Skoči na vsebino

Odnosi med delodajalci in delojemalci, višine plač, davki in kreditiranje

- - - - -

• Prijavi se za objavo odgovora
364 odgovorov v temi
prekov
prekov

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 256
  • Avtomobil: BMW

Ah, Jerry in njegovo mnenje o nedokončanem faxu je isto kot bi nekdo rekel zakaj pa rabim narediti izpit za avto vozit!

Na predavanju se naučiš prometna pravila,kako se vozi avto ti en malo pokaže, izpit-papir  je pa itak samo za policajem kazat!

Sicer pa je šola najlažji del v življenju, vse kar se imaš za naučiti izveš na predavanju!

Sprejemanje odločitev,odgovornosti in samostojnosti se naučiš dosti kasneje ali pa nikoli, ampak kakor imam jaz izkušnje jih večina rajši službo zamenja čim je treba kaj več kot prisotnost na delu dati od sebe!

Prikaži več možnosti

Jerry
Jerry
  • Uporabnik
  • Sporočil: 66 099
  • Avtomobil: E39 540i & E24 635CSI

Ah, Jerry in njegovo mnenje o nedokončanem faxu je isto kot bi nekdo rekel zakaj pa rabim narediti izpit za avto vozit!

Na predavanju se naučiš prometna pravila,kako se vozi avto ti en malo pokaže, izpit-papir  je pa itak samo za policajem kazat!

Jaz sem se od svojega 16. leta čisto vsak dan vozil v šolo in nazaj, torej ga očitno res nisem rabil. Naredil sem ga potem samo zato ker mi je mami za izpit obljubila liziko z okusom jagode, čene bi bil še danes brez.

If I had the money I would have a mid-life-crisis.

Prikaži več možnosti
    • branevrankar je všeč

rokxy
rokxy

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 995
  • Avtomobil: traktor

https://www.delo.si/...dra-243932.html

Prikaži več možnosti
    • Mat xxl je všeč

Mat xxl
Mat xxl

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 9 569
  • Avtomobil: BMW logicno

Res je žalostno, pa toliko brezposelnih.....     Včeraj sem jedel na obali, pa slišim, pogovore zaposlenih in vidim, da je del kadra naš, del hrvaški, se vozijo , del pa češki ali slovaški, pa so z mano lepo govorili slovensko, med sabo pa po njihovo.......

Seveda, je pa lažje vleči socialno in doma jamrat in čakati, da pade "jack pot"  ali pa da pade kaka nora služba, kot pa delati...... 

Prikaži več možnosti

e34td
e34td

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 5 054
  • Avtomobil: Ni €€€

No,eni delodajalci majobres nore pogoje. Verjetno še bolj nora pričakovanja. Kot da so NASA,ne pa recimo neka proizvodnja.
A truly rich man is one whose children run into his arms when his hands are empty.
Prikaži več možnosti
    • sash je všeč

Tarik
Tarik

BMWslo.comoholik

• Uporabnik
  • Sporočil: 832
  • Avtomobil: E61 525D

Seveda boljše ubit zdravje telo in duha za minimalca,da potem,če slučajno pade ''jackpot'' ne boš mogel delati tega pa onega ker je to hin pa tisto te boli :)

Prikaži več možnosti

the_one
the_one

Novinec

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 596
  • Avtomobil: -

No ja, roko na srce jackpot ponavadi ne "pade", ampak se pride do njega z dovolj truda in motivacije. In ce je treba tudi preko zajebane sluzbe za minimalca ;)

Prikaži več možnosti
    • žorž4x4 je všeč

višnja
višnja

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 576
  • Avtomobil: G31

Možnosti za kaj, za študij? In kaj boš z njim? Z diplomo si lahko pri nas samo rit obrišeš, nič drugega kot to.

Tukaj veje iz tebe tipična frustracija nekoga, ki ni prišel do diplome. In nimam nič proti temu da je nimaš, veliko sposobnih in uspešnih ljudi je nima. In veliko nesposobnih jo ima. Vendar potem od nediplomirancev njih pogosto slišimo take nesmiselne izjave, ki so dobro znane že od Ezopa naprej.

