Skoči na vsebino

Nikola Tesla- briljantni um

* * * * * 2 glasov

• Prijavi se za objavo odgovora
128 odgovorov v temi
Iztok Z.
Iztok Z.

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 20 642
  • Avtomobil: BMW x

Priznam, nise se dobro izrazil. To bo bolj razumljivo: enofazni trafo ima eno primarno navitje, trofazni ima tri. Trafo z dvema primarnima navitjema še nisem srečal, pa sem že dolgo v štromariji.

Na sliki, ki sem jo prej prilepil, imaš dvofazni oziroma medfazni trafo, ki je enak enofaznemu, le da ima primar gor pripeljano medfaznih 380v. Oblika jedra pri tem nima veze. Potem pa govorimo samo še o napetostni prestavi :)

To ne gre skupaj. Če je bilo res tako, kot si rekel, potem je FID ven metalo, razen če je bil FID v okvari.
Če so res tako naredili, potem ni bilo nobene zaščite. Zato smo napisali, da je ničenje-to je brez FIDa boljše kot nič. Ker če imaš narobe FID zvezan, nimaš pa res nobene zaščite. Če ti stroj npr.prebije, kot je uni ženski iz linka zg., ti pri FIDu ven vrže FID, brez FIDa-to je ničenje, pa varovalko.
Če pa nimaš nič od tega oz.fake FID pa ne bo nič in bo stroj čakal da te ubije.. To ne pišem zato, da boste home mojstri ampak, da boste vedeli, da je dobro imet avtmehanika in električarja za kolega.

Beri post https://www.bmwslo.c...-6#entry3039697

FID pa ponavadi meče ven, če na pravilno izvedeni instalaciji s FIDom, v kakšni vtičnici potem vežeš skupaj nulo in zemljo ... ;)

Don't drive faster than your angel can fly...¯\_(ツ)_/¯

Prikaži več možnosti

Silvershadow
Silvershadow
  • Uporabnik
  • Sporočil: 419
  • Avtomobil: Bmw e61

Definitivno, elektrika ni za igranje, kdor je mojster tega posla, zna tudi pravilno razporediti in zvezati. Največ napak se mi zdi, da je po prenovah dotrajanih objektov, ko kar pozabijo na posodobitev instalacij... in tudi pri proizvodnih halah, kjer hitro pride do preobremenitev.

Kako pa sončne elektrarne na strehah ob poldnevu, ko je najboljši optimum izkoristka energije uplivajo na “stabilnost”el. omrežja v kolikor jih je več v manjšem kraju?

Urejal Silvershadow, 27.08.2019, 20:35.

Prikaži več možnosti

Borut30
Borut30

BMW ljubitelj

• Uporabnik
  • Sporočil: 782
  • Avtomobil: francoz, nemec, čeh

No pa se je ubila se ena tema. Bravo fantje!
Prikaži več možnosti

Silvershadow
Silvershadow
  • Uporabnik

Čudovit članek:

Tesla in prosta energija: Zakaj Teslove ideje počivajo v predalih?

http://www.sensa.si/...ajo-v-predalih/

Zares škoda, da imamo tako močan naftni lobij...

Urejal Silvershadow, 27.08.2019, 20:53.

Prikaži več možnosti

Iztok Z.
Iztok Z.

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 20 642
  • Avtomobil: BMW x

Oh ta Tesla ... kaj nam je naredil ... :-D

Še vedno pa je bistvo izmenični in trofazni tok. Za nepoznavalce ... Tesla je na os postavil magnet, okrog pa razporedil tri tuljave pod kotom 120 stopinj. Ko se ta magnet obrača, proizvajajo tuljave v zaporedju trofazni el. tok - se generira/inducira v njih kot na sliki:

brushless-electric-motor-diagram-wiring-

Ko ta tok pripeljemo v el. motor, ta po zaporedju faz vrti železno jedro - in to je to :)

Ta Teslin izum je čedalje bolj uporabljan tudi v el. avtih kjer na motorjih običajno vidimo tri oranžne žice = tri faze:

ricardo%20rapidsr%20electric%20motor_530

Posebnost je v tem, da v avtu tri faze proizvaja iz istosmernega toka akkujev posebna elektronika (razsmernik, frekvenčnik, inverter ... pa še kakšen izraz bi se našel). Ta elektronika tudi določa hitrost nihanja faz = frekvenco, ki potem določa hitrost vrtenja motorja ...

