Skoči na vsebino

Dovoljene dimenzije gum za E46?

- - - - -

• Prijavi se za objavo odgovora
38 odgovorov v temi
Tadej
Tadej

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 168
  • Avtomobil: MB S205

Mam BMW E 46 karavana 325 i letnik 2001 (facelift). V knjižici z navodili piše, da so na avtomobilu lahko le 17 col gume (16 in 15 col ni omenjenih nikjer)

Ker se bliža zima in bi rad nabavil zimske gume + rabljena navadna platišča, me zanima, če lahko na moj avto namontiram 16 ali pa celo 15 col gume.

A ima kdo podatke oz. tabelo dovoljenih dimenzij pnevmatik za serijo E46 ?

Tadej
Prikaži več možnosti

Benady
Benady

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 602
  • Avtomobil: E83 X3 xDrive18d

Podatke o dovoljenih dimenzijah pnevmatik moraš imeti na homologacijskem kartončku.

Na vsak način imaš verjetno še 205/55 R16, to je običajna zimska obutev E46.
Prikaži več možnosti

Rottie
Rottie

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 69 795
  • Avtomobil: E46 325i

Podatke o dovoljenih dimenzijah pnevmatik moraš imeti na homologacijskem kartončku.

Na vsak način imaš verjetno še 205/55 R16, to je običajna zimska obutev E46.

Ja, to je standardna dimenzija gum za 325i, 15 col pa če se ne motim sploh ne grejo gor zaradi veličine diskov.
pFTRx40.png
Prikaži več možnosti

BMW-M-POWER
BMW-M-POWER

Banned

• Izključen
  • Sporočil: 2 402
  • Avtomobil: E39 Cosmosschwarz

Ko odpres voznikova vrata, imas na desni strani napisane, dimnenzije, jaz svojih 18-k sploh nisem rabil homologirat samo sem sel na lpp in tam so mi v homologo brezplacno dopisal tiste k so mi manjkale!!:ok
Prikaži več možnosti

Benady
Benady

BMW fanatik

• Uporabnik

Ja, to je standardna dimenzija gum za 325i, 15 col pa če se ne motim sploh ne grejo gor zaradi veličine diskov.

Na mojega 320dT vem da ne grejo 15" zaradi prednjih diskov, pa tudi "greh" bi bil vozit 325 na 15" jeklenih feltnah :ok2

Moj predlog: kupi rabljena 16" original ALU platišča. jih je dovolj v oglasih, pa jih imej za zimska - z ustreznimi zimskimi gumami seveda.
Prikaži več možnosti

Benady
Benady

BMW fanatik

• Uporabnik

Slika tablice na vratih, za pomoč:

Objavljena slika
Prikaži več možnosti

Gajsa
Gajsa

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 5 820
  • Avtomobil: F31 316d

Na 325i facelift 15 col ne grejo več, najmanj 16.

Najbolj standardna in ugodna je dimenzija 205 55 16
Prikaži več možnosti

romanno
romanno

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 8 819
  • Avtomobil: ČRN KARAVAN

Manj kot 16 col zagotovo ne grejo gor, ker ima prevelike diske. Vprašanje celo za 16ke. Drugače pa imaš v homologacijskem kartončku vse vpisane dimenzije in tiste lahko daš gor. Jaz recimo imam za 320d letnik 2003 vpisane od 205-55-16 do 225(255)-40(35)-18 spredaj(zadaj). In če nimaš vpisane dimenzije v homo kartončku, je brez dodatne homologacije ne smeš imeti na avtu.
LP
BMW....:drink
BMW Dolenjska.... :respect :beer:drunk
Prikaži več možnosti

Tadej
Tadej

BMW fanatik

• Uporabnik

Sem zadnjič zasledil oglas za 15 col feltne za E 46 pa se vseeno raje preveril.

Sem že gledal na mojo tablico za pumpanje gum in je najožja in najmanjša dovoljena dimanzije 205/55 R16.

