Skoči na vsebino

Dražba hiše

- - - - -

• Prijavi se za objavo odgovora
116 odgovorov v temi
bmw_soul
bmw_soul

BMWslo.comoholik

• Uporabnik
  • Sporočil: 561

Seveda bo držalo, poglej si drugi odstavek 33. člena SPZ. Tudi posestnik, ki je pridobil posest s silo, na skrivaj ali z zlorabo zaupanja, ima pravico do varstva, razen nasproti tistemu, od katerega je na tak način prišel do posesti, če je ta izvrševal dovoljeno samopomoč iz [/size]31. člena tega zakona.[/size]

Sploh pa, kje pa si prebral, da je prišel do posesti s silo? Namestil je svojo ključavnico :-)[/size]

Bistvo varovanja posesti je to, da je varstvo hitro in da varuje tistega, ki je stvar imel v posesti. To, da lastnik izgubi posestno tožbo ne pomeni, da ne bo zmagal v lastninski tožbi. Ločiti je potrebno med posestjo (dejstvo) in lastnino (pravica). [/size]

Ni pa tematika enostavna, vsekakor ne dovolj enostavna, da bi jo debatirali na forumu. Samo pravim, da zadeva ni tako enostavna, kot:"zamenjaj ključavince pa bo" :-) 

LP

Mislim da lahko z razsirjenjo razlago sile zajamemo tudi situacijo, da je namestil svojo kljucavnico. To pomeni da je s silo pridobil posest zakar posestnega varstva ne more uveljavljati zoper lastnika :)

Dva pravnika 5 mnenj :)
BMW - več pa ni :ok2
Prikaži več možnosti

LEO37
LEO37

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 20 386
  • Lokacija: Niti ne v pudgurju in tudi ne v Beli krajini... hmm
  • Avtomobil: E39T, R19c, E36c

Tako sem si tudi jaz, laično, razlagal, ko sem bral omenjena člena SPZ.

Objavljena slika
23+ Jahre Freude am fahren: E30 316i (1988), E34 518i (1991), E46 320dT (2003), E39 525dT (2001), E39 525dTA (2004)
Prikaži več možnosti

leonT
leonT

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 15 988

Ne smes sam zamenjati kljucavnice. Ne da se mi vec pisat sam tko je. Na sodiscu moras to zahtevat, ko sodisce ugotovi, da dosedanji uporavnik nima podlage za bivanje, bo izdalo sodbo. Ko bos mel sodbo moras pa delozacijo izvest z izvrsiteljem.

Ker kako pa vemo, da si ti lastnik? In da uporavnik nima pravice bivat v nepremicnini? To lahko odloci samo sodisce, ne more vsak po svoje tega delat, ker pol je hitro kaos.

Skratka pozanimajte se kaj kupujete, da ne bo pol glavobolov...
Prikaži več možnosti
    • Nixxon in Mrcina uporabnikom je všeč to sporočilo

LEO37
LEO37

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 20 386
  • Lokacija: Niti ne v pudgurju in tudi ne v Beli krajini... hmm
  • Avtomobil: E39T, R19c, E36c

Jaz se tu oglašam hipotetično... je pa dobro vedeti take zadeve, to pa sigurno.

Objavljena slika
23+ Jahre Freude am fahren: E30 316i (1988), E34 518i (1991), E46 320dT (2003), E39 525dT (2001), E39 525dTA (2004)
Prikaži več možnosti

PIC
PIC

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 4 642
  • Avtomobil: /

Na sodišče gredo normalni ljudje. Ostali pa uporabljajo bolj "albanske" prijeme :).

Prikaži več možnosti

_peters_
_peters_

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 4 851

Torej kdo zna povedati kaj sledi temu "pogumnemu lastniku"?

Torej, ocitno gre tukaj za velike pravne nelogicnosti. Pravis, da gre za scitenje lastnine ... Pa saj je ravno MOJA lastnina .. Tukaj nekaj ne gre skupaj.

Skratka naredimo torej miselni ekperiment.

Na drazbi je dano stanovanje, v njem nekdo zivi. Na drazbi kupim to stanovanje. Lepo grem do prebivalcev, zdaj MOJEGA stanovanja in jim sporocim, da sem zdaj jaz lastnik, in da imajo cas da gredo ven v treh mesecih, kot naj bi veleval zakon.

Trije meseci minejo.

