Skoči na vsebino

Napihljiv kajak

- - - - -

• Prijavi se za objavo odgovora
144 odgovorov v temi
anita_a
anita_a
  • Uporabnik
  • Sporočil: 2 983
  • Avtomobil: alpsko mleko, roces x35

Zdravo,

ima kdo izkušnje s čim konkretnim, seveda sprašujem za na morje? Kaj naj gledam, so kakovosti med različnimi kajaki velike? Jutri bo v Lidlu naprodaj en za 40 evrov, ampak to bo itak vse takoj razprodano, tako da bv sploh razmišljati o tej varianti.

Imela bi kajak za dva in me zanima, ali morata imeti oba "voznika" približno enako težo, ali ne, ali je morda spet odvisno od kakovosti kajaka.  :laugh

Hvala za vse izkušnje.  :metalc

Prikaži več možnosti

bpavsic
bpavsic

Začetnik

• Uporabnik
  • Sporočil: 981
  • Avtomobil: E92 320i, F30 320d

Jaz imam SeaEagle SE370. Ima 3 komore (levi bok, desni bok in dno). Problematičen je, če je na sredini en težkokategornik, ker se dno tam bolj ugrezne in je večji upor - težje veslat. Je kar debela plastika in se ne predre hitro. Če pa že, pa flikica in lepilo z MEKom (Metil Etil Keton), ki dejansko raztopi material (super je tisti za popravljat vodne postelje - lahko "flikaš" napihnjenega in tudi v vodi - preverjeno).

Kakšen je pa kajak za 40€, pa niti nočem razmišljat, razen če ga misliš imet za 1 sezono pa še to samo par krat...

Prikaži več možnosti
    • anita_a je všeč

anita_a
anita_a
  • Uporabnik

Hvala. A ga uporabljaš na morju? Kako je z vidika mobilnosti, ga napihneš hitro, ga je nerodno nositi in se ukvarjati z njim? 

Malo me je strah metati denar za nekaj, česar ne bom pogosto uporabljala. Je tečno ob žgočem soncu?

Prikaži več možnosti

bpavsic
bpavsic

Začetnik

• Uporabnik

Ja, uporabljam ga izključno na morju. Napihneš (napumpaš) ga v ~15 minutah. Prvič je potrebno še povezat sprednji in zadnji "pokrovček" z vrvicami. Mi ga tam nismo spuščali do konca dopusta. Če pa recimo greš z avtom na kako drugo plažo, pa ga spustiš, vržeš v prtljažnik in na lokaciji spet napihneš. Vrvic ne pobiraš dol.

Veslat v soncu ni fajn... Nosiš ga na rami, ga komot en nese (pač vsaj malo ravnotežja mora imet). Če si zunaj v valovih in vetru, pazi, da ni veter proč od obale, ker ga hitro nese.... v takem je najbolje it ven, vrvico okol pasa in plavutke, pa ga vlečeš... Gre bolje, kot da veslaš :)

Prikaži več možnosti
    • anita_a je všeč

anita_a
anita_a
  • Uporabnik

Uuu, nalepša hvala. Se še oglasim z vprašanji.  :laugh  Gledam pa model Sevylor Riviera.

Prikaži več možnosti

bpavsic
bpavsic

Začetnik

• Uporabnik

Podobna oblika. 

Drugače pa poglej kakšne review-e na netu npr. http://drakkarkayaks...flatable-kayak/.

Zgleda da ta intexov tudi ni čisto za proč vrečt (Intex Explorer K2). Če ne misliš ne vem v kakšne ekstreme hodit, je po moje ok. Edino piše, da je bolj za reke in jezera (ne vem, kako vpliva slana voda, ampak glede na to, da intex dela en kup blazin in drugih zadev, po moje ni neke sile).

Prikaži več možnosti
    • anita_a je všeč

Octopus
Octopus

Licence to rust

• Uporabnik
  • Sporočil: 6 436
  • Avtomobil: E34touringVR12, T3 SYNCRO

Odvisno kje misliš uporabljati. Na kaki bolj grobi obali ala J Jadranski otoki, bo na tako reč treba hudo paziti. Čeprav tam tudi polietilen in ostale trde zadeve ob nepravilnem privezu valovi razbutajo zelo hitro.

