Skoči na vsebino

DIY: Popravilo električnega pomika podpore stegna

- - - - -

• Prijavi se za objavo odgovora
V tej temi ni odgovorov
BMW_V10
BMW_V10

Začetnik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 030
  • Avtomobil: E46 316i, E60 530iA FL

OPIS NAPAKE: Električni pomik podpore stegna ne deluje. Elektro motor se sliši vendar se podpora ne premika. Podporo je možno ročno premikati naprej in nazaj.

ČAS POPRAVILA: 1 ura.

ZAHTEVNOST POPRAVILA: zelo preprosto  :)

POPRAVILO VELJA ZA MODELE:

5' Series
+E60
+E60 Facelift
+E61
+E61 Facelift
7' Series
+E65
+E66
+E67
X5 Series
+E70
+E70 Facelift
X6 Series
+E71
+E72

Napaka se pojavi na delu kat.št: 52107120189. Manjši plastični zobnik ali poči ali pa se obrabi. Možna je menjava komplet enote pomika cca. 240eur. Druga možnost je menjava poškodovanega zobnika.

Prvi korak je, da potegnemo podporo v skrajno zunanjo lego. Sedež nagnemo čim bolj nazaj in dvignemo čim višje, tako dobimo lažji dostop do enote. Odviti moramo dva Torx30 vijaka. Sedaj lahko podporo počasi privzdignemo in odklopimo konektor ogrevanja (dve rjavi žici) (slika 2).
Če ima sedež tudi hlajenje, bo prisotna še dodatna napeljava (vidna na sliki), ki pa je ni potrebno odklapljat, saj je dovolj dolga žica. Zadostuje že, če konektor odstranimo iz držala (vidno na sliki 2).

Drugi korak: odpnemo klip, ki drži sprednjo plastiko sedeža (položaj označen na sliki 3). Po mojih izkušnjah je to dovolj in ni potrebno komplet kosa odstranit.

Tretji korak: odstranimo plastiko (slika 4). Potegnemo jo naravnost navzgor. Zna biti kar dobro pritrjena, tako da brez strahu.

Četrti korak: odstranimo 10 vijakov Torx25. (slika 5)

Peti korak: Odstranimo konektor, ki je priklopljen na elektro motor enote pomika. Sicer tega koraka nimam dobro slikanega ampak je zlahka viden pod sedežem (ker smo odstranili vijake, se bo tudi malo premikal, tako da ga zlahka lociramo). (slika 6)

Šesti korak: z malo muke, bi moral komplet mehanizem dobiti z avtomobila.

Sedmi korak: Odstranimo 3 vijake vidne na sliki 7. in 3 vijake vidne na sliki 8. Elektro motor lahko izvlečemo iz mehanizma.

Osmi korak: Slika 8. 5 klipov moramo odpeti, da lahko pridemo do zobniškega prenosa. Ta del zna biti malo zoprn, če želimo vse klipe obdržati cele. Ni pa NIČ narobe, če se kakšen polomi, ker zadevo držijo zaprti tudi prej odstranjeni vijaki.

Sedaj bi morala biti vidna težava. Slika 9. Imamo dve možnosti. Prva je nekoliko lažja, ampak je sam nebi priporočal.
Na spletu se dobi komplet kovinsko gred, ki ima tudi kovinski zobnik. (slika 10).
Taka zadeva naj bi seveda držala veliko dlje, kot pa plastični zobniček, a treba je vedeti, da je ta zobniček najšibkejši člen in če ga ojačamo, bo v primeru preobremenitve sistema prišlo do večje poškodbe mehanizma. 

Bolj smiselno je menjati samo zobniček, (npr: https://www.ebay.co....1-/253244966925). 

Ker sem pa imel zadevo odprto in se mi ni dalo čakati dostave zobnička, sem izbral tretjo opcijo. 3D tisk zobnika.  (slika 11,12,13). Link do datoteke, za tisk bom priložil v nadaljevanju.

Nov zobniček montiramo na gred. V mojem primeru sem jo moral malo pobrusiti, da je lepše sedel. (slika 14, 15).

Deveti korak: Ne glede na to, katero možnost popravila smo izbrali, vstavimo gred na svoje mesto in malo namažemo z mastjo.

Deseti korak: vse ponovimo v obratni smeri in to je to  :laugh .

OPOMBE: Nekatere slike so s spleta. Pri montaži mehanizma nazaj, se je smiselno malo poigrati z nagibom sedeža, ker se mi zdi, da je nekje pri vmesni nastavitvi lažje montirati. Pazimo tudi, da ene strani mehanizma ne zasukamo za 360 stopinj, ker bi to pomenilo, da bi se podpora premikala postrani (mislim, da precej očitna stvar ampak vseeno opomnem).

DODATNE POVEZAVE:

Pripete slike za predogled

• ImageUploadedByBimmerApp1383939646.242001.jpg
  • ogrevanje.PNG
  • Capture3.PNG
  • DSC02641.jpg
  • Capture5.PNG
  • Capture6.PNG
  • IMG_20190930_130852.jpg
  • IMG_20181112_125105.jpg
  • IMG_20190930_115142.jpg
  • 03_alternativa.PNG
  • 01_slika spletne strani.PNG
  • 02_3d printanje.PNG
  • IMG_20190930_105555.jpg
  • IMG_20190930_124313.jpg
  • IMG_20190930_125925.jpg
Prikaži več možnosti
    • Nixxon, DreamBMW, Mat xxl in 5 ostalim je všeč

-->
BMWslo je zasebna spletna stran in ni v povezavi s podjetjem BMW AG.
Obiščite uradno stran BMW Slovenija.
BMW je registrirana blagovna znamka podjetja BMW AG.
BMWslo.com © 2001-2018. Vse pravice pridržane.