Skoči na vsebino

Gradnja hiše

* * * * - 5 glasov

• Prijavi se za objavo odgovora
3952 odgovorov v temi
Matevz156
Matevz156
  • Uporabnik
  • Sporočil: 163
  • Avtomobil: V V60&e-Golf,Z4 2.5

Hvala za uporabno info. :)

Hiša ima hišno številko, potem takem je samoumevno, da ima uporabno dovoljenje?

Ne! Samo če je bila zgrajena pred letom 1967, december in se od takrat na njej ni nič spreminjalo.

To pa nebo drzalo, uporabno dovoljenje pri stanovajnski hisi nisi potreboval nekje do leta 2017.

Da si dobil hisno stevilko si moral vpisati hiso v kataster stavb in to je to.

Uporabno dovoljenje  za  hise je potrebno nekje od leta 2018 oz. tu nekje, prej pa ne.

lp,Matevz

Prikaži več možnosti

ilegalec
ilegalec

Novinec

• Uporabnik
  • Sporočil: 128

Silwershadow je vprašal, če je samoumevno, da ima hiša uporabno dovoljenje, če ima hišno številko. Kar seveda ni samoumevno. Hiša lahko da ima uporabno dovoljenje, lahko pa da ga tudi nima oziroma hišna številka ti tega ne bo povedala.

Že od nekdaj velja, da naj bi tudi hiše morale imeti uporabno dovoljenje (po zakonu), ampak to je le redko kdo tudi naredil, ker ga NIHČE ni iskal. V kolikor pa danes hiša-stanovanje nima gradbenega dovoljenja se po novem lahko zatakne samo pri banki, če kupec kupuje s kreditom in da banka zahteva uporabno dovoljenje. Ni pa nujno, da ga zahteva. Za hišo prej iščejo samo gradbeno dovoljenje, uporabno pa bolj redko. Za kakšne večstanovanjske hiše pa ponavadi želijo imeti tudi uporabno.

V kolikor pa banka ne zahteva uporabnega dovoljenja oziroma hišo kupuješ brez kredita, jo pa seveda lahko tudi kupiš. Ni nobene ovire za to, ker nihče drug ne bo od tebe zahteval uporabno dovoljenje. Notar bo samo preveril če slučajno ni zapisana kot črna gradnja, kar je zelo zelo malo primerov. V kolikor hiša nima uporabnega dovoljenja pa še ni nujno črna gradnja.

Ko kupuješ hišo brez gradbenega/uporabnega dovoljenja in ti tega ne rabiš pa je edino kar moraš vedeti, da se ti lahko zatakne ko boš sam prodajal hišo in bo kupčeva banka želela imeti to na vpogled, da mu bo odobrila kredit tako da bo prodaja težavna. Zato je res priporočilo, da je danes eden izmed bistvenih pogojev pri nakupu, da hiša ima VSAJ gradbeno dovoljenje. Včasih se je kupovalo vse povprek, redko koga je gradbeno dejansko tudi zanimalo, danes je pa to drugače.

Je pa tudi res, da novogradnje od junija 2018 naprej morajo biti dokončane in morajo pridobiti uporabno dovoljenje, da bi lahko pridobile hišno številko.

Prikaži več možnosti
    • Silvershadow je všeč

veloce
veloce

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 38 185
  • Avtomobil: 159 TI, Bravo Sport

To pa nebo drzalo, uporabno dovoljenje pri stanovajnski hisi nisi potreboval nekje do leta 2017.

Da si dobil hisno stevilko si moral vpisati hiso v kataster stavb in to je to.

Uporabno dovoljenje  za  hise je potrebno nekje od leta 2018 oz. tu nekje, prej pa ne.

lp,Matevz

Ti misliš na načrte PID. Uporabno dovoljenje pa je potrebno za vse objekte od decembra 1967 naprej. Preberi si zakonodajo.

Silwershadow je vprašal, če je samoumevno, da ima hiša uporabno dovoljenje, če ima hišno številko. Kar seveda ni samoumevno. Hiša lahko da ima uporabno dovoljenje, lahko pa da ga tudi nima oziroma hišna številka ti tega ne bo povedala.

