Skoči na vsebino

Samogradnja plovila

- - - - -

• Prijavi se za objavo odgovora
92 odgovorov v temi
Lugs
Lugs

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 600
  • Avtomobil: Bicikel

@Brane tele barke si malo poglej: https://www.waarschip.info/?lang=en

Ce te zanima lahko prides pogledat v dalmacijo. Lastnik ladjedelnice jo je naredil zase, venar nikoli dokoncal tako da barka se ni bila v vodi. 

Lp

Pripete slike za predogled

• IMG_2435.jpg
  • IMG_2386.JPG
  • IMG_2479.JPG
Prikaži več možnosti

branevrankar
branevrankar

Tischlermeister

• Uporabnik
  • Sporočil: 13 429
  • Avtomobil: Bmw

Ce te zanima lahko prides pogledat v dalmacijo. Lastnik ladjedelnice jo je naredil zase, venar nikoli dokoncal tako da barka se ni bila v vodi. 

Lp

Lepe barke, sploh mi je vseč, da je toliko vidnih lesenih površin :ok
Nekako mi delujejo cisto bele barke dolgočasne.

Ta v dalmaciji zgleda res lepa. Kako pa to, da je nikoli ni dokončal ?
Arbeit und disziplin::cool
Prikaži več možnosti

Lugs
Lugs

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 600
  • Avtomobil: Bicikel

Lepe barke, sploh mi je vseč, da je toliko vidnih lesenih površin :ok
Nekako mi delujejo cisto bele barke dolgočasne.

Ta v dalmaciji zgleda res lepa. Kako pa to, da je nikoli ni dokončal ?

Trenutno je cela zunanjost v golem lesu, barvo so pobrusili ker se je zacela lusciti. Jambor je aluminjast od H-boot, nikoli montiran. 

Clovek nima vec casa za igranje z lesom, ceprav je shipbuilding njegov primarni poklic. Fura zelo uspesno firmo, 3 otroci itd, za kratek oddih na morju ima pa 15m jadnico. Z veseljem jo proda skupaj s prikolico, ker zaseda mesto kjer bi lahko opravljali posel, lahko pa prides samo na ogled da v zivo vidis kako taka stvar izgleda. Do Tribunja je iz lj 370km, pa dobre kalamare imajo  :ok

Urejal Lugs, 16.10.2019, 12:36.

Prikaži več možnosti

branevrankar
branevrankar

Tischlermeister

• Uporabnik

Ravnokar sem kontaktiral germanishen lloyd. Zelo korekten mozakar.
Glede zeljenih sprememb na jadrnici mi je ze v startu svetoval, da ce bi rad delal spremembe, da je potrebno spremeniti nacrte z kalkulacijami vred ker bi vplivalo na sam izgled in po moznosti tudi na plovne lastnosti. Sprememba visine kabine =izgled glede na proporce, in avtomatsko bi jo moral daljsati da bi lepo izgledalo. S spremebo- vgradnja notranjega motorja pa plovne lastnosti (obtezenost).
Zatorej je opcija, da dam nekomu iz stroke spremenit nacrt (potrebne so kalkulacije), ali pa se bolje, da nabavim nacrte ki bodo ustrezali mojim željam.
Hkrati mi je tudi svetoval da naj bo jadrnica za familiarne potrebe daljsa od 8m.
Sicer mi je tudi povedal enako kot ste nekateri v tej temi. Financno in manj stresno je nabavit ze narejeno plovilo ter ga obnoviti po svojih zeljah, ce pa res cutim zeljo po samogradnji, da ni nobenih komplikacij, samo da bom rabil cas in voljo ter dobre zivce. Ter da naj zavoljo dobrih odnosov z ženo gradim kar doma na dvorišču :skrbast
Gradnjo prijavim pri njih, dvakrat jo pridejo pogledat v fazi izdelave. Ko je narejen trup in potem ko je končana. Potem mi izdajo zapisnik, hranit moram vse racune za material, katere se prilozi, potem se napise izjava o samogradnji, lokaciji izgradnje itd. Plovila 5 let ne smem prodat.

Sedaj moram malo prespat. Ali narediti tocno tako jadrnico kot je v nacrtih, ali pa dobiti nacrte za vecjo z notranjim motorjem.
Prikaži več možnosti

Nixxon
Nixxon

Tajnik BMW avto kluba Slo

• Globalni moderator
  • Sporočil: 55 909
  • Avtomobil: Rdeča raketa

Pomoje si dobil res dobre nasvete, :ok tisti o ženi sploh. :-D
Objavljena slika
Jože, počivaj v miru. Hvala za vse.
Prikaži več možnosti

Grilzz
Grilzz

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 958
  • Avtomobil: Alfa romeo 75

Takšno, celo leseno z latinskim jadrom. Bomba! Španjol Gajeta 770.

https://www.burzanau...jeta_770/937/51

Prikaži več možnosti

antasi
antasi

Novinec

• Uporabnik
  • Sporočil: 905
  • Avtomobil: star Bmw

Pa prikolico, da boš spravil čoln do morja ne pozabi naredit.
Aja, ne moreš je več sam delat, jo bo treba kupit pa registrirat.
Pa na Ekb izpit ne pozabi.
Pa prikolo potem domu pelji, da ti jo ne maznejo prehitro.
Pa registrirat plovilo in na plovno dovoljenje ne pozabi.
Pa tvoj izpit z radiofonijo.
Pa še vsaj 1xtoliko stvari sem ziher pozabil.
Se mi zdi da ima jerry spet prav-hvali morje, drž se kopnega.
Prikaži več možnosti

Natuzzi
Natuzzi

Začetnik

• Uporabnik
  • Sporočil: 698

Ne bit tolk pesemistični, čas ima, voljo ima, drugega ne rabi.

