Skoči na vsebino

Kako povezati Dension in DSP

- - - - -

• Prijavi se za objavo odgovora
24 odgovorov v temi
Sorgo
Sorgo

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 5 785
  • Avtomobil: R6 topless

Pozdravljeni.

Kakor piše v naslovu imam težavo, ker Dension ni kompatibilen z mojim radijem, ki ima DSP.
Pri trgovcu kjer sem želel kupiti Densiona so rekli, da drugih rešitev žal nimajo.

Torej, a kdo ve ali obstaja kakšen vmesnik kakor Dension?
Sicer dobro bi bilo, da ima tudi BT zaradi telefona, čeprav mi je to bolj sekundarnega pomena, ker se mi gre najbolj za muziko na USB ključu.

Mogoče kakšna opcija kako priklopit USB vhod na radio ali kaj (ne vem, se ne spoznam :blush).

Če kaj pomaga: BMW Professional Navi v Z4.

Hvala za kakršnekoli info :ok

Prikaži več možnosti

DJ Falco
DJ Falco

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 343
  • Avtomobil: MonacoBlue E92 & CBR600RR

morda tole?

Bluetooth USB mp3 Adapter BMW e46 e39 e38 e53 z4 16:9 Professional Navigation | eBay

+

Yatour DSP-Adapter für BMW USB-Adapter mit 3+6 Wechslerstecker | eBay

Urejal DJ Falco, 02.04.2021, 11:48.

When life speeds by... downshift.

Prikaži več možnosti
    • Sorgo je všeč

Sorgo
Sorgo

BMW fanatik

• Uporabnik

Aha, dobra opcija. Vidim pa, da tudi tukaj rabim adapter a DSP.
Očitno bo povsod tako, je pa vsaj kompatibilno...

Hvala za predlog :ok

Prikaži več možnosti
    • DJ Falco je všeč

airmike
airmike

Začetnik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 989
  • Avtomobil: E46 320i

Ibus še poglej ... Za e39 gre...
Make cars fun, not fast! Tatsuru Ichishima
Prikaži več možnosti

Kirn
Kirn

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 676
  • Avtomobil: Marprom/šved/zajc

Ni direktno primerljivo ampak jaz uporabljam kar BT adapter na "aux in". Rešitev za par evrov, dela ok.

Prikaži več možnosti

Sorgo
Sorgo

BMW fanatik

• Uporabnik

OK...kje je aux priklop?
Sicer bi raje USB, da se ne zezam z polnjenjem baterij...

Kakšne opcijje, da bi se povezal USB kabel na radio verjetno ni?

Prikaži več možnosti

Kirn
Kirn

BMW fanatik

• Uporabnik

Jaz imam tole (https://www.ebay.com...4.m46890.l49286)

Omenil sem zgolj kot eno izmed alternatov. Meni je ok ker itak mam vso muziko na telefonu (Spotify.)... iskreno pa ne vem razlike za modele z DSP tako da mogoče tebi ni ravno plug&play.
Prikaži več možnosti

Sorgo
Sorgo

BMW fanatik

• Uporabnik

Sem odpisal pa...ni sporočila O_o

Skratka, hval aza alternativo ampak mislim, da je točno DSP problem.
Vsak vmesnik ima še dodaten vmesnik za DSP tako, da bom kar naročil kar je Dj Falco objavil pa mir :ok

Sem upal, da je kakšna hitrejša rešitev, da ima mogoče radio kako opcijo povezat USB kabel samo opažam ,da ne gre...vsaj z DSP ne (bi blo hitreje rešeno kakor čakanje :ok2 ).

Prikaži več možnosti

Kirn
Kirn

BMW fanatik

• Uporabnik

Zgolj kot zanimivost - sem šel prever v svojo Z4 imam tudi DSP (vsaj na ekranu je in lahko nastavljam “equalizer”). Ko sem dobil tale adapter sem samo izštekal tistega ki je bil vštekan na zahtevano mesto - sem sumil na bodisi cd changer ali telefon in nisem razmišljal velik ko sem zamenjal ker nič od naštetega ne uporabljam. A drugače je tja DSP vštekan?
Prikaži več možnosti

Sorgo
Sorgo

BMW fanatik

• Uporabnik

Hvala za info, žal pa ga ni na USB.
Drugače deluje vse dobro?

