Skoči na vsebino

Gradnja hiše

* * * * - 5 glasov

• Prijavi se za objavo odgovora
3704 odgovorov v temi
DomenG
DomenG

Začetnik

• Uporabnik
  • Sporočil: 446

Hvala, potem ne bom ovinkaril in šel direkt poizvedet kaj je na stvari

Prikaži več možnosti

Borut_P
Borut_P

BMW ljubitelj

• Uporabnik
  • Sporočil: 605
  • Avtomobil: službeni Passat

Koliko so kaj realne cene arhitektov oz. projektne dokumentacije (komplet od idejne zasnove vse do PZI) za povprečno hišo?
Namreč dobivam ponudbe v rangu od 6-12k EUR za cca 150-180m2 veliko hišo. 
(pri montažni pravijo da je v ceni hiše če pri njih vzamem tipsko in ne spreminjam veliko)

Kaj pricakujes od projektanta? IDP, DGD, PZI? Elektro instalacije, strojne, statiko?

Pazit moras kaj dobis. Jaz imam IDP+DGD za slabe 4k€. Rabis pa potem se strojne in elektro projekt, pzi arhitekturo, statiko - se cca 4k€. Ce je to v tvojih ponudbah, potem je to to. Ce se pogovarjas samo samo z arhitektom pa je veliko
Lp

Je za preveriti na Občini. Marsikdaj se je že zgodilo, da so bile lokacijske informacije pomanjkljive.

Na komunali ne obcini. Tam dobis realno sliko, na obcini pojma nimajo
Prikaži več možnosti

hotko90
hotko90

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 762
  • Avtomobil: E60

Lahko kdo koga priporoča za izdelavo zalivalnega sistema? Lokacija posavje.
Ne vozi hitreje kot lahko leti tvoj angel varuh!!!

A ve gdo kje lahko čipiram angela?
Prikaži več možnosti

gerchy
gerchy

License for everything!

• Administrator
  • Sporočil: 10 069
  • Avtomobil: z dost' dinamike!

Če kdo rabi dodatek (SIKA) za ekstremno hitro strjevanje betona, imam odveč.

Kupil sem 25 kg vrečo, pa porabil čisto malo, ker se to dodaja v malih količinah.

Beton se res strdi v par minutah - že med mešanjem.

Primerno za betoniranje v vlažnih razmerah. 

slovenska-konoplja.png

Prikaži več možnosti
    • MG je všeč

bmw330cd
bmw330cd

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 8 548
  • Avtomobil: 218d AT, M2

Koliko so kaj realne cene arhitektov oz. projektne dokumentacije (komplet od idejne zasnove vse do PZI) za povprečno hišo?

Namreč dobivam ponudbe v rangu od 6-12k EUR za cca 150-180m2 veliko hišo. 

(pri montažni pravijo da je v ceni hiše če pri njih vzamem tipsko in ne spreminjam veliko)

To je realno za celoten projekt, če imaš zraven še projektiranje elektro in strojnih inštalacij in arhitekturo.

Je pa tako, da odvisno koliko zahtevno hišo želiš. Preveri reference arhitektov, da vidiš kateri dela v tvojem stilu, saj bosta najhitreje našla skupni jezik, kar je bilo pri meni ključno. 

Je pa tako, tisti blizu 12k eur so ponavadi arhitekti, ki delajo arhitekturno dobre izdelke, ti bodo našli zanimive rešitve in bo izdelek (v kolikor pri izvedbi ne boš šparal) arhitekturno dober. Samo tak arhitekt ti ne bo zrisal hiše, ki jo boš postavil za 200k eur.

lp,m

Urejal bmw330cd, 09.08.2019, 08:34.

Prikaži več možnosti

andrej777
andrej777

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 8 052
  • Avtomobil: e30 320i, e90 320d xDrive

Kdo zadnje čase urejal stanovanjaki kredit? Imam ponudbo za 40k€ na 12 let. 1,85% + euribor je OK ali se lahko dobi še kaj več?

Urejal andrej777, 09.08.2019, 19:57.

:ok BMW F800S AC SCHNITZER:ok
:metalc:metalc:okBMW e30 1985 320i MTech1:ok:metalc:metalc
e90 320d xDrive Objavljena slika

Prikaži več možnosti

tristan01
tristan01

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 983
  • Avtomobil: F31 318dTA (2013)

Kdo zadnje čase urejal stanovanjaki kredit? Imam ponudbo za 40k€ na 12 let. 1,85% + euribor je OK ali se lahko dobi še kaj več?

