Skoči na vsebino

3D modeliranje

- - - - -

• Prijavi se za objavo odgovora
1054 odgovorov v temi
M_power
M_power

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 4 019

Živjo

Ker me 3D modeliranje zanima že dalj časa in ker imam možnost oziroma čas zdej za prebrat kakšno knjigo me zanimajo kere so vredne branja ?Dostop do neta ne bom imel tako da razni tutoriali in net knjige odpadejo...

Lahko tudi kakšna knjiga določenega programa ... kakšen solidworks , autocad ,3dstudiomax itd ?
Predvsem da opisuje tudi izraze v angleščini in kako začet... najboljše bi bilo če obstaja v slovenščini ?
Ker angleščine pa lih tolko ne razumem da bi knjigo prebral...

Teme kjer je bilo modeliranje ne najdem... Rabil bi pa čimprej ker od jutri naprej imam čas....( ker bom 1 teden v bolnici in potem še 1 teden doma )
Hvala ...

Lep pozdrav , jani

Urejal M_power, 19.10.2008, 16:19.

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.
Prikaži več možnosti

Dark Funeral
Dark Funeral

Heathen

• Uporabnik
  • Sporočil: 29 087
  • Avtomobil: Ne More Biti Prazno!

Osebno ti priporočam autocad in 3d studio max + penguin rendering.

Ostalo je je uredu ma za samo modeliranje je max d best, lahko tudi 3D studio viz, ma če znaš maxa res super potem ti tudi viz nebo delal težav.

Za več info ti priporočam se pogovorit z uporabnikom CSL, on je majstr za kar precej omenjenih programov, če je še v sloveniji, čene pa PS, je full prijazn človek.

EDIT: glede na to, da sem spregledal da si ti ampak da je nekdo drugi imaš zelo enostaven in učinkovit program ime mu je Rhinoceros pri katerem ti kniga ne poga nič ker je zelo enostaven. Za 3D studio max pa boš rabu par mesecev ne pa 2 tedna. ampak če misliš ptem nadaljevat si uzami 3d studi omax za telebane ali pa prve verzije npr. 5, 6 lahko tudi novejše. Pač tvoja izbira. V 2. tednih z samim branjem ne prideš nikamor, tuje potrebna predvsem velika in res velika praksa on branju. Brez obeh in trdne volje ( knjige so v agleščini, jaz slovenske še nisem videl) pozabi.

LP

Urejal Dark Funeral, 19.10.2008, 16:27.

Prikaži več možnosti

M_power
M_power

BMW fanatik

• Uporabnik

ahaa tako ... torejj je boljše začet z pprakso... #d studio max sem že pred leti nekaj delal ... tako da bi kr v njega začel ja ... rhinoceros imam nisem pa še probal na njega nič tako da bom tudi probal.. Ja 2 tedna vem da ni nič potem mislim tudi nadaljevat to.... samo slučajno mam čas pa bi že enkrat začel bolj delat z 3djem .... dark hvala na pomoči...

lp , jani
Prikaži več možnosti

Dark Funeral
Dark Funeral

Heathen

• Uporabnik

Ti se samo uči in navadi, da bom imel nekoga za mu dajat delat dobre renderje, da meni nebo treba se še s tem ubadat :ok2
Prikaži več možnosti

M power
M power

Kakegae no nai

• Globalni moderator
  • Sporočil: 16 165
  • Avtomobil: 2016 F11 520d Xdrive

Živjo

Ker me 3D modeliranje zanima že dalj časa in ker imam možnost oziroma čas zdej za prebrat kakšno knjigo me zanimajo kere so vredne branja ?Dostop do neta ne bom imel tako da razni tutoriali in net knjige odpadejo...

Lahko tudi kakšna knjiga določenega programa ... kakšen solidworks , autocad ,3dstudiomax itd ?
Predvsem da opisuje tudi izraze v angleščini in kako začet... najboljše bi bilo če obstaja v slovenščini ?
Ker angleščine pa lih tolko ne razumem da bi knjigo prebral...

