Skoči na vsebino

E36 vprašanja

* * * * * 1 glasov

• Prijavi se za objavo odgovora
7229 odgovorov v temi
Alfa_samec
Alfa_samec

Začetnik

• Uporabnik
  • Sporočil: 40
  • Avtomobil: ALFA ROMEO GTV 2.0 TS

še enkrat:

Independent suspensions

Main article: Independent suspension

The variety of independent systems is greater and includes:

* Swing axle
* Sliding pillar
* MacPherson strut/Chapman strut
* Upper and lower A-arm (double wishbone)
* multi-link suspension
* semi-trailing arm suspension
* swinging arm
* leaf springs
o Two transverse leaf springs, or four quarter elliptics on one end of a car are similar to wishbones in geometry, but are more compliant. Examples are the front of the Panhard Dyna Z and the early examples of Peugeot 403 and the back of the AC Ace and AC Aceca.

Because the wheels are not constrained to remain perpendicular to a flat road surface in turning, braking and varying load conditions, control of the wheel camber is an important issue. Swinging arm was common in small cars that were sprung softly and could carry large loads, because the camber is independent of load. Some active and semi-active suspensions maintain the ride height, and therefore the camber, independent of load. In sports cars, optimal camber change when turning is more important.

Wishbone and multi-link allow the engineer more control over the geometry, to arrive at the best compromise, than swing axle, MacPherson strut or swinging arm do; however the cost and space requirements may be greater. Semi-trailing arm is in between, being a variable compromise between the geometries of swinging arm and swing axle.

Independent suspension typically offers better ride quality and handling characteristics, due to lower unsprung weight and the ability of each wheel to address the road undisturbed by activities of the other wheel on the vehicle. Independent suspension requires additional engineering effort and expense in development versus a live axle or beam axle arrangement. A very complex IRS solution can also result in higher manufacturing costs.

in pa še:

Multi-link suspension

This is the latest incarnation of the double wishbone system described above. It's currently being used in the Audi A8 and A4 amongst other cars. The basic principle of it is the same, but instead of solid upper and lower wishbones, each 'arm' of the wishbone is a separate item. These are joined at the top and bottom of the spindle thus forming the wishbone shape. The super-weird thing about this is that as the spindle turns for steering, it alters the geometry of the suspension by torquing all four suspension arms. They have complex pivot systems designed to allow this to happen.
Car manufacturers claim that this system gives even better road-holding properties, because all the various joints make the suspension almost infinitely adjustable. There are a lot of variations on this theme appearing at the moment, with huge differences in the numbers and complexities of joints, numbers of arms, positioning of the parts etc. but they are all fundamentally the same.

slikica: http://www.carbibles...sion_bible.html

LP
Prikaži več možnosti

M power
M power

Kakegae no nai

• Globalni moderator
  • Sporočil: 16 092
  • Avtomobil: 2016 F11 520d Xdrive

Heh... bob ob steno... Jerry mora priti najprej do penzije, da bo imel cas, da bo lahko sam eksperimentiral in delal analize, saj se tako ucijo na str. fakulteti... :)

Skepticizem je gonilo napredka, ampak odkrivanje tople vode je pa tratenje casa...

Izjava glede torzijske palice je pa tudi nekaj boljsega... daj no Jerry, you're better than that... :)

Npr. Nova Honda civic Type-R ima zaradi manjsanja stroskov po novem zadaj torzijske palice => hendling napram prejsnji verziji, ki je imela prave posamicne obese, je obupen...
Prikaži več možnosti

fastfury
fastfury

Petrol Head

• Uporabnik
  • Sporočil: 3 501
  • Avtomobil: 320i e36

Hehe, Jerry ko boš ti v penziji bojo e30 in e36 že hudi oldtimerji za jih testirat:laugh
Prikaži več možnosti

Jerry
Jerry
  • Uporabnik
  • Sporočil: 65 753
  • Avtomobil: E39 540i & E24 635CSI

Heh... bob ob steno... Jerry mora priti najprej do penzije, da bo imel cas, da bo lahko sam eksperimentiral in delal analize, saj se tako ucijo na str. fakulteti... :)

Skepticizem je gonilo napredka, ampak odkrivanje tople vode je pa tratenje casa...

Izjava glede torzijske palice je pa tudi nekaj boljsega... daj no Jerry, you're better than that... :)

Npr. Nova Honda civic Type-R ima zaradi manjsanja stroskov po novem zadaj torzijske palice => hendling napram prejsnji verziji, ki je imela prave posamicne obese, je obupen...

