Skoči na vsebino

Gradnja hiše

* * * * - 6 glasov

• Prijavi se za objavo odgovora
4480 odgovorov v temi
Blazbmw
Blazbmw

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 879
  • Avtomobil: 1.0 Turbo :)

@J9320, če se ne motim si ti gledal pri Lumarju tip Kaja? Če lahko deliš kakšno info o izbrani Rihter hiši, bi bil zelo vesel (lahko tudi na PS). :ok

Mi smo tudi trenutno v fazi, ko bi bilo fino v nekaj letih narediti korak naprej (stanovanje -> hiša), dokler so otroci še majhni, da bodo imeli tudi oni kaj od tega.
Se mi zdi največji izziv najti primerno parcelo (lokacija, cena,...), za hišo se že nekako odločiš, če imaš približno razdelane potrebe/želje. :ok2

Kaj pa primerjava klasična montažna vs skeletna hiša?
Prikaži več možnosti

joda
joda

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 29 500
  • Avtomobil: BMW E30 MT1

Hay!

Jaz mislim, da so montažne hiše prihodnost. [/font][/color][/background]

... jaz pa, da zidane na sistem lego klik (brez malte)

lp

joda
Objavljena slika
Prikaži več možnosti

J9320
J9320
  • Uporabnik
  • Sporočil: 675
  • Avtomobil: E91 LCI

Tole se tepe med sabo: kjerkoli v hiši, vse stene so tople, ker ni akumulacije. 

Kaj se tukaj tepe? Fora je da zidovi potegnejo na sebe velik toplote in tudi, ko ugasneš gretje, bo hiša topla XX ur, odvisno od izolacije, ker bodo stene vračale energijo v prostor. Kontra povedano, če imaš zidano hišo in jo moraš segreti, bo trajalo lep čas preden pride na "delovno temp". Tudi občutek, ko se nasloniš na zid je mrzel, sploh če si v kakšnem kotu, ki ni dobro pokrit z gretjem. Recimo trenutno imava jedilnico v vogalu hiše. Res da je hiša slabo izolirana, ampak ob steni imava klop, brez naslonjala. V hiši je lahko 25 stopnij, stena bo vedno mrzla, ni važno kolk bomo greli hišo, tisti vogal bo vedno mrzel in tudi če boš s hrbtom 50cm stran boš čutil sevanje hladu.

Pri montažnih tega ni, vse stene imajo isto temperaturo, hišo iz ohlajene v toplo hišo dobiš v parih urah, ker ne segrevaš sten. Kontra tudi ko ugasneš gretje se bo hiša hitreje ohladila, zato so pri montažnih hišah uporabljene izolacije z nizko topltno prevodnostjo in tega čim več. Recimo stena, ki sva jo izbrala midva je debeline 415mm, od tega je 370mm izolacije, fazni zamik 11 ur. Fazni zamik je bistven do 10-12 ur, dalje je vse manjšega pomena. 

@J9320, če se ne motim si ti gledal pri Lumarju tip Kaja? Če lahko deliš kakšno info o izbrani Rihter hiši, bi bil zelo vesel (lahko tudi na PS). :ok

Mi smo tudi trenutno v fazi, ko bi bilo fino v nekaj letih narediti korak naprej (stanovanje -> hiša), dokler so otroci še majhni, da bodo imeli tudi oni kaj od tega.
Se mi zdi največji izziv najti primerno parcelo (lokacija, cena,...), za hišo se že nekako odločiš, če imaš približno razdelane potrebe/želje. :ok2

Kaj pa primerjava klasična montažna vs skeletna hiša?

Ja, najprej sva se zanimala za kaja-m, 124 kvadratov, pa smo naredili nekaj sprememb in smo prišli takoj na 137k za delni ključ, kar je bilo takoj preveč. Potem je pa predlagal izbiro kaja 120 (neto 118m povšrine), ki pa je znotraj najinega budgeta 120k za delni ključ. Ampak kakorkoli sva se obrnila, se nama je zdelo 120 kvadratov premalo. Oziroma pri njih je vsaka omenjena cena + subvencija, se pravi delni ključ za 118m površine pride 130k. Od malenkosti me je zmotilo še to, da imajo rekuperacijo v drugi plati, zračnike gor/dol, kar je poenostavljena izvedba. Motilo me je tudi, da v delnem ključu ni vštetih stopnic. Lumar ima vso leseno stavbno pohištvo od Jezerška, kvaliteta na nivoju in cena tudi. Zato je tudi samosotječe stopnišče vključeno šele v ključ (v vrednosti 5k), pri delenem ključu imaš pa samo gradbeno stopnišče. Drugih pripomb nimam, samo cena je taka, kot je. 