Teme kjer je bilo modeliranje ne najdem... Rabil bi pa čimprej ker od jutri naprej imam čas....( ker bom 1 teden v bolnici in potem še 1 teden doma )
Hvala ...

Lep pozdrav , jani

In kaj bi modeliral? Ker Solidworks, autocad in 3d studio ne pasejo v isto kategorijo...
Prikaži več možnosti

satosari
satosari

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 749
  • Avtomobil: E39 530iAT

Jaz imam knjigo od Pro E, če hočeš ti jo prodam za 20 EUR.

Prikaži več možnosti

Dark Funeral
Dark Funeral

Heathen

• Uporabnik

Uff nevem zakaj sem napisal penguin renderiranje MONA!!! V Ray sem mislu!!!

Autocad in 3dsm pašejo oz. so kompatibilni, vsaj čene za drugo ima max zelo ispopolnjen rendering engien nparam ACadu in je končni rezultat bistvo boljši.
Lahko bi tudi uporabljal Sketch up za hitre prezentacije, ker je zelo enostaven in free povrh vsega. Več programov kot zna bolje je. Sveda za popolen render je potrebno obvladat še PS.

Vsekakor pa kot rečeno MAX+V Ray napilit maximalno, ker, če že nisi ustvarjalen lahko vsaj tako zaslužiš, da delaš specialne renderje za druge ( kot statiki ki računajo samo statiko za arhitekte). Dela boš imel dovolj. Ampak prist do tega nivoja pa ni kar tako, ampak če te veseli in imaš čas pa ni problem.

LP
Prikaži več možnosti

M_power
M_power

BMW fanatik

• Uporabnik

Aha torej zaenkrat max pa autocad. PS pa že znam kar neki naredit...
Zadnjič sem probaval kartako v rhinocerosu ker mi net ni delal sem po svoji volji delal da bi po kakšnem tutorialu.

Predvsem mi rabi za kakšen avto naredit po svojem okusu , pa motor glavno pa je to ker se ukvarjam z modelarstvom in dostikrat rabim kakšen del izbolšat pa bi ga moral v 3D naredit..

lp , jani

Urejal M_power, 23.10.2008, 19:33.

Prikaži več možnosti

Dark Funeral
Dark Funeral

Heathen

• Uporabnik

MAXa napili in pika. Je precej boljši končni produkt oz. z nurb curves se da precej stvari lepo poštimat, je pa Rhino bolj direkten, jaz tudi 2d občasno z njim delam.

Z renderiranjem se, da pa kar nekaj zaslužit če si res dober.

Urejal Dark Funeral, 23.10.2008, 19:39.

Prikaži več možnosti

Nixxon
Nixxon

Tajnik BMW avto kluba Slo

• Globalni moderator
  • Sporočil: 56 646
  • Avtomobil: Rdeča raketa

Ja, ampak je to tudi daleč najbolj zaj*** posel, saj je parametrov miljon, ujet realnost je pa zelooo težko.

Za Maxa imaš na eni spletni strani videe za učit se. Tko po cca 1 uro traja en video in obsega vse, od predstavitve pogledov in orodij, do modeliranja in končno do renderiranja. Samo da jo najdem.

Drugače je pa moj najljubši program Rhino 3D. Za modeliranje dokaj enostaven in zelo hiter, hitro se da spreminjat, zoomat in podobno. Včasih določeno stvar zmodelira malo butasto in moraš popravljat totalno logično stvar, ampak v splošnem je pa zelo dober program. Navaden Rhinotov render-machine je sicer dokaj primitiven, vendar že če dodaš V-Ray ali Flamingo (dokaj enostaven renderer, kateri ima npr. avtomobilsko barvo že predpripravljeno za vse nas car-freeke) je zadeva že zelo solidna.

Edit: evo link http://www.3dbuzz.co...rum/sv_home.php To si posnami na kak DVD in doma glej.

Urejal Nixxon, 24.10.2008, 07:17.

