Skoči na vsebino

Nakup nepremičnine - provizija agencije

- - - - -

• Prijavi se za objavo odgovora
44 odgovorov v temi
gerchy
gerchy

License for everything!

• Administrator
  • Sporočil: 10 145
  • Avtomobil: z dost' dinamike!

A se pri posredovanju sklene kakšna pogodba o ekskluzivni prodaji?

Če najdeš oglas od agencije, poizveš, kdo je lastnik in se potem pogovarjaš direktno z njim? Jaz sem to storil enkrat, ne vem pa, ali je to običajna praksa.

slovenska-konoplja.png

Prikaži več možnosti

bmw_soul
bmw_soul

BMWslo.comoholik

• Uporabnik
  • Sporočil: 561

Delitev provizij je bila prej mogoca tako pri posredovanju najemniskih stanovanj kot pri prodaji. Po novem zakonu nepremicninska agencija ne sme na kupca naloziti nobenega stroska. V praksi se bodo najverjetneje temu izognili tako, da bo v oglasu pisalo, da je cena za nepr. 100k eur, ter da se v primeru nakupa kupec zavece placati prodajalcu (ne nepr. agenciji) npr. 2000 eur stroskov. Tako bo iz denarnega toka izkljucena nepr.agencija, del njenih stroskov pa bo se vedno kril kupec.

Prodajalec se vedno lahko sklene z nepr.agencijo ekskluzivno pogodbo za posredovanje, ni pa to nujno. Tezava je, ce pride do situacije kot jo je opisal gerchy (ce se kupec in prodajalec sama dogovorita za nakup). Po starem zakonu, je bila nepr. agencija se vedno upravicena do dela provizije, po novem zakonu pa je upravicena samo do povrnitve dejanskih stroskov, ki so omejeni na 150 eur. Jaz sem pripravlal pogodbe vec nepr.agencijam in smo to dolocbo zaobsli z uporabo dolocil o pogodbeni kazni...bomo vidli kaj bo prinesel cas in inspektorji :)
BMW - več pa ni :ok2
Prikaži več možnosti
    • Donki kong je všeč

Nixxon
Nixxon

Tajnik BMW avto kluba Slo

• Globalni moderator
  • Sporočil: 55 898
  • Avtomobil: Rdeča raketa

A se pri posredovanju sklene kakšna pogodba o ekskluzivni prodaji?
Če najdeš oglas od agencije, poizveš, kdo je lastnik in se potem pogovarjaš direktno z njim? Jaz sem to storil enkrat, ne vem pa, ali je to običajna praksa.

Ja, nekateri nepremičninarji ti hočejo pogodbo s klavzulo o ekskluzivi vsilit. Potem je pa na prodajalcu ali to podpiše, al navadno pogodbo.

Kolegica je kupovala flat v LJ pred ene 10 leti in je imela prodajalka pogodbo s tem členom notri, na koncu so pa ženske zadevo same speljale, ker tisti nepremičninar itak ni nič naredil. In vem da je potem grozil prodajalki, da jo bo tožil, ker naj bi ga opeharila. Ne vem pa kako se je zgodba takrat končala.
Objavljena slika
Jože, počivaj v miru. Hvala za vse.
Prikaži več možnosti

Mat xxl
Mat xxl

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 9 550
  • Avtomobil: BMW logicno

Pazite, ker vedno ti želijo tudi ob ogledu na hitro nekaj "podturiti"  v podpis.  Tega ne delajte,  že ko se naročite na ogled jih prosite, da vam pošljejo na mail v predogled, če bodo želeli, da kaj podpišete, da vse v miru preverite.  

Konec koncev, meni gre vedno na živce, ker oni računajo 2% + ddv,   Zakaj, to je vaš problem, če ste zavezanci za ddv, jaz plačam 2% kot strošek, torej 2% z ddv jem, potem pa odprite popoldanski s.p. , ki ne bo zavezanec za ddv ......,     tako, da takih drobnih fint je v teh pogodbah zelo veliko, zato si vedno vzemite čas, ko podpisujete. 

Prikaži več možnosti
    • Nixxon in joda uporabnikom je všeč to sporočilo

joda
joda

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 26 638
  • Avtomobil: BMW E30 MT1

Hay!

