Skoči na vsebino

Wireless - varnost in zaščita

- - - - -

• Prijavi se za objavo odgovora
286 odgovorov v temi
criptus
criptus

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 3 841
  • Avtomobil: F31

Brezžična omrežja so v zadnjem času precej vroča tema, ker so postala cenovno dostopna, hitra, učinkovita, precej enostavno postavljiva, zanesljiva in varna.

No, predvsem o zadnjem pojmu bi lahko razpravljali še in še, ker slabo ali neskonfigurirana brezžična omrežja predstavljajo precejšnje tveganje za naše lokalno omrežje.

V mislih imam predvsem dve zadevi. Priklop sosedov na naš internet brez našega dovoljenja ali vednosti, ter razkritje naših podatkov (kraja, sprememba, brisanje...). Glede na razne war-driving teste so brezžična omrežja predvsem v večjih mestih (najbrž zaradi goste poseljenosti) grozljivo nezaščitena.

Namen mojega posta je dati nekaj osnov za zaščito wi-fi omrežij pa tudi deliti izkušnje z ostalimi. Torej za začetek nekaj nasvetov o osnovni varnostni kulturi domačih wireless omrežij.

Odlična kratka teoretična podlaga, na koncu pa osnovni ukrepi za zaščito. Priporočam branje vsem lastnikom!

http://sl.wikipedia....ezžično_omrežje

Citiram prve tri točke:
1. Uporaba kriptiranja, po možnosti WPA2. Najboljša alternativa je WPA, WEP pa je boljše kot nič.
2. Sprememba privzetega gesla za dostop do brezžičnih naprav. Privzeta gesla nastavijo proizvajalci in so znana vsem napadalcem. S spremembo gesla preprečite napadalcem dostop in spremembo vaših omrežnih nastavitev.
3. Sprememba privzetega SSID. Napadalci poznajo privzeta imena različnih proizvajalcev strojne opreme. Uporaba privzetega imena tudi nakazuje nezavarovano omrežje.

Če bost eupoštevali vsaj te, razpolagate z precej varno mrežo wireless za domače razmere.
:bmw MACHT FREI
Prikaži več možnosti
    • Veljo in xonline uporabnikom je všeč to sporočilo

damci
damci

Navi guru

• Uporabnik
  • Sporočil: 10 143
  • Avtomobil: BMW F11 530dA Luxury Ind.

uporabno branje, čeprav smo o varnosti in nastavitvah WiFi-ja že debatirali v eni temi če se ne motim, je pa fajn, da je sedaj v pravilnem podforumu.
@Jerry: Tako da ti se kar do Miholda zapelji in upaj, da bo imel čas... ker je čakalna vrsta nanj daljša kot pri kurbi, ki daje zastonj.
Prikaži več možnosti

criptus
criptus

BMW fanatik

• Uporabnik

Sedaj ko ste si malo prebrali uvod uvodnega uvoda (kot je rad rekel eden izmed mojih profesorjev :ok), nadaljujemo s tehničnimi zadevami.

Nekaj o zgodovini, opremi, razliki med access pointom in ruterjem ter dometu...

http://dne.enaa.com/....asp?ClID=15743

Eno lušno predavanje o zaščiti (kiberpipa)

http://pot.kiberpipa...-predavanje.pdf
Prikaži več možnosti

criptus
criptus

BMW fanatik

• Uporabnik

@ damci

Prav to je razlog za moj post. Rad bi zbral bistvo v enem postu, sicer se ena in ista vprašanja zaradi raztresenosti po forumih začnejo ponavljati...
Prikaži več možnosti
    • damci je všeč

RobertH
RobertH

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 10 018

Tako kot je, je kar OK, ker lahko še v Poreču pridem do neta (doma in na kar nekaj lokacijah v mestu)
Prikaži več možnosti

damci
damci

Navi guru

• Uporabnik

@ damci

Prav to je razlog za moj post. Rad bi zbral bistvo v enem postu, sicer se ena in ista vprašanja zaradi raztresenosti po forumih začnejo ponavljati...

in prav je tako
@Jerry: Tako da ti se kar do Miholda zapelji in upaj, da bo imel čas... ker je čakalna vrsta nanj daljša kot pri kurbi, ki daje zastonj.
Prikaži več možnosti