Vidis, tako kot ti zagovarjas multilink vpetje, jaz zagovarjam torzijo in "klasiko", torej premo kot jo ima E30. Tu ocitno ne bova prisla na skupni imenovalec, tako da bo najboljse, da zadevo kar zakljuciva. Jaz ze vem, kaj meni najbolj ustreza, ti pa tudi ves, kaj je dobro zate.

If I had the money I would have a mid-life-crisis.

Prikaži več možnosti

Jerry
Jerry
  • Uporabnik

Wishbone and multi-link allow the engineer more control over the geometry, to arrive at the best compromise, than swing axle, MacPherson strut or swinging arm do

Independent suspension typically offers better ride quality and handling characteristics, due to lower unsprung weight and the ability of each wheel to address the road undisturbed by activities of the other wheel on the vehicle.

Ta clanek opisuje prednosti posamicnega vpetja koles, kamor poleg multilink vpetja sodi tudi prema od E30 (strokovnega izraza za taksno vpetje zal ne poznam, je pa zagotovo eden od zgoraj nastetih - jaz ga bom zato imenoval kar "klasika"). Obe premi torej spadata v isto kategorijo, le da je klasika bistveno enostavnejsa, multilink prema pa bolj kompleksna resitev. Ampak v bistvu sta si kar precej podobni.

In ce obe resitvi spadata v isto kategorijo ter sta si po principu delovanja precej podobni, zakaj jaz potem tako nasprotujem premi od E36? Mogoce sem se pa le domislil pravega odgovora. BMW je prej dolga desetletja uporabljal klasiko, te preme se spomnim se iz casov slavnega modela 1602/1802/2002. Torej so jo razvijali in posodabljali najmanj 20 let, ce ne se vec (sumim, da so tudi modeli iz 60.ih let zadaj imeli taksno premo in ce je tako, je ta dinastija trajala 30 let)! No in ce neko (povrh vsega se preprosto) resitev pilis 20-30 let, jo bos na koncu izpilil do zadnje podrobnosti, ne? Ja. Vidite, E30 ima tocno taksno (do zadnje podrobnosti izpiljeno) premo. Je namrec ena od zadnjih generacij z enostavnim, klasicnim podvozjem. Po drugi strani pa je E36 bila prva generacija z novo, nepreizkuseno (in se ne dovolj dodelano) multilink zadnjo premo. Glede na to, da se je v zacetku 90.ih konkurencni boj med tovarnami za prevlado na trgu ze dodobra razbohotil, je povsem jasno, da casa za preizkusanje novih resitev ni bilo in so morali na trg poslati "polizdelek", kar je kasneje, kot ze sami veste, vec ali manj postalo tudi stalna praksa.

Ne trdim torej, da je multilink prema slaba, trdim pa, da je resitev (ena izmed milijon teoreticno moznih razlicic, kot jih ta princip ponuja), uporabljena v E36, premalo dodelana in zato neprimerna. Sama prema je mogoce celo dobra - dokler je na papirju; v praksi pa ji nekaj ne odgovarja in se v sklopu z ostalimi komponentami podvozja ne odreze najbolje. Ne vem. Vem le to, da se ta prema izkaze sele v kombinaciji z bistveno trsimi amortizerji, stabilizatorji in selen bloki, kot jih ima M3. Takrat sele E36 dobi stabilno in zanesljivo lego na cesti. Zato se ti avtomobili tudi na veliko nizajo, spuscajo in zabijajo v tla. Ker jih je "na mehkih nogah" prakticno nemogoce normalno (beri: hitro) voziti! Za razliko od E30, kateremu je serijsko podvozje cisto zadovoljivo sluzilo tudi pri hitrostih krepko onstran 200 km/h, pri cemer se je sicer mocno nagibal, a je imel voznik se vedno varen in obvladljiv obcutek ter obilo informacij o stiku s cesto. Teh pri E36 ni oziroma jih je dosti manj - avto te zna na lepem presenetit, zadek mu odnese brez vnaprejsnjega opozorila. Nepredvidljivost je torej tista, ki mi pri njem nikakor ni vsec. Ker moras imet vgrajeno premo od M3 (ali pa kako drugace ojacano/znizano/strsano podvozje), ce se hoces normalno peljat :blackeye