Pri rihterju sva izhajala iz hiše tip 127, delni ključ (kjer je tudi vključena konstrukcija stopnišča, ki ga kasneje oblečeš v parket, ploščice, ... po želji), tudi rekuperacijo imajo v obeh nadstropjih izvedeno iz stropa.  

Nevem kaj še naj napišem, lahko cel spis. Izbrala sva steno optima +, všeč mi je nilan toplotna, ki ima opcijo ogrevanja in ohlajevanja prostora preko rekuperacije s 3kw zrak-zrak toplotne, za talno gretje je pa 5kw zrak-voda toplotna. Kar omogoča, da v prehodnih obdobjih ne segrevaš tal, ampak ti ponoči drži temperaturo s toplotno zrak-zrak, nevem v teoriji se fajn sliši, kaj več pa ko jo bom imel par let. Trenutno se dogovarjamo z arhitektom in usklajujemo idejno zasnovo, potem gre pa hiša v ponovno kalkulacijo in pa v zunanji biro, kjer bodo izdelali vso sotalo dokumentacijo za gradbeno dovoljenje. Ko dobiva parcelo naredimo še geodetski posnetek in vmestimo hišo in lahko oddamo paprije za gradbeno dovoljenje. 

Če te zanima kaj specifičnega mi lahko pošlješ ZS pa se bom potrudil odgovorit. 

Še enkrat povem, da sem šele v fazi projektiranja in dejansko še nimam izkušenj z montažnimi hišami. Sem se pa precej poglobil v gradnjo in postopke. Recimo rihter nima klasične montažne gradnje, kjer postavijo stene z okni in vsem naenkrat, sem gledal marles in lumar delata tako. Rihter v fabriki dejansko zaključi samo stene, notranje inštalacije se delajo naknadno in je moćno tudi kakšno spremembo anredit v fazi gradnje. Tudi zunanji cokel lažje hidroizolirajo, ki je ena najbolj ključnih zadev pri montažni hiši.

Kolikor vem je skelenta gradnja razlika le v tem, da jo sestavijo na mestu. Skeletne so bile meni všeč, če bi kupil komplet grušt in ga sam sestavil. Za izolacije v skeletni hiši bi pa definitivno vzel vpihavano celulozo. Poglej naturaprodukt.si, imajo nekaj tipskih skeletnih hiš, ki so dejansko DIY, cene pa niso toliko DIY, ampak so kao najbolj naravne in zdrave.

Prikaži več možnosti
    • Blazbmw in U2ros uporabnikom je všeč to sporočilo

Nixxon
Nixxon

Tajnik BMW avto kluba Slo

• Globalni moderator
  • Sporočil: 58 671
  • Avtomobil: Rdeča raketa

Kaj se tukaj tepe? Fora je da zidovi potegnejo na sebe velik toplote in tudi, ko ugasneš gretje, bo hiša topla XX ur, odvisno od izolacije, ker bodo stene vračale energijo v prostor. 

No to je definicija akumulacije toplote v zidovih, narobe si se izrazil.

Objavljena slika
Jože, počivaj v miru. Hvala za vse.
Prikaži več možnosti

J9320
J9320
  • Uporabnik

No to je definicija akumulacije toplote v zidovih, narobe si se izrazil.

No pardon, moja napaka. Kakšna je lahka pa še druga akumulacija, ko se pogovarjamo o hiši in toploti?

Prikaži več možnosti

U2ros
U2ros

Začetnik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 971

@J9320 hvala za izčrpen sestavek!

Mi bomo pa prej kupili parcelo, oziroma smo že v fazi pogajanj. Kot gledam pogoje uz lokacijskih informacij za posamezno ureditveno območje, kar precej omejijo možen tip hiše in karakteristike hiše, ki lahko tam stoji.

Zanimivo, meni so Kagerce vizualno najbolj všeč, praviš da so plus 50%. Cen sicer nimajo objavljenih.
Prikaži več možnosti
    • Nixxon je všeč

J9320
J9320
  • Uporabnik

Kje pa kupuješ in kakšna je cena metra?

Meni so tudi všeč :)

Prikaži več možnosti

U2ros
U2ros

Začetnik

• Uporabnik

Gorenjska, kupil včeraj. Cena na m2 pa 225EUR. Sem upal da bom izpogajal kakih 190 pa že to se mi zdi noro. Lastniki so mi pokazali pogodbe sosednjih parcel ki so jih nedavno prodali po točno taki ceni, tkoda samo šah mat in lahko sem kupil po taki ceni ali pa odjebal.