Preveri še kaj je s fiks obrestno mero. 12 let je dolga doba. Poleg tega si daj narediti vsaj 4 do 5 izračunov v različnih bankah. Potem boš vedel pri čem si. Pred dvema letoma je bila za odtenek višja obrestna mera za fiksne obresti. Kako je danes nimam pojma.

Lp Tristan01
Prikaži več možnosti

Popo30
Popo30
  • Uporabnik
  • Sporočil: 1 133
  • Avtomobil: Bmw F10 + E83

Kaksno imas zavarovanje pri tem kreditu? Glede na OM predvidevam, da hipoteka, je tako? Dolocene banke zdaj dajejo dokaj visoke zneske, celo 50k€ samo z zavarovanjem preko zavarovalnice. Gre za neke vrste stanovanjski kredit, kjer pa ni pogoj, da zastavis kot zavarovanje nepremicnino. Moras pa bit dober komitent. Pa obrestna mera je tezko pod 2% + euribor. Pa se to, pri tem kreditu bi naj dolocen znesek porabe dokazoval z racuni, vendar je od banke oziroma od zaposlenega, ki ti ureja kredit odvisno ce ja ali ne. Lahko dobis celoten znesek izplacan v gotovini. Drugace pa je ta tvoja ponudba vec kot solidna, 1.85% OM + euribor je odlicna ponudba. Manj je skoraj nemogoce. Filsna OM na tako kratko obdobje se po moje ne splaca, ker bi bil pribitek takoj okrog 3%, ce ne vec. Razlika je obcutna. Ze res, da je euribor v minusu in glede na stanje na trgu, mnenja raznih analitikov in spekulantov, bo se nekaj casa. Cisto enostavno si lahko izracunas, za koliko bi se moral euribor povisat, da bi se ti obrok izenacil s tistim, katerega bi imel pri FOM. Rabis se tocen podatek FOM in dobis rezultat. Kot receno na 12 let se bolj splaca spremenljiva OM, sploh pri tako nizkih zneskih. Ko pa govorimo o visjih zneskih in daljsem casovnem obdobju vracila kredita, pa je tehtnica na strani FOM, predvsem zaradi mirnega spanca in straha pred rastjo euriborja, ki se bo v daljsem casovnem obdobju sigurno zgodil.
Prikaži več možnosti
    • Nixxon je všeč

andrej777
andrej777

BMW fanatik

• Uporabnik

V primeru povečanja euribora bomo nekako napraskali za zaprtje kredita preden bi bil v minusu. Razlika v primerjavi s fiksno je cca 20€ na mesec. Če se začne čez leta obrok zviševati je rezerve kar nekaj.

Kredit je brez hipoteke in brez zavarovanja. Le porok in torej nobenih drugih stroškov. Poleg tega imam odobren še 50% popust na stroške odobritve. Torej mislim da plačam nekih 200€.

Dostavil sem predračunov za več kot 40.000€. Polovico plača banka direkt, drugo polovico dobim na TRR in z njo prosto razpolagam. Ker imam stroškov dovolj bo tudi čas črpanja manjk kot en mesec in po tem obdobju dobim razliko, ki mora biti manjša od 20.000€ na trr.

Ker sem tudi že porok ženi pri kreditu sem malo omejen pri višini obroka, dejansko grem z računanim še njenim obrokom malo pod minimalca pa imam omenjene pogoje uradno odobrene.

Mislim da nima smisla kaj veliko čarati.

Urejal andrej777, 09.08.2019, 21:01.

Prikaži več možnosti

Popo30
Popo30
  • Uporabnik
  • Sporočil: 1 133
  • Avtomobil: Bmw F10 + E83

Tocno tak, pa tud OM je v tvojem primeru res odlicna. Ce imas voljo in cas, lahko za finto vprasas pri konkurencnih bankah, sem preprican, da nebos dobil ugodneje. Ce pa ze, pa ti bodo zraven uvalili druge produkte, ki bodo v koncni fazi kredit podrazili napram temu za katerega imas ponudbo.
Prikaži več možnosti

naroz
naroz

Začetnik

• Uporabnik
  • Sporočil: 264

Pozdravljeni, kako je z najetjem kredita,kjer bi jamčil zgolj z drugo nepremičnino...

LP

Zoran

Prikaži več možnosti

tristan01
tristan01

BMW fanatik

• Uporabnik

Pozdravljeni, kako je z najetjem kredita,kjer bi jamčil zgolj z drugo nepremičnino...

