Skoči na vsebino

So ZDA res obljubljena dežela?

* * * * * 4 glasov

• Prijavi se za objavo odgovora
155 odgovorov v temi
PIC
PIC

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 4 295
  • Avtomobil: /

"What's the point of travelling if it's going to be different?" :))
Prikaži več možnosti

neicheq
neicheq

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 479

Naslov ni tako napačen, ker vem zakaj sem ga postavil. Sem v obdobju "zgodnjega" življenja, brez večjih odgovornosti. Praktično imam vse možnosti odprte, tudi selitev in življenje drugje. Potovanje kot takšno je turistično, ampak sem v vsakem delu posvečal ogromno pozornosti na ljudi, so srečni, kakšna je kultura, kakšno je življenje, si lahko predstavljam, da bi živel tam, bi se preselil? Kako poteka vsakodnevno življenja v primerjavi z našim. Delno sem se obnašal kot domačin, izogibal turističnih con in opazoval prebivalce. Nisem bil tipičen turist in z enim očesom zamižal, gledal le znamenitosti in užival, zanimala me je država kot takšna, kako vse skupaj funkcionira.

Po nekaj tednih lahko spoznaš ogromno, če si pozoren na to. Dobiš dober vpogled in osnovo za vnaprej. In ko končam s pisanjem, dobim svoj odgovor. Je pa to seveda moj pogled, nekdo lahko iste stvari doživlja drugače, sploh ker imamo različne osnove in podlage kako živimo sedaj.

Urejal neicheq, 31.01.2019, 22:56.

Prikaži več možnosti
    • Iztok Z., Rottie, blackberet in 4 ostalim je všeč

hooks
hooks

Novinec

• Uporabnik
  • Sporočil: 161
  • Avtomobil: audi a5 3.0quattro

Super tema :ok

Prikaži več možnosti

bmw_soul
bmw_soul

BMWslo.comoholik

• Uporabnik
  • Sporočil: 500

Hvala vsem za odlicno branje :)
Dajte se pisat! Tudi resevanje s helikopterjem bi radi prebrali :)
BMW - več pa ni :ok2
Prikaži več možnosti
    • Nixxon in anita_a uporabnikom je všeč to sporočilo

žorž4x4
žorž4x4

BMWslo.comoholik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 091
  • Avtomobil: bmw m3

Naslov teme bi moral biti turistično popotovanje po Ameriki. O tem ali je obljubljena dežela ali ne, lahko sodijo samo tisti, ki so si tam vsaj kako leto kruh služili. 

Meni je tudi Hrvaška lepa pa polna življenja, ker grem tja samo kadar je turistična sezona. Vprašaš nekoga, ki tam živi in dela pa pove, da je katastrofa. Iz 3 tedenskega roadtripa, ne moreš izluščit ali je dežela obljubljena ali ne.

to je to,. jaz sem živel največ skupaj 5 mesecev in delal, pa še to ni nič, mam še kup uprašanj za , ko grem naslednjič, meni je super, praktično se sploh ne spomnem klošarja, to je v velikih mestih, tja pa ne vem zakaj bi sploh zahajal. Smešno je to da primerjate slo z zda, če bi že, bi morali evropa proti zda. Zda je velika, maš super kraje za živet, si pač izbereš kar ti paše

Prikaži več možnosti

Rottie
Rottie

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 68 779
  • Avtomobil: E46 325i

Pot sva nadaljevala v Las Vegas, ki mu lahko rečemo dobesedno mesto brez duše, strogi center oz The strip je naselje hotelov, čim greš pa malo ven pa barakarsko naselje, obiskala sv tudi Pawn Shop, zastavljalnico ki jo vrtijo na Historyju, Stratosphere (najvišji hotel in igralniva v Vegasu cca 200metrov ter šla na par adrenlinskih voženj na vrhu. Gemblanje me ne zanima tako da sva ta del vegasa spustila, zanimivo mesto za en dan, malo sprehoda ter nočnega življenja.