To je vse lepo in prav, toda imam zelo slabe izkušnje z LPP, zato sprašujem za dovoljene dimenzije. Namreč na prejšnji E30 je na ploščici za pumpanje gum pisala dimenzija 205/55-15 in sem dal gor take gume (niso bile ravno poceni). Ko sem šel na LPP homologirat kljuko so se zapičili v dimenzijo gum kao da so prevelike. Bolj sem jim dopovedoval, da se prišel homologirat kljuko, bolj so pametovali, da so gume prevelike. Ker sem homologiral kjuko je avto dobil tudi homologacijski kartonček - prej ga sploh ni imel. In na tem kartončku so bile vpisane tudi dimenzije dovoljenih pnevmatik APMAK dimenzije s ploščice 205/55-15 ni bilo vpisane. Bilo je potrebno kar nekaj kreganja in ponovnega peljanja avta na LPP in kazanje knjižice z navodili. Zadeva se je po dveh mesecih končala tako, da so tovarniško dimenzijo 205/55-15 vpisali pod rubriko dovoljene predelave in ne pod rubriko dovoljene dimenzije pnevmatik :crazy.
Evo zato zdej sprašujem za E46, ker ne bi rad kaj zajebal, ker z unimi nevemkakonajjihsplohimenujem iz LPP se mi ne da več kregat in pregovarjat.

LP
Tadej

PS kere zimske gume pa priporočate? Briga me, če so glasne, rabil bi čimbolj kramparce. Avto ima itak gor lete gume in dam zimske gor šele takrat, ko zapade prvi sneg in gredo dol ko so ceste kopne.
Prikaži več možnosti

Tadej
Tadej

BMW fanatik

• Uporabnik

Aja še nekaj. Kakšna dimenzija s ploščice pa je to T115/90 R16 92 M in T125/90 R16 98 M :confused

Tadej
Prikaži več možnosti

boripi
boripi

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 231
  • Avtomobil: Bmw 3er, Macan

Točno tako.

Pri 323i to je v bistvu 325i sem imel še 15 colske gume.
Prikaži več možnosti

boripi
boripi

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 231
  • Avtomobil: Bmw 3er, Macan

PS kere zimske gume pa priporočate? Briga me, če so glasne, rabil bi čimbolj kramparce. Avto ima itak gor lete gume in dam zimske gor šele takrat, ko zapade prvi sneg in gredo dol ko so ceste kopne.

To sem tudi jaz nearedil ,pa ko je padel sneg z letnimi niti pred semaforjem nisem mogel speljati:napaka :jok
Prikaži več možnosti

Rottie
Rottie

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 69 795
  • Avtomobil: E46 325i

Aja še nekaj. Kakšna dimenzija s ploščice pa je to T115/90 R16 92 M in T125/90 R16 98 M :confused

Tadej

To je dimenzija ozke verzije rezervne gume ... to imajo samo nekateri, odvisno za kateri trg je bil avto delan.

Zimske gume ... jst uporabljam Pirrelli w 210 Snowsport ... dobra guma, jih lohk kr priporocam. Tut jst jih nataknem šele ko je nujno po zakonu, prej pa na letnih 18-tkah. ;)
Če tudi pozimi rad stisneš čez 210km/h, imaš pa tudi verzijo w240 :-D ... je pa kr občutno dražja. Na http://www.gume-direkt.com/start.html je w210 ... 103,80 eur; w240 ... 157,90 eur ... to bo pa moja naslednja izbira, če bodo zime takšne kot je bila letos ;)
pFTRx40.png
Prikaži več možnosti

Tadej
Tadej

BMW fanatik

• Uporabnik

Hvala za link.

Zdej ma pa spet nekaj zanima. Cene se gibljejo od 50 EUR za neznane proizvajalce in do sto in več EUR za znane proizvajalce. Velik del vpliva na ceno ima tudi hitrostni razred.

Ocene so pa smešno narejene. Dobro oceno dobijo tiste gume, ki so dobre na suhem, na mokrem, v snegu, na ledu, niso glasne, se ne obrabjajo pretirano.

In potem gledaš podrobnosti in vidiš, da se "ta dobra guma" ni najbolje izkazala v snegu (speljevanje in zaviranje z ABS), je pa zato zelo tiha, se npr. manj obrablja ter je dobro vodljiva po suhi cesti in zato dobi skupno oceno zelo dobro in je oh in sploh priporočljiva. Ampak kaj bo taka guma dala od sebe (tiha in zelo dobro vodljiva po suhi cesti), ko se bom vračal domov iz izleta po Kočevju in me bodo ujele močne snežne padavine, ceste pa ne bodo splužene. Kaj mi bo takrat pomagala dobra vodljivost na suhi cesti ?