The_Fox_and_the_Grapes.jpg

Tudi v Sloveniji je veliko služb, kjer potrebuješ diplomo; v javnem sektorju je to za bolje plačane službe praktično nuja, v privatnem pa je odvisno od velikosti podjetja in vizije vodstva in kadrovske. Vsekakor si za določene položaje že vnaprej diskvalificiran, če nimaš diplome. Ali pa moraš imeti kakšne druge izjemne sposobnosti, da ta manko spregledajo.

Načeloma razumem, zakaj ti tega ne razumeš. Ti si študiral v tujini, tam si spoznal prave ljudi, dobil veze in si lahko začel normalno živet. V SLO tega praktično ne moreš. OK, obstaja določen krog ljudi, ki se z izobrazbo ugnezdijo na dobre položaje, ampak le redki so tja prišli brez vez in poznanstev, samo s svojim znanjem. Je dovolj, ali moram razlagat še naprej? Slovenija je gnezdo lopovščine, po firmah imaš morje takih ki so popolni debili in so si stolčke priborili s poznanstvi, potem pa jebejo tiste ki so pod njimi, ker so v resnici sposobni in delovni. V skoraj vsaki službi je tako, praktično ne najdeš firme pri nas, kjer bi vladali normalni odnosi! In kako naj potem človek ne bo nesrečen in zagrenjen če mora to vsak dan prinašat, mi lahko razložiš?

V življenju gremo čez različne faze, v eni večinoma pridobivamo znanje, v drugi pa ga uporabljamo.

Svet je zelo velik, in enostavno šlepanje na poznanstva in priporočila ne deluje vedno. Poznanstva, ki jih dobiš na univerzi so koristna, in te lahko spremljajo celo življenje, saj s starostjo vse težje navezujemo pristne stike. Vendar daleč od tega da ti profesor ali kolega na faksu uredi službo in potem se tam prekladaš iz ene priporočene funkcije do druge in v penzijo. Večinoma moraš narediti vse sam, in četudi si priporočen, moraš potem tudi kaj koristnega narediti.

Recimo ena taka tipična razvojna vloga - opisati moraš idejo projekta, napisati prijavo, dobiti financiranje, sodelavce, in na koncu tudi kaj prodati. Da se lahko javiš na kakšen razpis, rabiš ustrezno izobrazbo. Ko boš prišel v neko podjetje in boš ponujal svoje storitve ali produkte, se boš predstavil, imel boš določen tip nastopa. Če imaš izobrazbo z dobre univerze, znaš jezike, se znaš jasno izražati, povedati kaj hočeš narediti, kako boš to naredil, in imaš za seboj že kakšen izpeljan projekt, je vse veliko lažje. Vrata se ti potem odpirajo, ljudje te priporočajo, ampak ne zato ker si simpatičen ali ker pričakujejo kakšno uslugo nazaj. Enostavno zato, ker ljudje cenijo, da si dobro opravil svoje delo in ti potem pomagajo naprej. In če gre vse po sreči, si ti potem tudi ti kdaj v vlogi, ko lahko komu pomagaš.

Kar se tiče jamranja o Sloveniji - čeprav sem en del študija opravil v tujini, in tam tudi delal, sem se potem vrnil sem, ker nisem hotel biti zdomec. Delam 95% za izvoz, in tam ni nobenih zvez. Če si na sejmu in prodajaš Američanu, Kitajcu, Indijcu... moraš imeti produkt, ki zanje dela nekaj koristnega, ali jih prepričati, da ga boš naredil. Ne pomaga noben stric... so sami ljudje, ki jih vidiš prvič v življenju, večina jih niti ne ve kje je Slovenja. Pomaga pa, če že imaš stranke, ki jih oni poznajo (po imenu kot kvalitetna podjetja, ne kot osebne zveze). Ali pa, če podjetje privedeš do faze, da je na svojem področju blagovna znamka. Kar je pravzaprav seštevek vseh dobrih izkušenj, ki jih imajo kupci s tvojim podjetjem.

