Skoči na vsebino

Nakup nepremičnine - provizija agencije

- - - - -

• Prijavi se za objavo odgovora
44 odgovorov v temi
boriZ
boriZ

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 792

Pozdravljeni,

trenutno sem v zanimivi zagati, ki pa me lahko v bodočih mesecih kar precej stane (€).

Če na kratko opišem situacijo:

1. Nepremičnina se je prodajala za neko ceno pri agenciji A. Lastnik je imel nek pogoj, da mora agencija urediti novo stanovanje zanj in v tem primeru lahko on proda hišo.
  2. Par mesecev nazaj sem bil na ogledu te nepremičnine (podpisana pogodba, da se ob nakupu plača tudi 2% + DDV provizije) in po ogledu agentu ponudil ceno XXX. Kot sem kasneje izvedel na skupnem sestanku med agencijo in prodajalcem, je agent naprej predal ponudbo, nižjo za 15.000€. Seveda je bil lastnik nadvse razočaran nad "najino" ponudbo in smo se hitro razšli.
  3. Pred dnevi sem kontaktiral direktno lastnika in izrazil zanimanje, v kolikor se hiša še prodaja. Preusmeril me je na agencijo A in povedal, naj bova zelo hitra, saj se bo tudi stanovanje, ki ga želi on, kmalu prodalo.
  4. Agenciji A sem sporočil ceno ZZZ in iz njihove strani 1 dan ni bilo odziva, zato sva zopet govorila z lastnikom in ponujena mu je bila enaka cena - nekje okrog ZZZ, s čimer se je strinjal.
  5. Malo za tem sem govoril z direktorico agencije A, ki je govorila o popolnoma drugi ceni. Razložil sem ji, da je cena že dogovorjena z gospodom in da morava govoriti  samo še o proviziji.
  6. Ko sem prekinil klic z gospo, je lastnik hiše poklical in sporočil, da se hiša ne prodaja več, saj je globoko razočaran nad ponudbo (iz strani agencije A je bila med tem zopet podana lažna ponudba: YYY€ - kar je zopet 10.000€ manj, kot je bila najina ponudba!) in da se sedaj ne more več odločiti za prodajo, saj bo tudi njegovo stanovanje že šlo naprej.
  7. Sedaj sva dobila ponudbo, da kupiva isto nepremičnino preko druge agencije z 1% + DDV provizije. Skrbi pa naju vezava na prvo nepremičninsko agencijo ... in ne bi rada plačala najprej 1%+DDV, potem pa zopet še 2% + DDV.

Navedbe, da agencija podaja naprej napačne ponudbe, sicer direktorica ostro zanika ... ampak približno tak je bil potek dogodkov do sedaj.

Kaj narediti v tem primeru in kako najbolje rešiti zaplet?

Hvala že vnaprej!

Prikaži več možnosti

the_one
the_one

Novinec

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 592
  • Avtomobil: -

Sedaj torej druga agencija prodaja isto nepremicnino? S to drugo agencijo podpises pogodbo, kupis hiso, tej drugi agenciji pa placas provizijo. Kaj tocno bi lahko bil zaplet v tem primeru?

Prikaži več možnosti

bmw_soul
bmw_soul

BMWslo.comoholik

• Uporabnik
  • Sporočil: 561

Ali sta imela podpisano pogodbo o posredovanju z agencijo ali jo je imel podpisano zgolj prodajalec?
BMW - več pa ni :ok2
Prikaži več možnosti

Mat xxl
Mat xxl

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 9 555
  • Avtomobil: BMW logicno

Zapleteno,   sam bi šel do enega odvetnika in jih tudi prijavil na nepremičninsko zbornico, ker takih igric in zahtev po dodatnem kasiranju poleg provizije sre oni ne smejo iti. 

Nato bi pogodbo pismeno odpovedal ....,   za kaj več ti bo pa odvetnik svetoval.......

Imaš vse te scenarije kakor koli, kar koli pismeno, na mailu ali je bila vse le rekla kazala,    ker če je to zadnje si res v zosu.......

Lahko navedeš ime agencije, da drugi vemo, za domnevno nepošteno prakso, ki jo izvajajo ? 

Ravno zaradi takih fint agencije, se je treba vedno usesti za skupno mizo...............

Sedaj torej druga agencija prodaja isto nepremicnino? S to drugo agencijo podpises pogodbo, kupis hiso, tej drugi agenciji pa placas provizijo. Kaj tocno bi lahko bil zaplet v tem primeru?

Lahko ga prva agencija terja za 2% od vrednosti + ddv , če je podpisal pogodbo, kljub temu, da so se obnašali izrazito nefer in proti dobrim poslovnim običajem. 

