Skoči na vsebino

Potrebujem pomoč računalničarjev

- - - - -

• Prijavi se za objavo odgovora
9665 odgovorov v temi
mjemec
mjemec

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 7 397
  • Avtomobil: 335i

Torej, najprej povem da na tem področju (vsaj kar se tiče osnov OS-a, software-a in hardware-a) nisem ravno popoln amater. Ampak tole me je pa čisto preveč zbegalo. Hotel sem namreč na svojem računalniku formatirati prijateljev HDD, ga razdeliti na 2 particiji in na prvo na novo naložiti Windowse. To mi je vse uspelo, potem se je pa zataknilo pri zagonu - napiše mi namreč da je prišlo do napake pri zagonu (BOOT ERROR) ter da naj vstavim sistemski disk. Ko vstavim v CD predvajalnik Windowsov CD, se potem zaženejo popolnoma normalno.
Sicer imam jaz v mojem sistemu HDD vklopljen preko SATA konektorja, prijateljev HDD pa je za SCSI konektor in sem ga enostavno priklopil na SCSI od enega izmed dveh CD/DVD predvajalnikov na mojem računalniku. Testiral sem tudi recimo če spremenim pozicijo prijateljevega diska iz Slave na Master - tako z jumperji na disku kot s kablom (priklop na prvi ali drugi konektor na kablu). V BIOSU sem imel za moj sistem pri boot nastavitvah na prvem mestu CD-ROM, na drugem SATA in na tretjem FLOOPY. Če sem to spreminjal na SCSI ni bilo nobenih sprememb. Moj disk ki je vklopljen preko SATA je bil med vsem tem časom izklopljen iz konektorja.
Poizkušal sem tudi spreminjat bootcfg v repair mode pri Windowsih, pa ni bilo sprememb - je bilo tudi že v prvo vse pravilno nastavljeno.
Torej če povzamem, prijateljev HDD se zažene samo če je v CD predvajalniku Windowsov CD, drugače napiše BOOT ERROR.

Bi mi kdo znal pomagat? :confused Jaz sem čisto obupan, zelo rad bi pa tole zrihtal :blackeye Za pomoč bi bil ZELO hvaležen :beer :ok
Prikaži več možnosti

Puhek
Puhek

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 021
  • Avtomobil: Topless

Erm erm erm...čakaj malce, počakaj.
Ti imaš v mašini SATA kontroler, kjer imaš svoj disk in dve CD enoti na IDE (PATA).

Ko daš priklopiš disk, je še zmeraj primarni boot tvoj SATA kontroler (ergo, diski na le-tem)? Ko inštaliral Winse na IDE disk (sekundarc), ti verjetno zapiše na MBR primarnega, SATA diska, bootat pa verjetno hoče iz IDE.
Dosti plat, ki imajo SATA/IDE imajo t.i. IDE remmaping, ki dostikrat sesuvajo boot order, oz. nekateri sistemi ne vedo najbolje prioritet med IDE/SATA kanali.

Priporočal bi ti, da svoj SATA disk odklopiš, izklopi SATA native mode, poinštaliraj še enkrat. Morda boš moral znova nastaviti boot order (IDE, ne SCSI!) Potem pa le poišči kak bios update za mašino.

PS: Če slučajno res imaš SCSI, potem si jumperje diskov prestavljal na napačnih diskih. SCSI diski imajo LUN, zaporedno se jih naniza 7 enot (na vsako stran), vrstni red ni pomemben...če pa se _RES_ motim, potem (če imaš Adapteca ali equal) v scsi BIOS nastavi "Load BIOS for boot devices" ali ekvivalentno, IDE pa kar ugasni (če je SCSI in so tudi CDji na SCSI).

Upam, da kaj pomaga.

Ahh, pa da še ne pozabim.
Preveri, če je particija marked "Active, Bootable". Uporabi Hiren Tools.
Ali pa, če je prijatelj kaj "šljakal" po disku s kakimi partition ali mbr tooli, je lahko samo težava v podrti geometriji. Še enkrat sesuj disk, ponastavi mbr (dokler ti ob bootu ne napiše "No operating system found" ali ekvivalentno). Potem pa še enkrat install.

LP.

