Skoči na vsebino

Pranje avta: ročno ali krtače?

- - - - -

• Prijavi se za objavo odgovora
353 odgovorov v temi
zigi
zigi

BMW Zasavje Team

• Uporabnik
  • Sporočil: 15 847
  • Avtomobil: 535 PS

verjetno je bilo že dosti napisanega na to temo, a me vseeno zanima kako perete svoje avte: sami doma, v ročni avtopralnici ali na krtače v avtomatski pralnici :confused

Sam ga večinoma v ročni avtopralnici, ker pač nimam časa prati doma ... :ok2

Krtače tudi baje delajo mikro rise po laku tako da tako pranje ni ravno priporočljivo ...

BMW e30, e36, e46, e90LCI xDrive ... :mznak ... BMW FOREVER ... :cool

Prikaži več možnosti

Dare47b
Dare47b

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 3 037
  • Avtomobil: BMW Exx

Noben moj avto, v mojem življenju ni videl in ne bo videl pralnice!
Lahko jo gleda samo od daleč, pran bo pa ročno z vso pripadajočo nego, nežnostjo in ljubeznijo.:ok2

LP

D.
Rajši san lačen, kak pa brez BMW-ja!!!:ok2
Prikaži več možnosti

RobertH
RobertH

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 10 018

Poleti 99% ročno, vendar mi ga pa ni težko peljat tudi čez metle, ko je to potrebno.
No nekateri dajejo vso

pripadajočo nego, nežnostjo in ljubeznijo

avtomobilu.

Ker bawarci potrebujejo ljubezen in substral??
Prikaži več možnosti

MIHOLD
MIHOLD

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 12 294
  • Avtomobil: Mašina

Pozimi krtače tudi pri meni ko je fejst zapeskan:-D Ampak samo une kot so pri Španu na Brezovici ali pa Gatisu v NG. In nobene druge. Tiste tadebele silikonske:) Petrol pralnica odpade itaq. Poleti pa rad sam floskam z vodo ker jo imam rad:ok2
Prikaži več možnosti

Agent 007
Agent 007

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 667
  • Avtomobil: 320dt x drive, caddy TDI

Vedno ročno, sem mel že neprijetno izkušnjo s temi avtomatskimi pralnicami, tak da se jih na veliko izogibam.:ok2
[URL="http://turiskovac.myminicity.com/"][/URL]
Prikaži več možnosti

M Kompakt
M Kompakt

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 9 972
  • Avtomobil: Ruzak

Obvezno ročno, in tako poznam vsak cm na avtu, kaj je bilo, kaj ni bilo... tudi pozimi, le da ga takrat ne presusim, vazno je, da je sol sprana.

Krtače......nikoli. :ok
Prikaži več možnosti

MrMrak
MrMrak

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 510
  • Avtomobil: Alfa Romeo 156 sportwagon

Če se mi ga da prat in če je lepo vreme, potlej si ga operem sam doma, druga varianta (najbolj pogosta) ročna avtopralnica, in zadnja možnost-krtače :-D, ko je najbolj zasvinjan in seveda sedaj pozimi, ko dam še pranje podvozja.
Prikaži več možnosti

OG Blaž
OG Blaž

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 843
  • Avtomobil: E46 318i

Poleti doma, pozimi pa naj bo umazan :) .
Drugac pa na krtace, me ne ganejo praske, avto je iz pleha, pleha pa ne boli mene pa tud ne :laugh
Pol me mogoce roka ko se to pomladi polira, sam se pa prezivet:ok, pa tud avto ni nov tko da mora imet mal prask ;)
Lp
Objavljena slika
Prikaži več možnosti

Jerry
Jerry
  • Uporabnik
  • Sporočil: 65 772
  • Avtomobil: E39 540i & E24 635CSI

Tole o avtomatskih avtopralnicah in risih na laku je tudi ena od bolj lovskih zgodbic, kar sem jih slisal (pa dalec od tega da je edina in zadnja) :crazy

Ce bi si "poznavalci", ki trdijo, da krtace v avtomatski pralnici puscajo rise, te rise kdaj podrobno ogledali, bi videli marsikaj. Naprimer to, da so lepo okrogle oblike, torej take, kot jo pusti za seboj cloveska roka. Ce bi rise res puscale krtace, bi bile te skoraj izkljucno vzdolzne in precne postavitve glede na vzdolzno os avtomobila.

