Skoči na vsebino

Inštrukcije fizike za gimnazijo

- - - - -

• Prijavi se za objavo odgovora
40 odgovorov v temi
veloce
veloce

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 36 444
  • Avtomobil: ALFA ROMEO

Jaz sem recimo prišel na faks iz tehnične srednje šole, kjer nismo imeli gimnazijske matematike, medtem, ko je na faksu bila. Meni je bilo to popolnoma nova snov. Inštrukcije so mi pomagale, da sem na koncu zaključil matematiko z oceno 8/8 na izpitu. Kot je napisal Meerkat. Samo da ti nekdo razloži bistvo. Ostalo že sam potem pokapiraš. In ja, ne znajo vsi profesorji logično razlagat.

ARHITEKT
Prikaži več možnosti

Nixxon
Nixxon

Tajnik BMW avto kluba Slo

• Globalni moderator
  • Sporočil: 56 032
  • Avtomobil: Rdeča raketa

Ma jaz sem pa prišel iz gimnazije na tehnični faks, pa je bilo vseeno kup matematike nove. :-D Je pa res da je na informativnem dnevu nekdo postavil točno to vprašanje, če imajo dijaki tehnične šole prednost pred gimnazijci zaradi poznavanja strokovnega dela, pa je profesor odgovoril, da "ne, ker nimate pojma o matematiki".

PS: Meerkat je ženska. :-D
Objavljena slika
Jože, počivaj v miru. Hvala za vse.
Prikaži več možnosti

U2ros
U2ros

Začetnik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 082
  • Avtomobil: A6 Avant Ultra

Ma jaz sem pa prišel iz gimnazije na tehnični faks, pa je bilo vseeno kup matematike nove. :-D Je pa res da je na informativnem dnevu nekdo postavil točno to vprašanje, če imajo dijaki tehnične šole prednost pred gimnazijci zaradi poznavanja strokovnega dela, pa je profesor odgovoril, da "ne, ker nimate pojma o matematiki".

PS: Meerkat je ženska. :-D

Sem bil na istem faxu kot ti, samo da je fiziko takrat že Jagličič prevzel, Šolinca nisem (žal?) poslušal ;)

Prikaži več možnosti
    • Nixxon je všeč

damirkos1
damirkos1

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 16 998
  • Avtomobil: new age e39

Instrukcije so super. Jaz sem imel tezave z matematiko v srednji in smo v parih urah resili vse nejasnosti. Na faksu pa 10ka v matematiki. Ko ti enkrat ratajo osnove jasne je potem lazje nadgrajevati.

Tako da instrukcije niso podpjranje lenobe. V vecini primerov ne.
Boobs is back!
Prikaži več možnosti

ily
ily

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 198
  • Avtomobil: e91

Matematika, fizika, pogojno še kak tuj jezik razumem.

Ampak, zdaj vidim kako iščejo inštrukcije za zgodovino, geografijo.. ne me basat

Prikaži več možnosti

Meerkat
Meerkat
  • Uporabnik
  • Sporočil: 727
  • Avtomobil: Bmw

Tako je, aka Sandra :)

Jaz sem jih tudi potrebovala, ko smo prišli iz US nazaj v Slovenijo v 2. letnik srednje...cel letnik "US history" mi je zelo prav prišel v SLO  ;)

Urejal Meerkat, 13.11.2019, 10:02.

Prikaži več možnosti

tristan01
tristan01

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 3 044
  • Avtomobil: F31 318dTA (2013)

Instrukcije so super. Jaz sem imel tezave z matematiko v srednji in smo v parih urah resili vse nejasnosti. Na faksu pa 10ka v matematiki. Ko ti enkrat ratajo osnove jasne je potem lazje nadgrajevati.

Tako da instrukcije niso podpjranje lenobe. V vecini primerov ne.

Sam z razumevanjem fizike v OŠ in SŠ nisem imel. Sem delal fiziko kot izbirnega na maturi... Sem tudi med študijem dosti inštruiral osnovno in srednješolce. Lahko rečem samo eno: profesorji so taki in drugačni, predvsem pa imajo premalo posluha za otroke, ko česa ne razumejo. Pa tudi naš šolski sistem je milo rečeno nelogičen. 

