Skoči na vsebino

Druga Švica

* - - - - 2 glasov

• Prijavi se za objavo odgovora
786 odgovorov v temi
airmike
airmike

Začetnik

• Uporabnik
  • Sporočil: 3 948
  • Avtomobil: Suzuki Swift Sport

Torej 6x visja placa za cca 3x visjo najemnino? Kaj čaka? Razen če pri starših živita v Slo?
Make cars fun, not fast! Tatsuru Ichishima
Prikaži več možnosti
    • žorž4x4 je všeč

Maticb
Maticb
  • Uporabnik
  • Sporočil: 2 263

Torej 6x visja placa za cca 3x visjo najemnino? Kaj čaka? Razen če pri starših živita v Slo?

pa 2x višjo hrano, x višjo zavarovanje na mesec, x višjo vse drugo.

V Švici 7500 na mesec ni dovolj da si zgradiš neko normalno hišo, razen če si "v prekmurju".

Median list price za hišo v švici je 1,08 miljona CHF:

4a5b4c8e55e50ae20321baeb09e37f02.png

.

Rabiš še malo več da si lahko privoščiš hišo, oz. bi rabila oba imeti takšno plačo.

Splača se edino če bo tam životarila nekaj let, in potem prišla nazaj v slo z našparanim denarjem, za katerega  bi v sloveniji potrebovala verjetno 10 ali več let da našpara enako vsoto, kot bi jo lahko tam v 2 letih.

PS: 7500 je konkretno pod povprečjem za finančni sektor: Financial and insurance activities -> 9,402

Urejal Maticb, 29.07.2021, 11:19.

Silence is sometimes the best answer.

Prikaži več možnosti

airmike
airmike

Začetnik

• Uporabnik
  • Sporočil: 3 948
  • Avtomobil: Suzuki Swift Sport

Če se je v štartu pogovarjala za 7.5k in ni lesena bo imela verjetno čez par let 10k. Ali več če bo napredovala...
Make cars fun, not fast! Tatsuru Ichishima
Prikaži več možnosti
    • žorž4x4 je všeč

Maticb
Maticb
  • Uporabnik

Če se je v štartu pogovarjala za 7.5k in ni lesena bo imela verjetno čez par let 10k. Ali več če bo napredovala...

Seveda možno,samo pravim, treba je dati v kontekst. V vseh temah jamrate da bi morala biti plača dovolj, da imaš za kredit za nepremičnino + dopuste in vse ostalo. 7500 CHF je dovolj za samsko in nezahtevno življene pri šparanju, kaj več pa ne. 7500 CHF je ravno 2x minimalca, kar je torej skoraj isto kot 1200€.

Seveda je pa vse odvisno od kantona, mesta itd. Nerad pišem na pamet, ampak tole je sveže ker sem se v nedeljo pogovarjal z sestro na obisku iz švice, njen mož je švicar, in sva debatirala če bi se meni splačalo it programirat v švico za 70-80k na leto, bolj kot pa delat za  to kar delam tukaj. TAm je baje čisto normalno da povprečne hipoteke ne odplačaš, ker plačujejo sproti samo obresti, in imajo hipoteke po 50+ let. Pri nas tega skoraj ni.

Urejal Maticb, 29.07.2021, 11:29.

Prikaži več možnosti

the_one
the_one

Novinec

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 884

Ce bos pri odlocitvi o menjavi posla gledal statistiko plac in cene nepremicnin, potem delas IMO nekaj narobe. Ali pa gledas hudo kratkorocno. Racunati koliko bos prisparal na mesec je smiselno samo, ce hoces par let denar tlaciti v stumf, potem pa se vrniti v SLO in bolj ali manj mizerno ziveti od prihrankov... 