Je pa res, da je avtomatsko pranje manj primerno iz nekaterih drugih vzrokov - predvsem zato, ker je manj natancno in ne doseze vseh tistih mest, ki jih doseze cloveska roka. Zato je prav, da avto na vsakih nekaj avtomatskih pranj operemo se rocno.

Zaradi taksnih klobas kot je pricujoca, se mnogi lastniki (zlasti pozimi, ko je zunaj hladno in je zato rocno pranje neprijetno opravilo) raje kot da bi ga peljali na pranje, po vec dni skupaj (nekateri celo po vec tednov) vozijo z umazanim avtom in mu tako naredijo medvedjo uslugo, saj ga medtem sol s cest mocno nazira... pa se kaksna praska se mimogrede naredi, ce nehote zadanes umazano povrsino in umazanija prevzame vlogo smirkovega papirja :napaka

Tako da, fantje, kar mirno vsake toliko na krtace ;)

If I had the money I would have a mid-life-crisis.

Prikaži več možnosti

uja_m
uja_m

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 132
  • Avtomobil: E53, E46, E34

Jerry sprobaj črn avto poglej na soncu ga parkrat spusti čez krtače pa ga spet poglej na soncu,pa mi povej če niso krtače nardile risov
sprobano:ok
Ability may get you to the top, but it takes character to keep you there
Prikaži več možnosti

Mat xxl
Mat xxl

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 9 487
  • Avtomobil: BMW logicno

Sam ga ravno tako peljem na krtače, najboljše so res silikonske v Lj. Avtocomerce, na Brezovico pa ne hodim, lahko pa tudi klasične, kot v Kompasu, bolj pomembno se mi zdi, da se avto pogosto pere in izpere vsa sol tudi z podvozja, mora pa biti vzdrževana pralnica z redno menjavo krtač, na tako, kjer vidim že na oko, da dolgo niso menjane in niso košate, na tako ga ne peljem, izogibam pa se tudi kakih z bolj grobimi prijemi. :ok

Tisto o rajsah, kar tudi Jery piše, pa ni iz trte izvito, samo moje ugotovitve so take, da se manjše rajsice res lahko poznajo, vendar to ni opraskan lak, pač pa krtača na laku pusti del sebe oziroma svojega materiala, kar je lahko na črnem avtu videti kot rahla ne sijoča laka. Zanimivo pa je, da če potem vzameš najbolj nežno krpico in samo malo obrišeš (nikakor ne spoliraš) gredo te "rajsice" oziroma sledi krtač z lahkoto dol. To so moje ugootovitve, dopuščam pa, da kdo misli drugače, jasno pa je velik problem pri povsem obrabljenih oskubljenih krtačah, ki pa z lahkoto poškodujejo avto ! :ok

To kar je napisano v postu pred menoj je točno to o čemer pišem, lak ni podrsan !!!! (se pa vidi tako dokler ne obrišeš !!)
Prikaži več možnosti

ABS
ABS

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 6 244
  • Avtomobil: Porsche Cayenne 4.8S

Tole o avtomatskih avtopralnicah in risih na laku je tudi ena od bolj lovskih zgodbic, kar sem jih slisal (pa dalec od tega da je edina in zadnja) :crazy

Ce bi si "poznavalci", ki trdijo, da krtace v avtomatski pralnici puscajo rise, te rise kdaj podrobno ogledali, bi videli marsikaj. Naprimer to, da so lepo okrogle oblike, torej take, kot jo pusti za seboj cloveska roka. Ce bi rise res puscale krtace, bi bile te skoraj izkljucno vzdolzne in precne postavitve glede na vzdolzno os avtomobila.

Je pa res, da je avtomatsko pranje manj primerno iz nekaterih drugih vzrokov - predvsem zato, ker je manj natancno in ne doseze vseh tistih mest, ki jih doseze cloveska roka. Zato je prav, da avto na vsakih nekaj avtomatskih pranj operemo se rocno.