Če ti gre Slovenski sistem na živce lahko delaš od tukaj za tujino, in vsi te večinoma pustijo na miru. Država je urejena, nobeni mafiji ni treba plačevati, da ti ne požgejo poslovnih prostorov, če imaš preplačilo DDV ga država v roku vrne, enako za akontacijo dobička. Če plačuješ davke in ne izvajaš kakšne hude računovodske telovadbe, te tudi davčna pusti na miru. Za dobre projekte se dobi posojila, imamo tisoč in en podjetniški inkubator, cel kup razpisov, s katerimi ti sofinancirajo razvoj in nastop na tujih trgih. Ker poznam tudi pogoje za poslovanje v drugih državah, moram reči, da ni vse tako slabo, kot se v medijih prikazuje. Davčna obremenitev plač je tudi pri naših sosedih podobna, imamo pa nižjo stopnjo davka na dobiček. Edino hrvaška ima nižjo, vendar tam ne bi želel poslovati zaradi nizke stopnje pravne varnosti. In imamo tudi veliko univerzitetno izobraženih ljudi, kar je dobro. Res pa je, da v privatnem sektorju višine plače ne zagotavlja diploma, ampak to, koliko prihodkov podjetje pridobi s tvojim delom.

Bom rekel še to, jaz sem to izkusil že na srednji šoli in potem enako na faksu. Vsaj za faks sem mislil da bo kaj boljše ker so tam (oziroma naj bi bili) ljudje bolj resni, pa sem se na žalost zmotil. Profesorji so praktično vsi skregani med seboj, svojo zagrenjenost in frustracije pa potem prenašajo na uboge študente. Nekateri imajo jeklene živce ali pa so malo nori in jih to ne moti, ne rečem - taki dokončajo šolanje. Normalni ne. Jaz sem normalen, tako da sem zapustil noro hišo še preden se mi je do konca sfuzlalo, ker pa nisem neumen sem pred tem poskrbel še za to da sem se naučil vsega tistega, kar sem potem v življenju rabil. V šolo namreč nisem hodil zaradi lepšega, ampak zato da bom nekaj znal - za razliko od nekaterih, tudi od takih ki imajo danes diplome. Zase sem poskrbel, nimam se torej kaj za pritoževat, mi je pa žal za ostale ljudi ki bi lahko naredili kaj iz sebe, pa zaradi zgoraj napisanega niso.

Kot rečeno, ker te nedokončan faks muči, se potrudi in ga dokončaj (lahko tudi kaj drugega). Ali pa poskusi spremeniti pogled na ljudi, ki jim je ta projekt uspelo zaključiti, in se ne tolaži z otročjimi racionalizacijami. Ti si imel negativno izkušnjo, ampak ni povsod tako kot opisuješ.

Prikaži več možnosti

Nixxon
Nixxon

Tajnik BMW avto kluba Slo

• Globalni moderator
  • Sporočil: 55 954
  • Avtomobil: Rdeča raketa

Jerry se je šel še predbolonjski študij, tam je vlak par let nazaj odpeljal. Sedaj bi pomoje moral začet vse na novo.
Objavljena slika
Jože, počivaj v miru. Hvala za vse.
Prikaži več možnosti

Mrcina
Mrcina

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 908
  • Avtomobil: Honda Accord type R

Možnosti za kaj, za študij? In kaj boš z njim? Z diplomo si lahko pri nas samo rit obrišeš, nič drugega kot to.

A zato smo zadnjič v eni drugi temi ugotovili, da kaj je ara ve (pravilno) samo Leon (ki je najmanj univ. dipl. pravnik)? Pa če se ne motim so bile tudi o retencijski pravici neke hude debate, dokler ni nekdo z diplomo pravne fakultete povedal kako je?

A če zboliš, greš k zdravniku z diplomo medicinske fakultete ali k jaga babi? Če bi moral imeti zahtevno operacijo na srcu (ali še bolje, če bi moral imeti tvoj sin zahtevno operacijo na srcu), bi dovolil, da te operira nekdo, ki je dokončal šest letnikov medicine pa nikoli diplomiral, ali bi raje nekoga, ki je še po faksu naredil specializacijo iz srčne kirurgije?