Te stvari za 40€ so navadne igrače in morje pride v poštev kvečjem v kakem mirnem zalivu, kjer je to bolj igranje. + stran vržen denar in breme okolju. To kar gledaš pa ti lahko omogoči da se celo nekam premakneš, če bosta pridno veslala.

V soncu brez dobre zaščitne kreme (še posebaj če je nekaj valov) ni pametno it. Vsaj majica za hrbet/lycra. Nasploh v orenk poletnem soncu če prideš nekam dlje in ti postane slabo... Zaščitna krema, pokrivalo, voda.

Če misliš veslat po morju daj nekaj denarja na stran še za par dobrih drybagov- enega za dokumente in telefon, pa še malo večjega za kaj hrane, kak kos obleke, ročno svetilko. + Dovolj velika flaša za vodo. Za cenejši napihljiv kajak raje privezne vrvi in dobro privezat/manjše sidro kot vlačit na kako gadno obalo. Za slabo morje in boljši kajak seveda obvezno boljše veslo.
Če misliš psa s sabo vlačit, ne vem kako bo s kremplji in napihljivcem. Naš navigator se dobro počuti dokler je vreme ok, takrat pa kljub jopiču raje prevzame vlogo prtljage. :laugh

Napihljivci so načeloma okej (sam preferiram trda plovila, polietilen a je logističen drek- vlačenje na streho, težko premikanje po slabi obali, problem pospravljanja ipd), ni pa zadnja leta nuja, da več denarja prinese boljše plovilo. Sodelavec je privlekel neko US zadevo za dobrega jurja in pol in je imel že prvo leto težave z razlimavanjem v nosu. Prav tako je za gumotexove izdelke ki so bili načeloma zelo v redu zadnje čase precej pritožb na netu. Treba je tudi na te reči pazi, ne skladiščit na kakem soncu in UV žarkih, spirat s sladko vodo, namazati. Za dobro uporabo napihati na pravi tlak in ne obupati takoj- ko vidiš tisti folk na zvijajočih supih, adijo pamet.

Dober kajak ob pravi uporabi ni več igrača ampak je dobro rekreacijsko plovilo, se da marsikaj preplut, s potovalnimi še posebej. Tole je moja poletna "cabrio" rešitev, pa se z izjemo večjega upora prav solidno obnese, veslam do sosednjih otočkov in nekaj po odprtem morju, tam do 3 po Beaufortu se še da, 4-5 te že treska in precej zaliva, gre počasi + hitro ti slabo postane.
img20170825162259.jpg

Če pa misliš malo mešati z veslom po zalivu, pa bo tisti kajak in dobra zaščitna krema čez glavo dovolj. :ok2

Prikaži več možnosti

anita_a
anita_a
  • Uporabnik

Yay, najlepša vama hvala za zelo uporabne nasvete in priporočila (npr. na vodotesne torbe sploh nisem pomislila, ampak se lahko vedno prevrneš), to temo si bookmarkam.  :navijacica

Glede na to, da sva oba (posebej jaz) precej avanturistična tipa, Tadej pa tudi tehnični, mislim, da bi znala zadeva priti zelo prav, ter predstavljala prijetno popestritev dopusta. Zdaj glede na to, da odhajamo na Mali Lošinj, ki je znan po svojih skalah, nameravava kajak dati v vodo na urejeni plaži, potem pa hop raziskovati. Saj bova dobila mape in to ... Za psa pa ne vem, morda zvečer, ko bo hladneje, če sploh (angleški buldog se pregreje TAKOJ  :frown ). Sicer pa tudi z varnostnega vidika mislim, da je bolje veslati par 10m od obale, ravno toliko, da si stran od skal, in kar je najpomembnejše, stran od skuterjev/čolnov/raznih bark. 