Prikaži več možnosti

Popo30
Popo30
  • Uporabnik
  • Sporočil: 1 299
  • Avtomobil: Bmw F10 + E83

Ne morem verjet, kaj se grejo agencije :crazy
Se pravi hisa se prodaja za 100k€, ponudis 98k€, agencija pa lastniku sporoci, da ima kupca za 93k€ :ok2 plus tega hoce se dodatno provizijo, ki je bila dogovorjena v naprej. Kak so lahko agencije tako sigurne, da prodajalec nebo izvedel, koliko je dejansko ponudil kupec in za koliko se bo v resnici hisa prodala?? Ce ne prej, ob podpisu kupoprodajne pogodbe. Ali? Pa ne kje, da tudi pogodbo v imenu prodajalca s kupcem podpise agencija? Je to sploh mozno??

Urejal Popo30, 14.10.2019, 15:09.

Prikaži več možnosti

BISSON
BISSON

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 150
  • Avtomobil: BMW Xdrive

Na to problematiko opozarjam že zelo dolgo.Nepremičninske agencije so se preprosto postavile med kupca in prodajalca in igrajo popolnoma svojo igro.Zato sem vprašal vse agente:"Čigave interese torej zastopajo ? "

Jaz sem rekel skoraj vsem agentom, pustite me, da se za svoj denar sam z prodajalcem izpogajam za ceno, lahko ti plačam željeno provizijo, ampak o denarju-predvem pa o MOJEM denarju, se bom pogajal samo jaz in NE agencija!

Tko kot v zgornjem primeru, se tudi  "moj" agent stalno "mutil" okoli cene, fiktivno prenesel mojo ponudbo, ponudil- v imenu prodajalca, kar eno ceno, s tem da sploh ni govoril z prodajalcem in ga o meni kot interesentu sploh ni obestil.

Pogajajte se za provizijo in nikakkor ne plačajte najvišji možni znesek 2% !

Svojo hišo sem dal v posredovanje samo eni agenciji, ki je objavila grozne slike in napačen opis, čisto spodaj pri spremnem tekstu pa so objavili, da jaz kot prodajalec ZAHTEVAM , da kupec plača njim 2%.

Sledil je klic, raztrgali smo pogodbe-KONEC!

V oglasu za svojo nepremičnino in sem spodaj dodal stavek, da se, v želji po čimnižjim stroškom nakupa nepremičnine, agencijam zahvaljujem za sodelovanje!

Kljub temu stavku še vedno kličejo.

Urejal BISSON, 14.10.2019, 15:24.

Slovenija, zgodba o uspehu,
   pa toliko reklamacij ...

Prikaži več možnosti
    • Nixxon je všeč

Bavaria fan
Bavaria fan

The one and only

• Globalni moderator
  • Sporočil: 16 748
  • Avtomobil: skunk :)

@BISSON, daj kakšno sliko več v oglas, ker je lepa nepremičnina :)

Mein Kopf ist ein Labyrinth. Mein Leben ist ein Minenfeld.
Prikaži več možnosti

BISSON
BISSON

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 150
  • Avtomobil: BMW Xdrive

Lahko ga prva agencija terja za 2% od vrednosti + ddv , če je podpisal pogodbo, kljub temu, da so se obnašali izrazito nefer in proti dobrim poslovnim običajem. 

Mislim, da ne bo potrebno plačati provizije "Prvi agenciji", potrebno je z "Drugo agencijo "podpisati pogodbo, se dogovoriti za provizijo in preko nje speljati posel.

"Prva agencija" nima pravnih sredstev za kakšnokoli provizijo iz tega naslova.

@BISSON, daj kakšno sliko več v oglas, ker je lepa nepremičnina :)

Si jo videl?

Če po pravici povem, kar malo "cvikam".

Znanci so imeli kar lepo neprijetnost, ker so preveč"pokazali" in s tem omogočili "zainteresirani javnosti" hiter in enostaven rop-zlikovcev niso še dobili...

Slovenija, zgodba o uspehu,
   pa toliko reklamacij ...

Prikaži več možnosti

miha84
miha84

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 4 317
  • Avtomobil: Citroen AX

Jest ne razumem teh for. Kaksna je to bedarija, da kupec mora placat 2%+ddv? A sem jaz najel agencijo, da mi najde hiso, ali jo je kupec, da mu jo proda? Torej, naj tisti, ki je agencijo najel, placa provizijo. Jaz kot kupec je ze ne bom. 

Prikaži več možnosti

Bavaria fan
Bavaria fan

The one and only

• Globalni moderator
  • Sporočil: 16 748
  • Avtomobil: skunk :)

Si jo videl?

Če po pravici povem, kar malo "cvikam".

Znanci so imeli kar lepo neprijetnost, ker so preveč"pokazali" in s tem omogočili "zainteresirani javnosti" hiter in enostaven rop-zlikovcev niso še dobili...

Videl, ker spremljam te zadeve.

Hja, ja, to je pa vedno dvorezen meč in moraš vzeti v zakup :frown

Mein Kopf ist ein Labyrinth. Mein Leben ist ein Minenfeld.
Prikaži več možnosti

bmw_soul
bmw_soul

BMWslo.comoholik

• Uporabnik

Delitev provizije po novem zakonu vec ni mogoca.