Kako to zgleda v živo? Ker kolega iz USA je rekel, da je kot bi prišel v muzej. Si katerega od akterjev, ki jih vidiš na TV videl tudi v trgovini?

pFTRx40.png
Prikaži več možnosti

neicheq
neicheq

BMW fanatik

• Uporabnik

Gremo dalje? Gremo.

Za lažjo orientacijo prilagam mapo do sedaj opravljene poti:

untitled.png

Torej pred Las Vegasom smo se peljali še čez znano puščavo Mojave, kjer ni praktično nič. Nekaj kaktusov, sicer pa ena sama ravnina ceste dolge nekje 50km. V dveh ali treh urah vožnje ni bilo enega samcatega avta, signala pa tudi ne. Cesta ima tudi eno lastnost, ki pa je skupna tudi večini preostalih prevoženih cest - čeprav je asfalt praviloma dober, sploh ker ni snega in pluženja, ki bi ga uničil, je podlaga pod asfaltom pripravljena slabo. Če pri nas super ceste poravnajo, nasujejo pesek, povaljajo in položijo asfalt, se tako tam to ne dela. S pretiranim ravnanjem se ne trudijo,  zato ceste valovijo. In to ne malo, po teh regionalnih cestah cestah se voziš kot na čolnu, gor in dol. Vmes tudi hude prelomnice, da ne vidiš na drugo stran, z avtom lahko brez težav skočiš, če si malce prehiter (tudi Impalca je v določen trenutku poletela :ok2 ). Logično bi bilo, da porežejo vrhove skal in podlage, kjer polagajo asfalt, ampak tega ne počnejo. Verjetno so pa tudi ceste potem konkretno cenejše. Je pa to stvar, ki je nebi dal pod minus, saj daje določen čar vožnji. Če bi slovenci imeli takšne ceste, bi pizdili.. Uč sem vrgel tudi na to kako popravljajo slab asfalt, sploh ne komplicirajo in ne režejo asfalta, čez prelijo plast debelo 3,4 cm in cesta je v enem dnevu popravljena. Simple is the way to go!

img201809181003366.jpg

Naš naslednji cilj je bil malce izven poti, ampak ker smo imeli čas, nas to ni motilo. Šli smo od severno od Vegasa, po avtocesti do doline Valley of Fire, že ime nakazuje na zanimivo značilnost. Skale so rdeče barve, preskok je pa milorečeno smešen. Iz "normalnih" skal na rdeče  preideš v  trenutku, celotna pokrajina se spremeni v neko skrajno v kakšnem kilometru. Dolina kot takšna zanimiva, temperatura okoli 45 stopinj, pa tudi skale kot takšne so zanimivih oblik, zglajene s strani vetra, vidiš pa tudi različne plasti. Smo želeli na en krajši hike, pa smo po nekaj minutah šetanja ugotovili, da je tole čist prevroče, gremo nazaj na klimo. Dolina ima tudi nekaj dokazov, da so tukaj živeli že ohoho let nazaj, nekaj najdišč je, prazgodovinsko so porisane tudi stene.

Povsod so tudi napisane table, da je zunaj vroče. Američanom je potrebno pač vse jasno napisat, z oblikami, znaki, piktogrami..s tem se ne ubadajo. Če je prepovedano zapeljati levo, piše to z besedo in ne z znakom.