Ps: ob razmišljanju o tej temi se mi je utrnil vic. "Kako na HR obali prepoznaš tipičnega Slovenca?" Na plažo pride s trimetrskim kajakom in ga par ur ni nazaj.  :laugh

Prikaži več možnosti

bpavsic
bpavsic

Začetnik

• Uporabnik

Anita, naceloma se ne prevrnes, zadeve so precej stabilne. Je pa tak, da veckrat naletis na obalo, kjer ne mores pristat in gres v vodo in iz nje direktno na kajak. Pa tudi pri veslanju spricne par kapljic vode v coln. Zato je dober drybag.
Prikaži več možnosti
    • anita_a je všeč

Nixxon
Nixxon

Tajnik BMW avto kluba Slo

• Globalni moderator
  • Sporočil: 56 033
  • Avtomobil: Rdeča raketa

Octopus, kako hitro lahko voziš s trdim kajakom, takim kot na tvoji slikci ta rumeno-oranžen, na avtu? Letos si bom sposodil enega, pa da mi ne bo po hrvaškem Yilonu po cesti letel. :blackeye
Objavljena slika
Jože, počivaj v miru. Hvala za vse.
Prikaži več možnosti

Octopus
Octopus

Licence to rust

• Uporabnik
  • Sporočil: 6 436
  • Avtomobil: E34touringVR12, T3 SYNCRO

Huh, ne vem kako bi ti na to vprašanje odgovoril? :-D Jaz imam izkušnje s temi rečmi da prej kot to, da bi bila hitrost problem zaradi samega kajaka, je problem, da se ti enostavno ne da poslušati vetra in zvokov, ki ga ustvarja upor takega tovora. Če grem kam dlje z njim na strehi, sem itak bolj na cruise mode torej odvisno od ceste, najlepše so stranske do 90kmh, AC 120+-.
Če se ti mudi se zadeva čisto normalno vede brez problema do hitrosti 160kmh. V primeru seveda, da imaš zadevo kvalitetno natovorjeno- dober strešni nosilec, dobro fiksiran in kajak prigurtnan. Kak karbon in podobna vlakna so delikatna, medtem ko polietilen in podobno lahko bolj zategneš brez strahu. Edino po več letih uporabe in če se vmes ne moreš soncu izognit bo zadeva počasi dobila manjše deformacije od transporta, ni pa nič hujšega. To tebe itak ne sekira verjetno. :ok2

Večji problem bi bili nenadni bočni vetri. Enkrat sem z njim naletel na Maslenici da so zapirali AC in ko sem dol prišel do starega mosta so me dali vkraj pred mostom, pogledali če je zadeva dobro pritrjena in me vprašali če mislim da lahko nadaljujem pot, da je naprej konkreten veter. Nisem si najbolj predstavljal kaj to pomeni, pa sem normalno odgovoril da. Posledica je bila, da sem bil večkrat prepričan da bo kajak odpulilo s strehe, ob sunku si videl skozi vetrobran, kako se odmika od prečnih nosilcev, tisti oplov karavan se je komaj vlekel v klanec s tem na strehi, dvakrat sem v vetru kjer se jek omaj dalo odpret voznikova vrata proti vetru moral ustavit in dodatno zategovat gurtno ker jo je raztezalo. Doma sem videl, da so konci originalnih Thule prečk, kjer je bil privezan rahlo pokrivljeni. Držala ga je sredinska.
Načeloma obstajajo namenski nosilci, ki ga drži na boku. Moje slike si itak videl v e34 podforumu, jaz ga vozim z dnom na vrhu, položenega na prečne nosilce in na vseh točkah čez z gurtno privezanega. Ko ga privežeš preveri z roko kako dobro drži. Če se voziš hitreje pa na vsake toliko dodatno preveri če se kaj rahlja. Če dobro pritrdiš tovor s kvalitetnimi nosilci in trakovi ni skrbi da bo kaj odletelo.

Anita, za psa imaš lahko hladilne plašče, je pa res da na daljši poti se sušijo- lahko psa namočiš v morje, če ga to ne moti. Čeprav buldog ni ravno neka akcijska pasma.