Zaradi taksnih klobas kot je pricujoca, se mnogi lastniki (zlasti pozimi, ko je zunaj hladno in je zato rocno pranje neprijetno opravilo) raje kot da bi ga peljali na pranje, po vec dni skupaj (nekateri celo po vec tednov) vozijo z umazanim avtom in mu tako naredijo medvedjo uslugo, saj ga medtem sol s cest mocno nazira... pa se kaksna praska se mimogrede naredi, ce nehote zadanes umazano povrsino in umazanija prevzame vlogo smirkovega papirja :napaka

Tako da, fantje, kar mirno vsake toliko na krtace ;)

Jerry, tukaj se pa motiš. Sem spoliral črno e39 in nato odpeljal v avtopralnico, da sperejo polir pasto, ki je še ostala. Ko je prišel avto na drugi strani ven, sem mislil da bom znoru. Ni mi preostalo drugega, kot da sem avto še enkat spoliral. Bil je sončen dan, avto pa ves v krogih :damn
Učenec mora v vsem prekositi svojega učitelja, da ne bi za vselej ostal učenec.
Prikaži več možnosti

Jerry
Jerry
  • Uporabnik
  • Sporočil: 65 772
  • Avtomobil: E39 540i & E24 635CSI

Jerry, tukaj se pa motisˇ. Sem spoliral cˇrno e39 in nato odpeljal v avtopralnico, da sperejo polir pasto, ki je sˇe ostala. Ko je prisˇel avto na drugi strani ven, sem mislil da bom znoru. Ni mi preostalo drugega, kot da sem avto sˇe enkat spoliral. Bil je soncˇen dan, avto pa ves v krogih :damn

Hm, kako velik premer pa so imeli ti krogi? :confused

Mozno tudi da se glede prask od krtac motim, ceprav vse ostalo kar sem napisal drzi... pomojem je vseeno bolje avto peljat skozi krtace, kot pa se z umazanim vozit okoli in cakat na vikend da ga operes... spolirat ga je na vsakih par let tako ali drugace treba :blackeye

If I had the money I would have a mid-life-crisis.

Prikaži več možnosti

ABS
ABS

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 6 244
  • Avtomobil: Porsche Cayenne 4.8S

ma niso bili prav krogi, samo so bili risi krožni, v glavnem cel avto je bil še enkrat za spolirat,
Učenec mora v vsem prekositi svojega učitelja, da ne bi za vselej ostal učenec.
Prikaži več možnosti

Exxon
Exxon

BMWslo.comoholik

• Uporabnik
  • Sporočil: 267
  • Avtomobil: Z3QP

Jaz svojega perem v ročni pralnici na Autocommerce za Bežigradom, ker dobim zastonj žetone. :)
Drugače službene avte peremo tudi tam v avtomatski pralnici, pa še nikoli nisem videl ris na avtomobilih, vsaj ne od pralnice, pa so avomobili oprani povprečno nekje na 3-4 dni (vsak avto), avtomobilov je pa okoli 300.
Mojega sicer ne vozim v avtomatsko, ker ne opere tako dobro kot ročno s štrajfiksom, pozna se predvsem pri robu felten in pri detajlih odbijačev. Pa potem ga še zbrišem, namažem gume, posesam... Če ne bi dobival žetonov bi ga gotovo pral doma, ker to rad počnem, samo s štrajfiksom je lažje in bolj temeljito.
Je pa res da je bil tudi moj avto prejšnji teden prvič v avtomatski pralnici, ker ročna ni delala, avto je bil pa preveč umazan da bi lahko to gledal, ker mi gredo umazani avti blazno na živce. Ponavadi svojega perem na dva tedna, čeprav ni preveč umazan, ampak zakaj bi čakal da se umaže. Doma tudi ne pomedemo šele takrat ko hodimo po umazaniji ampak redno, a ne? :)
Prikaži več možnosti

