Skoči na vsebino

Borza?

- - - - -

• Prijavi se za objavo odgovora
961 odgovorov v temi
Skuna
Skuna

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 3 895
  • Avtomobil: BMW 523i Limousine

@Skuna
Prav tako je donos relativen. Če si vložil 2000 €, potem je 1500€ dobička v 3 mesecih super donos. Pri 100.000€ vložka pa 1500€ dobička v 3 mesecih pomeni pomeni samo ohranjanje realne vrednosti, če pa odšteješ provizijo BPH in KDD ter davek državi, pa ostane izguba.

V lasti mam 15 Mercatorjevih delnic, tak da če bi jih prodal po ceni 430 € in jih zdaj kupil po ceni 320 € bi imel 1650 € profita.

Vem pa približno kam je treba vlagat, seveda pa ne moreš bit 100 % kak se bo izšlo, zato pa je to tudi tvegan posel. Ampak kot pravim, že dalj spremljam trg in približno vem kam bi se splačalo vložit. Seveda z malim tveganjem, ampak tudi manjšim donosom. Na daljši rok seveda...
Freude am fahren :)
Prikaži več možnosti

udm
udm

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 207

V lasti mam 15 Mercatorjevih delnic, tak da če bi jih prodal po ceni 430 € in jih zdaj kupil po ceni 320 € bi imel 1650 € profita.

Vem pa približno kam je treba vlagat, seveda pa ne moreš bit 100 % kak se bo izšlo, zato pa je to tudi tvegan posel. Ampak kot pravim, že dalj spremljam trg in približno vem kam bi se splačalo vložit. Seveda z malim tveganjem, ampak tudi manjšim donosom. Na daljši rok seveda...

Če nisi realiziral, je vse skupaj samo opurtuniteten dobiček :-D
Otrokoma se je v šparovčku nabralo nekaj viška, pa sem jima kupil 160 MELR, ko si za ceno polnega tanka dobil par delnic. Pomisli, kaken opurtuniteten dobiček/izguba je šele to :laugh Ampak takšnih priložnosti je bilo cel kup v preteklosti in koliko jih še bo v prihodnosti, preden bosta odrastla :ok2
Življenje je igra. Kdor se ne zna igrati, izpade...
Prikaži več možnosti

TP
TP

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 3 269
  • Avtomobil: e61 535d

Jaz se z borzo igram svojih 8-9 let.
Delnic sem se zadnja leta skoraj odmetal, ker srednje do dolgoročno ugotoviš, da pravzaprav razpršitev skadov zagotavlja optimalen donos ob skoraj 0 vložka časa, ker gredo kot je nekdo že rekel v tem roku nekje vsi povprečno podobno gor/dol.
Delam tudi aktivno preko e-trade in preko gbd - on-line. Seveda sem imel že na posameno delnico več 100% donose, ampak najlepši časi so šli po mojem vseeno mimo. Žal mi je samo, da jih nisem bolj izkoristil. Sem bil vseeno še malo premalo izkušenj in premlad.
Na ves portfelj se mi zdi 20-30% letni donos kar dober in kar gledam upravljatelje in njiho način gospodarjenja, se lahko samo nasmehnem. Če že kaj naredijo, te kar lepo ožamejo, če nič ne naredijo, vseeno konkretno zaračunajo, skratka se bolj splača kakšno delnico obrniti sam, ostalo pa držati v skladih.

BTW: ena resnična. So delali analize 3 vrst vlagateljev.
1. Tako imenovani poučeni vlagatelji (ala bralci financ), ki aktivno obračajo svoj portfelj.
2. Občasni trgovci, ki recimo 1X na 2 leti spremenijo vsaj del porfelja.
3. Nepoučeni vlagatelji, ki so investirali razpršeno v več vrst skladov, pretežno delniški, malo mešani, različne regije.

No, po 10 letih so največ zaslužili nepoučeni vlagatelju, najmanj pa poučeni vlagatelji. Tudi po lastnih izkušnjah - ko nekaj piše v Financah, je to že prepozno. Kar poglejte si grafe delnic za katere oni ugotovijo, da so za kupiti. Takrat je bil skok že narejen...