Objavljena slika
Jože, počivaj v miru. Hvala za vse.
Prikaži več možnosti

M_power
M_power

BMW fanatik

• Uporabnik

Torej če se jaz en program naučim in potem neki zmodeliram ali je možno to komu nest na CNC stroj da izdela ven ? Ker zato se tudi jaz hočem naučit...

Hvala vsem za pomoč...

Lp , jani
Prikaži več možnosti

Dark Funeral
Dark Funeral

Heathen

• Uporabnik

JA

Obstajajo pa še voljše strvaro...... kjer dobiš 3D model vem iz plasike :ok2
Prikaži več možnosti

Gladiathor
Gladiathor

Novinec

• Uporabnik
  • Sporočil: 52
  • Avtomobil: BMW E46 330ci SMG

Da ti mal pomagam...to, kar ti govoriš se imenuje CAD-CAM podpora, se pravi, da ti zrišeš model in ga lahko direktno ''priklopiš'' na mašino ter izdelaš prototip. To podporo imajo programi, kot so Autocad, ProEngineer, Solidworks, itd. 3D max tega direktno ne podpira, ker so modeli izdelani po principu meglice točk, oz, da se s posebnimi pretvornimi programi. Iz tega razloga se jaz preusmerjam na Solidworks, ker sem v preteklosti že izdelal model v max-u in ga je bilo potrebno ustrezno pretvorit za izdelavo kalupov, kar pa stane. 3d max je namenjen bolj predstavitvam, videoprodukciji ali igricam. Vedeti moraš, kaj boš s 3d modeliranjem počel, se pravi ali bi rad modeliral recimo za igralne platoforme oz video produkcijo ali bi rad postal industrijski oblikovalec.

Lp, Aljoša

P.S. Če je med vami kdo iz okolice Nove Gorice, ki že dela na 3d platformah (3d max, Solid works) in ima izkušnje z vizualizacijo in 3d videoprodukcijo naj me kontaktira, namreč iščem potencialne sodelavce na tem področju,
ker imam samo dve roki :).
”It doesn’t matter how hard you hit, what matters is how hard you can get hit, and how many times you can get back up.”
Prikaži več možnosti

M power
M power

Kakegae no nai

• Globalni moderator

Med 3D modelom in cnc strojem mora biti se programer, ki izdela ustrezen program za obdelavo... :)
Prikaži več možnosti

Newton
Newton

Novinec

• Uporabnik
  • Sporočil: 67
  • Avtomobil: E86

Na kratko o dveh 3D modelirnikih, ki sta v uporabi avtomobilske industrije v Sloveniji ( dobavitelji in poddobavitelji)
-PTC ProE uporablja ogromno slovenskih orodjarn ter nekaj avt. proizvajalcev - Osnove programa se da naučiti dokaj hitro: enostavne predmete lahko zmodeliraš z osnovno stopnjo, za bolj konkretne sestave je pa potrebno kar nekaj tednov in en velik kup živcev, da postaviš idejo v digitalni svet - za CAM postopke se lahko uporablja lasten modul ali pa nova pridobitev PTC konzorcija - TOOL MAKER - program je malce hitrejši pri računanju poti in ostankov

-Catia V5 (večina proizvajalcev avt. konzorcijev: BMW, MB, .... ) - Malce bolj zapleten program z zelo dobrim HELP-om ( program je na enem CD-ju Help pa na dodatnih 6ih :) )
Prav tako ima lasten program za programiranje.

Za CAM pa obstaja še nekaj dobrih programov: Hyper mill, master cam, ...
Učenje teh programov je pa ponavadi ob sodelavcu v firmi, drugače lahko postane zelo drago, ko ti stroj pofreza pol vpenjalne mize :)

Za ProE obstaja knjiga oziroma praktikum napisan v slo jeziku - Višja šola za strojništvo Novo mesto - avtor je mislim da Brane Tolar. V njej je opisan osnovni tečaj ( z primeri)
Objavljena slika
Prikaži več možnosti

kroskris
kroskris

sLow Rider

• Uporabnik
  • Sporočil: 5 583
  • Avtomobil: Blue Unicorn

Kot so fantje povedali zgoraj, odvisno kaj boš z 3D risbo počel.