DSP ne vem točno kam je vštekan, ker naj bi bil povezan zadaj k akumulatorju, vmesnik pa se priklopi zadaj na radio (+ ta DSP vmesnik nekam).

Ti si priklopil samo na radio in dela vse (kam gresta rdeč pa črn kabel)?
Lahko s tipkami na radiu ali volanu premikaš pesmi naprej/nazaj?

Ker, če ja...je to najblj easy zadeva pa magari kupim kak MP3 predvajalnik pa mir...

Prikaži več možnosti

x-driver
x-driver

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 22 582
  • Avtomobil: e39 530iA, APN4

Pa daj ti najprej preveri, kako imaš stvari dejansko priključene. Poslikaj malo. Če ni cel radio drug in je DSP zunanja enota, potem bi morala biti vezana med radio in zvočnike. Torej ne bi smela imet veze z vhodnimi signali v radio.

Prikaži več možnosti

Kirn
Kirn

BMW fanatik

• Uporabnik

Hvala za info, žal pa ga ni na USB.
Drugače deluje vse dobro?

DSP ne vem točno kam je vštekan, ker naj bi bil povezan zadaj k akumulatorju, vmesnik pa se priklopi zadaj na radio (+ ta DSP vmesnik nekam).

Ti si priklopil samo na radio in dela vse (kam gresta rdeč pa črn kabel)?
Lahko s tipkami na radiu ali volanu premikaš pesmi naprej/nazaj?

Ker, če ja...je to najblj easy zadeva pa magari kupim kak MP3 predvajalnik pa mir...

Se nismo razumeli iz prve. To je BT vmesnik ki se za avtoradio obnaša kot "AUX IN" - tako da kakršnakoli komunikacija med vmesnikom in radiom odpade (no razen glasnosti) :)

Zato sem samo omenil kot alternativo ki se je meni izkazala za super -  povežem telefon, dam telefon v držalo, in rečeš "hey siri, play some music" in je to to. :)

Prikaži več možnosti

Sorgo
Sorgo

BMW fanatik

• Uporabnik

@x-driver glede na to, da DSP del ain changer tudi bi rekel, da imam normalno priključeno vse (ni šans, da grem 2x razkoavat polovico avta, da ugotovim).

@Kirn ok razumem :ok
Torej...če vzamem to in en MP3 player pa gasa (še najmanj dela).
Pač pesmi bi iskal pol na playerju...

Prikaži več možnosti

Sorgo
Sorgo

BMW fanatik

• Uporabnik

Mislim, da bo kar to, ker bo najhitreje...vmesnik in BT MP3 player pa gasa :ok

Prikaži več možnosti

x-driver
x-driver

BMW fanatik

• Uporabnik

@x-driver glede na to, da DSP del ain changer tudi bi rekel, da imam normalno priključeno vse (ni šans, da grem 2x razkoavat polovico avta, da ugotovim).

Lol, saj nisem rekel, da ti kaj ne dela ali kaj ni normalno priključeno. Mene zanima način, kako je vse skupaj povezano. Ker me malo moti, zakaj dension ne bi delal z DSPjem.

Prikaži več možnosti

Sorgo
Sorgo

BMW fanatik

• Uporabnik

Jaz pa elektrika pa povezave...ne vem zakaj ampak očitno je tako.

Tudi vmesnik, ki ga je Dj Falco linkal potrebuje vmesnik.

Po mojem najlažje in najmnanj hassle bo kar Kirnova opcija. Vsaj dokler se mi ne bo dalo jajcat bolj zares...

Prikaži več možnosti

Andr3jM
Andr3jM
  • Uporabnik
  • Sporočil: 177
  • Avtomobil: X3, Z4, 1er

@Sorgo, AUX vhod definitivno imaš. Neglede na to ali ima tvoj radio DSP ali ne.

V mojem primeru je bila dilema med AUX-om in BT/MP3 adapterjem podobna.

Pri E85 sem se odločil za AUX opcijo. Nekaj imaš napisanega na:

https://www.bmwslo.com/topic/11332-koliko-z-lastnikov-je-na-forumu/page-26#entry3162505

in

https://www.bmwslo.com/topic/11332-koliko-z-lastnikov-je-na-forumu/page-26#entry3164051

DSP sistem je odličen kar se tiče kvaliteta reproducirane glasbe s CD-ja, changerja, ... je pa mal smotan glede nadgradnje.