Krka in NKMB in druge delnice? Kje so bili genialci pred 1-2 leti, ki bi napovedali skok SBI v zadnjem letu? Vsi analitiki so pred 1 letom tulili, da je SBI napihnjen. Določene delnice so se nato podražile (blue chipi, ne sivi trg) za faktorj 2, 3, celo 4. Analitiki?? Ne se hecat. Ne morejo nič pametnega povedati, pa če bi hoteli. Na borzah tehnični dejaniki že dolgo nimajo več nič skupnega z najbolj donosnimi delnicami. Seveda tudi vplivajo, ampak na ta način je še 10% težko zaslužiti (spet, da se razumemo - v povprečju na celotni uravnoteženi portelj, ne na posamezen špekulativen nakup).

Fantje in dekleta - borza v današnji obliki je ČISTA ŠPEKULACIJA. Če proskusiš upoštevati čredne nagone in se obnašati KONTRA od njih, ter se držati tegale (z določenim, precej majhnim časovnim zamikom):
- prodajaj ko vsi tulijo kupuj
- kupuj ko vsi tulijo prodajaj
takrat imaš še največ šans nekaj zaslužiti. Garancij za donos pa ni. NIKOLI! Skratka, borza je za igranje z delnicami, hedge skladi, certifikatin in ostalimi izvedenimi instrumenti kar nevarna igrica.

Moj nasvet - v borzo vložite samo presežna sredstva (sredstva zaradi katerih ne boste delali samomorov, če bo šlo kaj narobe). Za vse ostale so tu kot srednje in dolgoročne naložbe skladi.

LP
Prikaži več možnosti

Skuna
Skuna

BMW fanatik

• Uporabnik

Če nisi realiziral, je vse skupaj samo opurtuniteten dobiček :-D
Otrokoma se je v šparovčku nabralo nekaj viška, pa sem jima kupil 160 MELR, ko si za ceno polnega tanka dobil par delnic. Pomisli, kaken opurtuniteten dobiček/izguba je šele to :laugh Ampak takšnih priložnosti je bilo cel kup v preteklosti in koliko jih še bo v prihodnosti, preden bosta odrastla :ok2

Nisem realiziral ker ne vem kak. Saj pravim, jaz ne rabim nekih velikih vsot služit, tu pa tam da zaslužim kaj malega. In če v vsaki 10. taki priložnosti nekaj zaslužiš pa je to tudi že nekaj. Bolje išta nego ništa :ok2
Prikaži več možnosti

Davidf1
Davidf1

BMW Račna Team

• Uporabnik
  • Sporočil: 21 620
  • Avtomobil: E39 530dTA & 525dT ///M

No kaj menite o delnicah KBMR
Oznaka Vrednost % spr.
KBMR 42,45 2.04

A bo to še kar rastlo (nekaj časa), ali lahko v bližnji prihodnosti pričakujemo skokovit padec :confused

Ker delnica res lepo raste in je mislim da njena vrednost že nad vsemi pričakovanji, ker mislim da je povpraševanja kar veliko, ponudba pa je trenutno manjša. Joj če bi lahko kupili več delnic bi blo pa res lepo :ok2
Prikaži več možnosti

Blazbmw
Blazbmw

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 753
  • Avtomobil: Focus

No kaj menite o delnicah KBMR
Oznaka Vrednost % spr.
KBMR 42,45 2.04

A bo to še kar rastlo (nekaj časa), ali lahko v bližnji prihodnosti pričakujemo skokovit padec :confused

Ker delnica res lepo raste in je mislim da njena vrednost že nad vsemi pričakovanji, ker mislim da je povpraševanja kar veliko, ponudba pa je trenutno manjša. Joj če bi lahko kupili več delnic bi blo pa res lepo :ok2

X2 :blackeye
Prikaži več možnosti

udm
udm

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 207

delnica je trenutno še daleč pod pričakovanji, zato poskuša vsak dober igralec prigrabiti čimveč drobtinic, preden se začne resna igra drugo leto :-D
Jeklene živce, ne popustit črednemu nagonu, razen če imaš raje vrabca v roki kot goloba na strehi :laugh