Ce nisi podpisal pogodbe o posredovannj kot kupec (tudi to obstaja ne podpise jih vedno samo prodajalec) se ne rabis bati, da bi ti zaracunali njihovo provizijo.
Glede nato, da hiso sedaj prodaja ze druga agencija, ni bila dogovorjena ekskluzivna pogodba, torej je do provizije upravicena agencija, ki najde kupca. Ce vzamem konkreten primer, torej druga agencija.

Obstaja se nekaj izjem, kdaj je agencija upravicena do provizije ampak ni relevantno za konkreten primer.

Urejal bmw_soul, 14.10.2019, 19:09.

Prikaži več možnosti
    • Nixxon je všeč

Tarik
Tarik

BMWslo.comoholik

• Uporabnik
  • Sporočil: 825
  • Avtomobil: E61 525D

Saj sem že prilepil oglas pa še kar je na netu..da določeno nepremičnino prodaja agencija A za 225.000 že par let..zdaj par tednov jo prodaja še agencija B za 250.000.. pa oglasa en pod drugim..WTF?? Je pa res,da tudi agenti pumpajo narod,da njihove nepremičnine pač ''vrijedijo tih para''..potem pa vse stagnira..saj večina oglasov je gor že po 5+ let pa še kar ena in ista zgodba cena itd..

Urejal Tarik, 14.10.2019, 19:15.

Prikaži več možnosti

Nixxon
Nixxon

Tajnik BMW avto kluba Slo

• Globalni moderator
  • Sporočil: 55 909
  • Avtomobil: Rdeča raketa

Glede problema avtorja teme, jaz si ne morem predstavljati drugega, kot da hoče nepremičninar A priti poceni do nepremičnine, potem ko ne bo "resnega" kupca.

Delitev provizije po novem zakonu vec ni mogoca.

Ce nisi podpisal pogodbe o posredovannj kot kupec (tudi to obstaja ne podpise jih vedno samo prodajalec) se ne rabis bati, da bi ti zaracunali njihovo provizijo.
Glede nato, da hiso sedaj prodaja ze druga agencija, ni bila dogovorjena ekskluzivna pogodba, torej je do provizije upravicena agencija, ki najde kupca. Ce vzamem konkreten primer, torej druga agencija.

Obstaja se nekaj izjem, kdaj je agencija upravicena do provizije ampak ni relevantno za konkreten primer.

Od kdaj pa ta zakon velja?
Objavljena slika
Jože, počivaj v miru. Hvala za vse.
Prikaži več možnosti

bmw_soul
bmw_soul

BMWslo.comoholik

• Uporabnik

Od avgusta 2019. Nekaj posameznih clenov se bo pricelo uporabljati od novembra 2019.
Prikaži več možnosti
    • Nixxon je všeč

tristan01
tristan01

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 3 017
  • Avtomobil: F31 318dTA (2013)

Končno se bo na trgu nepremičnin uredilo nekaj pametnega. Agent pač ne more delati v interesu kupca in prodajalca hkrati.

Kar se situacije tiče, bi na mestu avtorja odstopil od nakupa... Tule zadaj je preveč nejasnega. Kupec bi in nebi prodal, agencije se menjajo in vsaka bi pristavila svoj lonček... Pri poslu take vrednosti res ne rabiš dodatnih težav. Če vztrajaš pri nakupu, pa le z osvetnikom/notarjem, ker je edini v tej zmedi, ki v resnici ščiti interese kupca in prodajalca. Glede na opis se bojim, da se v ozadju skrivajo še neurejeno lastništvo ali breme na nepremičnini. Ki ti ga bosta agent in prodajalec zamolčala.

Lp Tristan01
Prikaži več možnosti

M5
M5

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 604

Od avgusta 2019. Nekaj posameznih clenov se bo pricelo uporabljati od novembra 2019.

O katerem zakonu je govora tu?

Prikaži več možnosti

bmw_soul
bmw_soul

BMWslo.comoholik

• Uporabnik

Zakon o nepremicninskem posredovanju
Prikaži več možnosti

miha84
miha84

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 4 317
  • Avtomobil: Citroen AX

Zakon o nepremicninskem posredovanju

Ker si ocitno seznanjen, ali lahko na domac nacin povzames, kaj se bo dejansko spremenilo in v prid koga? Jaz sem, verjel ali ne sel gledat ta zakonik, pa je bilo, kot bi pisalo kitajsko  :confused  :blackeye

Urejal miha84, 15.10.2019, 18:40.

Prikaži več možnosti

bmw_soul
bmw_soul

BMWslo.comoholik

• Uporabnik

http://www.gorenjski...mplate=printart

Tukaj je napisano na enostaven nacin in bistvene spremembe...
Prikaži več možnosti
    • miha84 je všeč

Nixxon
Nixxon

Tajnik BMW avto kluba Slo

• Globalni moderator
  • Sporočil: 55 909
  • Avtomobil: Rdeča raketa

Kot jaz razumem velja to samo za najemnine, kaj pa nakup nepremičnine?

Zadnji odstavek mnenja združenja nepremičninarjev je pa samo smeh. :rolleyes
Objavljena slika
Jože, počivaj v miru. Hvala za vse.
Prikaži več možnosti