Skoči na vsebino

Konfiguracija hišnega računalnika

- - - - -

• Prijavi se za objavo odgovora
30 odgovorov v temi
snifix
snifix

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 251
  • Avtomobil: Ford S max

Kupi basic grafično in 1600 Ryzen. Gre za 30% močnejši procesor, ker tole s 4imi jedri je že danes passe.

Recimo tele za 134 eur :

AMD Ryzen 5 1600X Socket AM4 box procesor (YD160XBCAEWOF)

https://edigital.si/...bcaewof-p499987

in tole grafično za 56 eur:

Asus nVidia GT710-SL-2GD5 PCIe 2GB GDDR5 GT710-SL-2GD5 grafična kartica

https://edigital.si/...kartica-p516713

Gre to dvoje dobro skupaj?

Lp, Matej

Prikaži več možnosti

snifix
snifix

BMW fanatik

• Uporabnik

Lahko še kdo pokomentira ali v ohišje, ki sem ga navedel paše dvd pekač? Odrtina, ki ima zaobljene robove sem mi zdi malo čudna..

https://www.mimovrst...-micro-atx-crno

lp, Matej

Prikaži več možnosti

timej98
timej98

Začetnik

• Uporabnik
  • Sporočil: 282
  • Avtomobil: v srcu e39

Lahko še kdo pokomentira ali v ohišje, ki sem ga navedel paše dvd pekač? Odrtina, ki ima zaobljene robove sem mi zdi malo čudna..

https://www.mimovrst...-micro-atx-crno

lp, Matej

Paše... 1000% :ok

To so samo plasticna vratca, za njimi se montira dvd enota, ko stisnes plasticni gumbek stisne gumb na dvd enoti in dvd enota potisne ta plasticna vratca navzdol..
Prikaži več možnosti

Coti
Coti

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 126
  • Avtomobil: BMW E46 318Ci, E39 525dT

To je čist prehuda konfiguracija za nek preprost domač PC, kjer potrebuješ brskanje po netu, epošto, poslušanje glasbe, shrambo slik.. 16GB RAM, 2x SSD, hud napajalnik, grafična... to je za gamerski PC..

Zakaj ne vzameš i3 procesor z vgrajeno grafiko, eno os. ploščo za 50-60€, več kot 8GB RAM res ne potrebuješ, 500GB SSD in en navaden 2TB disk, če že rabiš shrambo podatkov. Pa raje vzemi dražjo verzijo SDD -MLC, veliko manj problemov kot s TLC diski.

Urejal Coti, 20.08.2019, 16:36.

Prikaži več možnosti

neicheq
neicheq

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 842
  • Avtomobil: /

Ni prehuda, itak kupuje zato da nekaj dela in ne, da bo vsako leto popizdeval kako ena stvar slabše dela. Danes kupit le 8GB rama je strel v koleno. Z odprtim brskalnikom in nekaj zavihki, po možnosti še kakšen Youtube, program za mail in recimo slike - si že na limitu 6-7GB. Ofneš še kak program, pa se zjočeš kako počasi to dela.

Sam bi takole naredil, 1600 Ryzen (brez X) - 110€. CPU, ki bo še nekaj let lahko predeloval novejše vsebine. 4 jedra se že zdaj mučijo, kaj šele bo. 16GB rama po želji, seveda čim hitrejšega. En super hiter SSD 256GB za sistem in program, če potrebuješ več prostora pa en navaden 1TB disk. Lahko neko basic grafično, čeprav bi sam raje potem vzel rabljeno GTX 1060 za kakšnih 100€, lahko tudi 1050 za 50-80. To je od osnove, pa seveda matična ki ti ponuja vse priključke (opcijsko tudi WIFI), ki jih potrebuješ. Zavedaj se, da je zahtevnost vsako leto višja. Tudi Youtube postaja standard za 4K vsebine, ki spet potrebujejo lep delež moči. Glej malce naprej in ne za danes. Tako kišto spraviš skupaj za manj kot vijolico, pa bo tudi čez leta hitra brez poseganja.