Sem imel primer ženske, ki je delala ob delu prekvalifikacijo SŠ na delavski univerzi ali eni podobni šoli. Želela je pridobiti izobrazbo frizerke ali kozmetičarke. Čeprav je že imela eno SŠ zaključeno, je morala pri 40+ narediti še izpit iz fizike. In sva se po lepem številu ur naučila toliko, da je bila ena najboljših v letniku. Vse kar je v resnici rabila, je bil nekdo, ki ji je fiziko razložil "po domače".  

Sem imel primer izredno bistrega osnovnošolca (4 ali 5 razred takrat še 8 letke) - v bistvu je spadal v tisto majhno skupinico nadarjenih otrok, pa je imel matematiko gladko nezadostno. Po 10 minutah z njim sem ugotovil njegovo "težavo". Matematika zanj je bila tako enostavna, da za osnovnošolske račune ni rabil pisati postopkov in vmesnih računov, ampak je vse naredil v glavi. Tako je na testu vedno napisal le rešitve, učiteljica pa je tako kontrolno le ocenila z nezadostno, čeprav so bile rešitve pravilne. Da potrebuje postopek je ugotovil šele ko sem pred njega postavil račune na ravni 8 razreda ali celo srednje šole. Žalostno je to, da tega ni ugotovila učiteljica, ki je otroka učila že pol leta, ampak ga je raje zatrla z nezadostno oceno. 

Takih primerov je pri nas morje, večinoma pa rabijo le malce spodbude ali pa njihovem nivoju prilagojen pristop. 

Seveda sem imel tudi primere "lenih" učencev. Pa tudi tu je po navadi v ozadju kakšen drug razlog - pogosto so otroci vzgojeni, da dobijo vse na pladnju in se ne trudijo, ko enkrat zaostanejo za razredom pa pade motivacija. Pri takem otroku/mladostniku je treba narediti dvoje: vrniti motivacijo in nadoknaditi zamujeno, ter ga naučiti, da rezultati ne pridejo sami od sebe ampak je treba delati. 

LP Tristan01

Urejal tristan01, 15.11.2019, 22:47.

Prikaži več možnosti

joda
joda

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 26 755
  • Avtomobil: BMW E30 MT1

Hay!

...kar jaz opažam je ogromno odvisno predvsem o profesorjih in kateri šoli je govora.
Profesorji znajo/ne znajo razložiti snovi, ter zahtevnosti. To kar pri hčeri na gimnaziji delajo za preverjanje znanja (naloge bistveno lažje in manj zahtevne kot na testu) imajo na določenih gimnazijah kot glavni test, ter način ocenjevanja.
Na določenih se "ne dovoli" , da bi učenec dobil negativno na testu, ker bi s tem kvaril povprečje razreda.
Pa še veliko cvetk sem zvedel v teh slabih 4-letih, kaj, kako in zakaj je kje po Lj gimnazijah, srednje so par nivojev nižje po zahtevnosti in se jih niti ne da primerjati, na žalost.

lp

joda
Objavljena slika
Prikaži več možnosti

Nixxon
Nixxon

• Globalni moderator

Ja, se moram strinjat zelo z zadnjima dvema postoma. Ogromno je odvisno od učitelja, čeprav ni nujno da so oni direktno krivi, pač pa sistem šolstva v Sloveniji. Moj sin je tudi eden tistih, ki matematične račune v glavi zračunajo, včasih na tak način, da ko mi razlaga kako je on to izračunal mi ni nič jasno, ampak rezultat je pa pravilen. In tudi on je že kake minus točke fasal, ker dela postopka ni bilo zapisanega.