... točno to, ne podpisuje ničesar, ampak res ničesar, če vam težijo, recite, da mora pregledat in podpisat v vašem imenu vaš odvetnik, ki je pooblaščen za te zadeve, ker se vi v to ne razumete itd. Bla, Bla Bla.... bodo hitro odnehali...

lp

joda
Objavljena slika
Prikaži več možnosti

BISSON
BISSON

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 149
  • Avtomobil: BMW Xdrive

Ravno tako enostavno sicer ni.

Nepremičninar ti ne bo pokazal prej nepremičnine, preden mu ti ne podpišeš.

Včasih se je dalo, če gre tvoj partner, ki se ne piše enako kot ti, ter on podpiše pogodbo z agencijo, ti, ki pa jo dejansko kupuješ, pa poiščeš lastnika in se dogovoriš za posel.

Slovenija, zgodba o uspehu,
   pa toliko reklamacij ...

Prikaži več možnosti

LEO37
LEO37

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 20 365
  • Lokacija: Niti ne v pudgurju in tudi ne v Beli krajini... hmm
  • Avtomobil: E39T, R19c, E36c

Slovenistan :crazy

Pa se potem čudite, da je stanje pri nas takšno, kakršno je? :rolleyes

Na prodajalcu je, da se odloči, ali bo prodajal sam, ali bo nalogo prepustil (priznani/uspešni) nepremičninski agenciji in prav je, da je potem v igri samo en akter, ki nepremičnino ponuja na trgu.

Samo nesposoben nepremičninar bo izgubljal čas in ponujal nekaj, za kar nima nobenega jamstva, da bo prejel plačilo za delo :napaka

Kupec pri tem nima veze... če mu cena odgovarja, bo kupil, sicer ne bo.

To prvič slišim, da bi nepremičninar kupce posiljeval s neko pogodbo... to se osmešiš, da ni para, samo da na kaj takega pomisliš, kaj šele da kupcu to rečeš... ma ja, samo v slovenistanu je kaj takega možno :umruodsmeha

Objavljena slika
23+ Jahre Freude am fahren: E30 316i (1988), E34 518i (1991), E46 320dT (2003), E39 525dT (2001), E39 525dTA (2004)
Prikaži več možnosti
    • Popo30 je všeč

bmw_soul
bmw_soul

BMWslo.comoholik

• Uporabnik
  • Sporočil: 561

Pogodbe o posredovanju se podpisujejo s kupci, ki kupujejo specificen objekt na trgu in nimajo casa dnevno iskati primerne nepremicnine (iskalci drazjih his, industrijskih objektov, pisarn itd.).

Ce kupujete hiso, stanovanje za sebe ali investicijo, logicno ne boste podpisali pogodbe o posredovanju ampak jo bo samo prodajalec.

Kljub temu pa sem predstavil moznost, ko bo kupec placal del stroskov agencije direktno prodajalcu, ne glede nato ali bo imel podpisano pogodbo o posredovanju ali ne.

Urejal bmw_soul, 16.10.2019, 17:30.

BMW - več pa ni :ok2
Prikaži več možnosti

joda
joda

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 26 638
  • Avtomobil: BMW E30 MT1

Hay!

... pa saj ni problem v provizijah agencijam in agentom, saj je v tujini tudi tako, problem je v nesposobnostih in delu večine le njih...in pa tudi v prodajalcih, ki bodo prodali kupcu mimo agencije za več denarja in brez provizij....

...če se prodajalec odloči za agencijo potem naj z njo podpiše pogodbo in sam potem ne sme tržiti te nepremičnine, agencija pa mora biti aktivna na trgu nepremičnin in voziti potencialne kupce na oglede in vedeti morajo VSE o nepremičnini in to tudi povedati kupcem, hkrati pa še poskrbeti za to, da bo kupec dobil nepremičnino v glavnem ceneje... Kupec poda ponudbo za nepremičnino, ki si jo je ogledal glede na informacije agenta, potem agent spiše ponudbo in če jo prodajalec sprejme je potem to za kupca obvezujoče in za to plača tudi provizijo, če se premisli pa določeno odškodnino prodajalcu.... Itd.... ampak vemo, da na žalost ni tako...

lp

joda
Objavljena slika
Prikaži več možnosti

branevrankar
branevrankar

Tischlermeister

• Uporabnik
  • Sporočil: 13 427
  • Avtomobil: Bmw

Podoben primer je imel kolega. Sicer je zelel nepremicnino kupit direkt, ampak je bilo vec lastnikov (dediscina) in eden od njih je ostalim izjavil da kolega ponuja veliko manjso vsoto od dejanske ponujene, nato je dobil enega dilerja ki je za manjsi denar od dejansko ponujenega odkupil nepremicnino. Nato pa je ta diler kontaktiral kolega, da mu hiso proda za 5 kosov vec, kot je bila ponujena vsota z kolegove strani ( je bil sicer zelo resen interesent), je pa v tem casu izvedel od ostalih za kaksen denar so dejansko prodali hiso, pa ko se je se malo pozanimal , hisa tudi ni imela urejenih papirjev.
Je zavrnil ponudbo, da ga ne zanima vec (sta imela tako diler in nategunski brat izjemno dolge nosove) in je kasneje drugod kupil hiso z urejenimi papirji od postenih ljudi.

