Skoči na vsebino

Toplotne črpalke

- - - - -

• Prijavi se za objavo odgovora
57 odgovorov v temi
Shifter
Shifter
  • Uporabnik
  • Sporočil: 12
  • Avtomobil: M3

Zdravo, eno vprašanje glede toplotnih črpak. Po koncu letošnje kurilne sezone sem odločil, da bom zamenjal staro peč na drva s toplotno črpalko. Že nakaj časa prebiran na netu naj izberem takšno pa drugačno pa dobre in slabe izkušnje. Ker bi se rad prijavil tudi za pridobitev eko subvencije me zanima če je že kdo izmed vas dal vlogo in izbral toplotno črpalko, ki je zadovoljen z njo. Se splača vzet toplotno črpalko in sončne kolektorje na enkrat? Ker sedaj že vsak ponudnik električne energije nudi tudi celoten paket z "ugodnim kreditiranjem". Hvala za predloge.

Prikaži več možnosti

DreamBMW
DreamBMW

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 673
  • Avtomobil: E61 530dTA

Ogrevam cca. 220m2 s toplotno črpalko zrak-voda - Mitshubishi 14KW+300l zalogovnik sanitarne vode. Imam radiatorski sistem ogrevanja - se pravi visokotemperaturna TČ - 10cm demit fasasda,  troslojna zasteklitev. Temperaturo v prostoru imam nastavljeno na 23,7 stopinj. Letni strošek ogrevanja je cca. 700eur. V glavnem zelo zadovoljen.

Sem pa razmišljal, če nebi pred tremi leti izbral TČ, bi se sedaj verjetno odločil za sončno elektrarno, za ogrevanje pa bi vzel navadno peč na elektriko, kupil bi še elektro avto in prišparal minimalno 500eur mesečno...

Urejal DreamBMW, 13.04.2018, 00:01.

LP
Prikaži več možnosti

prekov
prekov

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 447
  • Avtomobil: BMW

Ogrevam cca. 220m2 s toplotno črpalko zrak-voda - Mitshubishi 14KW+300l zalogovnik sanitarne vode. Imam radiatorski sistem ogrevanja - se pravi visokotemperaturna TČ - 10cm demit fasasda,  troslojna zasteklitev. Temperaturo v prostoru imam nastavljeno na 23,7 stopinj. Letni strošek ogrevanja je cca. 700eur. V glavnem zelo zadovoljen.

Sem pa razmišljal, če nebi pred tremi leti izbral TČ, bi se sedaj verjetno odločil za sončno elektrarno, za ogrevanje pa bi vzel navadno peč na elektriko, kupil bi še elektro avto in prišparal minimalno 500eur mesečno...

Kakšna je bila cena celotnega sistema na toplotno črpalko?

Prikaži več možnosti

DreamBMW
DreamBMW

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 673
  • Avtomobil: E61 530dTA

Cca. 9000 - 1000eur subvencija ekosklada

Se pravi demontaža plinske peči, montaža TČ zunanje in notranje enote, priklop na obstoječe omrežje, zagon

Urejal DreamBMW, 13.04.2018, 00:21.

LP
Prikaži več možnosti

Mrcina
Mrcina

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 983
  • Avtomobil: Honda Accord type R

Jaz sem predlani zamenjal peč na olje za TČ zrak voda. IMam radiatorje, ne ogrevam sanitarne vode. Letni strošek cca 700 EUR, s tem, da jo sploh ne izklapljam in imam stalno naštimano na 22 notranje temperature. Toplotna črpalka me je prišla cca 8000 EUR. 

Glede sončne elektrarne pa. Jaz sem resno razmišljal in pridobil že ponudbo, potem pa se premislil. Naj te ne zavedejo izračuni ROI ponudnikov, naredi si svojega. Meni je Gen-i izračunal ROI 11 let, ko pa sem naredil izračun na mojo ceno elektrike in prištel še (ampak res minimalne) stroške vzdrževanja sončne elektrarne, sem prišel na 20 let. Potem sem vkalkuliral še elektro avto in prišel na 16 let (pa nisem upošteval stroškov postavitve polnilne postaje, kar bi še podaljšalo ROI). 