Veljo
Veljo

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 5 894
  • Avtomobil: DxxViii i CS

To temo bi pa rabili moji sosedje brati :hihi.
Sem kar nekaj časa užival "sadove" iz sosedstva:laugh - boljše sosedov brezžični, kot moj na kabel:ok2.
Prikaži več možnosti

Mat xxl
Mat xxl

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 9 486
  • Avtomobil: BMW logicno

Zanimiva tema, tudi sam imam razna specialna znanja in opremo, da se vsaj na vikendu občasno priklopim na net, sicer pa menim, da tisti preko katerega se priklopiš ne utrpi nikakršne škode, prepričan sem, da niti ne opazi, navadno so ljudje prav srečni, ko zadeve vklopijo in vse deluje !

Bi me pa silno bolj zanimalo predavanje v obratni smeri, razbijanje zaščit, specialni programi, oprema ...... jasno zanimivo je vse, kar ne znaš, še posebej, če ti to predstavlja izziv ! :ok
Prikaži več možnosti

sebydd
sebydd

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 946
  • Avtomobil: Bil BMW,zdajVelSatis 2.0T

Zanimiva tema, tudi sam imam razna specialna znanja in opremo, da se vsaj na vikendu občasno priklopim na net, sicer pa menim, da tisti preko katerega se priklopiš ne utrpi nikakršne škode, prepričan sem, da niti ne opazi, navadno so ljudje prav srečni, ko zadeve vklopijo in vse deluje !

Bi me pa silno bolj zanimalo predavanje v obratni smeri, razbijanje zaščit, specialni programi, oprema ...... jasno zanimivo je vse, kar ne znaš, še posebej, če ti to predstavlja izziv ! :ok

Ravno včeraj sem o tem gledal oddajo.
V googlo so iskali wlan hack! Rabiš pa Linux. Razbiješ vse, na žalost:jok.
Prikaži več možnosti

ABS
ABS

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 6 244
  • Avtomobil: Porsche Cayenne 4.8S

Jaz imam n laptopu instant internet od mobitela, pa me zanima ali se meni lahko tudi drugi priklapljajo :confused
Učenec mora v vsem prekositi svojega učitelja, da ne bi za vselej ostal učenec.
Prikaži več možnosti

Mat xxl
Mat xxl

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 9 486
  • Avtomobil: BMW logicno

Ravno včeraj sem o tem gledal oddajo.
V googlo so iskali wlan hack! Rabiš pa Linux. Razbiješ vse, na žalost:jok.

Žal žal v teoriji že in na tele viziji, v praksi pa ni tako lahko, ugotoviš, da rabiš prav zelo posebne noro drage wlan kartice s točno določenimi čipseti in lastnostmi, poleg tega tudi linux programi , ki naj bi se zagnali s Cd ja ipd, ponavadi imajo težave z hardverom, tako, da ni glih tako enostavno, nekaj teh znanj imam prav zaprav ravno toliko, da ugotovim, da pravzaprav zelo malo vem !:ok In ne, kot po navadi laiki rečejo, ja to je pa čisto simpl, sem na Tv videl :damn Potem ga pa vprašaš, ja kolega, koliko si pa že tega razsul ? Pa reče :confused Ja no še nisem probal a sem videl na TV da je "simpl" !:crazy

:ok
Prikaži več možnosti

sebydd
sebydd

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 946
  • Avtomobil: Bil BMW,zdajVelSatis 2.0T

Simpl sigurno ni.
www.freakfiles.de ima en zanimiv program.
Prikaži več možnosti

udm
udm

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 207

ne rabiš nobenih noro dragic kartic, navadni USB je dovolj. Seveda ni vsak OK, npr. Asus WL-167g, ki ga prodaja Comtron za 23 €, čisto zadošča namenu :-D

Če pa uporabiš USB adapter ALFA 54G, ki ima 500 mW in se spraviš na kakšen hribček nad mestom, potem je to pravi wardriving :-D
Življenje je igra. Kdor se ne zna igrati, izpade...
Prikaži več možnosti

criptus
criptus

BMW fanatik

• Uporabnik

To še pride na vrsto, ne skrbi, le da je treba najprej osnove obdelat. Temu bomo seveda rekli testiranje varnosti lastne mreže a kot pravim. Lepo počasi :ok
Prikaži več možnosti

criptus
criptus

BMW fanatik

• Uporabnik

Jaz imam n laptopu instant internet od mobitela, pa me zanima ali se meni lahko tudi drugi priklapljajo :confused