LP

Zoran

Tole je v bistvu skoraj klasična hipoteka, nebi smelo biti težav dokler je nepremičnina vredna več kot kredit.

Lp Tristan01
Prikaži več možnosti

Borut_P
Borut_P

BMW ljubitelj

• Uporabnik
  • Sporočil: 605
  • Avtomobil: službeni Passat

Tole je v bistvu skoraj klasična hipoteka, nebi smelo biti težav dokler je nepremičnina vredna več kot kredit.
Lp Tristan01

Upostevati je se faktor. Banke imajo verjetno razlicno - torej koliko se vrednost nepremicnine dejansko uposteva v zavarovanje 1:2? 1:1 sigurno ne.
Je pa varianta, da das hipoteko na zemljisce in potem v neki fazi na hiso. Druga nepremicnina pa ostane bremen prosta - seveda ce ti je to interes
Prikaži več možnosti

Cdriver
Cdriver

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 759
  • Avtomobil: Mesanec

Ma kdo podatek koliko je bil najvisji euribor zadnjih 10 15 let?

Zanimivo mi je da mi je na banki naracunala da ce se euribor dvigne na najvisjo raven zadnjih let bi imel obrok 2x visji kot trenutno. Ta podatek mi je malo cuden ker ne dvigujem milijona
Kot trenutno mislim ce bi kredit vzel zdaj po danasnjih pogojih
Prikaži več možnosti

tristan01
tristan01

BMW fanatik

• Uporabnik

Ma kdo podatek koliko je bil najvisji euribor zadnjih 10 15 let?
Zanimivo mi je da mi je na banki naracunala da ce se euribor dvigne na najvisjo raven zadnjih let bi imel obrok 2x visji kot trenutno. Ta podatek mi je malo cuden ker ne dvigujem milijonaKot trenutno mislim ce bi kredit vzel zdaj po danasnjih pogojih

Pred krizo je dosegel okrog 4%. Imaš pa tudi uradno stran Euribor in objavljene zgodovinske podatke.

https://www.euribor-rates.eu/

Sam imam podobno izkušnjo iz leta 2009, ko je obrestna mera strmoglavila proti nuli. Obrok stanovanjskega kredita je padel za 30%.

Lp Tristan01

Urejal tristan01, 16.08.2019, 22:05.

Prikaži več možnosti

portland
portland

Začetnik

• Uporabnik
  • Sporočil: 282

Se opravičujem zaradi moje ekonomske nepismenosti, ampak a mi lahko nekdo izračuna okvirno obrok pri tem kreditu? 1,85% obresti pri tem znesku je samo 740€, plus euribor je koliko? Zakaj je euribor trenutno negativen, če prav vidim, a se potem euribor še odšteje od teh 1,85%?

Prikaži več možnosti

andrej777
andrej777

BMW fanatik

• Uporabnik

740€ bi bilo če odplačam v enem letu ;)

Prvo leto 740€ od 40.000€.
Drugo leto 700€ od 37.000€
Tretje leto 660€ od 34.000€
......

Malo karikiram in zaokrožujem ampak za občutek bo verjetno ok.

Negativni euribor se upošteva kot nula. Dokler je negativni je tako, če gre v plus se obrok poveča.

Prikaži več možnosti

portland
portland

Začetnik

• Uporabnik

Zanima me, koliko plačaš vse skupaj po 12 letih, dobiš 40k€, plačaš kaj, 50k€?

Prikaži več možnosti

andrej777
andrej777

BMW fanatik

• Uporabnik

Nimam pri sebi ponudbe ampak po spominu je obrok cca 311€.

Torej 311€ * 144 mesecev = 44.784€. Torej preplačilo 4.784€.

Prikaži več možnosti
    • portland je všeč

portland
portland

Začetnik

• Uporabnik

To se mi zdi zelo ugodno, pa tudi razloži trenutno stanje astronomskih cen nepremičnin. Koliko so pa trenutne ponudbe z fiksno obrestno mero, če mogoče kdo ve? Tale euribor pa še študiram, ne gre mi v glavo kako je lahko negativen, a so potem banke plačane samo s tem, da si sposodijo denar, nato pa še dalje posodijo denar in kasirajo obresti. Jaz si glede na spodnji graf ne bi upal sposoditi s sprejemljivo obrestno mero, ker tole so neki čudni časi.

1920px-EuriborChart12m3m1w.svg.png

Euribor-12m (red), 3m (blue), 1w (green) value

Urejal portland, 16.08.2019, 23:06.

Prikaži več možnosti