Skoči na vsebino

Varcevanje: Prva osebna zavarovalnica

- - - - -

• Prijavi se za objavo odgovora
61 odgovorov v temi
rokxy
rokxy

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 990
  • Avtomobil: traktor

Bistvo je v tem, da mesečno vlagaš in ne polletno ali letno. Na ta način se izogneš padcem oz. izgubi... 

to je pameten nasvet. edino kar moraš bit pozoren je, če vlagaš mesečno nizke zneske, da niso določeni kakšni fiksni minimalni stroški, ki lahko v končni fazi predstavljajo odstotkovno velik delež.  drugače pa s tem izravnaš tveganja, sploh če igraš dolgoročno igro.

Prikaži več možnosti

rokxy
rokxy

BMW fanatik

• Uporabnik

"...kupujejo sredstva, ki ustvarjajo stalni denarni tok."

To me zanima kako dosec.

Vprasanje za tiste ki se bolj intenzivno ukvarjate z vlaganjem. Koliko ur tedensko porabite za raziskovanje trga in pregledovanje borz?

to je tako zelo splošno rečeno....stalni denarni tok ustvarjaš z osnovnimi sredstvi.     Če sem vulkanizer, mi bo centrirka za gume generirala stalni denarni tok.  

Js se ne ukvarjam preveč intenzivno, spremljam pa na splošno na portalih, kakšen je sentiment člankov.  Par ur tedensko že zabijem, da kaj preberem.   Indekse zlo hitro prečekiraš, največ cajta vzame ugotavljanje sentimenta, fear and greed, bull and bear, tudamun in podobno.

Prikaži več možnosti

arijan90
arijan90

Začetnik

• Uporabnik
  • Sporočil: 153

"Če sem vulkanizer, mi bo centrirka za gume generirala stalni denarni tok." aka spend money to make money

Zdej mi je malo bolj jasno, kako je to misljeno. Hvala.

Prikaži več možnosti

rockson
rockson

zaplankan trmast bogaboječ™

• Uporabnik
  • Sporočil: 4 035
  • Avtomobil: FWD, RWD, AWD

"Če sem vulkanizer, mi bo centrirka za gume generirala stalni denarni tok." aka spend money to make money

Zdej mi je malo bolj jasno, kako je to misljeno. Hvala.

Je na nek način spend money, to make money. Ampak moraš vedeti za kaj zapraviti denar. Najbolj popularne in safe so nepremičnine (če si lahko privoščiš), ki jih daješ v najem. Tako imaš tudi na stara leta "zagarantiran" nek dodaten vir prihodkov. Lahko se greš wheeler dealer-ja, če imaš čas, znanje in se ti da s tem ukvarjat. Lahko kupiš delnice, recimo Krke, in pobiraš dividende - ampak to je na letni ravni zelo malo in ni ziher, saj lahko iz danes na jutri izgubiš del glavnice.

Gre a to, da kupuješ sredstva, s katerimi lahko generiraš prihodke. Odlično je, če s temi prihodki uspeš v določenem obdobju pokriti investicijo in imaš potem čisti plus, poleg tega, da ti sredstvo ohranja prvotno investicijo (verjeno najboljši primer nepremičnine, če jih ne kupuješ po prenapihnjenih vrednostih).

I love fast cars... and to go too fast in them. :ok2
Prikaži več možnosti
    • Plavi je všeč

arijan90
arijan90

Začetnik

• Uporabnik

Glede nakupa nepremicnine sem gledal prispevek mislim da kaksno leto nazaj, kjer primerjajo ce jo kupis in oddajas ali pa vlozis ta znesek nekam.

Pri nepremicnini imas rizik glede podnajemnika, ce ti naredi kaksno skodo, vzdrzevanje stavbe je tvoj strosek... Na koncu so rekli da je donos pri oddajanju stanovanja - 3% na letni ravni.

Tukaj niso upostevali, da vrednost nepremicnine zraste ali pade.