Po pravilih plovbe, imaš kot plovilo na vesla TI PREDNOST pred raznimi motornimi barkami, čolni in skuterji. Da ne bosta bežela in hrati ostali pred vami in boste vsi v isto smer obračali. :-D  Je pa res da v praksi sploh poleti vemo kako to gre in se sploh kakih rent skuteristov velja pazit.

+ še to, za bolj resno veslanje si hitro v prekršku, da ne boste začudeni. Pri nas velja:

čolni na vesla (tudi kajaki), jadralne deske in vodno kolo se smejo oddaljiti največ do 1000 m od obale.

Torej v praksi ti greš kilometer od obale in če si namenjen nekam, ne sme biti pred tabo obala dlje kot 1000m. Kar pri nas sicer ni problem. :-D

Medtem ko pazi:

Plovni objekti iz stavka 1. ovoga članka, te drugi plovni objekti koji se ne upisuju u upisnik ili očevidnike (npr. kajak, kanu, gondola, pedalina, daska za jedrenje i dr.) ne smiju se uda­ljavati od obale kopna ili otoka više od 500 metara.

Kar pomeni da pri bolj resnem veslanju pri sosedih boš med otoki hitro v pekršku.
Verjetno to za vaju prvo leto ni ravno relevantno, no da ne bo kakih presenečenj.
Pri takem veslanju je itak treba še bolj paziti in spremljati vremensko napoved in natovoriti dovolj vode.

Prikaži več možnosti
    • Nixxon, bpavsic in anita_a uporabnikom je všeč to sporočilo

Nixxon
Nixxon

Tajnik BMW avto kluba Slo

• Globalni moderator
  • Sporočil: 56 033
  • Avtomobil: Rdeča raketa

Hehe, 160 km/h je končna hitrost avta, če je prazen. :-D Bolj me zanima če bom lahko vozil klasičnih 130, čeprav bo pomoje kajak bremzal celo konstrukcijo. Prečke so dobre, original VW, gurten pa tudi imam dovolj doma. Sem bil navajen pred cca 15 in več leti surfe furat na Yugotu/Micri/E36ki. :ok2

Hvala za info.
Objavljena slika
Jože, počivaj v miru. Hvala za vse.
Prikaži več možnosti

anita_a
anita_a
  • Uporabnik

Zanimivo.

Ampak 500 metrov od obale je že kar veliko? Sem probala guglati, pa mi nekako ni dalo rezultatov, da bi si lažje predstavljala.

A smem še vprašati, kje kupite opremo za (sprotno) flikanje in kje kakovostne vodotesne torbice, da lahko dam notri tudi telefon? Se morda splača nabaviti tudi električno zračno pumpo?

Ps: ni mi žal za to temo, zdaj pa bo treba tudi v akcijo za nakup kajaka.  :laugh

Prikaži več možnosti

leonT
leonT

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 16 274

Zakaj si ga raje je sposodis dol? To je ful bolj elegantno. Vzames ga za par uric pa bos videla da bos mela dosti...
Prikaži več možnosti
    • Nixxon je všeč

bpavsic
bpavsic

Začetnik

• Uporabnik

Jaz sem recimo na morju "flikal" z tem kar sem dobil tam. Ko sem vtrgal ventil na prejšnjem kajaku (starost 30 let), sem šel kupit najbolj poceni blazino, odrezal krog okrog ventila, ga potisnil v kajak in zalepil z vodotesnim sekundnim... To "drži" tak 2-3 dni, ker potem sekundni popoka. Tudi neostik ni dal najboljših rezultatov (tista lepila, ki sem jih dobil poleg kajaka pa so bila že zdavnaj suh in neuporabna...)

Potem sma z ženo kupila vodno posteljo (15 let nazaj) in eno noč sem se zbudil cel moker. Takrat sem videl uporabnost lepila za vodne postelje. Pri polnem jedru vode, namažeš fliko in stisneš gor. In zadeva drži. Potem sem malo raziskoval ta lepila in dejansko za te plastične napihljive zadeve je še najboljše "set za popravilo vodne postelje". Ni najbolj poceni, drži pa 100%, ker dejansko ne zlepi površinsko ampak raztopi material. V bistvu rabiš lepilo s topilom (MEK). Dobiš pa ga na obrobju LJ - po internetu je pa načeloma še cenejše. 

