Skoči na vsebino

Spletna trgovina

- - - - -

• Prijavi se za objavo odgovora
111 odgovorov v temi
HomeJonny
HomeJonny

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 545
  • Avtomobil: Exx

Ima mooče kdo kaj izkušenj kako pričeti s spletno trgovino.
Kaj potrebujem koliko so okvirni stroški,......
Vsaka informacija bo dobrodošla.

Urejal HomeJonny, 31.08.2009, 16:25.

Prikaži več možnosti

GGREGA
GGREGA

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 2 607
  • Avtomobil: francoz

najvažnejši ti je računalnik ki pa ga že imaš ,če hočeš vse uradno pa še odprtje firme ,če prodajaš kaj večjega pa še kako prehodno skladišče ,v glavnem te trgovine potekajo doma in so posredniške narave ,seveda je pa tukaj najpomembnejši oglasni prostor in pa zakup dobre domene da te sploh kdo najde :)
za odprtje sp.,ali popoldanske obrti pa že teče ena debata na tem forumu :)
vse se da samo denar moraš imeti :laugh
Prikaži več možnosti

iKst
iKst

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 6 804
  • Avtomobil: Fiat

Ima mooče kdo kaj izkušenj kako pričeti s spletno trgovino.
Kaj potrebujem koliko so okvirni stroški,......
Vsaka informacija bo dobrodošla.

Če te kaj konkretno zanima povej. Jaz imam nekaj svojih trgovin, ki delajo kar solidne promete, poleg tega pa imam tudi firmo, ki je specializirana za izdelavo trgovin in spletni marketing. Lahko rečem, da imam kar nekaj izkušenj :)

Sicer pa nekaj nasplošno.

Če želiš imeti vse urejeno najprej rabiš neko obliko podjetja. Najbolj enostavno je odpreti s.p., sploh če si že kje drugje zaposlen. O firmah in s.p.jih že obstaja tema, link je dal Grega. Zadnje čase inšpektorji kar temeljito pregledujejo spletne trgovine. Če boš šel v to ti prodajo na črno odsvetujem. Pa tudi sicer, če misliš s spletno trgovino resno se splača že začeti tako, kot je treba.

Druga stvar so izdelki, ki jih boš prodajal. Imaš 2 možnosti.
1. Dropshipping oz. preprodaja. Ti samo pobiraš naročila in jih posreduješ dobaviteljem, oni pa pošljejo izdelke direktno strankam. S tvojim računom in odkupnino pisano na tebe. Tak način prodaje ni tvegan, so pa zato rabati običajno precej nizki.

2. Prodaja z zalogo. Izdelke kupiš na zalogo od dobavitelja oz. proizvajalca in jih prodajaš preko spleta. Izdelke tudi fizično pošiljaš strankam, vodiš zaloge itd. Tukaj je riziko večji, saj ti lahko izdelki ostanejo na zalogi, vendar si lahko izboriš precej višje rabate. Pa nekateri dobavitelji enostavno niso pripravljeni na dropshipping.

Imaš še tretjo možnost. Skleneš dogovor z dobavitelji blizu tebe (slovenija) in, ko stranka naroči izdelek ti naročiš izdelek pri dobavitelju, počakaš 1 do 2 dni, da izdelek dobiš na zalogo, potem pa ga pošlješ naprej stranki. Kar se mene tiče je to najslabša varjanta, saj si težko izpogajaš dobre pogoje, poleg tega pa imaš vseeno vse komplikacije blagovnega poslovanja. Pa še stranke čakajo na izdelek relativno dolgo. Stranke na spletu so zelo občutljive.

Ko se odločiš na kak način boš prodajal moraš ugotoviti kaj boš prodajal. To je tvoja naloga. Narediš malo raziskavo trga, vidiš kaj se prodaja po tujini, kje je potencial, koliko denarja potrebuješ za promocijo itd.

Naslednji korak je izdelava trgovine. Če imaš možnost ti svetujem, da daš trgovino delati profesionalcem. Kakšni študenti znajo biti zelo poceni na začetku, ampak običajno se zadeva ustavi ko je narejen programski del. O marketingu večinoma nimajo pojma, o pravnem delu spletne trgovine ne vedo ničesar...