Moja pričakovanja so poln tank bencina za e38 v zameno za 1 delnico, realnost pa bo verjetno poln tank za e39 za 1 delnico :ok Moje mnenje seveda, ne vzet to kot kakršenkoli nasvet ali namig :-D
Življenje je igra. Kdor se ne zna igrati, izpade...
Prikaži več možnosti

Blazbmw
Blazbmw

BMW fanatik

• Uporabnik

@udm tudi če bo "samo" poln tank od E39 bo super:ok
Prikaži več možnosti

Davidf1
Davidf1

BMW Račna Team

• Uporabnik

A jih kdo proda za 40EUR :ok
Prikaži več možnosti

Blazbmw
Blazbmw

BMW fanatik

• Uporabnik

A jih kdo proda za 40EUR :ok

:flipa :flipa
Prikaži več možnosti

Davidf1
Davidf1

BMW Račna Team

• Uporabnik

:nono :boks :tisina :blackeye :burnout :resilec :bolan :ok2
Prikaži več možnosti

Damjan-doc
Damjan-doc

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 7 716
  • Avtomobil: 929rr

Z KBMR-jem je tako.
Veliko malih delničarjev je kupilo delnico na dolgi rok, ko se bodo vsi tuji vlagatelji umaknili bo likvidnost verjetno padla oz. veliko bo ljudi, ki bodo delnica držali za otroke, vnuke itd itd itd.
Osebno se bom od njih kmalu poslovil:-D
Objavljena slika
Prikaži več možnosti

TP
TP

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 3 269
  • Avtomobil: e61 535d

Z NKBM-mom je veliko več stvari nejasnih, kot pa jasnih. Glede na današnje stanje je delnica precenjena. Če se bo pa pojavil pameten strateški interes za prevzem in konsolidacijo lastništva in / ali se bo banka ustrezno dokapitalizirala, bo delnica vredna več. Računati na to zna biti problem, ker je nemogoče napovedati če in kdaj to bo.

Kratkoročno - kdor je kupil, je svoje naredil. Srednje in dolgoročno je držanje delnice špekulacija. Precej verjetno bo vrednost še višja, ampak šele v toliko letih, da se držanje ne splača. Trenutno se vrednost še veča zaradi posebnosti SLO trga, ampak to je že druga zgodba.

Čas bo pa pokazal svoje. Borza je itak že zdavnaj postala "catch the cash" in nima kakšne realne zveze z realno situacijo.
Prikaži več možnosti

Damjan-doc
Damjan-doc

BMW fanatik

• Uporabnik

Borzni analitiki so napovedali oz. dali prognozo, da zna prilesti do cca 50.
Kot vidiš tudi umik tujih vlagateljev ni zbil rasti.
Kar se pa tiče raznih prevzemov, vlada že ukrepa, kar se je zgodilo Merkuju se ne bo ponovilo, tudi Šrotu se je stemnilo.
Naša borza je tako ali tako precenjena, ampak zelo špekulativno produktivna.
Sam glede na razmere ne kupujem nič, počakati je treba kaj bo z Triglavom.:cool
Objavljena slika
Prikaži več možnosti

Skuna
Skuna

BMW fanatik

• Uporabnik

Mislim da so analitiki tržno vrednost kr dobro ocenli, glede na to da so rekli da se bo vrednost dvignila za 10 € in dejansko se tudi je dvignila za 10 €
Prikaži več možnosti

Davidf1
Davidf1

BMW Račna Team

• Uporabnik

Jaz bom še mal počakal, pol pa prodal :ok2
Prikaži več možnosti

kocko
kocko

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 056
  • Avtomobil: odvisno od dneva

Razprodaje so se začele. Gre kdo v nakup?
Prikaži več možnosti

Damjan-doc
Damjan-doc

BMW fanatik

• Uporabnik

Česa..?
Objavljena slika
Prikaži več možnosti

Davidf1
Davidf1

BMW Račna Team

• Uporabnik

Na borzi jih verjetno ni :-D, drugače jaz kupim večje količine določenih delnic :ok
Prikaži več možnosti

Damjan-doc
Damjan-doc

BMW fanatik

• Uporabnik

Hmmm:laugh...
Ja no, na Triglav smo pripravljeni, upajmo, da se bo ponovila zgodba KBMR:ok
Objavljena slika
Prikaži več možnosti