Če boš kupovala nov kajak, boš pa lepilo itak dobila zraven. Čez 5-10 let pa se spomni, pa kupi en ta set, ker vprašanje, če bo originalno lepilo še uporabno (oz. če ga boš še našla :D)

Električno zračno pumpo... Ne vem no, saj boš imela dedca poleg. Jaz sem kajak včasih napihoval z usti, ko smo pumpo pozabili. Z navadno pumpo gre čisto ok.

Glede vodotesnih torbic pa ti ne morem nič predlagat, ker sami ne nosimo telefonov/denarja/dokumentov zraven, ne gremo iz zaliva (že zato, ker imamo otroka zraven), zaliv pa ni več kot 1.5-2km v notranjost otoka in tam do 1km širine.

Za prvič pa je res boljše to, kar ti leonT predlaga, ker veslat je sicer fajn, če je morje kot "špegl", drugače pa se precej namučiš. Pa če bosta 2 gor, kar oba veslajta, je ful lažje, vsaj za 1/2 :D

Urejal bpavsic, 11.06.2018, 12:34.

Prikaži več možnosti

voodoo child
voodoo child

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 219
  • Avtomobil: kwatro

Jest sem si kar kupil Lidlov kajačič  + električno pumpo + čokoladni krof , pa ni bilo 50 eu. Če mi bo všeč, kupim naslednje leto nekaj boljšega tega pa podarim kakšnim otročičem .

Prikaži več možnosti
    • bpavsic in timej98 uporabnikom je všeč to sporočilo

bpavsic
bpavsic

Začetnik

• Uporabnik

Čokoladni krof zmaga :)

Prikaži več možnosti

anita_a
anita_a
  • Uporabnik

Voodoo, ti ga je ratalo dobiti danes, se folk ni totalno zagrebel?  :-D

Tule sem našla eno opcijo za najem kajakov in cena, khm: https://www.val-losi...ent-a-kajak_23/

Bpavsic, ful hvala, zelo handy tole lepilo, pa niti ni tako drago. Meh, za električno pumpo sem spraševala kar tako. Bojda so te nove super in nafilajo ful zraka z enim pushem. 

Z veslanjem ne bo težav, sva oba orjaka, kar se tega tiče. Jaz imam že po defaultu ful močno rotacijo + roke, za Tadeja da raje ne govorim. Upam, da ne bo preveč pihalo in ne bo kakšnega izleta v skale. Že vplačujem turistično zavarovanje, mimogrede. :lmao

Čokoladni krof zmaga :)

JAP. :lmao Voodoo, slikaj ga.  :laugh

Prikaži več možnosti

bpavsic
bpavsic

Začetnik

• Uporabnik

Bpavsic, ful hvala, zelo handy tole lepilo, pa niti ni tako drago. Meh, za električno pumpo sem spraševala kar tako. Bojda so te nove super in nafilajo ful zraka z enim pushem. 

Ah, vi lublančani ste navajeni na take cene :D

Me je skoraj sezulo, ko sem zadnjič v LJ pil 0.3 radenske, pa je bilo 3€. V Rakičanu pa plačam 1€ za 0.5L. 

Če izposoja doli res toliko stane, imaš par dni izposoje za nakup zelo dobrega kajaka. Načeloma se nam splača imet svoje stvari, ker gremo vsako leto za 3 tedne dol...

Drugače pa te pumpe imajo push/pull... Torej napihuje v obe smeri. 

Urejal bpavsic, 11.06.2018, 13:36.

Prikaži več možnosti
    • anita_a je všeč

voodoo child
voodoo child

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 219
  • Avtomobil: kwatro

Teh čolnov imajo tolk k pistacije, po moje ne bo šlo tko hitr. Pa lepilo in dve flikce dobiš že zraven.

Urejal voodoo child, 11.06.2018, 13:42.

Prikaži več možnosti