Že od nekdaj velja, da naj bi tudi hiše morale imeti uporabno dovoljenje (po zakonu), ampak to je le redko kdo tudi naredil, ker ga NIHČE ni iskal. V kolikor pa danes hiša-stanovanje nima gradbenega dovoljenja se po novem lahko zatakne samo pri banki, če kupec kupuje s kreditom in da banka zahteva uporabno dovoljenje. Ni pa nujno, da ga zahteva. Za hišo prej iščejo samo gradbeno dovoljenje, uporabno pa bolj redko. Za kakšne večstanovanjske hiše pa ponavadi želijo imeti tudi uporabno.

V kolikor pa banka ne zahteva uporabnega dovoljenja oziroma hišo kupuješ brez kredita, jo pa seveda lahko tudi kupiš. Ni nobene ovire za to, ker nihče drug ne bo od tebe zahteval uporabno dovoljenje. Notar bo samo preveril če slučajno ni zapisana kot črna gradnja, kar je zelo zelo malo primerov. V kolikor hiša nima uporabnega dovoljenja pa še ni nujno črna gradnja.

Ko kupuješ hišo brez gradbenega/uporabnega dovoljenja in ti tega ne rabiš pa je edino kar moraš vedeti, da se ti lahko zatakne ko boš sam prodajal hišo in bo kupčeva banka želela imeti to na vpogled, da mu bo odobrila kredit tako da bo prodaja težavna. Zato je res priporočilo, da je danes eden izmed bistvenih pogojev pri nakupu, da hiša ima VSAJ gradbeno dovoljenje. Včasih se je kupovalo vse povprek, redko koga je gradbeno dejansko tudi zanimalo, danes je pa to drugače.

Je pa tudi res, da novogradnje od junija 2018 naprej morajo biti dokončane in morajo pridobiti uporabno dovoljenje, da bi lahko pridobile hišno številko.

On je mislil za novogradnje. Prej pa je bilo, kot si napisal, ampak danes zahteva veliko notarjev in bank uporabno dovoljenje tudi za starejše objekte.

teh primerov imam kar nekaj. 

ARHITEKT
Prikaži več možnosti

ilegalec
ilegalec

Novinec

• Uporabnik
  • Sporočil: 128

Kakšen notar se res lahko vtakne in zahteva gradbeno dovoljenje, samo to ni njihova naloga. Notarska zbornica se je dogovorila z ministrstvom, da bodo notarji zadostili zakonu, če bodo samo preverili v bazi črnih gradnj, če je nepremičnina zapisana not. Se pa najde kakšen notar, ki rad za brezveze komplicira, ampak takemu bi jaz rekel samo hvala lepa in šel k drugemu. Bodo pa drugi z veseljem isto opravili.

@veloce

Tisto, da ima objekt po samem zakonu uporabno in gradbeno dovoljenje, če je grajen pred letom 1967 mi je tudi zanimivo ker pomembno je nadaljevanje zakona, ki pravi da ga ima, če se objekt od takrat do danes ni spreminjal. Sam pa še nisem videl primera, da bi v vseh teh letih kakšen objekt ostal isti. Vedno so kakšne nadgradnje, dozidave, prizidki... Ti ki imaš več izkušenj s primeri iz prake, me zanima, če si že našel kakšen tak primer, da je dejansko objekt danes isti kot je bil leta 67?

Prikaži več možnosti

Nixxon
Nixxon

Tajnik BMW avto kluba Slo

• Globalni moderator
  • Sporočil: 56 630
  • Avtomobil: Rdeča raketa

Saj ni problem v tem da bi bil dejansko isti, samo da se zunanji gabariti niso spremenili. No, to je tisto kar se iz arhivskega aeroposnetka, ki je osnova za dokazovanje, lahko vidi. It's not what happened it's what they can prove. :-D In ja, so objekti katerih zunanje mere se niso spremenile.

