Skoči na vsebino

Nakup avta v Švici

- - - - -

• Prijavi se za objavo odgovora
32 odgovorov v temi
MG
MG

• Globalni moderator
  • Sporočil: 2 711
  • Avtomobil: E39 530iA

Na kratko vam bom opisal postopek nakupa rabljenega vozila od privatne osebe v Švici in uvoza v Slovenijo.
Preskušeno na lastni koži. :)

1. S prodajalcem napišeta/podpišeta kupoprodajno pogodbo (Kaufvertrag für Occasionswagen). Vsebuje naj vajine podatke, osnovne podatke o vozilu, ceno in pogoje (Vertragsbestimmungen). Najbolje, da se uporabi kar standarden obrazec. V mojem primeru je prodajalec sam vnaprej sestavil kupoprodajno pogodbo.

2. Prodajalec napiše pooblastilo (Vollmacht), da lahko vi v njegovem imenu podpišete izvozne papirje za vozilo, ki je predmet pogodbe.

3. Z obojim gresta na notariat in overita podpise na obeh dokumentih (dva na kupoprodajni pogodbi in enega na pooblastilu). V mojem primeru prodajalec ni rabil nobenega izvoda kupoprodajne pogodbe. Overitev enega podpisa stane cca. 20 sFr. Za overitev podpisov se ni treba najavljat.

4. Gresta na najbližji prometni oddelek (Strassenverkehrsamt) kjer izpolnita obrazec z vajinimi podatki za dvig izvoznih tablic. Bodite pazljivi, ker se vpišejo v eni sami rubriki tako podatki od prodajalca (izvoznika) kakor tudi kupca (prejemnika). Švicarske izvozne tablice veljajo do konca tekočega meseca in jih ni potrebno vračati. Do 15-tega v mesecu plačate polno tarifo, od 15-tega naprej pa manjšo. Tarife so po kantonih (pokrajinah) različne. Jaz sem plačal polno tarifo v višini 290 sFr.
Prodajalec vam naj obvezno izroči tudi CoC dokument (EC-Certificate of Conformity oz. lepše povedano EG-Übereinstimmungsbescheinigung:) za vaše vozilo. Drugače ga boste morali iskati pri uvozniku/zastopniku za to znamko vozil v Sloveniji.

5. Z avtom se zapeljete do mejnega prehoda z EU in na špediciji zaprosite, da vam naredijo izvozne papirje. Pozor: Papirje za izvoz osebnih v tranzitu vam naredijo samo redke špedicije, kot je npr. Vetsch AG. Če ste kupili avto, ki je bil izdelan v Evropski uniji potem obvezno zahtevajte, da vam napišejo tudi EUR.1 obrazec o prometu/poreklu blaga (Warenverkehrsbescheinigung) s pomočjo katerega ste potem v Sloveniji opravičeni plačila 10% carine, ki se drugače drugače plačuje za uvoz iz tretjih držav. Ta obrazec potem praktično sami podpišete v imenu prodajalca. Za blago, ki je cenejše od 6.000 EUR je dovolj, če prodajalec samo na kupoprodajni pogodbi ali računu v posebni obliki napiše, da gre za blago z izvorom v EU. Zdaj vas bodo olajšali za 15 sFr.

6. Na meji vam morajo obvezno poštempljati izvozne papirje in se z avtom zapeljete v EU.

7. V Sloveniji se potem ob priliki zapeljete na carino. Na vhodu dobite parkirno tablico in kontrolni listek s svojo številko. Tablico s parkirno številko daste na vidno mesto in parkirate vozilo.

8. Poiščete špedicijo, ki vam naredi uvozne papirje. Oni vam izračunajo osnovo za davek (za DMV in DDV) v Sloveniji, ki je bila v mojem primeru cena na računu + ekološka taksa (teža vozila-75kg x14 tolarjev). Na to osnovo se obračuna po progresivni lestvici DMV (glej http://www.carina.si...ar_postopki.htm). Na to isto osnovo pa plačate še 20% DDV. Švica namreč ni članica EU in vam plačila njihovega davka v Sloveniji ne priznajo, čeprav ste ga plačali in ga pri nakupu od privatne osebe ne morete dobiti povrnjenega. Špedicija vam potem zaračuna še nelatere druge stroške (cca. 16.000 SIT v mojem primeru) in izda račun, ki ga plačate takoj z gotovino ali pa kasneje s položnico. Carine vam ni potrebno plačati zaradi EUR.1 obrazca, ki je bil poštempljan na Švicarski meji.