Prebivalci so se vedno notri. V MOJEM stanovanju (pravite, da naj bi pravo se posebej scitilo lastnino!). Kaj naredim zdaj? Ob prvi priloznosti, ko je stanovanje prazno, izpraznim vsebino, recimo pod garazo, in se naselim jaz. V istem dnevu.

Torej zdaj sem naseljen jaz kot lastnik v MOJEM stanovanju. Zdaj mora zakon tudi mene scititi kajne? Recimo, da se poklice policija. Kaj bodo bivsji prebivalci lahko dokazovali? Da so ilegalno ziveli drugje? Bodo mene kot lastnika stanovanja delozirali? 

No, kaj porecete na ta miselni ekperiment? Kaksni so lahko zakljucki? (pa pustimo razne puske in nasilje pri miru)

Namrec kaj je poanta tega ekperimenta? Da se poizkusa zakon obrniti v prid lastniku ne pa temu ki izkorisca vsako luknjo. LeonT je napisal, da mora sodisce ugotoviti lastnistvo ... Halo?? Ce pa sem ravno od sodisca na drazbi kupil lastnino ... Torej lastnistvo je jasno in podano iz enake institucije, ki potem naj bi se ugotavljalo ... Tle ni nobene logike.

Jasno mi je da je prav da sodisce doloci lastnistvo in je posest dober mehanizem v takem primeru. Toda kjer pa je vse crno na belem (drazba), pa se nima kaj vec ugotavljati. A se razumemo kje je problem v taki zakonodaji?

.:: Kupujete avto v EU? Nov DMV Portal za izračun DMVja ::.

#E38 728iA#E38 740i#E46 330xi#E65 740i#E91 318d#
Prikaži več možnosti
    • lozinka je všeč

Nixxon
Nixxon

Tajnik BMW avto kluba Slo

• Globalni moderator
  • Sporočil: 55 909
  • Avtomobil: Rdeča raketa

Recimo da mi nekaj ukradeš in s tem vzpostaviš posest nad to zadevo, in bo zakon tebe ščitil, namesto mene? res je tema prezahtevna za forum... to je za LJ Polje :crazy

Profesor za pravo pri enem predmetu na našem faksu je rekel, karikirano, do prvega ovinka še svojo zadevo lahko nazaj vzameš, potem je pa že kraja. :-D Neumno, a v očeh zakona tako je.
Objavljena slika
Jože, počivaj v miru. Hvala za vse.
Prikaži več možnosti

PIC
PIC

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 4 642
  • Avtomobil: /

Vsaj 2 odvetnika sta tukaj napisala praktično kako je, pomoje filozofiranje ravno ne spada v to temo, ker spremenilo se ne bo nič.

P.S.: V Španiji je še hujše. Tukaj se folk dejansko boji pustit SVOJO hišo dalj časa prazno, ker se ti lahko vmes naselijo notri "alternativci" in imaš potem jebo, da se jih losaš.

Prikaži več možnosti
    • SILVEKK je všeč

Mrcina
Mrcina

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 906
  • Avtomobil: Honda Accord type R

Halo?? Ce pa sem ravno od sodisca na drazbi kupil lastnino ... Torej lastnistvo je jasno in podano iz enake institucije, ki potem naj bi se ugotavljalo ... Tle ni nobene logike.

Nič ni črno na belem, pa kaj če si ti lastnik? Kaj pa če je uporabnik tvojega stanovanja tvoj najemnik? Potem ima pravico biti v tvojem stanovanju in ga ti nimaš pravice metati ven? Kaj pa če ima služnost stanovanja? Kaj pa če... Variant je 100...

Zato je ugotavljanju pravice do uporabe stanovanja namenjen sodni postopek, kar vam LeonT poskuša dopovedati...

Prikaži več možnosti
    • Nixxon, dwdwdwwd in Team Cabrio Slovenija uporabnikom je všeč to sporočilo

rokxy
rokxy

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 990
  • Avtomobil: traktor

Točno tako.  Iz prve roke povem, kako je šlo glede lastnine pri sosedih.  Mamin stric je nekje 1960 leta dobil ustno dovoljenje za uporabo enega dela zemljišča za dovoz. Nikoli zapisano na papirju. Ko je umrl lastnik zemljišča in so dobili dediči v roke, se je začelo zajebavanje. Ker se mu ni dalo ukvarjat preveč, je deloma popustil in ohranil samo manjši del, da je mel avto kje parkirat.   Ampak če bi šel pravno do kraja, ni šans, da bi lastniki lahko dobili v uporabo svoje zemljišče, ker je služnost jasno vzpostavljena.