Me pa čudi, da Tristanov učenec ni dobil čisto nič točk, že za rezultat bi vsaj del točk moral dobiti.
Objavljena slika
Prikaži več možnosti

tristan01
tristan01

BMW fanatik

• Uporabnik

Ja, se moram strinjat zelo z zadnjima dvema postoma. Ogromno je odvisno od učitelja, čeprav ni nujno da so oni direktno krivi, pač pa sistem šolstva v Sloveniji. Moj sin je tudi eden tistih, ki matematične račune v glavi zračunajo, včasih na tak način, da ko mi razlaga kako je on to izračunal mi ni nič jasno, ampak rezultat je pa pravilen. In tudi on je že kake minus točke fasal, ker dela postopka ni bilo zapisanega.Me pa čudi, da Tristanov učenec ni dobil čisto nič točk, že za rezultat bi vsaj del točk moral dobiti.

Tisti fant je dobival enke ker si je učiteljica zabila v glavo da brez postopka na papirju po njeno naloga ni prav rešena.... Dobil je kako točko ampak za pozitivno ni bilo. Huda bedarija ampak ko si učitelj nekaj vbije v glavo...

Lp Tristan01
Prikaži več možnosti
    • Nixxon je všeč

Sport Driver
Sport Driver

Začetnik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 065
  • Avtomobil: Das (kleine) Auto

To brez postopkov je klasika. Trditev je ponavadi, da če ni postopkov si potem pač zagotovo prepisal. 

Prikaži več možnosti

Nixxon
Nixxon

• Globalni moderator

Je pa nekaj res, problem je, da slej ko prej pride do enačb kjer brez postopka tudi genij ne bo vse v glavi izračunal pravilno in takrat je dobro da ve kako se zadevo rešuje postopoma. In takrat marsikomu zatrokira. Enak razlog je tudi zakaj v šoli težijo če nekdo obrne vrstni red pri množenju, npr. če imajo tri osebe po devet jabolk, potem je skupaj to 3x9 in ne 9x3. Ne zato ker bi hoteli da je tak postopek pravilen ker so si ga oni izmislili ali ker bi j*bali v glavo, ampak zato, ker ima kup otrok potem težave ko pridejo do deljenja, da zadeve obračajo okoli ker "sej je itak vseeno kako obrneš". Ja je, dokler ni.

Urejal Nixxon, 16.11.2019, 09:03.

Objavljena slika
Prikaži več možnosti

tristan01
tristan01

BMW fanatik

• Uporabnik

Je pa nekaj res, problem je, da slej ko prej pride do enačb kjer brez postopka tudi genij ne bo vse v glavi izračunal pravilno in takrat je dobro da ve kako se zadevo rešuje postopoma. In takrat marsikomu zatrokira. Enak razlog je tudi zakaj v šoli težijo če nekdo obrne vrstni red pri množenju, npr. če imajo tri osebe po devet jabolk, potem je skupaj to 3x9 in ne 9x3. Ne zato ker bi hoteli da je tak postopek pravilen ker so si ga oni izmislili ali ker bi j*bali v glavo, ampak zato, ker ima kup otrok potem težave ko pridejo do deljenja, da zadeve obračajo okoli ker "sej je itak vseeno kako obrneš". Ja je, dokler ni.

Seveda so postopki tu z razlogom. Problem je z zelo nadarjenimi, ker so zanje osnovne operacije s celimi števili premalo zahtevne in zato ubirajo bližnjice. Pri takem otroku pač rabiš drug pristop, kar pa je za večino učiteljev včasih tudi za starše (pre)velik izziv.

Lažje je zadeve zatreti, kot pa spodbuditi in usmeriti.

Lp Tristan01
Prikaži več možnosti

Nixxon
Nixxon

• Globalni moderator

Razredi so preveliki, zato velikokrat ni časa nekomu prilagoditi snov. Jih imajo že tako veliko z raznimi odločbami in "odločbami". :blackeye
Objavljena slika
Prikaži več možnosti

joda
joda

BMW fanatik

• Uporabnik

Hay!