Sicer pa za konfiguracijo se obrni na mlacom.si, imaš gor konfigurator, kjer izbereš matično potem ti pa naniza vse ostale kompatibilne komponente. Ne moreš mimo usekat.

Urejal neicheq, 20.08.2019, 17:08.

Prikaži več možnosti

snifix
snifix

BMW fanatik

• Uporabnik

Konfiguracija včeraj naročena. Lahko bi prišparal nekaj evrov, če bi naročeval na 5 različnih koncih vendar sem se odločil naročiti vse pri Funtechu.

Hvala vsem za mnenja in pomoč, javim kako se bo računalnik obnesel.

lp, Matej

Prikaži več možnosti

Coti
Coti

BMW fanatik

• Uporabnik

@neicheq

Računalnik kupovat za naprej je nesmisel, ker čez 5 let bojo čisto druge zahteve za hitro delovanje. Par novih tehnologij pride ven in imaš zastarel računalnik, čeprav je bil ob nakupu top. Npr. pridejo novi Windowsi (sicer naj bi bila 10-ka večna, ampak...) in ni gonilnikov za tvojo 3-4 leta staro top osnovno ploščo ali kaj podobnega.

Sem že dolgo na računalniški sceni in vem kaj se je dogajalo prej, pa ne verjamem da bo za naprej kaj dosti drugače.. Vsem proizvajalcem take in drugačne tehnike pa je danes skupna ena stvar - da se njhov izdelek čim prej zemenja z novim..

Prikaži več možnosti

neicheq
neicheq

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 842
  • Avtomobil: /

Ni tako, razvoj tehnologije je skoraj obstal. Dejansko ti materiali ne omogočajo napredka. CPU moč v zadnjih 5 letih ni šla gor niti za 10%, vse kar lahko naredijo, je samo dodajanje jeder. Recimo..kupil Macbook 15 2013 s 4-jedrnim takrat najboljšim I7, cena nekje 2600. Danes po 6 letih je ta računalnik popolnoma primerljiv z vsemi do jurja in pol, od najboljših je manj močen le za kakšnih 25%. Ob enem ima SSD s 750MB/s branja in pisanja, pa 16GB rama. Še danes lahko na tem kompu počnem vse, tudi 4K video, ki počasi postaja popularen. Klasičen PC imam pa sedaj že tretje leto, 6-jedrni CPU in 1060, pa 16GB rama ddr4. Ker se ukvarjam z video produkcijo, vem da mi recimo 4K dela super, več se pa itak trenutno sploh ne snema, razen določenih izjem. Ta kišta bo dobra še za nekaj let brez vseh težav.

Recimo drugo je animacija, imam kolega ki se ukvarja z njo. Ima 5 grafičnih za 3 jurje, pa mu recimo neko težjo animacijo dolgo 10s renderira tudi cel dan. Ampak to so ekstremi.

Sem se pa pogovarjal z nekom, ki se ukvarja z razvojem CPUjev in mi je pravil, da v kolikor jim uspe sestavit kvantni procesor, bo to revolucija, sicer večjega preskoka enostavno ne more bit. Karikirano mi je govoril, da recimo kvantni procesor v velikosti telefona, bi bil močnejši od večine današnjih superračunalnikov v velikosti nekaj hišnih sob.

Prikaži več možnosti

airmike
airmike

Začetnik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 483
  • Avtomobil: E39 525i

Ryzen 5 1600, ryzen 5 2600 in ryzen 5 3600 imajo enako st jeder pa vidis razliko v performansih. Amd je naredil ogromen preskok z 7nm tehnologijo ki ji intel ne more sledit trenutno. Sicer delajo na 10nm ampak takrat bo AMD ze na 7nm+ ali celo 5nm