Gorenjska je totalno v riti nepremičninsko. Ni stanovanj, ni zazidljivih zemljišč. Kar se zgradi se takoj proda po premium cenah.
Prikaži več možnosti
    • Bavarec fan je všeč

J9320
J9320
  • Uporabnik

Noro.... Mene je pa bolelo, ko sva kupila zemljo po 70€, nova ulica, sončna lega, komunalno urejeno... 

Prikaži več možnosti

zloba777
zloba777
  • Uporabnik
  • Sporočil: 9
  • Avtomobil: BMW

Gorenjska, kupil včeraj. Cena na m2 pa 225EUR. Sem upal da bom izpogajal kakih 190 pa že to se mi zdi noro. Lastniki so mi pokazali pogodbe sosednjih parcel ki so jih nedavno prodali po točno taki ceni, tkoda samo šah mat in lahko sem kupil po taki ceni ali pa odjebal.

Gorenjska je totalno v riti nepremičninsko. Ni stanovanj, ni zazidljivih zemljišč. Kar se zgradi se takoj proda po premium cenah.

Kaj si ja nor ? :D

pri nas je 35€ m2 pa jokamo... 

Ker je tema odprta me zanima če se je kdo zanimal za gradnjo hiše z Jubhome ali termologik ?

Prikaži več možnosti

the_one
the_one

Novinec

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 028
  • Avtomobil: -

225 eur/m2? Kje si pa kupil to?
Prikaži več možnosti

U2ros
U2ros

Začetnik

• Uporabnik

NImaš kaj, tako je tukaj.

- Bled: med 250 in 1000/m2

- Lesce, Radovljica, Žirovnica: 200-250m/2 (v tem območju sem kupil)

- Jesenice: 100-150/m2 pri čemer je južna stran pravi Mordor čez zimo. Nič sonca

- Kranj: 150-250/m2

Če najdeš na Gorenjskem ceneje ima zemljišče pomanjkljivosti, bližina tovarn, glasnih prometnic ali pa prevelika oddaljenost od infrastrukture, ravno obratno.

Vsi dvojčki na gorenjskem do 3.pgf so 250 jurjev z 200m zemljišča. Da dokončaš inštalacije, nadstreške, itn, vržeš pa še 50, pa si na 300K, zato da imaš pol bajte in terasico. Pff

Prikaži več možnosti
    • Veljo je všeč

Veljo
Veljo

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 6 943
  • Avtomobil: creative technologie

- Jesenice: 100-150/m2 pri čemer je južna stran pravi Mordor čez zimo. Nič sonca

Če najdeš na Gorenjskem ceneje ima zemljišče pomanjkljivosti, bližina tovarn, glasnih prometnic ali pa prevelika oddaljenost od infrastrukture, ravno obratno.

Vsi dvojčki na gorenjskem do 3.pgf so 250 jurjev z 200m zemljišča. Da dokončaš inštalacije, nadstreške, itn, vržeš pa še 50, pa si na 300K, zato da imaš pol bajte in terasico. Pff

:laugh  :laugh  :laugh  :ok

Prikaži več možnosti

tristan01
tristan01

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 4 751
  • Avtomobil: F31 318dTA (2013)

Se bojim, da 50 jurjev ni dosti da končaš tako hišo. Prej 70 -80. Samo elektrike se hitro nabere za 5 - 10 jurjev, potem je tu še vodovod, pa ogrevanje in ometi, estrihi še kakšni knauf stropovi... in potem še keramika, parketi, stopnice, vrata, stikala, peč/toplotna... Edino kar ne spada v gradnjo je kuhinja v vrednosti cca 5.000 EUR.  

Sam sem pred par leti kupil hišo z gotovimi inštalacijami in ometi. zamenjali smo estrih in položili talno gretje, medtem ko vertikalne inštalacije so bile uporabne, narediti sem moral knauf stropove in vse zaključiti sem s 50k ravno zvozil. S tem da je bila zunanjost vsa urejena in sem imel edino borbo na zelenici zaradi zanemarjene trave. 

LP Tristan01

Prikaži več možnosti

_T_O_M_O_
_T_O_M_O_

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 4 760
  • Avtomobil: Becikl

Kvik kveščn.

Knauf pregradna stena 3.4 m visoka. Lahko dam samo vertikalne profile in talnega ter stropnega ali bi moral tudi vmes kej vezat horizontalno?

sasasasa.jpg    Smrt feminizmu, svoboda zdravi pameti. 