Pri nas recimo stranke običajno zapravijo okoli 2000€ do 3000€ za izdelavo trgovine, ampak se običajno investicija povrne že v prvih mesecih, pri nekaterih že v prvih tednih :)

Ko imaš urejeno z dobavitelji, urejene vse pravne zadeve in postavljeno trgovino lahko začneš prodajati. Takrat se pravo delo šele začne.

Najbolj pogosta napaka, ki jo delajo spletni "trgovci" je ta, da trgovino postavijo in nanjo pozabijo. Trgovino je treba oglaševati, in to intenzivno. Možnosti za oglaševanje so različne, od takih, napol zastonj do zelo dragih. Tudi učinek je različen. Nekatere trgovine delajo soliden promet pa porabijo le nekaj 100€ mesečno za oglaševanje, druge pa delajo profit šele, ko zapravijo nekaj 1000€ mesečno.

Na tebi je, da ugotoviš kaj deluje in kaj ne.

No, pa še nekako ocena skupnih stroškov, ki jih imaš s trgovino:

- Cca 100€ na mesec za popoldanski s.p., če si zaposlen drugje. Sicer pa cca 250€ za prispevke in cca 70€ za poceni računovodjo, skupaj 320€ na mesec.

- Strošek blaga, ki ga kupiš na zalogo. Lahko je to minimalna količina, ampak tudi če prodajaš cenejše izdelke se splača imeti na zalogi vedno za kakšnega jurja robe. Torej, 1000€ za zalogo.

- Izdelava spletne trgovine. Od 300€ pri kakšnem študentu do 10k ali več pri kakšni res dragi firmi. Kot sem že omenil, mi računamo cca. 2 jurja za spodobno trgovino (brez modula za kreditne kartice, moneto in podobnih stvari).

- Marketing. Če boš vse delal prav bo to največji strošek...oz. investicija. Če oglašuješ na pravih mestih se ti vsak € vložen v marketing povrne N krat, in to precej hitro. Če misliš s prodajo kolikor toliko resno lahko računaš na 1000€ mesečnega stroška na začetku. Ampak ne pozabi, zadeva je investicija in iz teh 1000€ lahko ti narediš npr. 20.000€ prodaje konec meseca.

- Pakiranje in pošiljanje. Ko enkrat začnejo naročila letet ven je relativno visok strošek tudi poštnina in pakiranje. Jaz pakiram v oblazinjene kuverte, ki stanejo cca 30 do 40 centov. Poštnina z odkupnino za manjše pakete je cca 2€. Selotejp in nalepke so napol zastonj. Sliši se sicer malo, ampak če gre za 400, 500 paketov mesečno se kar nabere. Treba je pač vračunati v ceno.

Upam, da ti kaj pomaga. Sicer pa vprašaj, če te zanima še kaj konkretnega.
Prikaži več možnosti

yani
yani

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 376

-spletno trgovino (lahko jo daš naredit komu, če pa si dovolj sposoben, pa se da z 'jooomlo' veliko naredit) lahko ti tudi razložim kaj več, če te zanima...
-domeno in plac na serverju
-sp (glej drugo temo)
-reklamo (bannerji na drugih straneh, v kaki reviji,...)
- dobava materiala (dobavitelji, skladišče)
- fajn da imaš posebej telefon, recimo službeni za naročila

to je zaenkrat na hitro kar se spomnem...

Sva s kolegom pred leti imela spletno trgovino. Jaz sem sprogramiral stran (večina stvari je tak že blo narejeno) in jo tudi vzdrževal, kolega pa je odprl sp, pa imel čez naročila in dobavo,papirovje... Delovalo je dobro leto, pol pa enostavno nisma imela več časa (vsak svoj šiht še zraven), pa sva ukinila vse skupaj. Da vse redno vzdržuješ in osvežuješ, ti vzame ogromno časa...
Yani:zlobnipc
Prikaži več možnosti

GROŠ
GROŠ

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 478

@iKst lahko kaj več o vašem oglaševanju poveš, lahko tudi na PS. Zanimajo me predvsem možnosti ter cena.
Prikaži več možnosti

iKst
iKst

BMW fanatik

• Uporabnik

Če te zanima kaj konkretnega vprašaj. Področje je precej obsežno in lahko bi napisal par strani o tem.