Torej, najprej povem da na tem področju (vsaj kar se tiče osnov OS-a, software-a in hardware-a) nisem ravno popoln amater. Ampak tole me je pa čisto preveč zbegalo. Hotel sem namreč na svojem računalniku formatirati prijateljev HDD, ga razdeliti na 2 particiji in na prvo na novo naložiti Windowse. To mi je vse uspelo, potem se je pa zataknilo pri zagonu - napiše mi namreč da je prišlo do napake pri zagonu (BOOT ERROR) ter da naj vstavim sistemski disk. Ko vstavim v CD predvajalnik Windowsov CD, se potem zaženejo popolnoma normalno.
Sicer imam jaz v mojem sistemu HDD vklopljen preko SATA konektorja, prijateljev HDD pa je za SCSI konektor in sem ga enostavno priklopil na SCSI od enega izmed dveh CD/DVD predvajalnikov na mojem računalniku. Testiral sem tudi recimo če spremenim pozicijo prijateljevega diska iz Slave na Master - tako z jumperji na disku kot s kablom (priklop na prvi ali drugi konektor na kablu). V BIOSU sem imel za moj sistem pri boot nastavitvah na prvem mestu CD-ROM, na drugem SATA in na tretjem FLOOPY. Če sem to spreminjal na SCSI ni bilo nobenih sprememb. Moj disk ki je vklopljen preko SATA je bil med vsem tem časom izklopljen iz konektorja.
Poizkušal sem tudi spreminjat bootcfg v repair mode pri Windowsih, pa ni bilo sprememb - je bilo tudi že v prvo vse pravilno nastavljeno.
Torej če povzamem, prijateljev HDD se zažene samo če je v CD predvajalniku Windowsov CD, drugače napiše BOOT ERROR.

Bi mi kdo znal pomagat? :confused Jaz sem čisto obupan, zelo rad bi pa tole zrihtal :blackeye Za pomoč bi bil ZELO hvaležen :beer :ok

Prikaži več možnosti

mjemec
mjemec

BMW fanatik

• Uporabnik

Potem bo verjetno res IDE ja :-D

No, na IDE sem vklopil disk (Samsung 80GB) ter pustil gor DVD enoto, SATA disk pa izklopil iz matične plošče (ki je, btw, ABIT NF7-S v2.0). Potem sem formatiral disk, naredil particiji in naložil Windowse na prvo.

Ni mi jasno zakaj se Windowsi zalaufajo ob prisotnosti WinXP CDja normalno, drugače pa sploh ne.

Pa par vprašanj... Kaj je mbr in kje ga ponastavim? Kje izklopim SATA native mode?

Sicer pa zaenkrat fuuuuuuuuull hvala, dobiš za pivo ob priložnosti :ok
Prikaži več možnosti

Syus
Syus

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 3 789
  • Avtomobil: E46/5

MBR = master boot record
za sata nastavitve boš v bios-u najdu pod nekaj takega "IDE configuration" oz. kaj podobnega, odvisno katero plato maš

Sonderausstattung:  209 SPERRDIFFERENTIAL 25% :3gears

Prikaži več možnosti

Senna
Senna

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 6 087
  • Avtomobil: 335i,GSXR1000,

Še jest nekaj vprašam.

Zmeraj ko odprem kakšno stran,mi je ne odpre v celoti,ampak minimirano ,veliko cca 10×15 cm.
Pol moram pa zmeraj maximirat.
Kaj moram storiti.:confused
Prikaži več možnosti

Viper
Viper

Mr. Nordschleife

• Uporabnik
  • Sporočil: 3 853
  • Avtomobil: ni BMW

ce mas IE, potem rocno povecaj vse robove do maksimuma, pol pa idi na file-close/datoteka-zapri. Tak nekak po kmecko sm vcasih delu :).
Rear tyres are evil and deserve to be punished accordingly!
My life changed when Sabine took me for a ride in M5 Ring-Taxi. :eek
Objavljena slika
Prikaži več možnosti

M power
M power

Kakegae no nai

• Globalni moderator
  • Sporočil: 15 981
  • Avtomobil: 2016 F11 520d Xdrive

Potem bo verjetno res IDE ja :-D

No, na IDE sem vklopil disk (Samsung 80GB) ter pustil gor DVD enoto, SATA disk pa izklopil iz matične plošče (ki je, btw, ABIT NF7-S v2.0). Potem sem formatiral disk, naredil particiji in naložil Windowse na prvo.

Ni mi jasno zakaj se Windowsi zalaufajo ob prisotnosti WinXP CDja normalno, drugače pa sploh ne.

Pa par vprašanj... Kaj je mbr in kje ga ponastavim? Kje izklopim SATA native mode?

Sicer pa zaenkrat fuuuuuuuuull hvala, dobiš za pivo ob priložnosti :ok

Torej ti bi rad nalozil za kolega winse na svoji kisti, ali si samo dobil disk zase? Ker v osnovi na svoji kisti nalagat sistem za nekoga drugega je zgreseno...