Na kratko, se bolj splaca vlozit ta denar.

Lahko da se je stanje spremenilo.

Prikaži več možnosti

rokxy
rokxy

BMW fanatik

• Uporabnik

Lahko da se je stanje spremenilo.

e to ti je glavna stvar.  nikoli ni ena oblika varčevanja najbolj optimalna ves čas. stvari so zelo fluidne.   zato moraš zadeve spremljati in nikoli zaspati. 

jaz osebno sem raje v zelo likvidnih naložbah, kjer lahko načeloma v 1-2 dneh prideš do šuškov v žepu.

in zgodovinsko gledano delnice prinesejo povpračno 7-8 letnega donosa.  ampak to ni nikoli garant za naprej.   pa če vstopiš na vrhu balona, rabiš lahko 5 let ali več, da prideš na zeleno vejo.  

uglavnem, nič ni kar easy money.    kjer pa je bil easy, pa je ponavadi tud easy šel.

Prikaži več možnosti

blackberet
blackberet

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 9 289
  • Avtomobil: Tisto kar vozi sam Bog

Jaz vem samo nekaj. Vlaga se v tisto kar lahko fizično primeš. Cegel je cegel kakorkoli obrneš.

Kaj ti pomaga miljon na banki na papirju oz virtualno ,katerega jutri lahko ni.

Urejal blackberet, 22.11.2018, 20:27.

:bmw V8  :bmw

Prikaži več možnosti
    • fizični radnik je všeč

rok:)
rok:)

Začetnik

• Uporabnik
  • Sporočil: 45
  • Avtomobil: e39,A6 3.0tdi...

Naložbe oz. varčevanje so dve vrsti. Prva z garantirano vsoto izplačila tukaj seveda niso donosi 8 ali več procentni, seveda pa imaš na koncu v vsakem primeru pogodbo ki ti jamči tvoj denar, tu je realno po navadi od 2% do 4 % donos . Druga opcija ki pa ni garantirana oziroma je bolj rizična pa so lahko donosi 10 ali celo več procentni kakšno leto pa celo minus ;) 

To se seveda sklepa za daljše obdobje. Do 10 let police se plača v vsakem primeru 8,5% DFS (davek na finančne storitve) nad 10 let ni tega davka.

Zmotno je mišlenje sklepati varčevanja za 5 let, ker v 5 letih nimaš dobička oz. če imaš srečo je mogoče pozitivna 0 ;) seveda nekateri mislijo da je varčevanje na banki oziroma doma v sefu boljše...no na kratko imej malo več denarja na banki in te bodo opomnili pri dohodnini če ne prej :) skratka pri nas se ljudje zelo slabo zavedajo kakšno bo naše tretje življensko obdobje (SPIZ2), zato je dobro oziroma nujno da ima vsak narejen finančni načrt, oziroma po domače da si poskrbi za penzijo :). Malo na kratko 

LP Rok 

Prikaži več možnosti

bancnik
bancnik

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 7 804
  • Avtomobil: LPP Urbana

nekateri mislijo da je varčevanje na banki oziroma doma v sefu boljše...no na kratko imej malo več denarja na banki in te bodo opomnili pri dohodnini če ne prej :)

aham...

Zmotno je mišlenje sklepati varčevanja za 5 let, ker v 5 letih nimaš dobička oz. če imaš srečo je mogoče pozitivna 0  ;)

odvisno od tipa "varčevanja"

skratka pri nas se ljudje zelo slabo zavedajo kakšno bo naše tretje življensko obdobje (SPIZ2), zato je dobro oziroma nujno da ima vsak narejen finančni načrt, oziroma po domače da si poskrbi za penzijo  :)

res je...

uglavnem sem imel obširen tekst napisan a sem ga zadnji hip "skenslal", da ne izpade da preveč pametujem  glede izbire med "stebri" in načini varčevanj z/brez komponente življenskega zavarovanja, delnice, skladi itd itd...

in kot bi rekli kriptaši : DYOR (Do Your Own Research)

Opozorilo: Analiza, ki je zgoraj opisana je izkljucno mnenje avtorja in v nikakrsni smeri ni investicijski nasvet, ampak je namenjeno informiranju in izobrazevanju o delovanju posameznih pravnih subjektih na financnih trgih. Vsaka odlocitev o nakupu ali prodaji posameznega financnega instrumenta je v izkljucnu domeni lastnika/prodajalca ali kupca financnega instrumenta.