Dobiš tudi PM.
Prikaži več možnosti

GROŠ
GROŠ

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 1 478

Pač doma imamo podjetje. Če sem zgoraj prav zastopil, ponujate tudi oglaševanje. Zanima me kako (preko googla,...), za kakšno ceno. Upam da razumeš kaj hočem povedati...
Prikaži več možnosti

iKst
iKst

BMW fanatik

• Uporabnik

Imaš PM.
Prikaži več možnosti

Veljo
Veljo

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 5 988
  • Avtomobil: DxxViii i CS

Pač doma imamo podjetje. Če sem zgoraj prav zastopil, ponujate tudi oglaševanje. Zanima me kako (preko googla,...), za kakšno ceno. Upam da razumeš kaj hočem povedati...

prek googla lahko sam oglašuješ, če le nisi nek anti 21. stoletje type of guy :-D. rabiš 2 ure časa in človeka, da ti razloži zadeve AdWords + ostale google zadeve so odlična zadeva:ok.

Prikaži več možnosti

iKst
iKst

BMW fanatik

• Uporabnik

Prek google adwords lahko oglašuje vsak. Zadeva je poceni in v osnovi precej enostavna (lahko bi se reklo "easy to learn, hard to master"). Greš na www.google.com/adwords, si narediš account in slediš navodilom.

Google Adwords oglase povezuje s ključnimi besedami. Če naprimer vpišeš ključno besedo "vulkanizer" bo vsakič, ko nekdo v googlu išče "vulkanizer" pokazalo na desni strani tvoj oglas. Seveda lahko vpišeš več ključnih besed

Cena oglaševanja je odvisna od konkurence in ni fiksna Za besede z večjo konkurenco je cena višja. Povprečno je cena klika tam okoli 0,10 in 0,20€.

V zadnjem času je precej aktualno tudi oglaševanje na Facebooku. Vpis oglasa in urejanje je podobno, le, da se pri facebooku ne omejiš na ključne besede (lahko tudi, če želiš) ampak filtriraš uporabnike po spolu, starosti, stanu, lokaciji...
Prikaži več možnosti
    • Veljo je všeč

oracle
oracle

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 11 196
  • Avtomobil: 530dA, X1 Xdrive 2.0dA

Vam je iKst dobro povedal :ok

Po mojih izkušnjah je najpomembnejši marketing in tekoč potek naročila kupca do odpošiljanja paketa.

Ker se z marketingom tudi sam ukvarjam lahko samo potrdim iKstove besede. In ne se zagnati samo v eno smer oglaševanja, oglašujte razpršeno in po vaših zmožnostih :ok
Prikaži več možnosti

iKst
iKst

BMW fanatik

• Uporabnik

Se strinjam z razpršitvijo, ampak ne pretiravati :)

Danes se lahko na spletu naredi dokaj poceni akcija, ki je lahko zelo uspešna. Recimo, za ceno enega celostranskega oglasa v kakšni srednje popularni reviji lahko na netu preizkusiš več različnih platform za oglaševanje.

Vseeno pa je dobro, da niste z zneski preveč skromni. Recimo, za uspešno testiranje Google AdWords oglasov jaz vedno porabim vsaj 300€. V tem času dobiš dovolj klikov, da lahko iz rezultatov potegneš kak statistično relevanten zaključek. S 50€ recimo lahko sprobaš sistem, ampak ne boš pa dobil prave slike.
Prikaži več možnosti

oracle
oracle

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 11 196
  • Avtomobil: 530dA, X1 Xdrive 2.0dA

saj razpršenost je lahko samo na spletu :ok2 Konkretno sem za eno znamko ravno končal oglaševalsko akcijo, ki je bila sestavljena iz štirih spletnih kanalov in enega klasičnega. Rezultati pred začetkom resnih analiz so zelo zelo vzpodbudni, moram pa še vse spravit na kup in potegnit črto. V grobem lahko rečem da smo vložili 500€, zaslužili pa nekje 7000€ (rvc, ne promet) :ok

Pa še to, če delate trgovino glejte, da boste imeli optimizerane strani (SEO- Search engine Optimization), po možnosti celo za vsak produkt posebaj. Meni je to pomenilo skok iz 2000 obiskov strani na mesec na 8000 obiskov na mesec, nakupi so se podvojili :ok

Če bo kdo rabil kakšno pomoč pri marketingu pa sem vam na voljo :ok
Prikaži več možnosti

BMWzor
BMWzor

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 3 603
  • Avtomobil: E39 528i ///M

Mene pa zanima kej dobit dobavitelje (ali pa ce mi lahko kdo kaksnega dobrega predlaga :ok), kako je z carino (ali te obdavcijo), kako zaceti z spletno trgovino, mogoce obstaja kaksna stran kjer so kaksni uradni zapiski dolocene trgovine, da bi se ptoem dalo razbrati dolocen podatke iz nje recimo, koliko artiklov je bilo prodanih, koliko je bilo reklamacij, koliko je bilo cistega dobicka, kaj je bilo najbolj prodajano, kateri mesec je bil najolbj uspesen itd...