Priporocam tudi da je disk primary master (priklop na MB IDE 1), ter da na slave ni prikljucen noben opticni pogon (drugace ni ovira, ampak, ker imas dva IDE konektorja, je boljse da imas vsako stvar na svojem kanalu), ter jasno pazi, da imas kabel pravilno priklopljen (ce imas kabel z dvema prikljuckoma, je master tisti cisto na koncu s tem, da gre modri konektor na MB). V biosu si na boot priority nastimaj na prvo mesto HDD-0 (opticni pogon si pac nastavis na prvo mesto po potrebi pred namestitvijo sistema). Aja, upam , da si s svojega diska (SATA) odklopil tudi napajanje ne samo sata kabla ...:)
Prikaži več možnosti

mjemec
mjemec

BMW fanatik

• Uporabnik

Nalagam za njega ja. V njegovi škatli mi to sploh ne uspeva, ker ima BIOS ki ga še nisem videl, in se mi niti slučajno ne sanja kako prit v nastavitve. Kar se tega tiče je Award BIOS zakon, vse piše, vse je logično razporejeno.
Prikaži več možnosti

Stilus
Stilus

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 791
  • Avtomobil: BMW 520d F10 SophistoGray

Tko, da boš ti na svoji kišti instaliral Windowse (mislim da govorimo o XPjih) in potem njemu dal disk, žal ne bo šlo, razen v primeru, da imata identične plate ter chipset. Drugače... pozabi.

Sicer pa, da ne dolgovezim, če hočeš bootat z njegovega diska pri sebi (pri njemu itak ne bo delalo), preveri, da je particija z novoinstaliranim OSom aktivna. Potem greš z Windows install CDjem v recovery mode. Vpraša te, katero instalacijo hočeš "popraviti" in glej, da izbereš pravo. Nato samo vpišeš:

FIXMBR

ter

FIXBOOT

in restartaš kišto.

Sicer pa za njega OBVEZNO instaliraj v njegovi mašini. Pa naj bo še tako čuden bios. Nekje ima zihr funkcijo "boot from CD/DVD". V bios prideš ponavadi z F1, F2 ali DEL, ali pa enostavno PRED bootanjem pritisneš F8 in izbereš boot device. Tako imajo zrihtano nove ASUS-ke.

Če te še kaj zanima, vprašaj. :)

Aja, še to... disk, iz katerega hočeš bootat, naj bo PRIMARY MASTER (tudi jumper naj bo na MASTER-ju in NIKAKOR NE na Cable select).

LP
BMW 520d F10 Sophisto Gray
Prikaži več možnosti

M power
M power

Kakegae no nai

• Globalni moderator
  • Sporočil: 15 981
  • Avtomobil: 2016 F11 520d Xdrive

Ce ne mores v bios, potem lahko na plati pogledas oznako le-te, ter malo pogooglaj za UM... ;) Drugace so lahko za dostop do biosa se tipke F2, F10, TAB :)

P.S. ravno danes sem prvic vesel kiste s stranskim oknom... vse potrebne informacije se dobijo, brez,da bi odprl kisto...:-D Brez fusa ne gre...:laugh

EDIT: tale post naj bi bil pred Stilusovim... :)
Prikaži več možnosti

kosec
kosec

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 12 385
  • Avtomobil: Autobahnbomber

Nalagam za njega ja. V njegovi škatli mi to sploh ne uspeva, ker ima BIOS ki ga še nisem videl, in se mi niti slučajno ne sanja kako prit v nastavitve. Kar se tega tiče je Award BIOS zakon, vse piše, vse je logično razporejeno.

Da bo bolje držal glas predhodnikov: tako ne boš kaj dosti opravil :ok
CCNA / BCNE
Prikaži več možnosti

mjemec
mjemec

BMW fanatik

• Uporabnik

Hja, bom probal na njegovem, in upošteval nasvete glede vstopa v nastavitve BIOSa ter ostalo. Najlepša hvala vsem za pomoč, sporočim rezultate :ok
Prikaži več možnosti

Puhek
Puhek

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 021
  • Avtomobil: Topless

Lahko pa narediš Pre-install, pa potem pri njemu samo dokončaš :-D
Prikaži več možnosti

mjemec
mjemec

BMW fanatik

• Uporabnik

:confused
Prikaži več možnosti

kosec
kosec

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 12 385
  • Avtomobil: Autobahnbomber