20 let pa ne verjamem, da sončna elektrarna drži brez večjih investicijskih posegov ali celo menjave :-) Poleg tega ne verjamem v normativni okvir, danes omrežnino računajo neto, po moje jo bodo kmalu bruto, ker jim drugače ne bo zneslo. Če pa še omrežnino prišteješ, se pa konstrukcija sploh podre.

Prikaži več možnosti

GD
GD

Novinec

• Uporabnik
  • Sporočil: 81
  • Avtomobil: 530 dA

Toplotna črpalka definitivno ja, kolektorji pa ni računice lahko pa se da kakšna kvalitetna peč na polena in zalogovnik če je interes, pa je vse skupaj malo ceneje. Na oboje je subvencija eko sklada 8zaenkrat je še dovolj sredstev) in  je potem cena kar sprejemljiva. Pogoj pa je da se odstrani stara kurilna naprava

Za sončno elektrarno pa prav tako še ne vidim računice glede na prodajne cene

Prikaži več možnosti

Borut30
Borut30

BMW ljubitelj

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 009
  • Avtomobil: francoz, nemec, čeh

Letos dobil predračun za vse napisano. Pač zamenjava obstoječe z Mitsubisijevo 14-ko. Montaža notranje+zunanje enote, priklop za zdejšnjo omrežje 7890,00€ in en predračun 8250,00€. Brez enote sanitarne vode, ker jo že imamo. Subvencija za komplet enoto-črpalke z montažo je 40% oz največ 2500€. S tem, da moraš vse enote, ki jih imaš sedaj v kurilnici(tukaj mislim na peči) demontirati in odmakniti. Vse dokazati z fotografijami pred in po izvedbi. Če storiš to, imaš skoraj 100% 2500€ povratnega denarja. 

Lp,

B

Urejal Borut30, 13.04.2018, 12:37.

Prikaži več možnosti

gerchy
gerchy

License for everything!

• Globalni moderator
  • Sporočil: 10 545
  • Avtomobil: z dost' dinamike!

Jaz sem predlani zamenjal peč na olje za TČ zrak voda. IMam radiatorje, ne ogrevam sanitarne vode. Letni strošek cca 700 EUR, s tem, da jo sploh ne izklapljam in imam stalno naštimano na 22 notranje temperature. Toplotna črpalka me je prišla cca 8000 EUR. 

Čisto iz radovednosti - si morda kaj računal za električno peč?

Jaz še vedno trdim, da je v medijih veliko zavajanja, ker nihče ne upošteva začetne investicije.

Strošek ogrevanja z el. pečjo je, po meni dostopnih podatkih (izoliran objekt + talno ogrevanje), komaj kakšnih 100-300 € dražji (letno), je pa zato investicija znatno manjša (cca 500 €), ni pokvarljivih elementov, ni ogromne škatle zunaj. 

cana.png

Prikaži več možnosti

jakeccc
jakeccc

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 4 069

Kaj pa če ni talnega? Obstaja visoko temperaturna, ali se tam poraba znatno poveča.

Objavljena slika
Prikaži več možnosti

berni
berni

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 4 324
  • Avtomobil: BMW 325i E92 M

Nekaj vam vsem mora postati jasno, da ugodnejših energentov ne bo oz. povedano drugače, vsak energent se čez nekaj časa uravna s predhodnim, ko je dovolj veliko število .porabnikov.  Država ima 1001 prijem, kako pobrati denar in na koncu sploh nima veze kakšen energent imaš. Spremljam potek ogrevalnih trendov in "ugodnih"nakupov za varčevanje a razen, da se je nekje vsakih 5 let trend obrnil in dobil nove uporabnike, se ni spremenilo nič.

Za primerjavo mobilni tel., od leta 1985 do sedaj je bilo 100939838 akcij  in paketov a še vedno drago plačujemo?