Lahko na ZS !

LP
Prikaži več možnosti

boriZ
boriZ

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 801

Carina te ne obdavči, ampak te ocarini. Če naročaš iz Evrope, carine ni...
Glede strani, kjer bi obstajali uradni zapiski... dvomim, maš pa www.bizi.si , sam itak večina ne prikaže realnega stanja po mojem?:fight
Prikaži več možnosti

BMWzor
BMWzor

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 3 603
  • Avtomobil: E39 528i ///M

Kaj pa, recimo ce sam postavljam stran. Je kaksna bojazen da se inspekcija narise pred vrati (sedez podjetja) in zahteva da pokazem licencno XPja, photoshopa, templata ?
Prikaži več možnosti

criptus
criptus

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 3 847
  • Avtomobil: F31

Kaj pa, recimo ce sam postavljam stran. Je kaksna bojazen da se inspekcija narise pred vrati (sedez podjetja) in zahteva da pokazem licencno XPja, photoshopa, templata ?

To je teoretično možno. Praktično pa ti lahko naredijo nadzor (in jih tudi izvajajo) za službene računalnike. Tam morajo bit licenčnine urejene. Photoshopa ne rabiš, dober nadomestek je gimp. Za normalno delo pa tut lepo skoz prideš z Linuxom in open officom.

Jaz laufam eno spletno štacuno, ki sem jo postavil sam. Za izdelavo vzamem 400-500€, lahko pa uredim tud domeno in gostovanje (posebej strošek - letno nekje 80€).

Urejal criptus, 13.09.2009, 01:13.

:bmw MACHT FREI
Prikaži več možnosti

iKst
iKst

BMW fanatik

• Uporabnik

Tole je ZELO malo verjetno. Pravzaprav še nisem slišal, da bi inšpekcija komu pregledovala software.

Je pa zelo verjetno, da se ti bo na stran obesila tržna inšpekcija. Zadnje čase vedno bolj intenzivno pregledujejo spletne trgovine. Če nimaš vse urejeno kot je treba ti izdajo eno opozorilo s spiskom stvari, ki jih moraš popraviti.

Obišajno gre za splošne pogoje, prikaz cen, opise izdelkov itd. Nič kritičnega.
Prikaži več možnosti

criptus
criptus

BMW fanatik

• Uporabnik
  • Sporočil: 3 847
  • Avtomobil: F31

Tole je ZELO malo verjetno. Pravzaprav še nisem slišal, da bi inšpekcija komu pregledovala software.

Je pa zelo verjetno, da se ti bo na stran obesila tržna inšpekcija. Zadnje čase vedno bolj intenzivno pregledujejo spletne trgovine. Če nimaš vse urejeno kot je treba ti izdajo eno opozorilo s spiskom stvari, ki jih moraš popraviti.

Obišajno gre za splošne pogoje, prikaz cen, opise izdelkov itd. Nič kritičnega.

Kar je koneckoncev tut dobro zate. Ko začneš, pač pregledaš kako to delajo največji in se od njih učiš...
:bmw MACHT FREI
Prikaži več možnosti

iKst
iKst

BMW fanatik

• Uporabnik

Ja, načeloma je kar OK :) Dobiš seznam stvari, ki jih moraš urediti pa je. Če pa kličeš na inšpekcijo pa jih vprašaš kaj mora biti na strani, ti noben ne zna nič povedat :)
Prikaži več možnosti

-->
BMWslo je zasebna spletna stran in ni v povezavi s podjetjem BMW AG.
Obiščite uradno stran BMW Slovenija.
BMW je registrirana blagovna znamka podjetja BMW AG.
BMWslo.com © 2001-2018. Vse pravice pridržane.