Skoči na vsebino

Toplotne črpalke

- - - - -

• Prijavi se za objavo odgovora
57 odgovorov v temi
hvilu
hvilu

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 740
  • Avtomobil: Fiat

Vprašanje : Zakaj bi bil R410a omejitev pri izkoristkih?
Slovenci nismo leni, smo pa žrtve spomladanske utrujenosti, poletne sopare, jesenske melanholije in zimske romantike. (Žarko Petan)
Prikaži več možnosti

ŽigecBMW525
ŽigecBMW525

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 3 148
  • Avtomobil: OPC

Da in NE. Poraba je v največji meri odvisna od objekta (kvadratura, izolacija, okna, podstreha itd.  Pri črpalki tvojega tipa (voda/voda) niti ne moreš zbirat kaj veliko. Ker so to tehlogijo nehali razvijat so še vedno vse na R410a plinu in tukaj so prihranki omejeni.

100m2, nova fasada (ne vem zdajle točnih mer, ampak je morala zadostovati eku skladu), nova lesena okna.
Streha zgrajena leta 90, od takrat se izolacija pod streho.
Nevem, serviser je rekel da je to čisto normalno, električar se je pa za glavo prijel, ko sem mu omenil.. Zato vprašam.

BMW e39 525d /// BMW e85 Z4 2.5i /// BMW e53 X5 3.0d /// BMW e36 M3 /// BMW e65 LCI 3.0d /// Hrošč 1200 /// BMW e31 850ci /// BMW e46 320d /// Renault Megane Grandtour 1.5dci /// Opel Astra H OPC

Prikaži več možnosti

JW
JW

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 696
  • Avtomobil: vse kar imajo veliki

lastniki tč: zanima me kako ste zadovoljni s svojimi tč kar se tiče samega delovanja, glasnosti, nastavitev, itd., same karakteristike tč in koliko kdo porabi in prihrani me ne zanima, po desetih letih delovanje mi je uplinjevalni kotel shodil zato bi menjal sistem

Prikaži več možnosti

Veljo
Veljo

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 6 002
  • Avtomobil: DxxViii i CS

Če imaš tip tč dimenzioniran pravilno za objekt in je le ta locirana pravilno, potem zadeva špila bp, pač pozabiš da obstaja. Porabe so odvisne od objektov, od 150 €/sezono, do nekaj tisoč €/sezono. Problem je največkrat v temu, ker ljudje zaupajo vsakemu ki ima 15min časa in se je začel ukvarjati z montažami tč...taki so čez noč postali eksperti tudi z vidika energetske ocene objektov, ter seveda najboljši od najboljših kar se montaž in svetovanj tiče. Ni za vsak objekt nujno, da je optimalna izbira ogrevanja tč.

Prikaži več možnosti
    • fp4492 je všeč

JW
JW

BMW fanatik

• Uporabnik

problem je v tem, da gledamo te stvari bolj po karakteristikah kot po funkcionalnosti, sam sem pri novogradnji pred desetimi leti nabavil kotel na uplinjanje, gledal sem samo karakteristike glede na ceno, potem sem ugotovil, da mi zasede skoraj celo kurilnico, da se vrata odpirajo na napačno stran, da ima kurišče prekratko, da ne govorim o tem, da sem se dve sezoni učil kako nastaviti povratke, lopute itd., zato me sedaj pri nakupu tč bolj zanimajo poprodajne storitve, nastavitveni meniji, funkcionalnost, ... kot pa kakšen cop ima na papirju

Prikaži več možnosti

Veljo
Veljo

BMW fanatik

• Uporabnik

Nastavitve imajo bolj kot ne vse dosti podobne. Največkrat uporabniki nastavimo delovanje po vremenski krivulji, krivuljo je dovolj da kolk tolk zadaneš, vse ostalo krmilje tč potem lovi z offseti (odmiki) od nastavljenih vrednosti. Vsaka tč ima malce drugačen kontroler/menije...tako kot če primerjaš daljince in televizorje recimo. Nekega vzdrževanja pri tčjkah načeloma ni, vsako leto enkrat ometeš uparjalnik, če imaš tč zrak/voda in je to načeloma to. Na oceno objekta in montažo naj ti pride kakšna preverjena oseba s pravim priporočilom. COPi vseh tčjk v istem cenovnem razredu so tam tam, fizike se ne da pretentati, zato se zadnje časa več namenja v dizajn zunanjih kišt ipd.,tako da se raje osredotoči na svoj budget in izbiro pravega monterja/serviserja.
Tčjke so najcenejše v t.i. klima izvedbi od dobrih 3k€ dalje, "prave" so od 8,9k€ naprej...tip zrak/voda, odvisno koliko moči rabiš.
Kako močno rabiš tč, imaš podatek v projektni dokumentaciji. Za svoj objekt sem sam izračunal toplotne izgube pri projektni temperaturi -12C, iz tega sem izhajal potem dalje.

