Skoči na vsebino

Odzračevanje sklopke

- - - - -

• Prijavi se za objavo odgovora
18 odgovorov v temi
stone
stone

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 786
  • Avtomobil: Bmw

Imam eno vprašanje (e36, l92, 316i), po zamenjavi glavnega in pomožnega cilindra, na hidravličnem vodu sklopke. Sem naletel na "manjšo težavo" :damn, nikakor mi ne uspe odzračiti sistema. Pedal sklopke ostaja mehak, ne glede na to koliko časa se ga pumpa in spušča tekočina. Zavorna tekočina sicer priteče, do prezračevanja na pomožnem cilindru, vendar ni učinka.
Sva se s kolegom, kar nekaj časa ubadal pa nama ni uspelo odzračiti sistema. ali je kakšen poseben način odzračevanja sklopke, ker nebi šel samo za to kupovati pripravo za odzračevanje sistema.
Hvala za odgovore.
Lp.
Prikaži več možnosti

Schnitzer
Schnitzer

Disco Maniac

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 613
  • Avtomobil: auto na metre

Če imaš kompresor za zrak, potem prisloni pištolo na pokrovček za dolivanje olja....ta ima eno majhno luknjico. v to SPUSTI NEŽNO zrak, da se bo usvaril nadtlak V POSODICI (NE PREVEČ), in olje bo porinilo vse zračne mehurčke ven iz sistema čez nipl pomožnega cilindra, ki si ga prej odvil. V 90% je to rešitev tvojega problema.
lp Andrej
Prikaži več možnosti

Skiny
Skiny

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 905
  • Avtomobil: F11 525dx; R 1100 RT

Na E36 cilindra sklopke (tistega na zvonu menjalnika) ni mogoče odzračiti v vgrajenem stanju. Potrebno ga je odviti iz ležišča, ga obrniti tako, da je odzračevalni vijak v najvišji poziciji in ga v tej poziciji odzračiti. POZOR, potrebno je zagotoviti, da bat ne izskoči iz cilindra, kajti pri prostem cilindru se ta nima kam nasloniti. Zato je najbolje, da se pri odzračevanju namesto pritiskanja pedala sklopke poslužuješ potiskanja bata v cilinder (ročno).

LP, Skiny
Prikaži več možnosti

mali
mali

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 464
  • Avtomobil: E46 320d 100kW, E30 316

Živ

Ne vem, kišne bate ste vi kupil, ma moj originalem ATE, se je prav lepo odzraču na menjalniku.

LP
:confused...:besen...:zmeden... :goodidea...:serviser...:gogo...:avto

Vse se da, če človek hoče!!
Prikaži več možnosti

BB
BB

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 3 274
  • Avtomobil: 525tds Touring

Če zadeva gnjavi daš gumijasto cevko od odzračnika zavorne čeljusti na odzračnik cilindra sklopke ter parkrat pritisneš zavoro do konca.

Moj moto: če noče od zgoraj navzdol - bo pač šlo od spodaj navzgor :laugh

LP, BB

P.S.: Mojega starega mercedesa ne moreš sploh drugače odzračiti :frown

od '64 do 92' trenutno 8:1 za BMW proti MB ;) Ok, pa še neke Honde so (mopedi)...

Prikaži več možnosti

Skiny
Skiny

BMW fanatik

• Uporabnik

Za vse nejeverne Tomaže - uradni BMWjev postopek odzračevanja sklopke za E36 in E46:

http://shrani.si/fil...upplungxm9x.pdf

Ko je enkrat zračni mehurček v spodnjem cilindru (Nehmerzylinder), ga pri vgrajenem cilindru ni mogoče spraviti ven ne glede na smer odzračevanja (od zgoraj navzdol/od spodaj navzgor).

Uradni postopek sicer predvideva uporabo posebnega orodja, vendar je mogoče z nekaj malega spretnosti zadevo izvesti ročno brez pripomočkov. Preizkušeno iz prve roke.

LP, Skiny
Prikaži več možnosti

Skiny
Skiny

BMW fanatik

• Uporabnik

Še nekaj (sem videl tvojo malo bolj podrobno objavo problema na mobi..x forumu :)):
E36 ima v rezervoarčku zavorne tekočine relativno visoko nameščeno pregrado, ki preprečuje izgubo zavorne tekočine v primeru puščanja olja na hidravličnem sistemu sklopke. Zato ves čas odzračevanja sklopke drži nivo zavorne tekočine v rezervoarčku na maksimumu ali še malo preko. V nasprotnem primeru zelo hitro ponovno spraviš zrak v sistem.

Verjemi, tudi to vem iz prve roke. Če bi to vedel pred menjavo zavorne tekočine, mi ne bi bilo treba nikoli odzračevati sklopke):ok2.

Če ti še kaj ni jasno, lahko na PS.