Zadeve niso vedno tako črno bele - kupim nekaj in je moje in to lahko uporabljam po mili volji.   Lahko kupiš in je tvoje...pri uporabi se pa lahko zatakne.

Prikaži več možnosti
    • Nixxon je všeč

Team Cabrio Slovenija
Team Cabrio Slovenija
  • Uporabnik
  • Sporočil: 1 621
  • Avtomobil: e85 3.0i, Smax, e87

To je ljudem res težko razumljivo. Sodišče dejansko ne more vedet ali so podpisani med strankama še kakšni dodatni dogovori, najemne pogodbe z daljšo dobo trajanja, ali so bile najemnine plačane...

Kar se tiče posestnega varstva, sem jaz recimo imel primere, ko so v shopping centrih najemniki/pravne osebe niso plačevali najemnine in bi po zdravi pameti lastnik prišel tam, jih vrgel ven, zamenjal ključavnico in zadeva zaključena...pa ni tako. Kot lastnik jim po zakonu še elektrike jim ne smeš odklopit (motiš posest) in moraš it formalno s tožbo preko sodišča. Ko dobiš pravnomočno tožbo (1.,2. stopnja) torej x let + pa še v izvršbo in deložacijo. Potem, ko se vse to ugotovi, pa ti je najemnik dolžan najemnine + obr za nazaj, sam itak ponavadi nima keša in ne dobiš nič.

Za rizične najemnike (predvsem za kakšne kafiče) lahko tudi, če je najemnik fizična oseba, se potem delajo najemne pogodbe v obliki notarskega zapisa, ki ima naravo izvršilnega naslova in se tako preskoči celoten sodni postopek. Vse z namenom, da ga lahko hitreje vržeš ven.

Tle so pol se drugi prijemi. Tsnim najemnikom nakoplješ na glavo se ksnega davčega inšpektorja, izbacivači mal (čist kulturno) potrkajo na vrata...

Prikaži več možnosti

leonT
leonT

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 15 988

Pa se to. Ce kupis na drazbi ne pomeni, da je nepremicnina prosta vseh bremen.... dolocene omejitve lahko ostanejo, sam to moras preverit pred nakupom. In nekatere so taksne, ki ti lahko omejijo pravico uporabe kot lastniku...
Prikaži več možnosti

dwdwdwwd
dwdwdwwd

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 583

Mrcina je najbolj preprosto razjasnil kje leži problem.

leonT lahko na hitro poveš kaj več? Lahko na ZS. Govoriš o služnostnih ali dejansko o zastavnih itd.?

Obstaja kakšna možnost omejitev razpolaganja (prodaje, ne uporabe) z nepremičnino iz izvršbe?

Injection is nice but I'd rather be blown.
Prikaži več možnosti

Bavaria fan
Bavaria fan

The one and only

• Globalni moderator
  • Sporočil: 16 748
  • Avtomobil: skunk :)

Ce jim zamenjas kljucavnico, cetudi po tem ko jim je odpovedana najemna pogodba, je situacija skoraj enaka kot ce pridem jaz do tvoje hise in ti zamenjam kljucavnico. Gre za motenje posesti....

Kaj pa, če jim hipotetično želiš "upgrejdad" bivalne pogoje in začneš prekrivati streho, pa se to potem malo zamakne, ker je zmanjkalo opek, ali pa začneš renovirati kopalnico? :-D

Mein Kopf ist ein Labyrinth. Mein Leben ist ein Minenfeld.
Prikaži več možnosti

Nixxon
Nixxon

Tajnik BMW avto kluba Slo

• Globalni moderator
  • Sporočil: 55 909
  • Avtomobil: Rdeča raketa

In oni bodo med tem kaj? :-D
Objavljena slika
Jože, počivaj v miru. Hvala za vse.
Prikaži več možnosti

Bavaria fan
Bavaria fan

The one and only

• Globalni moderator
  • Sporočil: 16 748
  • Avtomobil: skunk :)

Pomagaš jim pri odločitvi, da se sami odselijo, če se takoj niso hoteli :skrbast

Mein Kopf ist ein Labyrinth. Mein Leben ist ein Minenfeld.
Prikaži več možnosti

Mat xxl
Mat xxl

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 9 559
  • Avtomobil: BMW logicno

Eni si preveč po domače razlagate lastništvo in pa posest, gre za različne stvari ......

Ko na sodišču kupite na dražbi nepremičnino za 100 enot in naletite na pametnega posestnika, ki pozna vse zvijače ......