V primeru, da imaš CD changer, bi opcija, ki jo je predlagal @DJ Falco morala delovat.

Navigacijo imaš tut tudi, če se prav spomnim s slike... :-D (https://www.bmwslo.c...93#entry3243043)

Najprej vprašanje:

- ali imaš CD changer

- koliko zvočnikov imaš 6? 10?

Če imaš changer in 10 zvočnikov, se pravi, da imaš tudi dodatni ojačevalec, potem je situacija verjetno sledeča:

CD Changer, radio in ojačevalev (v prtljažniku) niso povezani preko audio povezave (FR, FL, RR, RL, SUB, ..) ampak preko komunikacije I-Bas / K-Bus. 

V primeru, da si pripravljen žrtvovati CD changer, z njega enostavno odklopiš komunikacijski in napajalni konektor in na to mesto vštekaš Yatour-ja.

Načeloma bi moralo delovat, saj Yatour "glumi" CD changer.

Velik + pri celi zgodbi je v tem, da imaš vse komande (glasnost, FWD, BCK, ... ) na volanu.

Podobnega Yatourja imam v E83 in generalno dela OK.

Preko njega predvajam MP3je s kartice, največ pa je uporabljen za prostoročno telefoniranje. Klic prevzameš in ga prekineš s tipkami na radiju. Telefon lahko lepo mirno počiva v žepu...

Ja pa tale Yatour malo muhast kar se tiče predvajanja MP3-jev. Vsaj moja izvedenka - stara cca 4 leta. Upam, da so jih kaj spedelan do sedaj...

No pri mojem gre za sledeče omejitve:

- zadeva zna brati SD kartice, a ne večje od 2GB. Na rootu kartice si moraš kreirat 6 folderjev (CD01 - CD06) in v njih kopirat svoje MP3-je.

Zakaj ravno 6?

Preprosto zato, da je struktura enaka kot bi imel CD changer. Tam imaš 6 CD-jev, tu imaš 6 folderjev.

Znotraj vsakega imaš lahko do 100 komadov, če želiš, da ti jih številči po vrsti.

V naslednjem primeru ti bo 101 komad oštevilčil z 001.

- ne izpisuje ID teksta MP3-ja. Z drugimi besedami ne izpiše naslov komada, ki se trenutno rola. Le številka. Ala npr. "056".

- Komade v folderju ne številči po imenu ?!?!?..... ampak po času kopiranja na kartico. Se prav, če sem danes dodal 10 komadov v folder CD01, se  

bodo ti predvajani prvi...

Kaže, da si kitajci neke zadeve razlagajo drugače, kot mi... :crazy

- Pri izbiri SD kartic je precej izbirčen. Določene kartice bere brez problemov, spet druge niti približno ne....

- Precej podobna situacija je z USB ključi... Večinoma jih NE bere.... :fight Spet sta pogojena velikost in ... kaj pa vem kaj...   mogoče mu barva USB-

ja ne paše in ga pač ne bere...

Probal 2 popolnoma identična, isti proizvajalec. Enega bere, drugega ne. Je pa res, da je bil prvi bele barve in drugi modre....

- Zna se zgoditi, da po nekem času predvajanja komada brez problemov, tega pač od nekega trenutka ne bo več predvajal ali bo po njem preskakoval

(podobno kot, ko je bil spraskan CD).

Kot rečeno, upam, da so novejše verzije mal bolj spedenal.

Pri meni je večinoma v uporabi za prostoročne klice. Tu se obnese OK.

Je pa kljub temu, da se podatki med Yaoturjem in radijem / ojačevalcem prenašajo preko komunikacije in ne audio povezave, kvaliteta predvajane glasbe še vedno slabša kot s CD-ja. Je pa sicer za odtenek boljša kot preko AUX-a.

Vse skup bi lahko strnil v spodnji babelo:

kvaliteta        komande na volanu       kapaciteta     izpis komada

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

CD                      ++                          +                                   -                              +

Yatour                  -                           +                                  +                             ? (novejše verzije?)

AUX BT                --                           -                                  ++ (telefon)            -

Za v E85 sam še vedno pečem CD-je. Je že mal tečno in old fashioned, sam če že gre za neku gušt (DSP ima tut z odprto sterho kar soliden sound), potem mi tut tist CD ni tak problem spečt.