Tesla pa je poleg tega poštudiral še marsikaj: https://www.toptenz....ikola-tesla.php

Don't drive faster than your angel can fly...¯\_(ツ)_/¯

Prikaži več možnosti
    • sash, bpavsic, Warden in 2 ostalim je všeč

dannyslo
dannyslo

Novinec

• Uporabnik
  • Sporočil: 78
  • Avtomobil: BMW F31

Samo eno vprašanje v razmislek: verjetno poznaš transformatorje in veš da ima enofazen en steber, trofazni pa ima tri. Jaz trafota z dvema stebroma še nisem videl...

Govorim o hišni instalaciji, kjer je včasih porabnik priklopljen medfazno, da ob enaki moči steče manjši tok. ( transformatorski varilni aparat, štedilnik, ...)

Na svetu je samo ena znamka avtomobilov - BMW,
ostali so samo prevozna sredstva.:ok2
Prikaži več možnosti

Silvershadow
Silvershadow
  • Uporabnik

Nekaj njegovih misli, ki kažejo neverjeten um:

-“Znanstveniki od Morsa pa do Franklina so bili jasni misleci in tudi niso postavljali zmotnih teorij. Dandanes znanstveniki namesto jasno razmišljajo globoko. Človek mora biti razumen, če hoče misliti jasno, ampak lahko pa razmišlja globoko in je obenem precej nor.”

-“Nekje sem prebral opis Niagarskih slapov, ki me je povsem prevzel, in v mislih sem si zarisal, kako slapovi poganjajo veliko kolo. Stricu sem rekel, da bom šel v Ameriko in uresničil to idejo. Trideset let pozneje sem na lastne oči videl, kako je moja zamisel na Niagari postala resničnost, in se zamislil nad nedoumljivimi skrivnostmi uma”.

-“Število vseh dejanj in postopkov, ki sem jih moral opraviti večkrat, je moralo biti deljivo s tri, in če ni bilo tako, sem se čutil primoranega, da stvar ponavljam znova in znova, tudi če je trajalo ure”.

-“Posamezni deli stroja, ki sem si ga zamislil, so bili v moji glavi popolnoma resnični in do podrobnosti oprijemljivi, še celo z raznimi znaki obrabe... V manj kot dveh mesecih sem razvil skoraj vse tipe motorjev, ki nosijo moje ime”.

-“Če bi znali proizvesti ustrezne električne učinke, bi lahko spremenili celoten planet in življenjske razmere na njem. Sonce dviga vodo iz oceana in veter jo potiska v oddaljene kraje, kjer se vzpostavi krhko ravnotežje. Če bi imeli to moč, da bi ga lahko podrli kadar koli in kjer koli bi želeli, bi ta veličastni in življenjsko pomembni tok nadzorovali po lastni volji”.

-“ Z njegovo pomočjo bo na primer telefonski naročnik poklical kamor koli na planetu in govoril s katerim koli drugim naročnikom. S pomočjo poceni sprejemnika, nič večjega od ročne ure, bo lahko kjer koli na kopnem ali na morju poslušal govore ali glasbo iz drugih, še tako oddaljenih krajev. Ti primeri naj služijo zgolj kot ponazoritev možnosti, ki se odpirajo s tem pomembnim znanstvenim napredkom, zaradi katerega postaja razdalja nična, Zemlja, ta popolni naravni prevodnik, pa na voljo za brezštevilne rabe, izrek leta 1900”.

-“Nikakor nisem voljan nekaj ozkosrčnim in zavistnim posameznikom nuditi zadoščenja, da so onemogočili moja prizadevanja. Ti možje zame niso nič več kot mikrobi kakšne odurne bolezni. Moj projekt so zavrli naravni zakoni. Svet nanj še ni bil pripravljen. Bil je preveč pred svojim časom.
Tesla o propadlem Wardenclyffu, kjer je želel doseči sistem brezžičnega prenosa energije in sporočil”.
Prikaži več možnosti
    • sash in Kobal trans uporabnikom je všeč to sporočilo

Silvershadow
Silvershadow
  • Uporabnik

Priporočam ogled videa :ok :ok

Kaj porečete na to?
Prikaži več možnosti

Silvershadow
Silvershadow
  • Uporabnik

Zelo zanimiva seminarska Boštjana Berkopeca na temo brezžične energije Nikole Tesle.

http://www-f1.ijs.si...nosEnergije.pdf

Priporočam branje :ok

Urejal Silvershadow, 09.09.2019, 18:54.

Prikaži več možnosti