Pripete slike za predogled

• CB20-2.png
Prikaži več možnosti

panki_86
panki_86
  • Uporabnik
  • Sporočil: 601
  • Avtomobil: E61 535D

Ni tako, razvoj tehnologije je skoraj obstal. Dejansko ti materiali ne omogočajo napredka. CPU moč v zadnjih 5 letih ni šla gor niti za 10%, vse kar lahko naredijo, je samo dodajanje jeder. Recimo..kupil Macbook 15 2013 s 4-jedrnim takrat najboljšim I7, cena nekje 2600. Danes po 6 letih je ta računalnik popolnoma primerljiv z vsemi do jurja in pol, od najboljših je manj močen le za kakšnih 25%. Ob enem ima SSD s 750MB/s branja in pisanja, pa 16GB rama. Še danes lahko na tem kompu počnem vse, tudi 4K video, ki počasi postaja popularen. Klasičen PC imam pa sedaj že tretje leto, 6-jedrni CPU in 1060, pa 16GB rama ddr4. Ker se ukvarjam z video produkcijo, vem da mi recimo 4K dela super, več se pa itak trenutno sploh ne snema, razen določenih izjem. Ta kišta bo dobra še za nekaj let brez vseh težav.

Recimo drugo je animacija, imam kolega ki se ukvarja z njo. Ima 5 grafičnih za 3 jurje, pa mu recimo neko težjo animacijo dolgo 10s renderira tudi cel dan. Ampak to so ekstremi.

Sem se pa pogovarjal z nekom, ki se ukvarja z razvojem CPUjev in mi je pravil, da v kolikor jim uspe sestavit kvantni procesor, bo to revolucija, sicer večjega preskoka enostavno ne more bit. Karikirano mi je govoril, da recimo kvantni procesor v velikosti telefona, bi bil močnejši od večine današnjih superračunalnikov v velikosti nekaj hišnih sob.

Res ni nekaj napredovalo vse skupaj. Jaz imam procesor in matično mislim da enih 7 let. I7 3930k (6 jeder) in Asus Rampage IV Extreme. Edino kar sem vmes dodal so bili RAMi (G Skill Trident X 2133MHz DDR3 4x8GB), grafično sem menjal par let nazaj RX480 8GB in napajalnik Corsair RM850x, ker sem hotel imeti tihi PC :-D zaenkrat mi še vse lepo dela, brez težav...

Prenosnik mi tudi tepejo leta (cez par mesecev bo 4leta star) Asus G752. Pri nakupu sem zamenjal rame (dodal sem Samsungove 4x16GB DDR4) in dodal sem še dva diska( Samsung sata 500GB in Samsung 1TB NVMe) Samsungov 256GB NVMe pa je bil že v originalu noter. 256GB NVMe ima hitrosti 2150/1260, 1TB NVMe pa 3200/1900. USB tip C imam, tak da še bo prenosnik za nekaj časa :D 

Res je da vsako leto očistim PC in prenosnik (tudi ko je bil v garanciji sem ga odprl) in menjam termalno pasto...

Urejal panki_86, 22.08.2019, 19:25.

Prikaži več možnosti

Coti
Coti

BMW fanatik

• Uporabnik

Ne gledat samo grobih številk in gigahercev(meja cca 3GHz je dosežena že zdavnaj), spremembe se dogajajo bolj skrite, tudi na nivoju periferije in programov. Recimo Intel naredi nov procesor z novim naborom ukazov, spomnili se bojo pohitrit SATA kontroler, ajd USB C je dokaj frišna zadeva, ma ne bo za zmeraj..

Hočem povedat da nek PC danes kupljen za 1000€ ne bo kaj bolj uporaben čez par let kot tisti za 500€. Ker sama hitrost procesorja že dolgo ni več najpomembnejša za hiter PC (če gledamo PC za povprečno domačo uporabo). Podobno kot danes razlike med nekaj let starimi i3 i5 i7 niso več tako izrazite kot ob izdaji.

Kolikor sem pa bral o kvantnih procesorjih, pa sploh niso primerni za domačo uporabo. Lahko v nekaj sekundah izračuna simulacijo vremena za jutri, za odkodiranje videa pa bi porabil celo večnost.

Prikaži več možnosti