Prikaži več možnosti

Borut_P
Borut_P

BMW ljubitelj

• Uporabnik
  • Sporočil: 849
  • Avtomobil: službeni Passat

Ne rabis vezat horizontalno. 7.5cm profil dvojna laga na obeh straneh
Prikaži več možnosti

the_one
the_one

Novinec

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 028
  • Avtomobil: -

U jebemti... Ne spremljam toliko cen parcel na tem koncu, ampak tole se mi zdi pa ful brutalno... Ajde neka huda parcela na Bledu s pogledom na jezero, take zadeve se razumem. Ampak vse ostalo. Huh...

Prikaži več možnosti
    • jakeccc je všeč

teslam2
teslam2

Začetnik

• Uporabnik
  • Sporočil: 86
  • Avtomobil: Holcvagen

Jaz še ne gradim pa tudi živim še ne v montažni hiši. Sem pa že podpisal gradbeno pogodbo za rihter montažno hišo, ki bi se naj postavila drugo leto. Še čakava da lastnik uredi papirje za parcelo. Lahko ti pa povzamem kaj sem ugotovil, ko sem gledal in se odločal kaj in kako glede montažne hiše. 

Midva sva se že od začetka bolj nagibala k montažni hiši, ampak nisva izključila klasične gradnje. Sva obiskala precej lastnikov montažnih hiš, tudi takih ki v hiši živijo tudi po 10+let. V hiši se montažna opazi samo z zvočno izolacijo, oziroma ne toliko zvočna izolacija, kot pa prenos zvoka po lesu. Recimo lastnik s tremi otroci je rekel, da ga malo moti, da odmeva po hiši, ko otroci divjajo brez pameti po zgornjem nadstropju, se kao sliši odmev pete. Tega se je po enem mescu navadil, ker itak ni to non stop, druge slabe lastnosti pa ni ugotovil po 10ih letih bivanja. Imaš pa recimo ogromno prednost, da ni mrzlih sten, kjerkoli v hiši, vse stene so tople, ker ni akumulacije. 

Midva ciljava na pasivno hišo, če bo ekosklad še na voljo, zaradi sončne lege parcele in orientacije hiša sever-jug imava dobro možnost pasive z malo manj izolacije, kot je drugače potrebna. 

Ne vem kaj misliš s krhkostjo hiše. Če gledaš potresno so veliko bolj varne, kot pa zidane. Les kasneje popusti, kot pa beton. Edino kar ti jo lahko podere je veter, ampak mislim da tudi v vipavski dolini stoji par montažnih hiš. Če bo tebi podrl montažno hišo, bodo tudi sosedje v zidanih imeli ogromne posledice na hiši.

Kakor zdaj gledam klasična gradnja ali montažna gradnja po istem standardu ni velike razlike v ceni, fora je da pri zidani hiši ljudje lažje iščejo bližnjice, sami kaj naredijo in vse to nanese, če bi vse vzel na isti način kot montažno hišo bi bila cena ista, pa še probleme bi imel z izvajalci in kontrolo. Ta primerjava izhaja iz primerjave gradnje z mojim kolegom, ki se je hiše lotil v lastni režiji s podizvajalci. Ko je začel naštevati kaj vse bo naredil po domače, stvari ki so mu svetovali nadzorni in razni gradbeni popoldanski mojstri, mi je bilo jasno, da bo njegova hiša veliko ceneje, stala bo pa ravno tako.

Glede izvajalcu sva se odločila za Rihterja, za naju so tule lokalni, veliko njihovih hiš je v okolici, sva govorila z lastniki pa nihče ni imel težav z njimi, same pohvale. Bila sva tudi na sestanku z Lumarjem in Žiher. Lumar je ok, le cena je malo huda ko potegneš črto. Pri njih mi všeč da prodajajo hišo z odbitim eko skladom, če kupiš hišo za 150k, moraš za njo plačati dejansko 150k+vrednost ekosklada. Žiher nama ni bil všeč, odnos in mnenja strank niso štimale. Plus iskala sva difuzno odprto steno, ki jo ponujata samo Lumar in Rihter v Sloveniji. Kager je pa poglave zase, tudi ponujajo DOH sistem. Hiše izgledajo vrhunske, tudi za njih sem slišal da se zelo potrudijo in pri gradnji vse štima, ampak je cena skoraj +50% od ostalih.