9. Ko pridete na vrsto za carinski postopek vam carinski inšpektor pregleda vozilo, zneske, papirje... Ko je postopek zaključen lahko počakate, da zaključijo vse papirje ali pa jih pridete prevzeti drugi dan.

10. Greste na homologacijo.
11. Opravite tehnični pregled.
12. Registrirate vozilo.

13. Opcijsko. Opišete celo zgodbo na BMWSlo forumu :laugh

Nakup pri prodajalcu vozil je enostavnejši, ker vam prodajalec pripravi izvozne tablice, račun itd. Privatna oseba v Švici vam ne bo izplačala/povrnila DDV-ja ali dala garancije na vozilo. Prodajalec vozil pa vam je dolžan dati vsaj 12 mesecev garancije.

Če/ko bom imel čas pa poskeniram še kupoprodajno pogodbo, pooblastilo in par dokumentov za referenco.

Meni so dejansko največ pomagali spodnji linki, da sem uspel naštudirat zadeve:
- Kolikšne so uvozne dajatve pri uvozu osebnega vozila iz tretje države v Slovenijo?
http://www.carina.si...ar_postopki.htm
- Slovenija ima z EU usklajene zakone, zato pomaga tudi:
ADAC.de Fahrzeug-Import aus EFTA-Staaten
- "Solata" iz nemške carinske uprave:
http://www.autoextre...postcount-7.htm
- Pa še malo avstrijske "solate":
http://www.importwag..._eu_ausland.php

Kako so dejansko potekale zadeve pri nakupa moje 530iA pa spišem skupaj v eni drugi temi. :ok
Prikaži več možnosti
    • Asgard je všeč

SLP
SLP

Licence To Sell

• Uporabnik
  • Sporočil: 3 764
  • Avtomobil: BMW

hvala za obširen opis. :beer
Prikaži več možnosti

veloce
veloce

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 36 779
  • Avtomobil: ALFA ROMEO

V bistvu kar veliko dela za en dan, če ga sploh opraviš. Se splača?
ARHITEKT
Prikaži več možnosti

MG
MG

• Globalni moderator

Se splača. :ok
Če se ne splača pol se pač ne lotiš.
Prikaži več možnosti

FLAT_eric
FLAT_eric

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 7 405
  • Avtomobil: e63 630iA LCI

Postopek ni nič kaj ekstra drugačen kot za uvoz iz Nemčije. V familiji sem že dva BMWja pripeljal iz nemčije, kmalu grem po tretjega za mene. In sedaj že najstarejši član družine nori po 320d, tako, da še bo to leto verjetno četrti.

Point vsega je, da sma z bratom vedno vse uredila v enem dnevu. Pogoj, pač je da dobro obvladaš nemščino. :)

@MG vso srečo pri vožnji. Izredno lep avto imaš, varno vožnjo z petico katera je bogato opremljena. :metalc

LP :ok
"Smo več kot ekipa, smo več kot ljubitelji, smo velika družina, ki nas povezuje ljubezen do znamke BMW"
Prikaži več možnosti

Austin Powers
Austin Powers

sir Captain Slow

• Globalni moderator
  • Sporočil: 14 179
  • Avtomobil: S54

Pogoj, pač je da dobro obvladaš nemščino.

No, tudi z malo manjšim obvladovanjem le te se da... :laugh
LP
Austin

BMW Z3 - simply - purely medicinal. :)

Prikaži več možnosti

brane40
brane40

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 969

Se strinjam z Austin Powersom. Angleščina je danes univerzalni jezik. Jaz ne obvladam nemščine spljoh, pa se vse zmenim v angleščini. Nemci govorijo presenetljivo dobro angleško. In to skoraj vsi od prvega do zadnjega (seveda so tud izjeme). Tko, da tud če ne znaš nemško (in obvladaš angleščino) se da vse zmenit :ok .
Prikaži več možnosti

Mat xxl
Mat xxl

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 9 708
  • Avtomobil: BMW logicno

Postopek ni nič kaj ekstra drugačen kot za uvoz iz Nemčije. V familiji sem že dva BMWja pripeljal iz nemčije, kmalu grem po tretjega za mene. In sedaj že najstarejši član družine nori po 320d, tako, da še bo to leto verjetno četrti.

