Skoči na vsebino

Zaposlitev za nedoločen čas

- - - - -

• Prijavi se za objavo odgovora
24 odgovorov v temi
outsider
outsider

BMW ljubitelj

• Uporabnik
  • Sporočil: 317

Si sposodim kar tole temo, čeprav nima nobene zveze z začetnim vprašanjem.

V podjetju sem zaposlen za nedoločen čas, polni delovnik. Na svojo lastno željo, lahko zaprosim za skrajšan delovni čas. To funkcionira v našem podjetju že veliko let, tudi sam tako delam že tri leta, 3/4 oz. 30 ur na teden. Fora je samo v tem, da se te prošnje obnavljajo na vsakih 6 mesecev, ker jih mora seveda nadrejeni tudi odobrit. Do sedaj, je šlo to brez večjih težav, dvakrat sem vprašal za polovični delovni čas, pa prošnja ni bila odobrena, je bila pa vedno za 30 ur, ker je to nekako tudi v interesu delodajalca. 

Vsakih 6 mesecev, se podpiše aneks oz na vrhu je napisano celo "Pogodba o zaposlitvi"; vedno je bilo do črke ista pogodba, kot prejšnja, samo datumi so se spreminjali. No tokrat, je dodan nov odstavek, ki si ga vsi, ki sem jih vprašal, drugače razlagajo. Gre pa za tole:

Kolektivna pogodba družbe xy z dne xy, ki se je začela uporabljati xy (naslednje leto);

Na dan podpisa te pogodbe Kolektivna pogodba o plačah in drugih osebnih prejemkih delavcev družbe xy z dne xy+4leta (v nadaljevanju:KP o plačah) ne velja, se pa posamezna njena določila na podlagi sklepov Uprave uporabljajo za potrebe obračuna plače.

Ker je vse več govoric v podjetju, da naj bi se dogajale večje spremembe v bližnji prihodnosti, me res zanima kaj je fora tega, da je bilo toliko let vse isto, sedaj pa so dodali ta dva stavka na prvo stran. Zaenkrat še nisem podpisal, se pa rok za podpis vztrajno bliža, gre pa itak samo za 6 mesecev, pa če tudi to pomeni da bom delal 6 mesecev brez plače, bomo vseeno preživeli  :laugh

Prikaži več možnosti

Andy04
Andy04

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 8 137
  • Avtomobil: avtomatik

Firma se je odločila, da ne bo več "uporabljala" kolektivne pogodbe :napaka, se pravi vam lahko nakaže €€€ po želji. Npr. če je v kolektivni pogodbi člen, ki nalaga delodajalcu določen znesek za večizmensko delo, ga potem takem tvojemu delodajalcu ni več potrebno upoštevati.

Vsaj na napisano si jaz to tako razlagam.

LP A.

:nono Trau keinem, der nicht trinkt. :nono

Član KOS
Prikaži več možnosti

rokxy
rokxy

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 971
  • Avtomobil: traktor

Firma se je odločila, da ne bo več "uporabljala" kolektivne pogodbe :napaka, se pravi vam lahko nakaže €€€ po želji. Npr. če je v kolektivni pogodbi člen, ki nalaga delodajalcu določen znesek za večizmensko delo, ga potem takem tvojemu delodajalcu ni več potrebno upoštevati.

Vsaj na napisano si jaz to tako razlagam.

LP A.

Ce velja kolektivna na ravni dejavnosti, potem se ne more kar odlociti ne upostevati. Recimo nek gostinec ne more kar ne upostevati kolektivne za gostinstvo ce ima registrirano dejavnost gostinstva.
Prikaži več možnosti
    • Nixxon je všeč

Nixxon
Nixxon

Tajnik BMW avto kluba Slo

• Globalni moderator
  • Sporočil: 55 810
  • Avtomobil: Rdeča raketa

Če se ti rok tako nezadržno bliža, bi veljalo razmisliti o posvetu pri odvetniku. :ok Pač daš tisti denar za eno "seanso" pa je.
Si pa tudi jaz razlagam člen podobno kot Andy, hočejo razveljaviti kolektivno pogodbo, razen v členih ki njim pašejo (beri: tvojim obveznostim do njih).
Objavljena slika
Jože, počivaj v miru. Hvala za vse.
Prikaži več možnosti

Mrcina
Mrcina

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 900
  • Avtomobil: Honda Accord type R

V zadnji Pravni Praksi je bil en članek na točno to temo, torej koga zavezuje katera Kolektivna pogodba: 

Delodajalec, ki želi ugotoviti, katera (če sploh katera) kolektivna pogodba dejavnosti ga zavezuje, mora odgovoriti na naslednja vprašanja:

1. Delodajalec mora najprej v Poslovnem registru Slovenije AJPES-a preveriti, katera je njegova registrirana glavna dejavnost.

2. V evidenci KPD, ki ga vodi MDDSZ delodajalec, preveri, katera KPD vključuje šifro njegove glavne dejavnosti. Delodajalca lahko zavezuje več KPD.

3. Treba je preveriti, ali ima KPD celotno ali delno razširjeno veljavnost. Če ima celotna KPD razširjeno veljavnost, delodajalca zavezuje. Če ima delno razširjeno veljavnost, pa je treba preveriti, ali jo ima glede dejavnosti, ki jo delodajalec opravlja (kot glavno).

4. Če KPD nima razširjene veljavnosti, delodajalca zavezuje le, če je član delodajalskega združenja, podpisnika KPD.

Če ga ne zavezuje nobena KP, potem mora zagotavljati pravice po Zakonu o delovnih razmerjih, če pa želi dati na kakšnem področju večje pravice, pa mora sprejeti interni akt. 

Prikaži več možnosti
    • Nixxon je všeč