Pri izbiri bi samo svetoval da se izogibaj tistih, ki delajo z raznimi podizvajalci za montažo. Uigrana ekipa je najbolj pomembna pri montažni gradnji, edino tam lahko nastanejo pizdarije, ki ti na dolgi rok škodijo. 

Mojih par stavkov, bi pa jaz tudi z veseljem prebral še kakšno mnenje na temo montažnih hiš.

Sosedu gradi Lumar. Postavili so stene in streho, vse ostalo jim delajo podizvajalci, albanci, bosanci, pač isto kot pri klasiki. Nardijo kokr tok, kasirajo pa k fuknjeni. Npr js sem dal za komplet dimnik na kljuc 1400. Sosedu je to delal Lumar - oz saj so samo posredniki, pripeljali so istega podizvajalca, ki je meni delalm a dimnik so zakasirali 3k. Pa da ne govorim o temeljni plosci, kjer so zahtevali da se komplet instalacije za pritlicno hiso naredijo pod plosco. Verjetno zato da so tisti njihovi estriharji z lahkoto nametali not stiropor za tlake, ni blo treba nič rezat. A temeljna je bila sigurno par vijolic drazja zaradi tega. Pa tale ekosklad in pasiva. Blower test so delali preden so naredili preboje :D tko da larifiari

Prikaži več možnosti
    • sash in J9320 uporabnikom je všeč to sporočilo

J9320
J9320
  • Uporabnik

Sosedu gradi Lumar. Postavili so stene in streho, vse ostalo jim delajo podizvajalci, albanci, bosanci, pač isto kot pri klasiki. Nardijo kokr tok, kasirajo pa k fuknjeni. Npr js sem dal za komplet dimnik na kljuc 1400. Sosedu je to delal Lumar - oz saj so samo posredniki, pripeljali so istega podizvajalca, ki je meni delalm a dimnik so zakasirali 3k. Pa da ne govorim o temeljni plosci, kjer so zahtevali da se komplet instalacije za pritlicno hiso naredijo pod plosco. Verjetno zato da so tisti njihovi estriharji z lahkoto nametali not stiropor za tlake, ni blo treba nič rezat. A temeljna je bila sigurno par vijolic drazja zaradi tega. Pa tale ekosklad in pasiva. Blower test so delali preden so naredili preboje :D tko da larifiari

Nisem vedel, da Lumar nima svoje ekipe, sem pa že rekel, da je to ogromen minus za neko podjetje, ker ni take kontrole in uigranosti. Pa zdaj mi je jasno, zakaj ima sam Lumar briljantno bilanco, povprečne plače pa zelo lepe... 

Kolikor vem so inštalacije povsod pod plavajočo plato. Oziroma odtoki sigurno, ti praviš da tudi vodo in kaj še ostane?

Plata ja na splošno draga ko žafran, izolacije je že samo pod plato najmanj 10cm, za pasivno 15-18cm. Temeljna plošča hitro nanese proti 15k. Mi je pa zanimivo, kako ravno pri plošči vsi domači mojstri iščejo bližnjice. Trenutno spremljam dve gradnji in povsod so dogovorili (lastnik, gradbinci in nadzorni), da izolacije pod plato nebo, armature bo manj, kot jo je projektant predvidel. 

Kakšne preboje bi pa še morali naredit? Meritve načeloma delajo, ko je objekt na zunaj končan. Sem slišal že za več primerov, ko poenostavijo meritve, ampak to je konec koncev za njih, ne za stranko. Če hiša primerno tesni je tolk daljša življenjska doba, ker pa ponujajo 30 let garancije pa dvomim, da imajo željo iskat bližnjice.

Ja, ta ekosklad je tak bolj... Ampak lej, če dobiš denar ga jaz nebom odklonil. Meni se zaradi lege parcele splača iti v pasivo (3/4 opreme, ki jo pasiva zahteva bi tak v vsakem primeru imel), če bi moral pa v neki senčni legi pretiravat na izolaciji, da bi dosegel pasivo je pa potem samo strošek. 

Prikaži več možnosti

DomenG
DomenG

Začetnik

• Uporabnik
  • Sporočil: 803

Te plavajoče plate z enormno količino izolacije proti tlem (katera imajo čez celo leto konstanto temperaturo(  :rolleyes ) so bolano drage, za takšne cene se je pred leti gradilo kleti...

Prikaži več možnosti

-->
BMWslo je zasebna spletna stran in ni v povezavi s podjetjem BMW AG.
Obiščite uradno stran BMW Slovenija.
BMW je registrirana blagovna znamka podjetja BMW AG.
BMWslo.com © 2001-2018. Vse pravice pridržane.