LP, Skiny
Prikaži več možnosti

stone
stone

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 786
  • Avtomobil: Bmw

No zadeva se je uspešno rešila, doma sem naredil posodo za odzračevanje zavornega sistema, V Merkurju sem kupil posodo za zalivanje rož, v kateri se da napraviti nadtlak, na konec posode pritrdil gumijasot cevko, na rezervar pa sem pritrdil novo pokrovček, katri je imel gumijasto tesnilo in skozi njega sem napeljal cevko. V posodo za zalivanje rož sem nalil zavorno tekočino in v posodi ustvaril tlak, potem je kolega odprl posodo, da je tekočina začela teč v posodo z zavorno tekočino in začelo ustvarajati pritisk, ob tem pa sem na pomožnem cilindru odprl odušek in končno je olje začelo iztekati, z njim pa tudi zrak. Ko je začelo iztekati samo olje brez mehurčkov sem oddušek zapr in šel poizkusiti pedal sklopke in je bilo še vedno mrtvo. Po nekaj pritiskih na pedal, je pod avto začelo iztekati olje, med zvonom in blokom motorja. To je pomenilo, da je novi cilinder, za v koš, saj je puščal. Po ponovnem zamenjavi le tega, sem ponovil postopek in končno se je pojavil pritisk na pedalu sklopke, juhej. Tako da sedaj je težava rešena. Vsem hvala za pomoč.
Lp.
Prikaži več možnosti

Skiny
Skiny

BMW fanatik

• Uporabnik

Za vse nejeverne Tomaže - uradni BMWjev postopek odzračevanja sklopke za E36 in E46:

http://shrani.si/fil...upplungxm9x.pdf

LP, Skiny

Na željo uporabnika (ker link na shrani.si ne dela več) uradni postopek še enkrat:

Priponka  RA Kupplungshydraulik entlüften.pdf   53,06KB   305 Število prenosov

LP, Skiny
Prikaži več možnosti

perr
perr

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 832

Hvala lepa za ponovno objavo. Sicer nimam robe za vse tole, ampak bom že natuhtal.
Prikaži več možnosti

perr
perr

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 832

Tole je prehuda. Res ne bi nič naredil, če kolega pritiska sklopko, jaz pa odšravfam odzračevalni vijak na potisnem cilindru?
Prikaži več možnosti

Skiny
Skiny

BMW fanatik

• Uporabnik

Res ne bi nič naredil, če kolega pritiska sklopko, jaz pa odšravfam odzračevalni vijak na potisnem cilindru?

Ne. Če je enkrat zrak v sekundarnem cilindru, ga lahko spraviš ven le takrat, ko je cilinder v taki legi, da je odzračevalni vijak na najvišji točki. Ustrezno lego lahko dosežeš na dva načina:

• tako, da odmontiraš cilinder (in blokiraš njegov vzvod s primernim orodjem; z veliko spretnosti se da izvest tudi "na roke"), ga postaviš v pravilen položaj in odzračiš - torej po uradnem postopku, ali pa
  • cilinder pustiš vgrajen in avto spraviš v tako lego, da bo odzračevalni vijak zgoraj :laugh
Verjemi: prvi način je easy; drugi način je šele težko praktično izvedljiv... (beri: joke; da ne bi slučajno kdo res probaval...:fight)

LP, Skiny

Urejal Skiny, 24.11.2010, 21:15.

Prikaži več možnosti

QPE
QPE

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 262
  • Avtomobil: Mystic blau oil guzzler

Kako pa ves da si sistem dobro odzracil?
Vceraj sem namrec menjal slave cilinder na sklopki (ki ni bil vzrok skripanja sklopke, btw ) in s pokrovckom zavorne tekocine z namontiranim ventilckom spustil 1,5 bara v sistem...vec nekako nisem upal, baje je 2 bara pravilno, pa tut tema me je lovila ko sem odzraceval in ker je naceloma delalo, sem tako pustil...
Zdej sklopka naceloma deluje vendar me bega, ker je vse do konca iz odzracevalnega ventila, na katerem sem imel montirano prozorno cevko, izhajalo mehurckasto olje in ne prov cisto olje brez mehurckov...

Bi v primeru neodzracenja bilo to evidentno, bi sklopka ne delala brezhibno? Zdi se mi namrec da je malo mehka, lahko pa da se mi tako samo zdi ali pac je to posledica zamenjanega cilindra...

Urejal QPE, 19.04.2019, 11:38.

Bolje imet parkinsonovo in pol špricerja polit kot alzheimerjevo pa pozabit spit
Prikaži več možnosti

blackberet
blackberet

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 9 078
  • Avtomobil: študentski

Naredi tako.kot je prav in bo.

:bmw V8  :bmw

Prikaži več možnosti

QPE
QPE

BMW fanatik

• Uporabnik

No shit, sherlock...

In kako je prav po tvoje?

Urejal QPE, 19.04.2019, 13:45.

Bolje imet parkinsonovo in pol špricerja polit kot alzheimerjevo pa pozabit spit
Prikaži več možnosti

blackberet
blackberet

BMW fanatik

• Uporabnik

No shit, sherlock...
In kako je prav po tvoje?

Tako kot pise v navodilih.
Ti je opisal nekdo post visje nad tvojim.

Prikaži več možnosti

QPE
QPE

BMW fanatik

• Uporabnik

Ne sej hvala za odziv ampak ker imam specificno situacijo sem pac mislil da bo kdo od mojstrov iz rokava stresel kako bi na mojem mestu postopil...
Sej bom poguglal pa nasel, nemsko pac ne znam da bi mi tisti pdf prov prisel...
Prikaži več možnosti

blackberet
blackberet

BMW fanatik

• Uporabnik

Ce bi imel zrak v cilindru ,sklopka ne bi delala.

Urejal blackberet, 19.04.2019, 14:27.

Prikaži več možnosti

QPE
QPE

BMW fanatik

• Uporabnik

Ce bi imel zrak v cilindru ,sklopka ne bi delala.

E to, vidis...sej mogoce je blo glupo vprasanje ampak ...
Kot receno, ni cista tekocina prihajala ampak skoz mehurckasta in ce si youtube mehanik pa nimas glih najbolj pojmov razciscenih, pol pac vprasas.

Tnx
Prikaži več možnosti