Point vsega je, da sma z bratom vedno vse uredila v enem dnevu. Pogoj, pač je da dobro obvladaš nemščino. :)

@MG vso srečo pri vožnji. Izredno lep avto imaš, varno vožnjo z petico katera je bogato opremljena. :metalc

Ja pa ja ne boš spet po taki nesreči trojke kupil (pa še obesek si že prodal), petka je že zaradi velikosti in teže bolj varna ! :ok
LP !
Prikaži več možnosti

mjemec
mjemec

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 7 397
  • Avtomobil: 335i

Pa saj angleško itak znajo vsi, razn Italijani je zgleda kar ne dojamejo in pa Francozi, ki jo sovražijo :)
Prikaži več možnosti

brane40
brane40

BMW fanatik

• Uporabnik

Ne boš verjel, da zadnje čase tud zmeri več Italijanov govori angleško. Sicer se lomijo da je groza, ampak vsaj trudijo se. Francozi so pa zgodba zase. Verjetno so mal jezni na Angleže (in Američane), ki so jim prevzel svetovni jezik (včasih je bila to Francoščina).
Prikaži več možnosti

Austin Powers
Austin Powers

sir Captain Slow

• Globalni moderator

Pa saj angleško itak znajo vsi, razn Italijani je zgleda kar ne dojamejo in pa Francozi, ki jo sovražijo :)

Gre predvsem za problem sindroma "velike nacije"...tudi nemci so bili včasih taki...Francozi pač ne prenašajo niti nemcev, niti angležev zaradi zgodovine, oboji so pač samozadostni. Konec koncev je francoščina svetovno uporabljan jezik.
LP
Austin

Prikaži več možnosti

brane40
brane40

BMW fanatik

• Uporabnik

Ma pri Francozih gre bolj za to da se mal delajo "Francoze" in zanalašč nočejo govorit angleško (tud zaradi zgodovinskega sovraštva do Angležev), kot pa za sindrom velike nacije (čeprav je tud to verjetno vzrok).
Kaj bi potem lahko rekli za Kitajce, ki so dost večji narod kot Francozi, pa se učijo angleščine kot za stavo. Jaz sem bil tam pred dvema letoma, pa so še na TV stalno vrteli lekcije iz angleščine.
Itak so pa po moje manjši narodi tle v prednosti, ker jih pač noben drug ne razume in se hočeš - nočeš morajo naučit tujih jezikov, da lahko komunicirajo z ostalimi.
Prikaži več možnosti

Austin Powers
Austin Powers

sir Captain Slow

• Globalni moderator

Ma pri Francozih gre bolj za to da se mal delajo "Francoze" in zanalašč nočejo govorit angleško (tud zaradi zgodovinskega sovraštva do Angležev), kot pa za sindrom velike nacije (čeprav je tud to verjetno vzrok).
Kaj bi potem lahko rekli za Kitajce, ki so dost večji narod kot Francozi, pa se učijo angleščine kot za stavo. Jaz sem bil tam pred dvema letoma, pa so še na TV stalno vrteli lekcije iz angleščine.
Itak so pa po moje manjši narodi tle v prednosti, ker jih pač noben drug ne razume in se hočeš - nočeš morajo naučit tujih jezikov, da lahko komunicirajo z ostalimi.

Se strinjam, recimo folk zunaj te samo gleda, ko poveš, da govoriš tri do štiri jezike... :-D
Potem jim pa pojasniš, da je ang. že v OŠ obvezen predmet, nemščina pa po želji oz. v SŠ...smo gledajo... :)
Pri Kitajcih je pa pomojem bolj faktor globalizacija...komunikacija s svetom pač ne more potekat v pismenkah, če "razviti" (pa ne sedaj, da niso zaostali, ker to vem :ok ) kot pogovorno sredstvo uporabljajo angleščino...in dokler bodo kinezi delali za 3/4 svetovne oble bo tako še naprej - torej učenje angleščine kot mus...
LP
Austin

Prikaži več možnosti

FLAT_eric
FLAT_eric

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 7 405
  • Avtomobil: e63 630iA LCI

Ja pa ja ne boš spet po taki nesreči trojke kupil (pa še obesek si že prodal), petka je že zaradi velikosti in teže bolj varna ! :ok
LP !