V bistvu je sel brat nategnit ostale, da bi sam pobasal vecji kos pogace. Pa kolikor mi je znano, hisa se sedaj ni prodana, saj se je sel vsak potencialni kupec pozanimat, kako je s papirji :skrbast

Urejal branevrankar, 16.10.2019, 18:32.

Arbeit und disziplin::cool
Prikaži več možnosti

Team Cabrio Slovenija
Team Cabrio Slovenija
  • Uporabnik
  • Sporočil: 1 613
  • Avtomobil: e85 3.0i, Smax, e87

Ce kdo kaj kupuje(kar prodaja agencija), mu dam jaz 1.25% z vkljucrnim davkom. Z agencijo prodajalca se pa itak dogovorim za sodelovanje oz da oni poberejo od prodajalca jaz pa od kupca (sicer bi vzeli tudi od kupca 2%). In to kljub novemu zakonu...
Prikaži več možnosti

ily
ily

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 183
  • Avtomobil: e91

Zakaj sploh prek agencije kupovat/prodajat?
Prikaži več možnosti

Team Cabrio Slovenija
Team Cabrio Slovenija
  • Uporabnik

Its a free country. Eni da, eni ne...hudic je, ce prodaja samo agencija in si kot kupec prisiljen sodelovat.
Jaz sem danes prodal 2 s.stanovanje v siski. Oba sta placala po 1.25%, s tem, da sem ga prej se pravno zemljiskoknjizno uredil ker ZK ni stimala...

Ajde ugante ceno... flet 45m2 v nulo obnovljen in opremljen, dobra lokacija nasproti kina siske.

Urejal Team Cabrio Slovenija, 16.10.2019, 19:27.

Prikaži več možnosti

PIC
PIC

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 4 641
  • Avtomobil: /

Najmanj 250 jurjev :).
Prikaži več možnosti

Popo30
Popo30
  • Uporabnik
  • Sporočil: 1 293
  • Avtomobil: Bmw F10 + E83

250k€ je malo prevec ali?? Jaz recem tam okrog 150k€ :ok2
Prikaži več možnosti

filipo
filipo

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 123
  • Avtomobil: F31

120k imho

Prikaži več možnosti

Team Cabrio Slovenija
Team Cabrio Slovenija
  • Uporabnik

Malo cez 140k
Prikaži več možnosti

filipo
filipo

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 123
  • Avtomobil: F31

joke on him  :-D

Prikaži več možnosti

Popo30
Popo30
  • Uporabnik
  • Sporočil: 1 293
  • Avtomobil: Bmw F10 + E83

Kot sem racunal, dobre 3k€ za m2. Nore cene res. Ampak se vedno ugodno, ce se za tak denar prodaja.
Prikaži več možnosti

bancnik
bancnik

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 7 804
  • Avtomobil: LPP Urbana

Its a free country. Eni da, eni ne...hudic je, ce prodaja samo agencija in si kot kupec prisiljen sodelovat.
Jaz sem danes prodal 2 s.stanovanje v siski. Oba sta placala po 1.25%, s tem, da sem ga prej se pravno zemljiskoknjizno uredil ker ZK ni stimala...
Ajde ugante ceno... flet 45m2 v nulo obnovljen in opremljen, dobra lokacija nasproti kina siske.

Ce si vse uredil kar se ZK tice itd, si zasluzeno pridobil provizijo :ok

Opozorilo: Analiza, ki je zgoraj opisana je izkljucno mnenje avtorja in v nikakrsni smeri ni investicijski nasvet, ampak je namenjeno informiranju in izobrazevanju o delovanju posameznih pravnih subjektih na financnih trgih. Vsaka odlocitev o nakupu ali prodaji posameznega financnega instrumenta je v izkljucnu domeni lastnika/prodajalca ali kupca financnega instrumenta.

Prikaži več možnosti
    • Nixxon je všeč