... z tem se ne strinjam predvsem zato, ker niso problem nadarjeni ampak tisti z posebnimi potrebami, ki bi v bivšem sistemu avtomatično padli v posebne šole namenjene njim, tako pa zaradi pravice, ki so jo dali staršem ti vztrajajo, da bo otrok končal navadno OŠ, čeprav se morajo zaradi tega učiteljice posebej ukvarjati z njimi pted/po pouku, ter med samim izobraževalnim programom, kjer slednji zavirajo učni proces na škodo vseh ostalih....

aja odgovarjal sem Tristan, pa pozabil pritisniti objavi...
lp

joda

Urejal joda, 16.11.2019, 17:40.

Objavljena slika
Prikaži več možnosti
    • Nixxon je všeč

U2ros
U2ros

Začetnik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 082
  • Avtomobil: A6 Avant Ultra

Hay!

... z tem se ne strinjam predvsem zato, ker niso problem nadarjeni ampak tisti z posebnimi potrebami, ki bi v bivšem sistemu avtomatično padli v posebne šole namenjene njim, tako pa zaradi pravice, ki so jo dali staršem ti vztrajajo, da bo otrok končal navadno OŠ, čeprav se morajo zaradi tega učiteljice posebej ukvarjati z njimi pted/po pouku, ter med samim izobraževalnim programom, kjer slednji zavirajo učni proces na škodo vseh ostalih....

aja odgovarjal sem Tristan, pa pozabil pritisniti objavi...
lp

joda

Načeloma imaš prav, samo ugotavljam, ko poslušam pričevanja kolegov, ki imajo otroke v osnovni in srednji šoli, da je celo še slabše. Tistim, ki pač ne znajo se enostavno popusti, sicer je to že prehud psihični pritisk na otroke. Kolegica ima hčerko v gimnaziji Kranj, punca nabrala kolov za konkretno ograjo, zraven 110 neopravičenih. Nobenega problema prehod iz prvega v drugi letnik, par šenkanih dvojk in par šenkanih popravnih. V drugem letniku je pa sedaj ista zgodba. Zanimivo pa je, da se starša sploh nista strinjala in sta hotela da ponavlja letnik :D

Urejal U2ros, 16.11.2019, 19:13.

Prikaži več možnosti

veloce
veloce

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 36 444
  • Avtomobil: ALFA ROMEO

To je že konzra ekstrem.
ARHITEKT
Prikaži več možnosti

Nixxon
Nixxon

• Globalni moderator

Načeloma imaš prav, samo ugotavljam, ko poslušam pričevanja kolegov, ki imajo otroke v osnovni in srednji šoli, da je celo še slabše. Tistim, ki pač ne znajo se enostavno popusti, sicer je to že prehud psihični pritisk na otroke. Kolegica ima hčerko v gimnaziji Kranj, punca nabrala kolov za konkretno ograjo, zraven 110 neopravičenih. Nobenega problema prehod iz prvega v drugi letnik, par šenkanih dvojk in par šenkanih popravnih. V drugem letniku je pa sedaj ista zgodba. Zanimivo pa je, da se starša sploh nista strinjala in sta hotela da ponavlja letnik :D

Ja, takle imamo v našem šolstvu. Zadeva je prerasla vse meje zdravega razuma. Sicer mi je čudno da ni ponavljala če sta se starša strinjala, ker v tem primeru mislim da naj bi jo dali še enkrat v isti razred, ne bom pa trdil.

Ko imajo še opisne ocene (ki so svoja tema) ne smejo nikjer napisat da tamal pa česa ne zna, ker "ga lahko to zaznamuje psihično". :rolleyes Res, kakšne v vato zavite bodoče odrasle bomo vzgojili. Potem bo pa šok ko bodo prišli v realni svet, pa jim ne bo vse h riti prinešeno.
Objavljena slika
Prikaži več možnosti

Pinch
Pinch

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 524
  • Avtomobil: H1

Tudi v šolstvu je v prvi vrsti denar... Vsak učenec je vreden določeno vsoto €, ki jih šola prejme...
Prikaži več možnosti

joda
joda

BMW fanatik

• Uporabnik

Hay!

... ta mala v gimnaziji je vsako leto zgubila in dobila novega sošolca/sošolko, tako, da verjetno njena gimnazija ne gleda na ta denar....

lp

joda
Objavljena slika
Prikaži več možnosti