Res je, nobena teorija ti brez prakse ne pomaga, vendar ti tudi nobena praksa ne pomaga, če ni zadaj teoretične osnove. Yamasaki ima 30 ali koliko let prakse v prodaji vozil (pa ti tudi), pa si oba napačno aro razlagata. Pa jo uporabljata vsak dan... 

Prikaži več možnosti

hammanM5
hammanM5

Novinec

• Uporabnik
  • Sporočil: 896
  • Avtomobil: Bmw 330d

Tipično balkansko.

1) delojemalec jamra kako je vse v k..
2) na minimalni plači je
3) vsi delodajalci so v k..itak
4) delojemalec noče postati delodajalec ker ne ve, enostavno ni rojen za to, s tem se je že zdavnaj sprijaznil.
5) živi pri starših že 30-35 let, sej kako bo s minimalno plačo v kredit...
6)....vedno eno in isto...

Govorim iz perspektive delojemalca in delodajalca, sem oboje hkrati. Ko sem prišel kot mulc v firmo nisem bil strokovnjak dejavnosti s katero se okvarja jo, dobesedno nisem vedel nič razen fizikalije. Učil sem se (za minimalca) , pokazal voljo, garal. In glej ga kur..a, delodajalec je to prepoznal. Celo sami so mi ponujal dodatna izobraževanja, investiral je v mojo izobrazbo v ITA in AT. Ne moreš verjet, prou plačali so mi šolanje da mi lahko dajo večjo plačo?? Kako je to sploh možno?

Po določenem času sem investiral 3 jurje za delovni kombi in orodje, odprl normiranca in glej že po prvi sezoni zaslužil še enkrat letno plačo kot jo imam v redni službi.. Pa ne delam po cele dneve. V redni službi sem v srajci, popoldan v kombinezonu, jebe se mi za ego in kaj bo kdo povedal.

Hočem povedat, WAKE UPP človek!!

Če eno podjetje ni ok, greš v drugo, eni bojo že prepoznali tvoj potencial. Če si ih zamenjal 10, sry potem je s tabo nekaj narobe. Samo rokave je treba zavihat in dat nekaj od sebe.

ČE SI NESPOSOBEN V SLO, HRV, BIH SI NESPOSOBEN TUDI V AT/NEMČIJI.

Ne leti na nobenega iz debate,ampak hočem povedati da se da. Ne moreš mi reč da enostavno ne ves in nisi rojen za to. Temu se teče LENUH.

Adio
Prikaži več možnosti
    • Jerry, etore, branevrankar in 5 ostalim je všeč

Eagle46
Eagle46

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 556
  • Avtomobil: ni moj:(

Kolikokrat že videno, da, ko nekdo dela v neki branži, misli, da pozna detajle (oz., se ne moti o njih). Mnogokrat ljudje barantajo z napačnimi "vhodnimi" podatki, ki jih sčasoma vzamejo za samoumevne. Potem pa pride nekdo mlajši (izobražen) in skuša dopovedati, da nekaj delajo narobe že vrsto let in je cela drama:)
:zmesanc P O R S C H E
Prikaži več možnosti

Tarik
Tarik

BMWslo.comoholik

• Uporabnik
  • Sporočil: 832
  • Avtomobil: E61 525D

Hamman lepo,da ti je uspelo..ne gre pa vsem oz. vsepovsod tako...dosti je podjetij kjer delajo ljudje kot ti povejva..pridne mravljice itd. po par letih ''dokazovanja'' za minimalca so še vedno tam..pa zamenjajo podjetje..pa drugo pa tretje..pa so naenkrat 40+..kaj pa potem?? In če je nekomu nekaj uspelo ne pomeni,da lahko vsem oz. ''komurkoli'' ..logično je razumem jaz ''ne more'' vsem uspet..nažalost je tak sistem..ampak kdo misli,da pa je njemu uspelo pa kao zdaj mora vsem..pardon ta je pa egoist in ne vidi dlje od sebe..Ne leti na tebe osebno na splošno govorim..Glede plač pa..ponudba/povpraševanje..Tipično izkoriščevalsko je da samo delavcu neprijazna podjetja jokajo,da ni delovne sile..Dobra podjetja nimajo problema s kadrom..Vsi smo v tem..đabe nekdo hoče nevemkoliko plače,če je nekdo drug pripravljen to početi za manj..z druge strani pa bv jokat,da ni delavcev..pač dvigneš podstavko..ne moreš? Delaš sam..1+1.. ni tu filozofije..pa se lahko kregamo gor dol kdo je slab pa kdo ni..