Urejal Veljo, 24.04.2020, 16:04.

Prikaži več možnosti

JW
JW

BMW fanatik

• Uporabnik

ena pomembna stvar je tudi, ki sem si jo dobro zapomnil je ta, če imaš npr. izbranega ištalaterja, ki mu recimo zaupaš, da kupiš od njega napravo tisto firmo, ki jo on pozna oz. trži, ker ti jo bo tudi znal pravilno nastaviti in svetovati, ker ti nič ne pomaga, če imaš na top šit proizvod, ki ga noben ne zna pravilno nastaviti

Prikaži več možnosti

Veljo
Veljo

BMW fanatik

• Uporabnik

:)....za nastaviti imaš krivuljo in želeno notranjo temperaturo. Vse ostalo je avtomatika in finese, s katerimi se ukvarjaš, če sploh imaš želje in možnosti, ker marsikatera tč nima kaj veliko za nastavljati. Izkoristek pa je na decimalkah COPa, če.

Hitrost obtočne črpalke po večini že avtomatika regulira da dosega optimalni deltaT za tvoj sistem, tako da kaj bi še tebi inštalater nastavljal, to pa res ne vem :). Timerji se razen za sanitarno vodo, pri toplotnih črpalkah lih ne uporabljajo, ker je cilj delovanja in izkoristka v temu, da deluje/ogreva hišo na minimalnem potrebnem dvižnem vodu, torej hišo ogrevaš 24/7 celotno sezono - avtomatika dela svoje, kar seveda tudi pomeni precej boljša kakovost bivanja brez kakšnih nihanj temperatur v objektu. Če nisi lih anti za tehnologijo, si na kontrolerju nastaviš delovanje tč v 10 minutah po tem ko prvič vidiš kontroler. Danes so narejeni po večini kontrolerji tako, da stara mama nastavi želeno temperaturo v kateri želi bivati in ne tako, da rabiš monterja da ti pride takšne stvari natipkati. Seveda, če imaš zakompliciran sistem v kotlovnici, je pa montaža toliko bolj zahtevna..ampak glede na to, da imaš hišo 10 let staro, verjamem da imaš nezakomplicirano zadevo, ki je ok dimenzionirana.

Prikaži več možnosti

tristan01
tristan01

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 3 493
  • Avtomobil: F31 318dTA (2013)

Pri tč imaš v osnovi dva sistema in dve izvedbi. Govorimo o on/off TČ in inverterskih.

On/off je preprostejša in deluje le z nazivno močjo, medtem ko inverter deluje tako, da prilagaja moč delovanja trenutnim potrebam. Pri on/off je obvezen primerno dimenziran zalogovnik iz katerega potem z mešalnim ventilom dosegaš ustrezno temperaturo dvižnega voda.

Potem pa imaš še dve izvedeni, kjer imaš TČ v dveh kosih (klasika) z zunanjo in notranjo enoto ter all in one izvedenke, kjer je vse v zunanji enoti in imaš v objekt le vod za toplo vodo, medtem ko pri klasiki med zunanjo in notranjo enoto kroži plin.

V osnovi nastaviš pri TČ delovno krivuljo in želeno temperaturo in to je to. Če ogrevaš še sanitarno vodo je tu še dodaten parameter temperatura sanitarne vode in to je to. Lahko si sprogramiraš še dnevne in nočne režime, ampak najbolje je da sistem deluje s čim manj spremembami, še posebej v kombinaciji s talnim gretjem.

Pri izboru TČ je največja težava hrup ventilatorja zunanje enote. Večji je ventilator tišje deluje. Preko izmenjevalnik rabiš zadosten pretok zraka, manjša je dimenzija višjo hitrost ventilatorja rabiš, to pa pomeni večji hrup. Tudi razne designerske rešitve znajo na tem ppdrocju šepat, saj so rešetke in usmerniki zraka le ovira ki zmanjšujejo pretok.

Lahko pa seveda zakompliciraš do konca, v vsako sobo vgradiš sobne termostate in ustrezno krmiljen ventil, ki uravnava temperaturo. Na koncu to nima veze z virom ogrevanja ampak rabiš pametno napeljavo.

Lp Tristan01

Urejal tristan01, 25.04.2020, 08:24.