Inštaliraj na kolegovem računalniku, pa bo :ok2
CCNA / BCNE
Prikaži več možnosti

mjemec
mjemec

BMW fanatik

• Uporabnik

Evo, zadeva končno zrihtana, na njegovem računalniku sem disk še enkrat formatiral, naložil windowse in sedaj dela vse kot mora :) Hvala za vso pomoč :ok
Prikaži več možnosti

mjemec
mjemec

BMW fanatik

• Uporabnik

Računalničarji, rabim vašo pomoč. Sestra je dobila nekaj časa nazaj nov računalnik. Vse deluje vredu, dokler ne vstaviš v CD/DVD enoto CDja/DVDja in iz njega predvajaš glasbo, video ali pa nanj kaj snemaš (ni važno kaj). Takrat pa začne komplet sistem zatikat, vse dela 10krat počasneje, tudi zvok miške ali pa recimo zvok izpraznitve koša se popači, v Winampu predvaja komade čisto počasi... Skratka, ko delaš kaj izmed zgoraj naštetega je računalnik takorekoč neuporaben. Res je da je to škatla iz trgovine, že sestavljena, ampak komponente vsaj glede na specifikacije niso tako slabe. Ima 1GB DDR2 RAMa, Intel Core2 6420 procesor, 300GB HDD...
Torej, sedaj pa vas, experte sprašujem, če se komu sanja kje lahko tiči vzrok za te probleme? To se dogaja izključno in samo med početjem zgoraj omenjenih stvari. Se pa kdaj pa kdaj zgodi tudi da se računalnik zaganja nenavadno dolgo - pokaže se znak Windows in tista animacija da se OS nalaga, potem je pa sliko za kakšno minuto zmrznjena (z znakom Windows in animacijo, ki se seveda ne premika). Med tem LCD na škatli grafično prikazuje kot da se HDD nebi nič vrtel. No po tej minuti se pa sistem normalno naloži. Nevem pa če je to kaj povezano z tistimi drugimi težavami. In konec koncev tudi ni tako zelo moteče.
Če se komu sanja, prosim, pomagajte.. Ker meni se ne niti malo ne sanja kaj bi to lahko blo.
Prikaži več možnosti

raw
raw

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 036
  • Avtomobil: E87 120d

Tko na hitrco bi reku, da je lahko več stvari: chipset driverji, DMA nastavitev (transfer mode), sama DVD enota, IDE kabl (slabo vtaknjen, slab stik, je na istmu kablu še kar prklukanga?)..
Kar se tiče dolgega zagona je zopet mogočih več stvari (ni nujno povezano z DVD enoto), ponavad so kašni driverji oz. detekcija nekaterega hardwera, nenazadnje je lahko tud virus :-D.

Moj nasvet bi bil, da vržeš notr en CD, neseš v štacuno in bojo takoj vidl kje je haklc. Če nimaš nalepke čez skatlo, pa poklič enga kolega, ki se mal bolj spozna in se najprej pogleda/testira očitne napake...
Prikaži več možnosti

satosari
satosari

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 749
  • Avtomobil: E39 530iAT

Računalničarji, rabim vašo pomoč. Sestra je dobila nekaj časa nazaj nov računalnik. Vse deluje vredu, dokler ne vstaviš v CD/DVD enoto CDja/DVDja in iz njega predvajaš glasbo, video ali pa nanj kaj snemaš (ni važno kaj). Takrat pa začne komplet sistem zatikat, vse dela 10krat počasneje, tudi zvok miške ali pa recimo zvok izpraznitve koša se popači, v Winampu predvaja komade čisto počasi... Skratka, ko delaš kaj izmed zgoraj naštetega je računalnik takorekoč neuporaben. Res je da je to škatla iz trgovine, že sestavljena, ampak komponente vsaj glede na specifikacije niso tako slabe. Ima 1GB DDR2 RAMa, Intel Core2 6420 procesor, 300GB HDD...
Torej, sedaj pa vas, experte sprašujem, če se komu sanja kje lahko tiči vzrok za te probleme? To se dogaja izključno in samo med početjem zgoraj omenjenih stvari. Se pa kdaj pa kdaj zgodi tudi da se računalnik zaganja nenavadno dolgo - pokaže se znak Windows in tista animacija da se OS nalaga, potem je pa sliko za kakšno minuto zmrznjena (z znakom Windows in animacijo, ki se seveda ne premika). Med tem LCD na škatli grafično prikazuje kot da se HDD nebi nič vrtel. No po tej minuti se pa sistem normalno naloži. Nevem pa če je to kaj povezano z tistimi drugimi težavami. In konec koncev tudi ni tako zelo moteče.
Če se komu sanja, prosim, pomagajte.. Ker meni se ne niti malo ne sanja kaj bi to lahko blo.

M Power bo pravi naslov za popravilo:ok

Prikaži več možnosti

gucci23
gucci23

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 837
  • Avtomobil: Executive & SUV

Kolko denarja tolko muzike!

Pa kako lahko kupujete računalnike v diskontih oz. špecarijah?:napaka
Od poraza do poraza do končne zmage!
Prikaži več možnosti