BBojan
BBojan

Bivši nick Bojan-Žan

• Uporabnik
  • Sporočil: 7 536
  • Avtomobil: E46 "323td" ;)E87 120d

Jaz vedno prosim v avtopralnici če si lahko sam operem avto. In odgovor je vedno pozitiven:)
Drugače pa perem avto le na avtocommerce v KP in avto vedno zapeljem pod krtače, ker so iz posebne pone, ki ne puščajo sledi in ti zraven še spustijo polirno sredstvo, ki da laku sijaj. To lahko potrdi tudi @MarkoP, ki tam pere M3ja:ok
Zakaj bi imel novega Audija, če imam lahko starega BMWja?!:ok2
Prikaži več možnosti

Martin E30
Martin E30

Banned

• Izključen
  • Sporočil: 6 302
  • Avtomobil: e39 520i, e36 318tds,316f

joj no jerry, itak da avtopralnice z krtačami poškodujejo lak. doma naprimer, se na črni e30, ki jo je ata včas velikrat pelu v takšno pralnico(ni še bil avto v mojih rokah) pozna dost risov! na svetlobi se prav vidio risi ki jih je krtača pustila, pa ne boš ti men govoru da tiste kroge sm pa js z roko naredu:crazy krtača se ponavad vrti v krogu(PETROL) in prav od tega imam tako zripsano barvo:ok podobno se pozna na bratovi octaviji risi v krogu.

jerry ti bi se kot prodajalc mogu še najbolj spoznat na to(al pa svoje avte zlo redko peres:ok2)

LP
oči R.I.P 1950-2009
e30 316, e30 316iA , e36 320i, e36 320i coupe, e36 318tds, e36 316i, e36 318i, e36 318iS coupe, e39 535i, e39 523i, e39 520i, e38 728i ČLAN KOS
Prikaži več možnosti

gerchy
gerchy

License for everything!

• Administrator
  • Sporočil: 10 074
  • Avtomobil: z dost' dinamike!

Avtopralnice nikar! :-D

Seveda se naredijo risi - niti ne vedno polkrožni, tudi ravni (podobno, kot bi z voščenko risal po laku), prav tako se vlakna krtač rada zataknejo za nekatere karoserijske dele (spoje), možne so poškodbe (antene, brisalci). Da ne govorim o tem, da je pranje silno površno (sploh platišč), sušenje pa neučinkovito. Plus, včasih nekateri pred pranjem pretiravajo s pritiskom vode in bližino spiranja.

Dobra stran je spiranje podvozja, tako da je to opcija pozimi - plačaš del zneska za talno pranje.

Težava utegne nastati tudi, ker so lastniki pralnic škrtuhi in predolgo vztrajajo z istim kompletom krtač.

Če upoštevaš, da moraš v večini pralnic avto obrisati sam, je vseeno, če ga opereš kar doma - če je le možnost.

Moj avto pralnice še ni videl in je tudi ne namerava. :-D

Zato pa nekaj nasvetov, kako čim bolje zloščiti konjička: www.ge39.com/pranje.htm :)

slovenska-konoplja.png

Prikaži več možnosti

_skyline_
_skyline_

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 4 485
  • Avtomobil: E39 523iA

Jaz sem peljal avto samo enkrat v avtomatsko pralnico. Bilo mi je vseeno, ker sem drug dan itak peljal avto polirat. Za praske ki so jih naredile krtače na laku mi je bilo pač vseeno. So pa tiste okrogle krtače ki odidejo v kolesa pošteno porisala vse štiri robove na še novih felnah:crazy
Drugače pa perem avto skoz v ročni avtopralnici.
Prikaži več možnosti

Dule5
Dule5

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 586
  • Avtomobil: BMW X3

Uživam ko lahko oprem avto doma ,je pa res da je v zimskem času malo težje a še vseeno gre in kar se tiče avtopralnice - imel nekaj tednov staro WV VW BORO 1.9 TDI in ker ni bilo časa doma za eno hitro pranje sem šel na Petrolovo avtopralnico - in to samo enkrat in nikdar več - na tisoče risov po vsem avtu in dobro sem se moral potruditi da sem z poliranjem spravil vso to svinjarijo dol iz laka .
lp
dule
Prikaži več možnosti