Za povezavo s telefonom (prostoročno telefoniranje, predvajanje muzke z mal nižjo kvaliteto) imam pa BT modul (zgornji link) vezan na AUX vhod.

Z4-ko si nabavu. :ok  To, sedaj so pa "sladki" problemi, a ne? ... :ok2

Obilo užitkov pri reševanju in uporabi! :mljask

Urejal Andr3jM, 04.04.2021, 22:24.

Vse se lepše zdi, ko šestak se zavrti...

Prikaži več možnosti

Sorgo
Sorgo

BMW fanatik

• Uporabnik

Najprej res hvala za izčrpen odgovor in priznam, da prvi del mi ni najbolj jasen (i-bas/K-bus) ampak ok...mamo google.

Preden odgovorim, kje za vraga je AUX vhod?
Priznam, da nisem še imel časa se 100% poglobit v avto.

Torej imam:
- CD changer (ki pa kaseta šteka in težko gre vn - baje normalno...mi pa ni hotel prebrat nobenega CD-ja ali sem pa premalo čakal...zdej s5 piše "no magazine")
- Število zvočnikov mi je še neznanka. Če pomaga je HiFi System Professional DSP (koda 0677)
- Imam ojačevalec pri akumulatorju

CD changer mi ne rabi in nimam problemov ga odklopit.
Zdej kje se ga odklopi še ne vem (verjetno ni samo kabel na glavni enoti radia - ali pač?).

Da je muhast...ma tudi Dension v E46 je bil včasih tako, da ni to neki hudega.

Sem pa malo pred branjem posta naročil @Kirn-ovo opcijo, pa vidim, da je to ista kakor tvoja.
Nisem neki od elektrike in bi rad nekaj najbolj enostavnega. Če je to Yatour ok super, bom naročil sam, da ne rabim sredinske konzole (med sedeži) razstavljat na prafaktorje, ker to pol ne bo narejeno še letos (zaradi časa)...

Super je tudi dobit vse te feedbacke in lastne izkušnje, ker se tako lažje odločiš kaj in kako...tako, da za to sem res vsem hvaležen :ok

Prikaži več možnosti

x-driver
x-driver

BMW fanatik

• Uporabnik

Po prebranem je tale Yatour neka ista pašta, ko Dension, samo da ima Dension več možnosti (manj omejitev pri številu komadov, boljšo logiko razvrščanja, zna tudi naslove izpisat...). 

Kolikor sem po etk-ju pogledal, so radii isti za vse, ali je DSP ali ni. Razlika je v dodatnem ojačevalcu, tam sta 2 verziji, z DSP ali brez. Tako da sklepam, da če obstaja Dension za Z4 brez DSP, bi se moral ta isti dat priklopit tudi na Z4 z DSP. Zadeva se valda priklaplja na radio, ne na ojačevalec.

@Sorgo, CDC odklopiš fizično. Zadevo moraš pobrat ven iz avta. Ni pa nobene strašne elektrike tukaj, samo razni konektorji.

AUX se pa najbrž priklaplja tako, da moraš nabavit aux priključek s kabli in te kable moraš potem povezat na določene pine na radiu, ki so namenjeni za aux. Tole je pa malo večja jeba, kot densiona priklopit namesto CDCja.

Prikaži več možnosti

Sorgo
Sorgo

BMW fanatik

• Uporabnik

Ja ma očitno DSP interferira in je zato potreben še en vmesnik.

Ne razumem zakaj bi moral CDC pobrat ven, ga odklopim (ali celo varovalko odstranim) in mir.
Za pobrat CDC fizično ven morem razstavit pol avta kolikor sem gledal (sredinska konzola med sedeži, pokrovi, zvočniki, tenilo vrat...).

Torej po neki logiki in, če sklepam kako je bilo pri E46 odklopim iz radia, dam not vmesnik in priključim dodatek za DSP kamor se zahteva (nisem gledal še kam).
Tako vse ostane na mestu samo CDC ni v uporabi.

Nekako po kmečki logiki...čeprav sem iz mesta :ok2

Prikaži več možnosti

-->
BMWslo je zasebna spletna stran in ni v povezavi s podjetjem BMW AG.
Obiščite uradno stran BMW Slovenija.
BMW je registrirana blagovna znamka podjetja BMW AG.
BMWslo.com © 2001-2018. Vse pravice pridržane.