img201809191240227.jpg

Pot nadaljujemo nazaj dol, ob umetnem jezeru Lake Mead, ki je nastal zaradi izgradnje Hoover Dam-a. Gre za mega veliko jezero, dolgo cca. 150km. Ob vožnji po vzporedni cesti, me je spreleteval res zanimiv občutek, dobival sem drug pogled na ameriko. Jezero se nahaja v puščavi, vse skupaj ni nič od rastlinja, popolnoma pusto. Cesta prazna, vsakih nekaj 10 kilometrov leži ob jezeru kakšen žalosten, prazen kamping. Zakaj žalosten? Vse skupaj sem doživljal na čuden način, v tisti vožnji bi si želel, da bi tukaj lahko bil 40 let nazaj. Ko si ogleduješ te kampe, si ustvarjaš sliko kako dinamično je bilo tukaj včasih, koliko ljudi, koliko feštanja in zabave. Marsikateri kamp ima zapuščeno bowling dvorano, pa tipično urejene diskače z disco kuglo..prav predstavljaš si stare mustange s prikolicami, pa glasbo Johhny Cash-a, ki igra po presketajočem zvočniku. Če si znaš predstavljat tisto tipično ameriško dopustovanje v 70. letih...to je bilo to!

Z mešanimi občutki, ker vem, da tukaj ne bo nikoli več, tako kot je bilo, se pripeljemo do jeza Hoover Dam. Varnost poostrena, že pred vhodom kontrola, vojaki z resnim orožjem pregledujejo podvozja vozil. Na nek način logično, saj je jasno, da v kolikor uspe kakšnemu kamelarju spustit Hoover Dam v zrak, z vso enormno količino vode, ki sledi...odplakne vse kar je na poti. Katastrofa groznih meril. Se pelješ čez jez, parkiraš na drugi strani in si ogleduješ to čudo. Gre za čisti masterpiece gradnje, kako je vse skupaj ogromno, si preko sliko sploh ne predstavljaš. 200m nižje gledaš, kako teče reka Colorado, barva reke pa izjemna - zeleno modra. Pred jezom pa še avtocestni viadukt, ki že tako impresiven pogled, samo izboljša.

Usmerimo se južno, v smeri mesta Kingman, kjer se končno začne vsem poznama cesta Route 66. S pričetkom te ceste se začne pa tudi meni najbolj zanimiv del potovanja - taprave gostilne, stare ročne črpalke, Elvis Presley na radiu, Marilyn Monroe v mislih, V8 oldtimerji na cestah in področje amerike, ki je ostal v 60. letih in v tem brezskrbno uživa.

img201809191454223.jpgimg201809191457266.jpg

Plusi:

- široke ceste in parkingi

- možnost zavijanja desno skozi rdečo

- cena motelov

- prijaznost in dobrovoljnost ljudi

- nizka cena goriva

- lahkotna prilagoditev tujcev na prometne predpise, saj vse pišejo z besedami

- občutek nostalgije

Minusi:

- zajtrki

- nelogičen denar

- cena sadja, zelenjave..nasplošno zdrave hrane in vode

- drage in povprečne restavracije

Prikaži več možnosti

Nixxon
Nixxon

Tajnik BMW avto kluba Slo

• Globalni moderator
  • Sporočil: 54 863
  • Avtomobil: Rdeča raketa

Ste pa šli po Route 66 v "napačni" smeri. :-D Naj bi prinašalo nesrečo se po njej peljat od Z proti V, baje.
Objavljena slika
Jože, počivaj v miru. Hvala za vse.
Prikaži več možnosti

SHAdOW
SHAdOW

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 006
  • Avtomobil: BMW e90 320d ®

Dobra tema.

Le tako naprej.

Prikaži več možnosti
    • neicheq je všeč

neicheq
neicheq

BMW fanatik

• Uporabnik

Hudiča, mogoče smo pa zato kasneje imeli defekt? :-D

Prikaži več možnosti

Jure24
Jure24

Big Poppa

• Uporabnik
  • Sporočil: 3 679
  • Avtomobil: roadsTTer

Valley of fire je res out of this world. :) Pa cesta ob Lake Mead do tja je tud vrhunska...