Vazne so povsem iste zadeve, kot ce bi gledal sluzbo v novem mestu... najprej katera firma je to. Kaksna pozicija. Imas moznost napredovanja? Kje je vse skupaj locirano? Imas backup plan, ce se tukaj ne izide? Kaksen je dolgorocni plan - ostati v firmi, iti naprej? Kaksne moznosti ti da delo v tej firmi? Kaj ti nudi socialni sistem - ce imas otroke recimo je to ful pomembno. Kaj se bos naucil v firmi, kje lahko to uporabis? kaj bos moral investirati? Solanja, izobrazba...  Itd. itd. 

Ce to vse stima, potem gres pac tja. In ce imas dobro izdelan plan za svojo nadaljno kariero, potem ti bo sigurno uspelo. Pa nima veze ce si v startu 23,7% pod povprecno placo in nima veze ce si lahko v startu kupis hiso za median list price sele v 31,8 letih in ne ze v 22,8 letih... Deloven, sposoben, zdrav in simpaticen clovek bo povsod na svetu uspel doseci soliden standard :)

Ce bos pameten in priden ti bo uspelo. Ne se pa tolk zakalkulirat z nekimi racunicami, ker itak niso realne. Dejansko stanje vidis, ko prides tja in nekaj casa zivis v tem okolju. Potem lahko ocenis, ce je za tvojo pozicijo realna placa 80k, 120k ali pa 200k letno.

Sploh pa te neke cifre od prjatla od soseda, ki bi v svici dobil x EUR na mesec... To je vse tako-tako. Ze pri bruto-neto se pogosto zatakne pri interpretaciji :) Potem je seveda vazna letna placa in ne mesecna. Nato je vprasanje kaj je se zraven - v bancnem sektorju so bonusi precej pogosti. Potem razni dodatni bomboncki... Pa za koliko casa je ta job? Lahko je menjava za porodnisko in ful dobr placana, ker ima firma frko najti nekoga. Ali pa je delo kot Personalleasing, kjer si bolj jebena stranka... 

Prikaži več možnosti
    • žorž4x4 je všeč

bancnik
bancnik

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 9 359
  • Avtomobil: LPP Urbana

Adis, ce si sam gres delat v hotel, kjer tudi zivis.
Al pa rentas sobo in ne trosobnega fleta. Glede place si pa se zmer na istem. Tezko me prepricas da zivis podobno z 3500e al pa 1000e, kljub visjemu standardu v Svici

jaz nikogar ne prepričujem, da je lažje ali težje...v švici je marsikaj lažje, če govorimo o nabavi pleha ( beri: avto), lahko si boljši, močnejši, lepši avto privoščiš. pri nas to ni tako enostavno. no, edino pri koriniti gre vse skozi :ok2 hehe

če si sam, živiš v hotel, sobi in nimaš težnje po zapravljanju in si odšel v švico zaradi zaslužka boš to vsekakor dosegel. sem pa 99%, da se ti isti posamezniki po 5-10 letih vrnejo nazaj v slo.

Kolega ima ženo ki je pri nas bančnica, tukaj dobi 1200€ neto.

V Švici je imela razgovor za 7500 frankov plače.

Res tam se ne cedi med in mleko.
Najemnina bi ju prišla okoli 2000 frankov mesečno.

Pri dveh plačah je to zelo veliko.

ko dobita otroka, bosta imela še 1000-1500 frankov mesečno za varstvo, privat varstvo.

Opozorilo: Analiza, ki je zgoraj opisana je izkljucno mnenje avtorja in v nikakrsni smeri ni investicijski nasvet, ampak je namenjeno informiranju in izobrazevanju o delovanju posameznih pravnih subjektih na financnih trgih. Vsaka odlocitev o nakupu ali prodaji posameznega financnega instrumenta je v izkljucnu domeni lastnika/prodajalca ali kupca financnega instrumenta.

Prikaži več možnosti

Maticb
Maticb
  • Uporabnik

Ce bos pri odlocitvi o menjavi posla gledal statistiko plac in cene nepremicnin, potem delas IMO nekaj narobe. Ali pa gledas hudo kratkorocno. Racunati koliko bos prisparal na mesec je smiselno samo, ce hoces par let denar tlaciti v stumf, potem pa se vrniti v SLO in bolj ali manj mizerno ziveti od prihrankov... 