Eno prepreko za drugo, lepo počasi&z guštom in vztrajno

Prikaži več možnosti
    • bmwziga je všeč

DomenG
DomenG

Začetnik

• Uporabnik
  • Sporočil: 469

kot da bi 18 letnku govoru naj fura naprej bicikel, ker za avto moraš najprej cpp tečaj, potem test, potem prva pomoč, potem vožnje, društveni, izpitni test, izpitna vožnja in potem še tečaj varne vožnje. In potem kupit avto, ga registrirat, zavarovat, naredit servis. In potem povoziš cvek. :-D

Če ima voljo...bi pa sam pred gradnjo res enkrat najel jadrnico, da bi videl, če se kot družina počutimo gor...

Prikaži več možnosti

bullit
bullit

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 885
  • Avtomobil: 2Fast4You

Ta tema je podobna oni kjer se pogovarjamo o dirkanju, samo tule Branetu ne more nihce ogledala pokazati, ker ni izkusenj. Jaz samo recem svaka cast, v obeh temah se jaz ne grem, ker vem da so cifre bolane. Jaz rentam tako colne nad 10m kot dirkalne avte, ker vem da ni racunice to lastiti ce nimas ravno 6 mestnih mesecnih prihodkov. Sicer pa vsakemu svoje in upam da rata

HUSTLER FOR LIFE!!!

Prikaži več možnosti
    • Underdog je všeč

kroskris
kroskris

sLow Rider

• Uporabnik
  • Sporočil: 5 582
  • Avtomobil: Blue Unicorn

Lp

Tole je res najboljša opcija.

Zadeva izgleda lepo in eleganto.
To bi še mene mikalo, da bi jo še pogledat in enkrat dokončal....

- Več kot nekdo naredi in prispeva, lažje je drugemu da najde napako in ga kritizira. Kateri si ti?

- Imaš problem z našo vozniško kulturo? Potem pa se v prometu obnašaj tako, kot želiš da bi se drugi obnašali do tebe.

Prikaži več možnosti

Octopus
Octopus

Licence to rust

• Uporabnik
  • Sporočil: 6 427
  • Avtomobil: E34touringVR12, T3 SYNCRO

Ne bit tolk pesemistični, čas ima, voljo ima, drugega ne rabi.

Eno prepreko za drugo, lepo počasi&z guštom in vztrajno

Ni sploh stvar v pesimistih. Če pogledaš od koga so bili ne najbolj odobravajoči nasveti in če vsaj približno poznaš ozadje omenjenih, boš videl, da so to ljudje, ki imajo izkušnje. Nihče ni pesimist, ampak ker je forum na koncu ipak vsaj še delček nečemu podoben, so vprašanja in pomisleki dobronamerni. DOBRONAMERNI. To pomeni, da ljudje vedo, pogosto nažalost iz svojih izkušenj, da bi ravnali durgače oziroma bi bili veseli, če bi jim nekdo svetoval, prihraniš čas, živce, vse. In ne gre se tukaj le za njegov gušt in bo vse fino. Govori o družini. Po moje bo nek family man, ki sanja da družina uživa na morju, najbolj vesel, ko je družina vesela. Ne pa da je sam vesel ker stalno nekaj prčka, družina pa obupuje zraven in cel čas tuhta zakaj za vraga ne morejo v miru preživljati dopusta. Čisto prevečkrat realnost.

Saj je z avtomobili isto, pogosto bi bila marsikatera družina kakega forumaša bolj vesela, če bi se vozili z nekim normalnim avtom ali v kakih primerih imeli manj krip okoli hiše, pa se na koncu žrtvuje cela družina za veselje tistega, ki je v bistvu rahlo egoist. Pa lahko da tega niti ne vidi, niti ne ve.

Če ne veš niti ali jadrnica ali motornjak, definitivno vsaj najem za začetek. Sploh ni nujno da bo vsem všeč, ker ja, zasidrano v zalivu ob lepem vremenu je eno, do tja je pa treba pridet, vreme ni vedno lepo, ipd.

Kamoli samogradnja 8m+ lesenega plovila. Pa eno so samogradnje iz juge in beton/poliester partiji, ki so jih potem porinili v vodo in čarali, čisto drugo je pa lesena barkača in to z lesenim trupom.