DSC05179.JPG  DSC05200.JPG

Prikaži več možnosti
    • Gambit, bpavsic, etore in 2 ostalim je všeč

Gambit
Gambit

Novinec

• Uporabnik
  • Sporočil: 234

Noro  :cool

.:: Rin Pyou Tou Sha Kai Jin Retsu Zai Zen ::.
Prikaži več možnosti

Jerry
Jerry
  • Uporabnik
  • Sporočil: 63 968
  • Avtomobil: E39 540i & E24 635CSI

Zanimivo. Kakšno je zdaj stanje z Lake Mead, se gladina vode kaj dviguje ali še vedno upada? Cel Vegas in nešteto drugih krajev se napaja z vodo iz tega jezera, če bi popustil ne samo da bi zalilo mesta, tudi preskrbe z vodo bi bilo v trenutku konec. So domačini povedali kaj o tem, si ujel kakšno besedo na to temo?

Prikaži več možnosti

simply
simply

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 613
  • Avtomobil: BMW

Lani in letos so bile kar obilne snežne padavine v rocky mountains tako da težave z preskrbo trenutno ni.
2018 sem bil tam (Temple Bar) in sem v hotelu videl neko skico(načrt) o gradnji kriznega vodovoda iz S države, če ne celo iz strani Kanade. Očitno so se nekaj pripravljali ampak dvomim da je to trenutno aktualno, Trump ipd.
Sicer pa so pred cca. 3,4 leti obnavljali del ob jezu. Pred leti sem šel na voden ogled tega jezu in kolikor sem razbral med vrsticami od vodiča kamnine v okolici jezu niso ravno nepropustne, kot bi morale biti. :)
Prikaži več možnosti

Jerry
Jerry
  • Uporabnik
  • Sporočil: 63 968
  • Avtomobil: E39 540i & E24 635CSI

Lani in letos so bile kar obilne snežne padavine v rocky mountains tako da težave z preskrbo trenutno ni.
2018 sem bil tam (Temple Bar) in sem v hotelu videl neko skico(načrt) o gradnji kriznega vodovoda iz S države, če ne celo iz strani Kanade. Očitno so se nekaj pripravljali ampak dvomim da je to trenutno aktualno, Trump ipd.
Sicer pa so pred cca. 3,4 leti obnavljali del ob jezu. Pred leti sem šel na voden ogled tega jezu in kolikor sem razbral med vrsticami od vodiča kamnine v okolici jezu niso ravno nepropustne, kot bi morale biti. :)

Evo, mogoče bo pa globalno segrevanje rešilo zadevo - in to ni hec  :laugh  :ok

Torej če sem prav razumel, se veliko vode izgubi, ker ponikne v tla? To bi se mogoče še dalo rešit z megalomanskim projektom preplastitve dna jezera in sten, ni dvakrat za rečt da ne bodo amerikanci kaj na to vižo naštudirali... težavo bodo slej ko prej rešili, v to sem prepričan  :metalc Če so jo prvič (z jezom), potem jo bodo tudi drugič  :ok2 Samo da verjetno novi vodovod ne bo nosil imena Trumpov vodovod, on ima pač zid za prioriteto, to je jasno :lmao

Prikaži več možnosti

neicheq
neicheq

BMW fanatik

• Uporabnik

Dolgoročno gledano lahko imajo hude težave. Trenutno se preko reke Colorado napaja cirka 40 milijonov ljudi, vodo pa dobivajo iz dveh jezer, Lake Mead in Lake Powell (kjer sem se tudi peljal v kasnejših dneh). Ker obe jezeri napaja ista reka, lahko to štejemo kot en vir. Lake Powell ima gladino vode 30m nižje, kot jo je imel na leta 2000 in je nekje na 45% napolnjenosti, Lake Mead pa na nekje 35%. Količine vode v Powell-u še hitreje zmanjkuje, ker preko njega poskušajo dvignat gladino Meada. Če ne bo večjih sprememb, bo meja dosegla kritično v prihodnjih letih. Tudi v živo ko vidiš koliko vode manjka, te malce stisne (prilagam sliko pri Hooverjevem jezu). Tudi pretok reke v zgornjem delu zadnjih 20 let pojenja, poraba pa raste zaradi vse večje populacije in kmetijstva. Naj povem še to, voda iz pipe je pitna, ni pa najbolj dobra. Se mi zdi naša bistveno boljša, tista ima več okusa po železu in kovinah, kot da bi bila manj filtrirana. Pa če spiješ svežo, je še nekako dobra...stara pa nikakor ne.