Prikaži več možnosti
    • rok:) je všeč

arijan90
arijan90

Začetnik

• Uporabnik

@bancnik - lepo da si prilepil link, samo dvomim da si ga prebral. Pise da je tudi sprasevanje po mnenju DYOR, seveda ce je vprasanje z namenom, da si z odgovori pomagas pri odlocitvi. Nikjer ni bilo vprasanja imam X denarja, kam naj ga dam, da bom dobil ven 200% vec.

"So, the next time someone says “I have $x, what coin/token should I invest in?” or “Is this coin/token useful?” remember that this is the method of research they chose. You don’t have to agree with it, but respect it. In other words, “DYOR” is misused."

Vprasal sem za izkusnje in mnenje, da se lazje odlocim. V naslednjih dneh sem se ze dogovoril za sestanek z dvema ponudnikoma teh storitev, da dobim tocne informacije in informativne izracune.

Ne iscem nacina da bi hitro in lahko obogatel. Potem bi ze su v herba life pa druge ponzije, pa se vozil z avtom ki si ga ne morem privoscit in vam tukaj ponujal njihove produkte.

Kolikor vidim, je nekaj taksnih ljudi, ki tudi razmisljajo za naprej in vlagajo denar in so pripravljeni svetovat, kar cenim.

Lazje mi je dat 100€ na mesec na varcevalni racun, kjer bo vsaj malo oplemeniten denar, ga lahko po 15 letih dvignem in kupim otroku avto ali pa vlozim naprej, oz zacnem varcevat za penzijo. Glede na to da sem star 28 let, ne pricakujem da bo kaj veliko od penzije, ko pridem do tam, ceprav kar lepo trgajo od place vsak mesec.

Prikaži več možnosti
    • fp4492 je všeč

rokxy
rokxy

BMW fanatik

• Uporabnik

skoda @bančnik, da nisi napisal, kar si hotel. tisti, ki potem flejma za brezveze...jebiga, itak mu ni pomoči.  eni pa radi vsako mnenje preberemo, sploh če je s podatki in izkušnjami podkrepljeno.

vedno večji problem tega foruma je, da si folk iz samega strahu pred flejmom ne upa (ali pa se mu enostavno ne da) pisat več, oz dat nekih informacij, pa čeprav je v določeni branži in se s tem bavi....

Prikaži več možnosti

rokxy
rokxy

BMW fanatik

• Uporabnik

Jaz vem samo nekaj. Vlaga se v tisto kar lahko fizično primeš. Cegel je cegel kakorkoli obrneš.

Kaj ti pomaga miljon na banki na papirju oz virtualno ,katerega jutri lahko ni.

recimo tole mene zmoti.  pa nič osebnega ne mislim, ni to nek napad. samo korektno je napisat, da recimo milijon ne zgine kar tako.

recimo če ga imaš, obstaja veliko načinov, kako si ga lahko fiksno garantiraš. če se ne motim, lahko odpreš račune v več državah v tujini in ti vsaka garantira določeno vsoto, kot je recimo v sloveniji 100.000 eur. Tudi državna obveznica nemčije ali kake druge razvite države (ne kaka podrejena al pa grška) je skoraj 100% varna.  če bo nemčija "bankrotirala" bodo verjetno večje težave v evropi, kot pa skrb za denar.