Lesena barka je ljubezen. Če je navadna barka dražja, je lesena barka še dražja. In vse kar so prednosti lesene barke so povezane s čisto ljubeznijo. Ljubezen do materiala, ljubezen do izgleda, zvok, ki ga povzroča lesena barka ob nagibanju in butanju valov, vonj lesene barke, izdelava lesene barke, vzdrževanje. Za vse to moraš biti malo udarjen, še več pa moraš imeti časa in denarja- ali pa le goro denarja. Proti sodobnim materialom pa v praktični uporabi in vzdrževanju pogori povsod, še vsak, ki se zares zaveda in ima leseno barko vam bo to priznal, ali pa laže sam sebi oziroma se je že toliko zaljubil v barko, da je že slep, ker ga lastna barka požira.

To velja, če govorimo o zares leseni barki, lesen trup kot se zagre, rebra in kalafatanje in ne razna plastificiranja in polovičarstvo.

Okej, je tišlar, to je že zelo dobro izhodišče. Ma še vedno- eno je delat okna in mize, drugo pa nekaj kar bo v slani vodi kljubovalo morju in vsemu kar s tem pride. In enako obratno, nekdo ki dobro dela barke ni nujno da bo vrata. In les kot živ material, je daleč od enostavnega. Plastično barko ti pripelješ, porineš v morje in popoldne družina že lahko nekje roštilja v zalivu. (Pa še to po tem ko je mož prčkal pol zime nekaj, ali pa hodil par vikendov v marino, ipd.) Medtem ko lesena barka je še bolj občutljiva na vlago, potrebuje še XY več izkušenj in truda, jo daš ven in se posuši in jo daš notri in glej ga hudiča, ona pije vodo, voda v trup vdira.... po remontih se hodi vodo ven metat in je daleč od tega da boš po pol leta miru jo porinil v vodo in hajdi gremo. Poleg samih detajlov, od tega da rabiš drugačno prikolico in podpore kot za plastiko, da je potrebno jo vsaj letno- še bolje pa 2x letno- ven vlečt in rihtat, sama barka (in ko še vodo popije) je daleč od lahke stvari če jo misliš vlečt na prikolici ipd.

In od tod tudi občudovanje lesenih plovil vseh, ki razumejo plovila. Ker že ko vidiš leseno plovilo takoj veš, da je v ozadju vedno nekdo, ki pušča dober del življenja za to, da zadeva pluje po morju.

Ali pa pač XY denarja v primeru Wortherse Riva/Boesch čolnov, ki jih takoj na dvigalo in s krpo obrišejo, ipd.

Koliko od tega bo pa v veselje celi družini je pa tretja zgodba. Sigurno večina normalnih smrtnikov raje izbere več dni na rentani v miru, kot pa guljenje trupa in krajši dopust.

Pomoje je zelo dobro izhodišče obisk recimo društva Bracera in vprašat in pogledat zadevo v živo. Jaz sem bil parkrat tam in so fanatiki, ma se najdejo odkriti fanatiki, ki ti bodo znali povedat, kaj in kako v resnici stoji.

Ali pa kot ti je nekdo svetoval, kak kalafat. Jaz od malega skoraj vsako poletje obiščem kolega, ki to dela celo življenje, včasih kaj skupaj delava. In po več letih druženja me je minilo, no ni me minilo da bi leseno barko imel, vsakič ko vidim kak konkreten guc se mi oči razširijo, ampak me je minilo, ker ne živim na morju, kar je zame pogoj za imeti leseno barko, drugače imaš lesen glavobol. (Pa sem imel dobra izhodišča- prostor za hranjenje na morju, delavnico z znanjem na voljo, takrat še dovolj časa in par bark so mi ponujali zastonj, le če bi jih le spravil nazaj med valove.)

-Najprej rentaj in sploh ugotovi kaj in kako deluje s celotno družino na krovu.

-Če že gradnja, naredita dva lesena kanuja s fotrom za začetek. To je lahko hud uvod in praktično pomanjšana barka, narediš lahko zelo lep izdelek in sigurno bo družina vesela za začetek, če ne drugega lahko v eni uri že veslate na Ljubljanici proti Podpeči recimo. In potem greš stopničko višje.

- kupi neko rabljeno barko pa zrihtaj po svoje notranjost, obnovi. Že to bo dovolj dela, pa vsaj boste imeli nekaj za začetek, da dejansko dopustujete.

Če pa vseeno z glavo skozi zid, pa ne vem, po jadranu je starih pravih lesenih bark precej, ki bi ti jo ostarel lastnik šenkal, če jo le spraviš v življenje. Še vedno lažje in papirno manj komplicirano kot gradnja iz nule. Pa vsaj nekaj imaš, da veš kje in kako začet. Eventuelno imaš tudi možnosti finančne podpore, ki pa seveda kot vsa razpisna sredstva prinašajo obveznosti in odgovornosti:

http://www.otoci.net...u-drvenih-barki

Prikaži več možnosti
    • Nixxon, Iztok Z., bpavsic in 3 ostalim je všeč

branevrankar
branevrankar

Tischlermeister

• Uporabnik

Oj

Trenutno sem se zasul z delom, in sem postavil zadevo na stranski tir. :blackeye

Imate pa kar lepo argumentirane odgovore, za in proti.

Definitivno bom magari prvo rental in sprobal z familijo :ok
Prikaži več možnosti