V primeru ko bi rad dal na cnc ti je najboljši za hitro naučit in delat, dejansko Rhinoceros 3, ali 4. Je kar enostaven, ima komandno vrstico kot dobri stari AutoCAD, in če recimo želiš kaj naredit, samo vpišeš angleško besedo, pa ti lepo pokaže vse možne komande, ki so na voljo,... Skratka, jaz sem Rhinoceros spoznal pred dvemi leti in sem ga v roku par tednov tako pogruntal, da sem z njim do zdaj narisal že celi dve ladji.

Tudi Catio V5 uporabljam, ampak je zelo kompleksna in imet moraš kar jeklene živce, da se je navadiš, ampak po moje se ti jo splača naučit le če misliš delat za industrijo, za privat je bolje kaj drugega s časom počet (recimo ležat v objemu dobre bejbe).

Tako da zmodelirat nekaj malo simo tamo, je najbolje Rhinoceros pa plug-in za renderje, torej V-Ray.:ok

- Več kot nekdo naredi in prispeva, lažje je drugemu da najde napako in ga kritizira. Kateri si ti?

- Imaš problem z našo vozniško kulturo? Potem pa se v prometu obnašaj tako, kot želiš da bi se drugi obnašali do tebe.

Prikaži več možnosti

M power
M power

Kakegae no nai

• Globalni moderator

Na kratko o dveh 3D modelirnikih, ki sta v uporabi avtomobilske industrije v Sloveniji ( dobavitelji in poddobavitelji)
-PTC ProE uporablja ogromno slovenskih orodjarn ter nekaj avt. proizvajalcev - Osnove programa se da naučiti dokaj hitro: enostavne predmete lahko zmodeliraš z osnovno stopnjo, za bolj konkretne sestave je pa potrebno kar nekaj tednov in en velik kup živcev, da postaviš idejo v digitalni svet - za CAM postopke se lahko uporablja lasten modul ali pa nova pridobitev PTC konzorcija - TOOL MAKER - program je malce hitrejši pri računanju poti in ostankov

-Catia V5 (večina proizvajalcev avt. konzorcijev: BMW, MB, .... ) - Malce bolj zapleten program z zelo dobrim HELP-om ( program je na enem CD-ju Help pa na dodatnih 6ih :) )
Prav tako ima lasten program za programiranje.

Za CAM pa obstaja še nekaj dobrih programov: Hyper mill, master cam, ...
Učenje teh programov je pa ponavadi ob sodelavcu v firmi, drugače lahko postane zelo drago, ko ti stroj pofreza pol vpenjalne mize :)

Za ProE obstaja knjiga oziroma praktikum napisan v slo jeziku - Višja šola za strojništvo Novo mesto - avtor je mislim da Brane Tolar. V njej je opisan osnovni tečaj ( z primeri)

A... se en sotrpin... :-D

ProE jev manufacturing je naceloma v redu, v zacetku je pac interface malo zmeden, ker je v osnovi tekstovne narave + okrajsave parametrov, ampak se clovek navadi... so pa to v WF4.0 to malce popravili in zraven parametrov nalimali se orientacijske skice (uau PTC :-D)... zivce para tudi skicirka, katera se noce zakluciti, ce se crta ne stika z drugo za 0.00000041 mm, kar bi se prezivel, ce bi vsaj pokazalo KJE je problem, ne pa, da isces, ko mutav... :crazy Ampak se tudi tega navadis... ter dejstva, da se sesuje popolnoma brez vzroka in nenadoma... :laugh

Kar se Pro/Toolmakerja tice je stvar produkt firme NC graphics, katero je PTC kupil in je njihov software iz Depo cam preimenoval v PRO/tool maker... :-D
Najvecji + je to, da zna simultano delati z vecjedrnimi procesorji in za vsako operacijo porabi svoje jedro, kar seveda zelo pospesi preracunavanje poti... je pa drugace zelo spartanski program in relativno neroden za delo, oz. ima popolnoma svoj koncept dela...