Prikaži več možnosti
    • Nixxon, jocker in Natuzzi uporabnikom je všeč to sporočilo

bojan.u
bojan.u

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 708
  • Avtomobil: BMW E60, 530d

Hamman s cim se to bavis popoldan, ce ni skrivnost?
Prikaži več možnosti

damirkos1
damirkos1

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 16 917
  • Avtomobil: new age e39

Hamman lepo,da ti je uspelo..ne gre pa vsem oz. vsepovsod tako...dosti je podjetij kjer delajo ljudje kot ti povejva..pridne mravljice itd. po par letih ''dokazovanja'' za minimalca so še vedno tam..pa zamenjajo podjetje..pa drugo pa tretje..pa so naenkrat 40+..kaj pa potem?? In če je nekomu nekaj uspelo ne pomeni,da lahko vsem oz. ''komurkoli'' ..logično je razumem jaz ''ne more'' vsem uspet..nažalost je tak sistem..ampak kdo misli,da pa je njemu uspelo pa kao zdaj mora vsem..pardon ta je pa egoist in ne vidi dlje od sebe..Ne leti na tebe osebno na splošno govorim..Glede plač pa..ponudba/povpraševanje..Tipično izkoriščevalsko je da samo delavcu neprijazna podjetja jokajo,da ni delovne sile..Dobra podjetja nimajo problema s kadrom..Vsi smo v tem..đabe nekdo hoče nevemkoliko plače,če je nekdo drug pripravljen to početi za manj..z druge strani pa bv jokat,da ni delavcev..pač dvigneš podstavko..ne moreš? Delaš sam..1+1.. ni tu filozofije..pa se lahko kregamo gor dol kdo je slab pa kdo ni..

1000 razlogov lahko najdeš zakaj nečesa ne moreš napraviti. In samo enega rabiš, da to narediš.
Boobs is back!
Prikaži več možnosti

hammanM5
hammanM5

Novinec

• Uporabnik

Seveda ni. Klimatizacija + elektroinštalacije. Vzdrževanje klimatizacijske opreme pogodbeno za večja podjetja in montaže. Letos sem začel tudi pogodbeno vzdrževanje blokov. (žarnice, manjša popravila itd).
Prikaži več možnosti

damirkos1
damirkos1

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 16 917
  • Avtomobil: new age e39

Ali če povem z drugimi besedami: nič se ne more če se noče
Boobs is back!
Prikaži več možnosti

hammanM5
hammanM5

Novinec

• Uporabnik

Hočem ti samo povedat, če veš da si več vreden ne smeš nikoli obupat in se sprijaznit da tako pač je i gotovo. Tistega momenta ko se s tem sprijaznis je to že tvoj poraz. Bori se, verjemi v to in sem prepričan da ti bo enkrat uspelo.
Prikaži več možnosti
    • Tarik in Popo30 uporabnikom je všeč to sporočilo

antasi
antasi

Novinec

• Uporabnik
  • Sporočil: 916
  • Avtomobil: star Bmw

Zakaj pa je to važno?
Da bomo spet v nedogled debatirali o njegovem s.p.
Leon je npr pravnik in zdaj vsak ki ima 5min z jerijem na čelu, iščejo njegove napake, koliko zasluži na uro itd.
Kaj pa nas to briga!
Če bi kdo rad zaslužil popoldne, naj si poišče delo, vloži par jurje in poizkusi. Izgubit nimaš kaj veliko.
Nič tudi ne pomaga, če kopiraš ideje,
treba je samo okoli sebe pogledat kaj ljudje v tvojem kraju iščejo in poizkusiš.
Jamrajo pa itak nesposobni.
V tej temi je to jerry, kateremu se bo pa itak marija prikazala v maleziji al kam že gre.