Tadej
Prikaži več možnosti

xmovc
xmovc

Začetnik

• Uporabnik
  • Sporočil: 23

Zato ne gledaš zgolj skupne ocene, temveč tudi alineje. Saj je na testu za vsako guma tudi podrobna ocena, kako se obnaša na določeni podlagi/razmerah. Nato pač staviš na tistega konja (ups gumo), ki se ti po določeni referenci zdi najpomembnejša. Jaz npr. tako pri zimskih kot pri letnih stavim na tiste, ki so najboljše v mokrem in s tem mogoče "kompenziram" nekoliko slabše lastnosti na suhem, za kar BMK glede na to, da ne vozim rallye. Glede na zasneženost zadnjih zim se mi zdi brezveze gledati neke oh in sploh gume za v sneg, za ta primer imaš še vedno verige, čeprav sem v dvomih iz kakšnega dreka te je zadnji pogon (tudi z verigami) sploh sposoben izvleč. Dokler gre je ok, ko se pa enkrat ustaviš je pa štala, da je pa še malo naklona, potem je pa :napaka
Prikaži več možnosti

romanno
romanno

BMW fanatik

• Uporabnik

Evo, če ti kaj pomaga še homo kartonček, sicer je za 320d, letnik 2003.
Objavljena slika
Prikaži več možnosti

Tadej
Tadej

BMW fanatik

• Uporabnik

Evo, če ti kaj pomaga še homo kartonček, sicer je za 320d, letnik 2003.
Objavljena slika

Ja dimenzije 205/55 R 16 pa nimaš vpisane. A jo imaš napisano na tablici za pumpanje gum ?

Tadej
Prikaži več možnosti

Tadej
Tadej

BMW fanatik

• Uporabnik

Zato ne gledaš zgolj skupne ocene, temveč tudi alineje. Saj je na testu za vsako guma tudi podrobna ocena, kako se obnaša na določeni podlagi/razmerah. Nato pač staviš na tistega konja (ups gumo), ki se ti po določeni referenci zdi najpomembnejša.

Najpomebnejše pri meni je speljevanje v snegu in zaviranje z ABS v snegu in ledu.
In potem izbereš gumo s temi lastnostmi ampak na splošno je to po testu slabša guma - ni pa nujno, da je cena dosti nižja. Pol ti pa kdo reče v stilu: stari zakaj si pa te gume kupu, sej so čist popušile na testu.

čeprav sem v dvomih iz kakšnega dreka te je zadnji pogon (tudi z verigami) sploh sposoben izvleč. Dokler gre je ok, ko se pa enkrat ustaviš je pa štala, da je pa še malo naklona, potem je pa :napaka

Joj ne načenjat te teme. Sam sem z E30 in zimskimi gumami BF Goodrich ALASKA (ful slaba ocena za po suhem in ful glasne = priporočljivo z omejitvami) prišel na Krim iz Gornjega Iga pozimi kadarkoli. Tudi na Vršič je šlo, pa čeprav so po radiju poročali, da so verige obvezne.
Prikaži več možnosti

xmovc
xmovc

Začetnik

• Uporabnik
  • Sporočil: 23

Sam sem z E30 in zimskimi gumami BF Goodrich ALASKA (ful slaba ocena za po suhem in ful glasne = priporočljivo z omejitvami) prišel na Krim iz Gornjega Iga pozimi kadarkoli. Tudi na Vršič je šlo, pa čeprav so po radiju poročali, da so verige obvezne.

Mah, mene so pa morali na Črnem Kalu (pod Blegošem, da ne bo pomote :-D) z glanz novimi GY UG7 rinit. In to skoraj na ravnem. Verjetno tudi ni vseeno ali je sneg suh ali pa ves brozgast mehek in ledena podlaga kot je bilo v mojem primeru.

Upam, da nimaš zadnje zime za referenco :)
Prikaži več možnosti

romanno
romanno

BMW fanatik

• Uporabnik

Ja dimenzije 205/55 R 16 pa nimaš vpisane. A jo imaš napisano na tablici za pumpanje gum ?

Tadej

Seveda je vpisana. Poglej malo višje na sliki, ne samo spodnje dimenzije. K spodnje so samo za 17 in 18 col deljene varjante, zgoraj so pa vse ostale.
LP
Prikaži več možnosti