Objavljena slika
Jože, počivaj v miru. Hvala za vse.
Prikaži več možnosti

Fleko
Fleko

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 884
  • Avtomobil: e28, T5, 1.8T, D5,...

Iščem čim bolj diskretno kanaleto za odvodnjavanje balkonov. 

Ima kdo kakšno idejo, kje iskati?

Prikaži več možnosti

tristan01
tristan01

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 3 459
  • Avtomobil: F31 318dTA (2013)

Poglej malo pri italianih - ACO Passavant. 

https://www.aco.si/r...koni-in-terase/

alternativno Gridiron (za njih ne vem ali jih kdo zastopa pri nas). 

http://www.gridiron.it/eng/

LP Tristan01

Urejal tristan01, 21.05.2020, 09:48.

Prikaži več možnosti
    • Fleko je všeč

Fleko
Fleko

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 884
  • Avtomobil: e28, T5, 1.8T, D5,...

Aco sem našel, je to edino, kar se dobi v Sloveniji?

Tapro trgovina ali kaj podobnega. 

P.s. sem našel nekaj, jih bom kontaktiral - http://www.kopalnice...si/tus-kanalete

Prikaži več možnosti

tristan01
tristan01

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 3 459
  • Avtomobil: F31 318dTA (2013)

P.s. sem našel nekaj, jih bom kontaktiral - http://www.kopalnice...si/tus-kanalete

Gridiron  tudi ni daleč. So pred Benetkami, sem pa prepričan da dobiš njihove produkte tudi kje bližje meji. 

LP Tristan01

Prikaži več možnosti

veloce
veloce

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 38 185
  • Avtomobil: 159 TI, Bravo Sport

Kakšen notar se res lahko vtakne in zahteva gradbeno dovoljenje, samo to ni njihova naloga. Notarska zbornica se je dogovorila z ministrstvom, da bodo notarji zadostili zakonu, če bodo samo preverili v bazi črnih gradnj, če je nepremičnina zapisana not. Se pa najde kakšen notar, ki rad za brezveze komplicira, ampak takemu bi jaz rekel samo hvala lepa in šel k drugemu. Bodo pa drugi z veseljem isto opravili.

@veloce

Tisto, da ima objekt po samem zakonu uporabno in gradbeno dovoljenje, če je grajen pred letom 1967 mi je tudi zanimivo ker pomembno je nadaljevanje zakona, ki pravi da ga ima, če se objekt od takrat do danes ni spreminjal. Sam pa še nisem videl primera, da bi v vseh teh letih kakšen objekt ostal isti. Vedno so kakšne nadgradnje, dozidave, prizidki... Ti ki imaš več izkušenj s primeri iz prake, me zanima, če si že našel kakšen tak primer, da je dejansko objekt danes isti kot je bil leta 67?

Kot ti je že Nixxon odgovoril. Redki so, ampak se najde sem pa tja kakšen.

ARHITEKT
Prikaži več možnosti

Borut_P
Borut_P

BMW ljubitelj

• Uporabnik
  • Sporočil: 664
  • Avtomobil: službeni Passat

Geberit ima tudi te rešetke. Kakšne preveč hude alternative pa ne išči, ker bo krš. Verjetno ima sicer tudi Grohe kaj.

Prikaži več možnosti

the_one
the_one

Novinec

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 671
  • Avtomobil: -

Jaz imam v tusu Vigour... V SLO sicer mislim da ni zastopnika, dobis jih pa takoj cez mejo.

https://www.elements...hen/duschrinnen

Prikaži več možnosti

bojan.u
bojan.u

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 950
  • Avtomobil: BMW E60, 530d

Kanalete imaš tu oz od teh proizvajalcev so top... https://www.termoteh...e/tus-kanalete

Jaz imam od Viege....Štern (https://viega.stern.si/)

Urejal bojan.u, danes, 07:18.

Prikaži več možnosti

-->
BMWslo je zasebna spletna stran in ni v povezavi s podjetjem BMW AG.
Obiščite uradno stran BMW Slovenija.
BMW je registrirana blagovna znamka podjetja BMW AG.
BMWslo.com © 2001-2018. Vse pravice pridržane.