Rešitev....,   ponudite mu 20 enot odškodnine, da se odreče vsem svojim ustavnim pravicam (nikjer nisem napisal ali namigoval na podkupnino) in v 2 mesecih izprazne nepremičnino.....gre celo vse legalno, samo prava formulacija mora biti.

Ja res je , na vse to morate računati že takrat ko dražite zadevo in ne šele po tem, ko ste jo že kupili.....

Urejal Mat xxl, 11.03.2019, 22:48.

Prikaži več možnosti

prekov
prekov

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 250
  • Avtomobil: BMW

Eni si preveč po domače razlagate lastništvo in pa posest, gre za različne stvari ......

Ko na sodišču kupite na dražbi nepremičnino za 100 enot in naletite na pametnega posestnika, ki pozna vse zvijače ......

Rešitev....,   ponudite mu 20 enot odškodnine, da se odreče vsem svojim ustavnim pravicam (nikjer nisem napisal ali namigoval na podkupnino) in v 2 mesecih izprazne nepremičnino.....gre celo vse legalno, samo prava formulacija mora biti.

Ja res je , na vse to morate računati že takrat ko dražite zadevo in ne šele po tem, ko ste jo že kupili.....

Problem je v tem da se na dražbah prodajajo stvari ki niso čiste! 

Kupec pa je dober samo za toliko da plača kupnino potem pa se naj sam jebe naprej z problemi!

To je vse skupaj ena zarota pravnikov,sodišč itd.. ki imajo tudi po dražbi še dodaten posel!

Tak problem je stvar enega zakona,ampak zakaj bi se to naredilo in odreklo zaslužkom!

Pravilno bi bilo da ko nekaj kupiš lahko s tem nemoteno razpolagaš! 

Prikaži več možnosti
    • _peters_ je všeč

Mat xxl
Mat xxl

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 9 559
  • Avtomobil: BMW logicno

perkov, poglej, navadno se lahko o vsemu pozanimaš pred dražbo, zadeva se prodaja , kakršna pač je, lahko z pravnimi napakami, ti moraš te pretehtati in vedeti, ali boš šel v "špil" in do kakega zneska je zate še sprejemljivo vstopiti v "špil". 

Žal je tako, ni čudežnega zakona, kaj in kako, ti moraš za sebe oceniti, kaj je za tebe še sprejemljio tveganje. 

Se spomnim, dražb, kjer so prodajali kriptovalute .....

Sodišče oziroma sodnica ali sodnik, ki vodi dražbo navadno celo posvari ljudi in "off topic" celo pove, kake težave se pričakujejo, kako je nek dolžnik nagajal že v preteklih postopkih, ko so mu, kaj drugega pobrali.....

Torej vse je na dražitelju, če ti, kaj ni všeč, pač nikar ne kupuj zadev na tak rizkanten način. 

Kupi torej zadeve, ki so v nulo piko urejene v ZK in tudi drugače, daj aro, vpiši plombo na ZK za nakup, plačaj in prevzami po tržni ceni brez pravnih težav !

Urejal Mat xxl, 11.03.2019, 23:17.

Prikaži več možnosti
    • Nixxon je všeč

prekov
prekov

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 250
  • Avtomobil: BMW

Recimo da mi nekaj ukradeš in s tem vzpostaviš posest nad to zadevo, in bo zakon tebe ščitil, namesto mene? res je tema prezahtevna za forum... to je za LJ Polje :crazy

Mojemu kolegu so ukradli kolo! 

Čez kakšno leto je v mestu zagledal kolo ki je bilo zelo podobno njegovemu ampak druge barve!

Pokliče policijo katera pride na lokacijo,skupaj preverijo serijsko številko ki se je ujemala z številko iz prijave o kraji!

Kolo je bilo zaklenjeno z ključavnico ampak po kolo ni nihče prišel kljub čakanju! 

In največja fora: policaji kljub vsem dokazilom ( račun ) kolesa ne vrnejo kolegu ampak ga peljejo na hrambo ker mora preteči nek zakonski čas v katerem lahko kdorkoli ugovarja lastništvu :crazy  in lahko upravičuje posest na kolo!

Se mi zdi da je bilo enkrat v eni oddaji okoli zapuščenih hiš v ameriki veliko primerov ko so banke imele polno praznih hiš brez nadzora in se je folk na silo v njih naselil in čez določen čas so uporabniki hiš imeli zakonsko osnovo za posest pa če tudi niso imeli nobenih papirjev!

Urejal prekov, 11.03.2019, 23:38.

Prikaži več možnosti