Za črpalke napram električni peči v prid  govori sedaj samo predpostavka, da se cena električne energije mora podražiti in bo takrat zaradi manjše porabe ugodnejša. Cena same kW/h pa je v Sloveniji prepoceni...  ja, ja , ja  vem  , država si je pač prištela 20 tipov trošarin in dodatkov a dejstvo je , da je sama cena kW/H prenizka in bo podražitev slej ali prej prišla, to je neposredno  tudi vzrok za  upad fotovoltaičnih sistemov....

Prikaži več možnosti

bojan.u
bojan.u

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 3 000
  • Avtomobil: BMW E60, 530d

Kot prvo je treba ukinit dajatev za fotovoltaiko.... Če ni rentabilna pač ni....in je ni treba forsirat.... Tak kot ne razumem zakaj forsirajo avtonomno vožnjo....

Prikaži več možnosti

gerchy
gerchy

License for everything!

• Globalni moderator

Kaj pa če ni talnega? Obstaja visoko temperaturna, ali se tam poraba znatno poveča.

Potem dogrevaš do višje temperature in poraba se gotovo poveča. Ampak četudi je razlike 500 € letno, potrebuješ še vedno 15 let, da prideš na začetno točko. Saj tudi fasada se večini ne splača oz. se investicija ne povrne.

cana.png

Prikaži več možnosti

berni
berni

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 4 324
  • Avtomobil: BMW 325i E92 M

Kot prvo je treba ukinit dajatev za fotovoltaiko.... Če ni rentabilna pač ni....in je ni treba forsirat.... Tak kot ne razumem zakaj forsirajo avtonomno vožnjo....

Je rentabilna a , ko bi bila cena kW/h primerna tujini ne pa, da je umetno napihnjena s trošarinami, prispevki,,,,, 

Država enostavno noče, da bi bili samozadostni.

Vem, ker imamo fotovoltaično elektrano. Pri nas je brez subvencije nerentabilna, v Avstriji bi brez vsakršne subvencije imel več, kot tukaj skupaj  s subvencijo.

Pa tudi te subvencije za prehod na drug energent so samo pesek v oči,  dobesedno te dobijo  tam kjer te hočejo imeti.

Urejal berni, 13.04.2018, 13:23.

Prikaži več možnosti

Falko
Falko

BMW ljubitelj

• Uporabnik
  • Sporočil: 293

Se strinjam z bernijem:

Iz drv in premoga, smo šli vsi na olje, iz olja na plin, iz plina na pelete, iz pelet na TČ.., oz. še prej vsi nazaj na drva..

Res, da so razlike v ceni/sezono, pa vendar bi "morala" biti elektrika najcenejša, saj je dostop praktično povsod..

A temu ni tako in vselej se cene "poravnajo" , da nas "lupijo"..

Prikaži več možnosti

bojan.u
bojan.u

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 3 000
  • Avtomobil: BMW E60, 530d

Ja to ogrevanje....Jaz že dolgo razmišljam kako bi se najceneje grel....nazadnje pa sem kupil TČ, ker smo se vselili in ni bilo časa za kakšne experimente. Dejansko v talno spuščam okoli 29 stopinj in v hiši je 24. Po moje bi lahko tisto razliko ceneje pokrival kot s TČ....ampak tako je...zaenkrat!

Prikaži več možnosti

Mrcina
Mrcina

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 983
  • Avtomobil: Honda Accord type R

Čisto iz radovednosti - si morda kaj računal za električno peč?

Jaz še vedno trdim, da je v medijih veliko zavajanja, ker nihče ne upošteva začetne investicije.
Strošek ogrevanja z el. pečjo je, po meni dostopnih podatkih (izoliran objekt + talno ogrevanje), komaj kakšnih 100-300 € dražji (letno), je pa zato investicija znatno manjša (cca 500 €), ni pokvarljivih elementov, ni ogromne škatle zunaj.