če verjameš da se bliža propad, potem je itak najboljš obdelovalno zemljo in gozd kupit, ker boš imel tako pogoje, da si v samooskrbi - če ti seveda nekdo tega ne nacionalizira ali preprosto vzame.

in če imaš slabo izkušnjo, ki te je pripeljala, do mnenja, da če ni nečesa v roki, da ne obstaja praktično...OK, to je tvoja izkušnja, ni pa to dejstvo.

Kar jaz pišem, vedno podkrepim s statistiko in/ali osebno izkušnjo...in nikjer ne napišem, da je to edino pravilno.    Če se ne motim, delnice zgodovinsko prinesejo največ v povprečju, ampak to ne pomeni, da je za vsakega to primerno, ker je pomembno kakšen cilj ima.

Prikaži več možnosti
    • fp4492 je všeč

bancnik
bancnik

BMW fanatik

• Uporabnik

upam, da mi dopoldne rata napisat to kar imam v mislih...v nasprotnem primeru to spišem čez vikend :ok

Opozorilo: Analiza, ki je zgoraj opisana je izkljucno mnenje avtorja in v nikakrsni smeri ni investicijski nasvet, ampak je namenjeno informiranju in izobrazevanju o delovanju posameznih pravnih subjektih na financnih trgih. Vsaka odlocitev o nakupu ali prodaji posameznega financnega instrumenta je v izkljucnu domeni lastnika/prodajalca ali kupca financnega instrumenta.

Prikaži več možnosti

rockson
rockson

zaplankan trmast bogaboječ™

• Uporabnik
  • Sporočil: 4 035
  • Avtomobil: FWD, RWD, AWD

Jaz in moja sva se tudi odločila za dolgoročno "zavarovalno" polico pri Wienerst.... Vsak mesec nama trgajo dogovorjen znesek, katerega potem oni "plemenitijo" po svoji presoji. V začetnih letih si v minusu, ker poplačuješ vse stroške, potem pa se ti denar začne plemenititi, če seveda ne pride do kakšnih močnejših borznih pretresov. Imaš tudi možnost se dogovoriti za bolj "safe" ali bolj špekulativne sklade. Zadevo lahko spreminjaš in po določenem času glavnico spraviš v varne sklade in samo z "dobičkom" naprej špekuliraš.

Misva sva se odločila za 25-letni plan, po poteku katerega dobivava mesečno rento. Predvidevava, da bova ta dodatek k "penziji" še kako rabila.

I love fast cars... and to go too fast in them. :ok2
Prikaži več možnosti

bancnik
bancnik

BMW fanatik

• Uporabnik

Kot obljubljeno pisem moj vidik/razmisljanje glede dolgorocnih varcevanj:

- najprej je potrebno narediti plan kaj zelimo doseci z varcevanjem in ta plan ustrezno casovno definirati
- ko imamo ti dve komponenti znani oz doloceni gremo v akcijo

- ze beseda pokojnina nam daje hkrati strah in hkrati odgovornost kajti strah pomeni, da se zavedamo, da moramo sami poskrbeti za stara leta in odgovornost nam daje upanje, da bomo temu cilju prisli naproti: privarcevana sredstva.

- vemo, da obstajajo pokojninski stebri, ki nam gredo v davcno olajsavo a kaj ko nam zaradi te olajsave drzava pobere prevec davkov ze ob prvem izplacilu...

Stebri so sledeci:
- prvi steber je obvezen ( prispevki)
- drugi steber ( placujeta tako delodajalec kot zaposleni)
- tretji steber je lastna odgovornost za pokojnino

Jaz osebno imam:
- prvi steber ( tako ali tako ga imamo VSI)
- drugi steber ( polica je sklenjena, svoj delez vplacuje delodajalec; jaz ne)

Zakaj jaz ne vplacujem v drugi steber:
- visoki izstopni stroski - davki ( za prvih 10 let)
- omejitev za nadaljnja izplacila po 10 letih
- nizki donosi

Tu je potrebno vedeti, da so nase pokojninske druzbe zelo konzervativno naravnane saj tako doloca drzava/zakon in kot taksne ne smejo vlagati pokojninskih sredstev v tvegane nalozbe. Ker ce bi, bi se zgodil scenarij ‘enron’ - zda

Moja resitev:
- delez, ki bi ga moral sam vplacevati v drugi steber sem zdruzil v X znesek in tega plasiral v lastno nalozbo katero 1x letno pogledam in ustrezno koregiram.