...... 

Ja, samo treba je dati v kontekst, ko nedko vidi 7500 CHF na mesec oz. 6.9 jurjev evrov, s takimi denarci si v sloveniji kralj, v švici pa povprečnež. Torej je isto kot da prideš iz bosne k nam delat za jurja na mesc, pa ste/so tukaj z jurja na mesec in jamrate kako je, samo zato sem napisal.

Urejal Maticb, 29.07.2021, 11:39.

Prikaži več možnosti
    • timej98 je všeč

bancnik
bancnik

BMW fanatik

• Uporabnik

ja ja ja...bruto in neto...gor se vsi pogovarjajo o BRUTO plači.

v 7 letih življenja v švici, z kar nekaj zategovanja pasu se je privarčevalo cca 65-70k chf ( govorim za znanca). s povprečno plačo nekje 4.300chf.

od začetka minimalc cca 3.5k, sedaj nekje cca 5k.

sedaj pa si preračunajte kam je šla "razlika"...v stroške življenja v švici.

Urejal bancnik, 29.07.2021, 11:39.

Opozorilo: Analiza, ki je zgoraj opisana je izkljucno mnenje avtorja in v nikakrsni smeri ni investicijski nasvet, ampak je namenjeno informiranju in izobrazevanju o delovanju posameznih pravnih subjektih na financnih trgih. Vsaka odlocitev o nakupu ali prodaji posameznega financnega instrumenta je v izkljucnu domeni lastnika/prodajalca ali kupca financnega instrumenta.

Prikaži več možnosti

Maticb
Maticb
  • Uporabnik

ja ja ja...bruto in neto...gor se vsi pogovarjajo o BRUTO plači.

v 7 letih življenja v švici, z kar nekaj zategovanja pasu se je privarčevalo cca 65-70k chf ( govorim za znanca). s povprečno plačo nekje 4.300chf.

od začetka minimalc cca 3.5k, sedaj nekje cca 5k.

sedaj pa si preračunajte kam je šla "razlika"...v stroške življenja v švici.

Ja, plača je bruto, davke plačaš pa sam, tako kot v ameriki. Baje je na oko nekje 1 plača na leto za davke (+zdravstveno zavarovanje vsak mesec)

Urejal Maticb, 29.07.2021, 11:41.

Prikaži več možnosti

bancnik
bancnik

BMW fanatik

• Uporabnik

zdravstveno zavarovanje, to kar mi plačujemo osnovno je cca 250-300 chf, dodatno zavarovanje kar je pri nas 35 eur je pri njih od 450-500 chf naprej / mesečno :) 

o plačilih ekstra pregledov, ki pridejo na dom v obliki položnice pa niti ne bom omenjal.

Prikaži več možnosti

the_one
the_one

Novinec

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 884

Ja, samo treba je dati v kontekst, ko nedko vidi 7500 CHF na mesec oz. 6.9 jurjev evrov, s takimi denarci si v sloveniji kralj, v švici pa povprečnež. Torej je isto kot da prideš iz bosne k nam delat za jurja na mesc, pa ste/so tukaj z jurja na mesec in jamrate kako je, samo zato sem napisal.

Ravno zato sem pa napisal... Glej dolgorocno, v katero smer se bos lahko razvil in kaj ti bo prinesla ta sluzba. In brez skrbi, vsak ki je res sposoben, bo uspel priti na neko nadpovprecno placo. Ugotoviti, koliko je tvoj domet in koliko bi bila fer placa je itak noro tezko - tudi ce poznas drzavo in gospodarstvo v njej v nulo. S pomocjo online statistike pa to seveda sploh ne gre...