Mastercam je pa v bistvu zelo prijazen za delo, ceprav je zelo "mocan" za 2D obdelave, medtem, ko za 3D obdelave ima malo premalo adaptivnih funkcij... se pa seveda da narediti vse, kar zmore PRoE... ima pa kar nekaj tezav s hroscavostjo in zato popravki kar dezujejo... :-D :blackeye

Aja se to... ce je zelja po izdelavi zmodelirane zadeve na stroju, je treba opozoriti se na to, da so CAM programi precej zahtevni glede kvalitete modela in s kakimi "polomljeni" modeli so sami krizi in tezave... zatorej priporocam uporabo CAD programa in ne nekega dizajnerskega orodja a'la 3D studio... :ok
Prikaži več možnosti

Dark Funeral
Dark Funeral

Heathen

• Uporabnik

Za final foto look produkt osebno priporočam max in Vray ter photoshop.

Osebno se nisem nikoli spuščal globoko v to vendar z vsemi kar sem pregovoril v italiji delajo tako oz. to troje uporabljajo.

Za ostalo so ti pa bolj točno že ostali opisali. Osebno se trenutno selim na skeč ap :laugh ker mi je tako najlažje zaradi ostalih z katerimi sodeluje. Pač Auto CAD preneseš in dvigneš.

Čene pa v Rhinota v kolikor gre celota vobdelavo za life like renderiranje ker je skeč ap preveč zamuden in ne točen.
Prikaži več možnosti

Pomi
Pomi

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 859
  • Avtomobil: bmw 523i

Torej če se jaz en program naučim in potem neki zmodeliram ali je možno to komu nest na CNC stroj da izdela ven ? Ker zato se tudi jaz hočem naučit...

Hvala vsem za pomoč...

Lp , jani

Če si začetnik in te zanima strojniško modeliranje, ti priporočam Solidworks. Enostaven za naučiti, sploh če ga primerjaš s Catio. Tudi skrekano verzijo se najde na netu. Sicer tudi ProE ni slab. Za Solidworks 2006 imam nekaj dokumentacije v elektronski obliki - cca 8Mb. Javi, če te zanima.

Če bi rad dal narediti kakšen kos, te načeloma CAM programi ne rabijo zanimati in se z njimi ne rabiš ukvarjati. Od izdelovalčevega stroja je odvisno kateri CAM program uporablja. Najenostavneje je, da model enostavno izvoziš v STEP ali IGES in ga daš izdelovalcu, ki ima CNC stroj.
Prikaži več možnosti

M_power
M_power

BMW fanatik

• Uporabnik

No sedaj sem nekako bil prisiljen se učit 3D...(zaradi šole)
Preko šole sem dobil Solidworks student kit za 1 leto...
Profesor bo naročil knjige in imam tudi že avdiovizuelni učbenik od boris lutar-ja.... no pa še slikca kaj sem neki ustvarjal .... zdaj me zanima kaj moram pazit pri nakupu novega računalnika da bo imel rendering dober ? Baje so nvidia quadrum zakon ? še kaj podobnega za normalno ceno ? Ker moj sedanji rač dela normalno sam rendering pa ni lih dober...oz je zelo zelo slab...

Oboje ni dokončano in ni nek wow ker komaj se učim funkcij...

nekakšen mobitel ali karkoli...
Objavljena slika
Objavljena slika
ena feltna...tukaj morem še krake lepo povezat na zunanji obroč ter spoje med notranjim pritrditvenim obročom ter kraki naredit lepše ter rob za gumo...
Objavljena slika
Objavljena slika
Prikaži več možnosti

-->
BMWslo je zasebna spletna stran in ni v povezavi s podjetjem BMW AG.
Obiščite uradno stran BMW Slovenija.
BMW je registrirana blagovna znamka podjetja BMW AG.
BMWslo.com © 2001-2018. Vse pravice pridržane.