Bolj težko, razen če ti kdo pride not prek bluetooth. Ali drugih mrežnih naprav. S tega razloga se bluetooth ugaša kadar ni v uporabi (BIOS, software).
Prikaži več možnosti

criptus
criptus

BMW fanatik

• Uporabnik

Žal žal v teoriji že in na tele viziji, v praksi pa ni tako lahko, ugotoviš, da rabiš prav zelo posebne noro drage wlan kartice s točno določenimi čipseti in lastnostmi, poleg tega tudi linux programi , ki naj bi se zagnali s Cd ja ipd, ponavadi imajo težave z hardverom, tako, da ni glih tako enostavno, nekaj teh znanj imam prav zaprav ravno toliko, da ugotovim, da pravzaprav zelo malo vem !:ok In ne, kot po navadi laiki rečejo, ja to je pa čisto simpl, sem na Tv videl :damn Potem ga pa vprašaš, ja kolega, koliko si pa že tega razsul ? Pa reče :confused Ja no še nisem probal a sem videl na TV da je "simpl" !:crazy

Dejstvo je, da je WLAN dokaj ranljiv in so seveda vdori možni. Pri tem pa je treba upoštevat dvoje: zakaj bi nekdo to počel in ali ima sploh znanje ter čas! da kaj takega naredi. Programska in strojna oprema sta na voljo, prav tako raznorazne metode, a to ni problem. Potrebno je nekj znanja, potrpljenja in dosti dosti časa, ter seveda uporaba LINUX-a (terminal)!

Za začetek malo branja:

Orodje za preverjanje varnosti omrežij in sistemov (zelo OK), gre za distribucijo Linuxa back|track:

http://www.remote-ex.../backtrack.html

in wiki:

http://en.wikipedia.org/wiki/BackTrack

http://wiki.remote-e...x.php/Main_Page
Prikaži več možnosti

damci
damci

Navi guru

• Uporabnik

tako zakomplicirano pa zopet ni, žal
Prikaži več možnosti

criptus
criptus

BMW fanatik

• Uporabnik

Najpomembnejša (najbrž) nastavitev Wireless omrežja je šifriranje prenosa podatkov. V praksi to pomeni nastavitev WEP, WPA ali WPA2 (od 802.11n naprej) metode šifriranja.

Seveda mora biti ključ čim daljši in čim bolj zapleten ter periodično zamenjan. WEP in WPA sta ranljiva, glej članka:

http://www.wirelessv...w/WVE-2005-0021
http://wifinetnews.c...ves/002452.html

WEP2 je po mojem vedenju trenutno precej varen in omrežje ščiteno na ta način občutljivo le na aktivno motenje in nerazpoložljivost.

Če koga srbijo prsti in je vešč linuxa ter ima predvsem dovolj časa in živcev, si lahko preizkusi zlomit SVOJO zaščito po postopku opisanim tule:

http://www.tomsguide...review-451.html

Kdor prilepi sliko razbitega SVOJEGA!!! KLJUČA ki naj bo po dogovoru:

KEY FOUND! [ BMW_slo.com_forum_je_zakon ] mu častim gajbo piva po njegovi izbiri (pivo mora bit dobavljivo v SLO) pod pogojem sevada da jo spijeva skupaj:ok.

Še enkrat na tem mestu opozarjam, da je vsak poskus vdora v tuj računalnik kaznivo dejanje. Torej poskuse izvajajte izključno le na svoji mreži!!!
Prikaži več možnosti

Martini Racing
Martini Racing

bivši nick Consigliere

• Uporabnik
  • Sporočil: 3 290
  • Avtomobil: 997tt, T5, Superduke

Hitri off-topic. Rabim wifi ruter. Katerega priporočate! Imam ADSL, rabite še kakšne druge podatke?

hvala:)

“What's the use of living if you can't feel alive?”

Prikaži več možnosti

criptus
criptus

BMW fanatik

• Uporabnik

Pravzaprav nisi off topic...

Linksys je odličen!

http://www.enaa.com/..._WRT54GL_Router