Prikaži več možnosti

Maticb
Maticb
  • Uporabnik

zdravstveno zavarovanje, to kar mi plačujemo osnovno je cca 250-300 chf, dodatno zavarovanje kar je pri nas 35 eur je pri njih od 450-500 chf naprej / mesečno :)

o plačilih ekstra pregledov, ki pridejo na dom v obliki položnice pa niti ne bom omenjal.

Ja, sestra gor plačujeta jurja na mesec, ampak sta 2 + 3 otroci. Sicer ona dva kolikor mi je razlagal imata čisto vse krito, tudi neke masaže v sklopu zdravstvenega zavarovanja, in ko je bila noseča še par bonbončkov.

Prikaži več možnosti

bullit
bullit

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 431
  • Avtomobil: 2Fast4You

Kje pa je Jerchi? Verjetno na dopustu.

HUSTLER FOR LIFE!!!

Prikaži več možnosti

M Kompakt
M Kompakt

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 10 179
  • Avtomobil: Ruzak

Ni vse v denarju. No, vsaj jaz tako ne gledam na celotno situacijo. Že že, da delaš za denar. Kaj pa človeške vezi, splošno počutje v družbi, kako te družba sprejme ipd.

Švicarji so zaprti, niso za pivo po šithu, ne mešajo dela in zabave, niso družabni kot mi. So bolj hladne sorte. Oni oddelajo svoje in takoj kuči. To balkancem ne paše. Če greš gor v zgodnjih letih in delaš 10-15 let, nabereš denar in se vrneš, je to to. Pa pokojnina bo za dobro plačo v gospodarstvu.

Prikaži več možnosti

neicheq
neicheq

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 4 037
  • Avtomobil: /

Ni vse v denarju. No, vsaj jaz tako ne gledam na celotno situacijo. Že že, da delaš za denar. Kaj pa človeške vezi, splošno počutje v družbi, kako te družba sprejme ipd.

Švicarji so zaprti, niso za pivo po šithu, ne mešajo dela in zabave, niso družabni kot mi. So bolj hladne sorte. Oni oddelajo svoje in takoj kuči. To balkancem ne paše. Če greš gor v zgodnjih letih in delaš 10-15 let, nabereš denar in se vrneš, je to to. Pa pokojnina bo za dobro plačo v gospodarstvu.

Švicarji niso zaprti ali hladni, tudi za pivo so, samo nič od tega z balkancem. Med seboj so čist normalni, tebe pa nikoli ne bodo komplet sprejeli.

Prikaži več možnosti

žorž4x4
žorž4x4

BMWslo.comoholik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 968
  • Avtomobil: bmw m3

Adis, ce si sam gres delat v hotel, kjer tudi zivis.
Al pa rentas sobo in ne trosobnega fleta. Glede place si pa se zmer na istem. Tezko me prepricas da zivis podobno z 3500e al pa 1000e, kljub visjemu standardu v Svici

točno tako, kolega je vozil kamion v italiji, 3000€ plače, je šel v švico 5000 frankov, štartna plača, stanovanje 1000€ najemnine, ki stta ga vzela v dveh, se pravi 500€

Kaj ste zdaj zapeli v to diplomo. Mišljeno je, da ko končaš neko izobraževanje da imaš poklic in se podaš na trg dela in greš na svoje. Doma ali v tujini. Kjer ti bo boljše.

sej to, za bit uspešen ne rabiš niti osnovne šole,

Prikaži več možnosti

jocker
jocker

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 6 174
  • Avtomobil: Audi A5 Cabrio

zakaj bi šel z Švicarji na pivo, če imaš 40% balkancev gor :beer :beer  tapravega švicarja niti najti nemoreš, ker so vsi zmešani :-D :-D :-D

Prikaži več možnosti

žorž4x4
žorž4x4

BMWslo.comoholik

• Uporabnik

Kolega ima ženo ki je pri nas bančnica, tukaj dobi 1200€ neto.

V Švici je imela razgovor za 7500 frankov plače.