Kje je prednost tega:
- sam dolocam kaksna bo nalozbena politika
- nimam restrektivnih pogojev oz nimam omejitev pri izplacilih

Slabost:
- za tiste, ki niso trdni pri vplacilih se lahko plan podre saj se lahko zgodi, da bodo sredstva crpali ze prej za neko luksuzno dobritev recimo boljsi avto kot bi bil ta sploh potreben itd...

Pri dolgorocnih nacrtih z vezavo na pokojninske stebre je potrebno pogledati zavarovalno osnovo, stroske upravljalca ter donose, ki mi jih bo ‘zagotavljala’ polica.

Primerjajte nacrte med seboj, glejte stroskovni vidik in predvsem nalozbeno politiko.

Da se razumemo, podpiram vsakrsno obliko varcevanja, ki je namenjena za pokojnino bodisi gre za navadno varcevanje ali pa za varcevanje preko stebrov. Ce gledamo trend pri obracunavanju pokojnin ugotovimo, da se stopnja pri izplacilih zmanjsuje. Ko bomo mi v penziji/ce sploh bomo bo ta stopnja nekje 40% kar je zelo malo.

Naredite primerjavo med:
- produktom pri katerem je:
* locena varcevalna komponenta
* locena zavarovalna komponenta
* oblika obeh komponent skupaj: zavarovalno- varcevalna

Na taksnem primeru boste najlazje videli stroskovni del in privarcevani del skozi leta.

Kar se zavarovalnih vsot tice vedno povprasajte posredika cemu je ta namenjena ter ga vprasajte koliksno zavarovalno osnovo potrebujem oz potrebujejo moji za vzdrzevanja neke zivljenskega standarda v primeru, da se mi kaj zgodi?

Tako...to bi bilo na kratko to-to. Lahko bi se vec napisal ampak se bojim, da bo prevec. Skratka vasa/nasa odgovornost je, da se zacnemo zavedat, da bodo pokojnine vedno nizje in nizje, ce gledamo trend, ki se v zadnjih 20 letih dogaja. Nic ne kaze, da se bi trend povisal v naso korist ker za to nimamo izpolnjenih vsaj 2 pogojev:

- konstantno povecevanje novih rojstev otrok
- ustreznega razmerja med zaposlenimi : upokojenci
- bi se dotaknil se pisanja o gospodarstvu a se raje vzdrzim

PS: vsak naj sam odloci kaksen bo njegov nacrt za dolgorocno varcevanja kjer je cilj pokojnina. Vsak sam odloca glede stebrov. Nikjer in nikakor ne predlagam kako izbrati plan in nacin varcevanja, podajam le smernice na kaj biti pozoren. V tekstu so lahko napake ( tipkarske) za kar se opravicujem.

Prikaži več možnosti

bancnik
bancnik

BMW fanatik

• Uporabnik

Naložbe oz. varčevanje so dve vrsti. Prva z garantirano vsoto izplačila tukaj seveda niso donosi 8 ali več procentni, seveda pa imaš na koncu v vsakem primeru pogodbo ki ti jamči tvoj denar, tu je realno po navadi od 2% do 4 % donos . Druga opcija ki pa ni garantirana oziroma je bolj rizična pa so lahko donosi 10 ali celo več procentni kakšno leto pa celo minus ;) 
To se seveda sklepa za daljše obdobje. Do 10 let police se plača v vsakem primeru 8,5% DFS (davek na finančne storitve) nad 10 let ni tega davka.
Zmotno je mišlenje sklepati varčevanja za 5 let, ker v 5 letih nimaš dobička oz. če imaš srečo je mogoče pozitivna 0 ;) seveda nekateri mislijo da je varčevanje na banki oziroma doma v sefu boljše...no na kratko imej malo več denarja na banki in te bodo opomnili pri dohodnini če ne prej :) skratka pri nas se ljudje zelo slabo zavedajo kakšno bo naše tretje življensko obdobje (SPIZ2), zato je dobro oziroma nujno da ima vsak narejen finančni načrt, oziroma po domače da si poskrbi za penzijo :). Malo na kratko 