Definitivno petka. Sej zato se je obsek prodal, ker ga ne rabim.
V zgornjih stavkih je bilo varljivo napisano, ni se vedelo ali gre za novo trojko ali novi avto. No mišljeno je bilo za novi avto (kmalu grem po tretjega za mene.). V mojem primeru grem po petico nekje v oktobru. V tem času pa foter tudi gunca za 320d. Boga mama :-D

"Smo več kot ekipa, smo več kot ljubitelji, smo velika družina, ki nas povezuje ljubezen do znamke BMW"
Prikaži več možnosti

VonKobal
VonKobal

Začetnik

• Uporabnik
  • Sporočil: 15
  • Avtomobil: Honda Accord Tourer 2.4 E

Kako so dejansko potekale zadeve pri nakupa moje 530iA pa spišem skupaj v eni drugi temi.

Hopla ... to bi pa mene zelo zanimalo! Torej si 530iA kupil v Švici? Neposredno od kupca ali prek posredniškega podjetja? Pa se dejansko splača glede na to, da moraš plačati še 20% DDV in 13% DMV (glede na ceno, ki je verjetno nad 6 MIO SIT...)?
Prikaži več možnosti

DAVlD
DAVlD

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 714
  • Avtomobil: BMW 520d Touring

da malo obudim to temo...

MG... mene zanima kolk procentov lahk se dodam k osnovni ceni avta ki je objavljena z strani prodajalca v švici?
Prikaži več možnosti

MG
MG

• Globalni moderator

Hopla ... to bi pa mene zelo zanimalo! Torej si 530iA kupil v Švici? Neposredno od kupca ali prek posredniškega podjetja? Pa se dejansko splača glede na to, da moraš plačati še 20% DDV in 13% DMV (glede na ceno, ki je verjetno nad 6 MIO SIT...)?

Tale tvoj post sem pa spregledal... Se opravičujem.
Avto sem kupil direktno od privatne osebe ~ urejenega gospoda srednjih let, ki dela kot vicedirektor v eni firmi za premoženjska svetovanja.
Ali se splača? Če si želiš točno takšen tip avta, tako lepo ohranjen in s točno takšno kombinacijo opreme, potem si pripravljen dati tudi malo več...
:)

da malo obudim to temo...
MG... mene zanima kolk procentov lahk se dodam k osnovni ceni avta ki je objavljena z strani prodajalca v švici?

Če je prodajalec privatna oseba, potem lahko dodaš, takole preko palca, nekje 25%.
Če pa kupuješ od preprodajalca, pa lahko verjetno dobiš švicarski davek 7% povrnjen. Ampak ne me držat za besedo, ker se v to drugo varijanto nisem poglabljal.
Prikaži več možnosti

Monaco
Monaco

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 13 398
  • Avtomobil: silver arrow & topless...

Nujno potrebujem eno informacijo. Avto in človek sta iz Švice (živi sicer tukaj, toda prijavljen je v Švici). Pri nas je imel karambol in je avto ostal tukaj, samo v Švici ga je odjavil. Kaj je zdaj potrebno, da bi lahko jaz to vozilo uvozil? Glede na to, da je avto že tukaj, špedicije, izvoznih tablic ne potrebuje. Ali pač? Kaj pa kupoprodajna pogodba se lahko naredi kar pri kakšni naši posredniški hiši in podpis overi na naši UE (za nakup vozila v Avstriji od fizične oseben sem 100% da to gre).

Skratka kakšen je postopek, da bi lahko to vozilo registriral pri nas? Da je potrebno carino in davek plačat, mi je popolnoma jasno.
Prikaži več možnosti

MG
MG

• Globalni moderator

Najboljše, da pokličeš na carino v Celje.
So full prijazni. :)

Moje mnenje: Carinske papirje rabiš narediti v Švici ali kar na špediciji na enem od švicarsko-EU mejnih prehodov.
To še niti ni tak problem. Lastnik te lahko pooblasti, da to narediš.
Na mejnem prehodu pa bodo cariniki najverjetno hoteli "robo" tudi videti in preveriti zadeve. Rabiš namreč žig iz švicarsko-EU meje na izvoznih papirjih, da je bila roba prijavljena za izvoz. :frown
Prikaži več možnosti

Monaco
Monaco

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 13 398
  • Avtomobil: silver arrow & topless...

Hm... toda avto je že tukaj in tudi v švici odjavljen in je praktično nemogoče zadevo spravit nazaj gor :confused
Prikaži več možnosti

-->
BMWslo je zasebna spletna stran in ni v povezavi s podjetjem BMW AG.
Obiščite uradno stran BMW Slovenija.
BMW je registrirana blagovna znamka podjetja BMW AG.
BMWslo.com © 2001-2018. Vse pravice pridržane.