Urejal antasi, 17.11.2019, 11:54.

Prikaži več možnosti

žorž4x4
žorž4x4

BMWslo.comoholik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 357
  • Avtomobil: bmw m3

Trenutno je situacija taka, da je diploma za dolocene poklice nekaj samoumevnega. Strinjam se, da je dodana vrednost studija razmeroma mala v primerjavi z delovnimi izkusnjami, a vseeno... Tudi vsak dober in izkusen sofer je to postal samo zato, ker je enkrat hodil v avtosolo in tam odvozil tistih 25 ur ;)

In povsem drzi, da je trenutno situacija v SLO (kolikor jo sam uspem spremljati) tako dobra kot ze dolgo ne. Place postajajo boljse, odpirajo se nova delovna mesta, trenutno (pustimo ob strani kaj bo cez par let) dejansko veliko ljudi lahko zastarta v smeri dobre kariere.

Seveda pa ni vse tako enostavno... Frisni diplomanti s 3 tedni delovnih izkusenj pac se nekaj let ne bodo delali tega, kar so jim vbijali v glavo na faksu. In to je marsikomu "pod castjo". Ogromno ljudi se bo na poslu bolj fokusiralo na to, ali ima ta teden oddelanih 39,6 ur, ali pa ze 40,1 in grejo lahko domov, kot pa na to, kaj bi dejansko bilo potrebno narediti, da se bo firma razvijala naprej. In velika vecina bo seveda ze iz principa pljuvala cez tiste, ki imajo vecjo placo, boljsi polozaj in bolj zanimive "bomboncke". In ravno ti ki cele dneve samo pljuvajo, ponavadi sirijo naprej teorijo kako se da kaj narediti samo z vezami in poznanstvi. Bullshit if you ask me ;)

veliko dobrih soferjev je naredilo izpit pri vojakih s premikom kamjona 10m, nima veze šola skoraj za nič razen če lezeš v rit državnim službam in kot pravijo vrh nekih velikih podjetji, kar pa tudi niti ni pogoj če imaš priliko pokazat da si sposoben, pol nobenega ne briga tvoja šola, maš lahko 2 letno mesarsko, če boš za firmo + si lahko tudi glavni menežer za 800 zaposlenih,  mam osebne prijatelje take.

Tu se moram naceloma strinjati z Jerryem. Seveda je pa spet odvisno od branže do branže.
V nasi branzi ti lesni faks lahko pomaga samo:
a.) Ce se zaposlis v kaksni javni ustanovi
b.) Lesna industrija, vecja podjetja ozr. tovarne

Sam sem sel na faks, ker so me "silili", v bistvu so me silili ze za srednjo solo, da moram iti na 4 letno namesto tri letno...
Na faksu nisem videl perspektive za posel ki mene veseli. Niti mi nebi pri tem pomagal.
Se letos me je teta sla nagovarjat, da naj grem dokoncat faks, da bo dobro zame, ker so vsi bratranci in sestricne naredili fakse, pa da izobrazba steje... zal meni ne. Skoda mojega časa in zivcev se za to, sploh pa ne pri 32 letih.
Ceprav.. pa imam kolega , ki je pri dobrih 40ih letih sel naredit lesni faks, zato da je obdrzal polozaj vodje oddelka v fabriki. No v tistem casu, je tudi tista fabrika propadla, in moral je z faksom poceti enak posel kot jaz s 4-letno solo

2 dni nazaj mi je lih en reku da ma sam osnovno šolo, sestra pa dva faxa in je zaposlena pri njemu, takih primerov je še pa še

Seveda boljše ubit zdravje telo in duha za minimalca,da potem,če slučajno pade ''jackpot'' ne boš mogel delati tega pa onega ker je to hin pa tisto te boli :)

zdravje in duha ubijejo ljudje ki so na zavodu in ne zagnani ljudje

Prikaži več možnosti