Prikaži več možnosti

M power
M power

Kakegae no nai

• Globalni moderator
  • Sporočil: 16 092
  • Avtomobil: 2016 F11 520d Xdrive

:blah res bo bolje da neham... kako stran nazaj si napisal, da ima E36 prazgodovinsko zadnjo premo, tukaj pa pises, da je nova in nedodelana... :blah

over and out, skoda casa...
Prikaži več možnosti

bmw-expert
bmw-expert

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 905
  • Avtomobil: E61

Vau, kakšne debate....
E36 ima nedvomno boljšo zadnjo premo kot E30, to lahko tudi vsak potrdi, ki ja malo bolj dirkaško popeljal oba modela. Tudi po slikah se vidi praktično vse. Kar se nagiba zadnjega kolesa tiče je dokaj majhen, verjetno ravno pravi za vožnjo skozi ovinek.
Golfovo podvozje oz. zadna prema pa mislim, da je šele pri petici takšna, da lahko rečemo temu podvozje. Prej pa je imel to komaj kaj boljše kot tovornjak ((pol)toga) prema.

:serviser

Prikaži več možnosti

Eddy
Eddy

Retrosexualec

• Globalni moderator
  • Sporočil: 12 735
  • Avtomobil: Assless beemer

E30 ima veliko stvari bolje narejenih kot pri E36,ampak zadnja prema ni ena izmed teh stvari. Največja bedarija pri E30 je to da nemoreš nastavljat nič zadaj-tako kot je Mitja rekel rabiš 10kg macolo če ni optika uredu. Pa ko avto znižaš se pojavi ogromno negativnega nagiba koles in posledično imaš cca 40% stik gume z podlago-kar je za stabilnost slabo,za porabo gum še slabše. Torej rešitev je: DTM E30 zadnja prema ki je bila popolnoma nastavljiva,vendar hudo zapletena za izdelat.

E30 brez zapore diferencijala je zelo zahrbten za drift,in je skoraj nemogoče kontrolirano ujeti avto potem ko pobegne-jerry si bil na MK in to veš. E36 se tukaj veliko bolj obnese in se da tudi brez zapore kak dober kontroliran drift odpeljat.Tudi za dinamično vožnjo se izkaže za bolj predvidljivo in vodljivo,mehanskega oprijema z cestiščem ima ogromno in da vozniku vedeti kdaj je na meji,dočim pri E30 je tako da moraš biti malo drifterja da znaš zelo hitro peljat brez da se ubiješ. In zato je E30 zadnji pravi "drivers car" pri BMW.

Ljubim E30 trojko,na tak ne sexualen način seveda,obenem ne bom nikoli vzljubil E36 modela(M je izvzet..),ampak šele z "hibridiranjem" delov obeh avtov v E30 je kreacija popolna:mljask
Rice is great when you are hungry, and want 2000 of something.....Mitch Hedberg
Prikaži več možnosti

joze2
joze2

BMW superstrokovnjak

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 811

Joze2, najprej ...........Zaenkrat se v to niti se nisem imel casa poglabljati, kar pa ne pomeni, da temu ne mislim nekoc priti do dna. Tako kot to pocnes ti, joze2, zdaj ko si v pokoju. Takrat bom z najvecjim uzitkom vozil, razstavljal, sestavljal in eksperimentiral. In potem podrobne ugotovitve ter izsledke seveda tudi objavil na forumu. Vendar moram za to imeti svojo delavnico in dvigalo, sicer se tega sploh ne morem lotiti (vsaj tako ne, kot sem si jaz to zamislil). Takrat bomo lahko pa mnogo natancneje debatirali o teh stvareh in takrat bom svoje prakticne izkusnje in predpostavke lahko tudi dokazal (ali ovrgel, ce se bodo izkazale za napacne), tako kot smo se tega naucili na strojni fakulteti.