LP Rok

Pri dohodnini te ne bo nihce opomnil, ce imas malo vec denarja na racunu.

Do 10 let se placujem zav. davek ter izstopna provizija, nad 10 leti pa samo izstopna provizija.

Bodite pozorni pri policah in pogojih kdaj in kako se lahko izstopi - nekatere police so tudi 15 letne ali vec...

Likvidnost je zelo pomembna torej:
- nekaj na osebnem racunu
- nekaj na varcevalnem racunu
- nekaj na varcevanjih za dolgi rok

Ne imeti vsega v enem kosu.

Prikaži več možnosti

rokxy
rokxy

BMW fanatik

• Uporabnik

@bančnik točno to mene moti pri drugem stebru - provizije upravljavcev in pa pogoji glede izplačevanja. davčna olajšava seveda nekaj doprinese, ampak si kar vezan glede sredstev.  meni osebno pa je likvidnost zelo pomembna, ker nikoli ne veš, kaj se lahko zgodi. hkrati pa imam toliko discipline, da ne razmetujem preveč.

sicer imam določen drugi steber, ki mi ga plačuje delodajalec, tako da nekaj malega se bo tam nabralo, vendar so to minimalne vsote.

ker nimam otrok in jih z mojo niti ne planirama, sem se nekako odločil, da varčevanja z zavarovanjem ne pridejo v poštev. 

ostane mi samo vzajemni sklad, ali pa ETF skladi, ki jih preferiram zaradi veliko nižje provizije. 

Prikaži več možnosti

bancnik
bancnik

BMW fanatik

• Uporabnik

@bančnik točno to mene moti pri drugem stebru - provizije upravljavcev in pa pogoji glede izplačevanja. davčna olajšava seveda nekaj doprinese, ampak si kar vezan glede sredstev.  meni osebno pa je likvidnost zelo pomembna, ker nikoli ne veš, kaj se lahko zgodi. hkrati pa imam toliko discipline, da ne razmetujem preveč.

sicer imam določen drugi steber, ki mi ga plačuje delodajalec, tako da nekaj malega se bo tam nabralo, vendar so to minimalne vsote.

ker nimam otrok in jih z mojo niti ne planirama, sem se nekako odločil, da varčevanja z zavarovanjem ne pridejo v poštev. 

ostane mi samo vzajemni sklad, ali pa ETF skladi, ki jih preferiram zaradi veliko nižje provizije.

Zavarovanje pride v postev ko je potrebno dolocene rizike pokriti ( hipotekarni kredit itd...) a je to spet druga sfera pisanja...

Prikaži več možnosti

Plavi
Plavi

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 6 142
  • Avtomobil: F10

Gre a to, da kupuješ sredstva, s katerimi lahko generiraš prihodke. 

To je vse kar je potrebno za finančno neodvisnost, nekoč...!!

Količina pameti na svetu je konstanta. Število ljudi na svetu pa se povečuje. A. E.
Prikaži več možnosti
    • rockson je všeč

arijan90
arijan90

Začetnik

• Uporabnik

@bancnik hvala za napisano in opis stvari. Res je, na koncu se vsak sam odloci kaj bo naredil s svojim denarjem. Dobro pa je poznat opcije, ki so na voljo in na kaj bit pozoren.

Jutri pride posrednik, pa bom napisal kaj je naracunal :)

Prikaži več možnosti