Prikaži več možnosti
    • Andrej-h je všeč

JW
JW

BMW fanatik

• Uporabnik

razni ponudniki me pregovarjajo, da je samo njihova roba ok ostali proizvajalci so zanič, znamk tč je na slo trgu toliko, da sem se izgubil, nikjer še nisem zasledil, da bi bil kdo nezadovoljen oz. bi se mu kvarila zato me zanima ali je velik razlika v sami kvaliteti (izdelave) me npr. lg monoblok za cca. 3k in enim štubljem za 12k? mene razne finise, dizajnarske rešitve in mikro nastavitve ne zanimajo, zanima me samo, da zadeva deluje vsaj 10 let brez večjega vzdrževanja, potrebujem 10-12 ur dnevno, da mi ograje vodo v talno na cca.30 stopinj in bojler nad 40, to je to; ker me je zadeva s kurilnico totalno presenetila ne mislim dajati 12k po drugi strani pa tudi ne enih 3k za čipšit, če bo po koncu garancije čez dve leti crknilo

Prikaži več možnosti

Veljo
Veljo

BMW fanatik

• Uporabnik

Glede garancije ti noben ne bo garantiral 10 let delovanja bp. Imajo pa mnogi brandi 5 let garancije. TČ imaš ponavadi poleg hiše zavarovano in po želji ločen strojelom zavarovanje te stane cca 30€ letno..s tem se zavaruješ za morebitne težave. LG ima krmilnik bolj švoh, drugače pa je kišta ok, prepakiran LG inverter Kronovšek prodaja pod svojim brandom. Če vzameš Daikina 3 s plinom R32 kaj veliko ne moreš sfaliti, tudi novi Mitsubishiji so ok. Sam sem se pred štirimi leti odločil za Hitachija, največ iz firbca, ker mi je njihova heavy duty mašinerija všeč, je pa na našem trgu dokaj neznan, ker pač ne namenjajo v marketing toliko € kot ostali. Danes je večina prepoznavnosti povezana z € v marketingu, dejanska kakovost proizvodov, pa nima vedno kakšne velike povezave s prepoznavnostjo znamke.

Nibe je višji srednji razred, ki stane nekaj več. Moja logika je takšna, da se z razliko v € pri nabavi rajši ogrevam 3, 5... let "zastonj", kot pa da kupim dražjo ogrevalno kišto. Če ti bo zunanja enota stala pred in ne za hišo je velika razlika kakšna zgleda...da ne boš delal kurnika okoli kakšne grde kište, da zakriješ izgled.

Prikaži več možnosti
    • tristan01 in snowlotus uporabnikom je všeč to sporočilo

JW
JW

BMW fanatik

• Uporabnik

imaš yutaki-s?

Prikaži več možnosti

jelo46
jelo46

Novinec

• Uporabnik
  • Sporočil: 504
  • Avtomobil: E90 320d, MCS R53 JCW

Mi imamo že cca. 5 let v bajti TČ od Kronoterma. Dela brez ene same napake od samega začetka. Je pa veliko odvisno od same montaže in optimalnih nastavitev. Če montira kakšen šalabajzer, tudi po specifikacijah vrhunska TČ ne bo delovala tako kot je treba.

Prikaži več možnosti

JW
JW

BMW fanatik

• Uporabnik

mislim, da je to pri vsej stvari najbolj pomembno, da monter pozna produkt in ga tudi zna pravilno nastaviti, kaj ti pomagajo karakteristike na papirju, če jih ne zna(š) uporabiti

Prikaži več možnosti

Veljo
Veljo

BMW fanatik

• Uporabnik

imaš yutaki-s?

ja, 7.5kw...zasnova v osnovi enaka kot 6kw, le kompresor drug.

Prikaži več možnosti

JW
JW

BMW fanatik

• Uporabnik

si zadovoljen z delovanjem, kakšne okvare?

Prikaži več možnosti

Andrej-h
Andrej-h
  • Uporabnik
  • Sporočil: 264
  • Avtomobil: BMW 525d

Jaz imam slovenski proizvod, 16kw, monoblok on/off dobre 3 jurje , 8 let...

Moj nasvet; bolj je zadeva simpl, manj ima za crknit  :ok2

Prikaži več možnosti
    • DreamBMW in tristan01 uporabnikom je všeč to sporočilo

JW
JW

BMW fanatik

• Uporabnik

kateri pa je slo proizvod za 3 jurje :uh 

Prikaži več možnosti

-->
BMWslo je zasebna spletna stran in ni v povezavi s podjetjem BMW AG.
Obiščite uradno stran BMW Slovenija.
BMW je registrirana blagovna znamka podjetja BMW AG.
BMWslo.com © 2001-2018. Vse pravice pridržane.