img201809191450254.jpg

Pa predno zvečer opišem naslednji del potovanja, lahko podam še en nasvet glede Mustangov in rent-a-carjev. Mustang, kot ameriška ikona, je super pribljubljen med turisti (kakor je gor pripel super sliko Jure), 90% Mustangov je bilo rentanih, zelo malo lastniških ali pa da bi jih vozili američani. V Mustangih sem videl predvsem veliko azijcev in evropejcev, saj si v njem predstavljajo idealen ameriški roadtrip. Vse lepo in prav, in kdor ima resno željo naj si ga seveda tudi najame. Je pa potrebno biti pozoren pri dveh stvareh. Prva stvar je, da večino poganja 2.3 litrski ecoboost in ne 5.0 V8 motor, ki bi si ga verjetno večina želela. Ja, tudi ecoboost dovolj leti..ampak manjka velik del čara in pa zvok V8 motorja, ki je neprimerljivo boljši od ecobosta. Torej kdor najema Mustanga in mu ni vseeno kaj ga poganja, naj to prej preveri.

Druga stvar je pa cena rentanja. Rent družbe se predobro zavedajo kakšen hype turistov je nad Mustangi. V očeh turistov, je to pošastno draga ameriška zverina, brez katere roadtrip enostavno ne bo popoln. Resnica je pa drugačna, cena Mustanga je v ameriki smešno nizka, novega odpelješ za manj kot 25 jurjev, s kakšnimi količinskimi popusti ga dobijo rent firme, si sploh neupam predstavljat. Ampak ponovno, tega turisti ne vedo, saj večina ne preverja, kar pa s pridom izkoriščajo in so cene najema brutalno previsoke. Mustang je edini avto, ki se oddaja s 3x višjo ceno, kot bi se "moral". Ne oddaja se v rangu drugih vozil, ki stanejo 25 jurjev, ampak v rangu luksuznih, ki stanejo 70 jurjev in več. Za ceno Mustanga, lahko brez težav dobiš S classo, X6, 435i, Porsche Macana, Boxterja, pa tudi kašne AMGjev, M3..itd. Zaradi nevednosti turistov, lahko potem primerjalno Golfa ponujajo za ceno luksuzne limuzine.

Seveda, nikogar ne odganjam, komur se lušta, naj ga to ne prepriča drugače. Kot opozorilo pa seveda povem, da ne bo kdo kasneje razočaran.

Urejal neicheq, 02.02.2019, 13:43.

Prikaži več možnosti
    • gerchy, Rottie in bmw_soul uporabnikom je všeč to sporočilo

naliM
naliM

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 992
  • Avtomobil: OOOO | \X/ | *

Gladina glede na sledi na otočkih in obali kar niha. Zanimiva je Las Vegas/Lake Mead marina, kjer je vsa infrastruktura narejena plavajoče, da ni težav s tem. So pa parkingi v puščavsakem pesku (dobesedno) in je treba par 100m peš, da prideš do čolnov.

Prikaži več možnosti

etore
etore

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 5 098
  • Avtomobil: star

Ko bom velik bom vzel corvetto za po americi
Če je ravno ni zabavno...
Prikaži več možnosti
    • powerslide je všeč

SHAdOW
SHAdOW

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 006
  • Avtomobil: BMW e90 320d ®

Ja ali pa M635 csi.
Prikaži več možnosti

etore
etore

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 5 098
  • Avtomobil: star

Kaj pa vem. Enostavno se mi zdi da pac 635 ne spada v tisto puscavo. Raje kakega 7m dolgega cadilaca iz 60"
Če je ravno ni zabavno...
Prikaži več možnosti