Res tam se ne cedi med in mleko.
Najemnina bi ju prišla okoli 2000 frankov mesečno.

Pri dveh plačah je to zelo veliko.

in še vedno so tukaj?? TO SMO SLOVENCI RAZVAJENI ZAPEČKARJI, NI ČUDNO DA SO DRAGE NEPREMIČNINE TUKAJ

Prikaži več možnosti

žorž4x4
žorž4x4

BMWslo.comoholik

• Uporabnik

Seveda možno,samo pravim, treba je dati v kontekst. V vseh temah jamrate da bi morala biti plača dovolj, da imaš za kredit za nepremičnino + dopuste in vse ostalo. 7500 CHF je dovolj za samsko in nezahtevno življene pri šparanju, kaj več pa ne. 7500 CHF je ravno 2x minimalca, kar je torej skoraj isto kot 1200€.

Seveda je pa vse odvisno od kantona, mesta itd. Nerad pišem na pamet, ampak tole je sveže ker sem se v nedeljo pogovarjal z sestro na obisku iz švice, njen mož je švicar, in sva debatirala če bi se meni splačalo it programirat v švico za 70-80k na leto, bolj kot pa delat za  to kar delam tukaj. TAm je baje čisto normalno da povprečne hipoteke ne odplačaš, ker plačujejo sproti samo obresti, in imajo hipoteke po 50+ let. Pri nas tega skoraj ni.

narobe računate, tudi če je vse tako dražje, in recimo da tam ali tu priščaraš 30% plače, je tukaj 300€ tam pa 2000€, se pravi tukaj na leto ostanka 3600€ in tam 140.000€ in pol gremo lahko na hobije, tehnika stane po svetu enako, avti enako ali cenej, počitnice na hr stanejo enako zate in za tizga is CH

sploh pa te varjante delat par let in pridt nazaj živet, meni ni slabše in bolj neumne varjante

poglejte malo slovence po svetu, so odaje na rtv, youtube itd, nobenmu ni žal da je odšel, puste tistih par zabušantev

jaz nikogar ne prepričujem, da je lažje ali težje...v švici je marsikaj lažje, če govorimo o nabavi pleha ( beri: avto), lahko si boljši, močnejši, lepši avto privoščiš. pri nas to ni tako enostavno. no, edino pri koriniti gre vse skozi :ok2 hehe

če si sam, živiš v hotel, sobi in nimaš težnje po zapravljanju in si odšel v švico zaradi zaslužka boš to vsekakor dosegel. sem pa 99%, da se ti isti posamezniki po 5-10 letih vrnejo nazaj v slo.

ko dobita otroka, bosta imela še 1000-1500 frankov mesečno za varstvo, privat varstvo.

ja sej tudi pri nas je privat varstvo pomoje 600€ al veš, tko da u švici je poceni glede na plačo

Prikaži več možnosti

Maticb
Maticb
  • Uporabnik

narobe računate, tudi če je vse tako dražje, in recimo da tam ali tu priščaraš 30% plače, je tukaj 300€ tam pa 2000€, se pravi tukaj na leto ostanka 3600€ in tam 140.000€ in pol gremo lahko na hobije, tehnika stane po svetu enako, avti enako ali cenej, počitnice na hr stanejo enako zate in za tizga is CH

sploh pa te varjante delat par let in pridt nazaj živet, meni ni slabše in bolj neumne varjante

poglejte malo slovence po svetu, so odaje na rtv, youtube itd, nobenmu ni žal da je odšel, puste tistih par zabušantev

To se tudi čisto strinjam. Drugače 30% prišparat je kar huda na dolgi rok, redko komu uspe takšna cifra.

Prikaži več možnosti

-->
BMWslo je zasebna spletna stran in ni v povezavi s podjetjem BMW AG.
Obiščite uradno stran BMW Slovenija.
BMW je registrirana blagovna znamka podjetja BMW AG.
BMWslo.com © 2001-2018. Vse pravice pridržane.