Nisem, jaz imam staro hišo z novo fasado, brez talnega ogrevanja. V radiatorje spuščam do 60 stopinj. Pa še vedno zna biti gola elektrika ugodnejša od Tč, imaš prav. Kolega je postavil novo, nkzkoenergetsko, ogreva na kolektorje (voda, ne FV) + dogreva na klasični grelec, letno cca 300 EUR za 250m2...
Prikaži več možnosti

Picinni
Picinni

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 780
  • Avtomobil: kit car

Ta zima je bila že peta katero smo preživeli z ogrevanjem na TČ. Je sistem zrak - voda, 13kWh Termotehnika, ogrevam 220 m2 površin. Na leto prihranim v primerjavi s kurilnim oljem okoli 2000 EUR. Torej je že poplačana. Zaenkrat sem zelo zadovoljen.

Prikaži več možnosti

JANI E39
JANI E39
  • Uporabnik
  • Sporočil: 246
  • Avtomobil: Bayerische Maschine

Ogrevamo z visokotemperaturno črpalko Daikin Altherma HT, sistem zrak-voda, vsega skupaj 150m2, ogrevamo pa na 23 stopinj. Letos bo 5 let od vgradnje in zaenkrat nobenih izrednih popravil, stroški pa so v primerjavi s prejšnjo pečjo na drva in kurilno olje okoli 60% nižji.

Pa še velik plus je, ko ne rabiš vsako leto pospravljat drv in vžigat ter pucat peči.

BAYERISCHE MOTOREN WERKE   :bmw  :burnout

Freude am fahren!

Prikaži več možnosti

tristan01
tristan01

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 3 579
  • Avtomobil: F31 318dTA (2013)

Ogrevamo 120 kvadratov + garažo in klet cca 70 kvadratov s talnim gretjem in on/off TČ v kombinaciji s kaminom vezanim v zalogovnik, fasada je 15cm izolacije. TČ je 9 KW in kamin da od sebe cca 8KW od katerih lahko spravim do 70% v zalogovnik. Poraba elektrike je to zimo znesla cca 350 EUR. Dosti odnese v mojem primeru kamin, predvsem v tistih najhladnejših dneh.  

Točne porabe elektrike nimam, ker smo se v decembru šele vselili in sem konec leta dobil poračun, ki vključuje tudi sušenje estrihov s TČ in ostalo porabo med zaključnimi deli...

Kar se tiče subvencije, pa si preberi na spletni strani eko sklada. Na kratko: objekt se mora nahajati na območju kjer je predvidena spodbuda, rabiš predračun za dela, foto dokumentacijo pred in po posegu. Vlogo moraš dati pred pričetkom del. Izberi tisto TČ, ki je na seznamu subvencioniranih. Imaš točen seznam po proizvajalcu in modelu vključno z močjo. 

Še link: https://www.ekosklad...azi/actionID=99

Na dnu strani imaš seznam TČ, prav tako vlogo in ostalo dokumentacijo ki jo rabiš. 

LP Tristan01

Prikaži več možnosti

gerchy
gerchy

License for everything!

• Globalni moderator

Nisem, jaz imam staro hišo z novo fasado, brez talnega ogrevanja. V radiatorje spuščam do 60 stopinj. Pa še vedno zna biti gola elektrika ugodnejša od Tč, imaš prav. Kolega je postavil novo, nkzkoenergetsko, ogreva na kolektorje (voda, ne FV) + dogreva na klasični grelec, letno cca 300 EUR za 250m2...

Ja, pasiva je še večje zavajanje. Poraba je sicer res nizka, ampak za temeljito pasivno gradnjo se lahko porabi več deset tisočakov, tako da se investicija definitivno ne povrne. Ampak - šparajmo za vsako ceno! :-D

cana.png

Prikaži več možnosti

-->
BMWslo je zasebna spletna stran in ni v povezavi s podjetjem BMW AG.
Obiščite uradno stran BMW Slovenija.
BMW je registrirana blagovna znamka podjetja BMW AG.
BMWslo.com © 2001-2018. Vse pravice pridržane.