da je vhodni signal potem bolj lep brez spikov, ampak kje je benefit - manj trpijo vžigalne tuljave ali pripomore tudi k bolj enakomernemu teku?

Nebo je črno, Zemlja je modra. (Jurij Gagarin)
Objavljena slika
Prikaži več možnosti

bpavsic
bpavsic

Začetnik

• Uporabnik

Cool strani - hvala!

Torej tile "missfire" na različnih cilindrih, ki so verjetno vidni na vseh N43\53 mašinah sploh niso to, ampak samo posledica "programa" , ki zaradi "prekrasnih" cest ves čas preklaplja,...?

Ne razumem pa točno kaj dosežeš z temi dušilkami (snubber)?

Razumem, da je vhodni signal potem bolj lep brez spikov, ampak kje je benefit - manj trpijo vžigalne tuljave ali pripomore tudi k bolj enakomernemu teku?

Manj trpijo vžigalne tuljave in manj trpijo mosfeti na izhodu motornega računalnika. Pač... preventiva. Mislim, da nekega vpliva na mirnost teka snubberji nimajo... Stane me nič kaj ne, če pa koristi, pa toliko bolje (ciljam na še 10 let in dodatnih 300k km :) optimist?).

Missfire se načeloma začnejo pri "lean" mešanici in to motor kompenzira, vsaj tako jaz to razumem.

Danes, cca 500km po menjavi NOx senzorja, sem dobil spet "lučko"... (Motor sicer še vedno deluje mirno).

2 napaki:

0x2C7F - Lambda probe downstream of the catalyst 2, trimming control
0x2C31 - Lambda probe upstream of the catalyst, trimming control

Torej, NOx napak ni več, zdaj pa sta se pojavili na lambdah pri motorju (sicer sta se ti napaki pojavili že prej, ampak redko in sem predvideval, da je v sklopu NOx-a...)

Upam, da bom imel ta vikend dovolj časa, da naredim diagnostiko z INPO... 

Urejal bpavsic, 16.01.2019, 10:56.

Prikaži več možnosti

bpavsic
bpavsic

Začetnik

• Uporabnik

2 tedna sta mimo, ko sem gledal parametre, je zgledalo vse normalno, lambde so bile ok, napake so se še pojavljale na cca. 2 dni (200km). Po kakšnem tednu, napak več ni in zadnjih 1000km ni nobene nove v računalniku. Očitno so bile napake posledica menjave NOx senzorja in readaptacij motorja. 

Se mi pa zdi, da avto/motor včasih (1-2x na 60km poti na tempomatu na AC) rahlo cukne (kot misfire). Trenutno še čakam na ELM327 vmesnik, da bom lahko nadzoroval misfire counterje v motornem računalniku, mogoče se poslavlja katera od tuljav.

Prikaži več možnosti