Zaenkrat torej o tem z moje strani toliko :)

@Jerry, kot je že @M power napisal, nima smisla ti kaj dokazovati in debatirati izven konteksta teme. Je pa malo nenavadno, da pljuvaš tudi v svojo skledo. Bi ti pa samo na ta del citata nekaj malega napisal. Jaz namreč, odkar sem predčasno upokojen imam manj časa, kot sem ga imel prej, ko sem delal po 16-20 ur na dan. Tudi ničesar ne razstavljam in ne eksperimentiram zato, da bi lahko kaj objavil na forumu, ne vem od kje tebi takšni neumni zaključki. Ko boš sam prišel do penzije, (ti ne želim, da greš predčasno, na takšen način kot je bil moj) boš tudi sam ugotovil, da nimaš časa za brevezne pogovore in pisanja.
Lp, Jože.
Prikaži več možnosti
    • Warden je všeč

bizdam
bizdam

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 4 756
  • Avtomobil: Karjola

No, glede ventilacije sem imel prav. Ni normalno da tako švoh piha. Včeraj je čudežno zadeva začela pihat tako kot je treba. Žal pa le za kakih 30s, potem pa spet tako kot prej. Sedaj pa me zanima, ali ima E36 tudi ''ježka'' tako kot E39, ali je vse združeno v modulu za nadzor klime.
Help please.

27662_1.png
Član KOS

Prikaži več možnosti

bizdam
bizdam

BMW fanatik

• Uporabnik

Kolikor sem uspel prebrati na nekaterih drugif forumih, naj bi bila napaka v ouput stage delu. Kdo ve kje se to nahaja, kako to zgleda?

27662_1.png
Član KOS

Prikaži več možnosti

joze2
joze2

BMW superstrokovnjak

• Uporabnik

Lp,
http://bmwfans.info/...64/ill-64_0556/

Ima. Če je digitalno krmiljenje del pod št.8, če ne pa uporovni blok pod št. 2.
Lp, Jože.
Prikaži več možnosti
    • bizdam je všeč

bizdam
bizdam

BMW fanatik

• Uporabnik

@Joze2
Imam digitalno avtomatsko dvojno klimo. Torej zna bit problem v delu št. 8.
kako do njega / kje se hudiček nahaja?

Tenx, enkrat ti morm res častit kak drink, ker tvoji nasveti so res da best.

27662_1.png
Član KOS

Prikaži več možnosti

joze2
joze2

BMW superstrokovnjak

• Uporabnik

Lp,
Nahaja se z leve strani klima (grelne) enote, pri voznikovih nogah. Ni najlažje dosegljiv, ampak tudi ne pretežko. Sneti je potrebno samo del nad voznikovo desno nogo. Blok ali ježek je vtaknjen s strani in ga samo malo zaobrneš in potegneš ven.
Mogoče ima kdo kakšno sliko, ali skico iz TIS-a, ker pač slika pove več kot tisoč besed.
Lp, Jože.
Prikaži več možnosti

bizdam
bizdam

BMW fanatik

• Uporabnik

Evo, joze2 je imel prav. Bil je delček pod št.8. Sedaj ventilacija povsem dobro dela.

27662_1.png
Član KOS

Prikaži več možnosti

Jerry
Jerry
  • Uporabnik

Pravijo da pametnejsi odneha in glede na to da bom odnehal jaz, je tudi logicno da imam prav jaz (ker sem pac pametnejsi), ne? :laugh :peace

Prikaži več možnosti

Eddy
Eddy

Retrosexualec

• Globalni moderator
  • Sporočil: 12 735
  • Avtomobil: Assless beemer

Noup...dokazalo se ti je da nimaš prav v resničnem svetu...v svojem svetu imaš pa itak vedno prav:ok2
Rice is great when you are hungry, and want 2000 of something.....Mitch Hedberg
Prikaži več možnosti

Viper
Viper

Mr. Nordschleife

• Uporabnik
  • Sporočil: 3 853
  • Avtomobil: ni BMW

Evo, joze2 je imel prav. Bil je delček pod št.8. Sedaj ventilacija povsem dobro dela.

Si ga potegnil ven al menjal al kaj? A ma kaj bit, ce ga potegnem se js ven, pa da vidim, ce se kaj pozna?
Rear tyres are evil and deserve to be punished accordingly!
My life changed when Sabine took me for a ride in M5 Ring-Taxi. :eek
Objavljena slika
Prikaži več možnosti

bizdam
bizdam

BMW fanatik

• Uporabnik

Sori, sem avto pustil mehaniku, ker sm meu obveznosti. Dons ko se dobiva da poravnam račun ga bom zaslišal pa vse sporočim.

27662_1.png
Član KOS

Prikaži več možnosti

Viper
Viper

Mr. Nordschleife

• Uporabnik
  • Sporočil: 3 853
  • Avtomobil: ni BMW

:ok
Rear tyres are evil and deserve to be punished accordingly!
My life changed when Sabine took me for a ride in M5 Ring-Taxi. :eek
Objavljena slika
Prikaži več možnosti